
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 жовтня 2020 року м. Житомир справа № 240/10884/20
категорія 112030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Капинос О.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом , в якому просить:
-визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
-зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, враховуючи приписи Закону України "Про пенсійне забезпечення", ЗаконуУкраїни "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування"прийняти рішення про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з 25.01.2020.
Позивач зазначає, що по досягненню 55-річного віку та за наявності необхідного загального страхового стажу та стажу більш ніж 12 років 6 місяців водієм пасажирського транспорту звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах. Проте, у призначенні пенсії було протиправно відмовлено, так як у трудовій книжці не зазначено, що позивач у період з 13.08.1985 по 14.08.1990, з 07.04.1994 по 11.05.1999, з 12.09.2008 по 25.04.2012 працював водієм міського пасажирського транспорту. Таке рішення відповідача позивач вважає протиправним, так як на підтвердження відповідного стажу були надані всі необхідні документи.
Провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
У відзиві на позов відповідач вказує на відсутність підстав для призначення пільгової пенсії, з огляду на відсутність необхідного стажу роботи на посаді водія міського пасажирського транспорту. У трудовій книжці посада позивача зазначена "водій", що не відповідає ч.8 ст.114 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування".
Розгляд справи здійснюється у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що 20.01.2020 звернувся до відповідача із заявою щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Листом від 25.02.2020 позивачу повідомлено, що йому відмовлено в призначенні пенсії на за віком пільгових умовах за нормами ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу на посаді водія міського пасажирського транспорту 12 років 6 місяців. У призначенні пенсії було відмовлено, так як у трудовій книжці не зазначено, що позивач у період з 13.08.1985 по 14.08.1990, з 07.04.1994 по 11.05.1999, з 12.09.2008 по 25.04.2012 працював водієм міського пасажирського транспорту.
Таким чином позивачу відмовлено у призначенні пільгової пенсії за відсутності необхідного пільгового стажу - 12 років 6 місяців.
Надаючи правову оцінку діям відповідача суд виходить з наступного.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Право на отримання пенсії в України є конституційним правом громадянина України.
Передбачене Конституцією право громадян на соціальний захист конкретизоване у Законі України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та Законі України "Про пенсійне забезпечення", якими встановлено порядок та виплата пенсії.
Згідно з п. 8 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пільгових умовах пенсія за віком призначається водіям міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятим у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу: для чоловіків - не менше 30 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців; для жінок - не менше 25 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.
Аналогічно, відповідно до п. "з" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, незалежно від місця останньої роботи, водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв, після досягнення 55 років і при стажі роботи: для чоловіків - не менше 30 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців; для жінок - не менше 25 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.
Тобто, зазначену категорію пільгової пенсії регулюють два закони.
В той же час, рішенням Конституційного Суду України від 23.01.2020 № 1-р/2020 визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), статтю 13, частину другу статті 14, пункти "б"-"г" статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року № 213-VIII.
Застосуванню підлягають стаття 13, частина друга статті 14, пункти "б"-"г" статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-XII в редакції до внесення змін Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року № 213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах.
До березня 2015 п.3 статті 13 Закону №1788 викладений у такій редакції:
На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи 25 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи 20 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.
Таким чином стаття 13, частина 2 статті 14, пункт "б"-"г" статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 № 213-VIII, якими передбачено поетапне підвищення на 5 років віку виходу на пенсію на пільгових умовах з урахуванням відповідного стажу роботи та на пенсію за вислугу років для працівників, визначених у вказаних нормах, порушують легітимні очікування таких осіб, а отже, суперечать частині 1 статті 8 Конституції України, тобто порушують принцип верховенства права, складовою якого є юридична визначеність.
Враховуючи викладене, така обов`язкова умова для призначення пенсії на пільгових умовах як необхідний вік та стаж роботи, має застосовуватися в порядку, визначеному пунктом 3 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України №1-р/2020 від 23.01.2020, та виходячи з принципу правої визначеності як складового елементу верховенства права, гарантованого статтею 8 Конституції України.
Таке застосування судом вищевказаних норм права усуває колізію в їх застосуванні, у спосіб застосування тієї норми, яка створює більш сприятливі умови для реалізації права особи на пенсійне забезпечення, та забезпечує у спірних правовідносинах правову визначеність
Отже, з урахуванням рішення Конституційного суду України, позивачу для призначення пільгової пенсії необхідний страховий стаж 25 років та пільговий стаж - 12 років 6 місяців.
Відповідно до ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначеного закону постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (Порядок №637).
Пунктами 1 та 2 Порядку №637 встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Пунктом 20 цього Порядку №637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Пунктом 11 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 №18-1 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 за №1231/13105 (Порядок №18-1) передбачено, що для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об`єднаних управлінь, за місцем проживання (реєстрації) такі документи: 1) заяву про підтвердження стажу роботи; 2) документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01 липня 2004 року та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр); 3) трудову книжку; 4) документи, видані архівними установами, зокрема: довідку про заробітну плату; копії документів про проведення атестації робочих місць; копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності - довідку про їх відсутність). У разі необхідності заявник може подавати інші документи, які можуть підтверджувати виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.
Аналіз вказаних норм свідчить про те, що чоловіки мають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.8 ч.2 ст.114 Закону №1058 після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 30 років, у тому числі не менше 12 років 6 місяців на посаді водія міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятим у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв, при цьому, за відсутності у трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсії на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Cуд зазначає, що надання уточнюючої довідки підприємств, установ, організації або їх правонаступників потрібно виключно у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Згідно записів, що містяться у трудовій книжці позивач 13.08.1985 прийнятий на роботу Бердичівським АТП водієм 2 класу на автобус. 14.08.1990 ОСОБА_2 звільнений з роботи за згодою сторін.
З 07.04.1994 ОСОБА_1 прийнятий на роботу Бердичівським АТП водієм 1 класу та 11.05.1999 звільнений.
З 12.09.2008 ОСОБА_1 прийнятий на роботу Бердичівським АТП водієм 3 класу на всі марки автомобілів та 25.04.2012 звільнений.
На підтвердження наявності трудового стажу, позивачем було надано відповідачу уточнюючу довідку Бердичівського АТП 11837 від 30.12.2019 №81 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
У довідці зазначено, що ОСОБА_1 працював у Бердичівському АТП 11837 (в подальшому - ВАТ "Бердичівське автотранспортне підприємство 11837", ТОВ "Бердичівське автотранспортне підприємство 11837") і у періоди: з 27.08.1985 по 14.08.1990, з 07.04.1994 по 11.05.1999, з 12.09.2008 по 25.04.2012 виконував роботу з надання послуг пасажирських перевезень повний робочий день за посадою водія міського пасажирського транспорту, що передбачено п."з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Як зазначено в дослідженій судом даній довідці, підставою для її видачі слугували відповідні накази роботодавця та особисті рахунки.
Тобто, роботодавець (Бердичівське автотранспортне підприємство 05011, а в подальшому - Бердичівське АТП-11837, "ВАТ Бердичівське АТП-11837", "ТОВ Бердичівське АТП-11837") підтвердив наявність у позивача стажу такої роботи відповідно до вимог п."з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" в розмірі 13 років 08 місяців 06 днів.
Щодо періоду роботи з 13.08.1985 по 26.08.1985 включно, суд зазначає, що у наказі Бердичівського АТП від 12.08.1985 №64-к зазначено: "Прийняти ОСОБА_2 на роботу водієм 2 класу з 13.08.1985 та видати лист для проходження стажування".
У довідці про підтвердження наявного трудового стажу вказано, що позивач працював на посаді водія міського пасажирського транспорту з 27.08.1985.У протоколі засідання комісії по затвердженню стажу практичної роботи водіїв на автобусах міських маршрутів ТОВ "Бердичівське АТ-11837" комісією постановлено затвердити стаж практичної роботи водієм на автобусах міських маршрутів ОСОБА_1 з 27.08.1985 по 14.08.1990; з 07.04.1994 по 11.05.1999, з 12.09.2008 по 25.04.2012 . Пільговий стаж 13 років 08 місяців 06 днів.
Таким чином, враховуючи дані довідки про підтвердження наявного трудового стажу, пільговий стаж позивача на посаді водія міського пасажирського транспорту становить 13 років 08 місяців 06 днів, тому врахуванню підлягають відповідачем періоди саме з 27.08.1985 по 14.08.1990; з 07.04.1994 по 11.05.1999, з 12.09.2008 по 25.04.2012.
При цьому, назва посади позивача - водій міського пасажирського транспорту повністю відповідає п. "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та п. 8 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", що є умовою та дає право на пільгову пенсію.
Щодо доводів відповідача про те, що назва посади позивача у трудовій книжці не відповідає п.8 ч.2 ст.114 Закону №1058, суд зазначає, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.1993 №301 "Про трудові книжки працівників", відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації, тому недотримання правил ведення трудової книжки може мати негативні наслідки саме для особи, яка допустила такі порушення, а не для особи, якій ця трудова книжка належить, а отже, й не може впливати на її особисті права.
В даному випадку має значення об`єм та перелік обов`язків, які фактично виконував працівник, а не назва посади. Неточність у назвах професії, зокрема запису у трудовій книжці позивача та інших документах підприємства, допущені саме роботодавцем, та є результатом неналежного ведення діловодства на підприємстві (вина позивача відсутня), а тому, зазначене, не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 26.06.2019 у справі 280/257/17.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що рішення відповідача від 28.01.2020 про відмову позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до вимог п."з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", є протиправним, оскільки позивач має і необхідний страховий стаж - 25 років, і необхідний пільговий стаж більше 12 років 6 місяців .
Оскільки судом встановлено наявність у позивача на призначення пільгової пенсії, суд вважає за можливе, для повного захисту порушених прав позивача, зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області прийняти рішення про призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах з 25.01.2020, з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 №1-р/2020.
Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 242-146 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов задовольнити .
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10003, м.Житомир, вул.О.Ольжича,7, код ЄДРПОУ 13559341) від 28.01.2020 про відмову у призначенні ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії за віком на пільгових умовах.
Зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10003, м.Житомир, вул.О.Ольжича,7, код ЄДРПОУ 13559341) призначити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію за віком на пільгових умовах з 25.01.2020, з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 №1-р/2020.
Стягнути за рахунок бюджетних асигснувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10003, м.Житомир, вул.О.Ольжича,7, код ЄДРПОУ 13559341) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Капинос