
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 жовтня 2020 рокуСправа № 160/7986/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив:
І. ПРОЦЕДУРА
1.14.07.2020 засобами поштового зв`язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про:
-зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до пільгового стажу період роботи з 13.07.1987 по 05.02.1998 на посаді складача на складально-рядковідливних машин в КП «Нікопольська друкарня» Нікопольської міської ради, для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 02.01.2020.
2.Ухвалою суду від 20.07.2020 позовну заяву залишено без руху із наданням строку для усунення недоліків.
3.30.07.2020 засобами поштового зв`язку до канцелярії суду надійшли направлені позивачем на виконання вимог ухвали суду:
1)виправлена позовна заява, у якій викладено наступний зміст позовних вимог:
-визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 20.03.2020 № 3530-3735/К-02/8-0400/20;
-зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до пільгового стажу період роботи з 13.07.1987 по 05.02.1998 на посаді складача на складально-рядковідливних машин в КП «Нікопольська друкарня» Нікопольської міської ради, для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 02.01.2020;
2) клопотання про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення;
3) клопотання про залучення до участі у справі третьої особи Комунального підприємства «Видавничий центр» Нікопольської міської ради (код ЄДРПОУ 304100449).
4.Ухвалою суду від 11.08.2020 клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору задоволено, відстрочено сплату судового збору у розмірі 840,80 грн, у задоволенні клопотання про залучення третьої особи відмовлено; прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); відповідачу встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву та витребуваних судом доказів.
5.08.09.2020 засобами поштового зв`язку від відповідача надійшов відзив на позовну заяву з доказом його направлення позивачу, надано витребувані судом докази.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
6.20.03.2020 було прийнято рішення про розгляд звернення № 3530-375/К-02/8-0400/20, яким відповідач не визнав період роботи з 13.07.1987 по 05.02.1998, як пільговий за Списком № 2 для призначення пенсії у зв`язку із невідповідністю довідки про пільговий характер роботи вимогам чинного законодавства.
7.Право позивача на включення до пільгового стажу за Списком № 2 періоду роботи з 13.07.1987 по 05.02.1998 підтверджувалось наданими до відповідача документами.
8.На час звернення ОСОБА_1 до ГУ Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 їй виповнилось 52 роки 6 місяців і відповідно до довідки від 01.10.2012 № 63-а страховий стаж за Списком № 2 становив 10 років 6 місяців 23 дні.
9.Загальний страховий стаж становить понад 27 років.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
10.Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що у призначенні пенсії ОСОБА_1 було відмовлено у зв`язку із тим, що у довідці від 01.10.2020 № 63а не зазначено характер виконуваних робіт; відсутні первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана довідка; не зазначено скільки часу фактично відпрацьовано за період з 13.07.1987 по 05.02.1998.
11.Повторно розглянути питання щодо призначення пенсії на пільгових умовах буде можливо лише після надання позивачем довідки про пільговий характер роботи, яка буде відповідати вимогам чинного законодавства.
12.Рішення про відмову у призначенні пенсії в електронній пенсійній справі ОСОБА_1 відсутнє, тому немає можливості надати його копію до суду.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
13.05.02.2020 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулась до ГУ ПФУ у Дніпропетровській області (Управління обслуговування громадян Нікопольській відділ обслуговування громадян (сервісний центр) із заявою про призначення пенсії за віком за Списком № 2.
14.До заяви позивачем додано: диплом (свідоцтво, атестат) про навчання НОМЕР_1 ; довідку із СПОВ про заробітну плату з 01.07.2000 по день звернення від 05.02.2020; довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру; довідку, що визначає право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників № 63а; паспорт НОМЕР_2 ; свідоцтво про шлюб НОМЕР_3 ; трудову книжку НОМЕР_4 .
15.Позивачу встановлено строк до 04.05.2020 для надання довідки про пільговий стаж відповідно до постанови 637, акта перевірки пільгової довідки.
16.Заяву та документи прийнято 05.02.2020 і зареєстровано за № 1105.
17.Листом від 14.02.2020 № 1471/03.05-17 «Про відмову в призначенні пенсії» Відділ з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, розглянувши заяву ОСОБА_1 від 05.02.2020 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, повідомив, зокрема, наступне:
-період роботи на пільгових умовах передбачений Списком № 2 з 13.07.1987 по 05.02.1998 за професією складач на складально-рядковідливих машин не можливо зарахувати до пільгового стажу, так як довідка № 63а від 01.10.2019 видана Комунальним підприємством «Нікопольська друкарня», так як довідка не відповідає вимогам чинного законодавства;
-Відділ з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відмовляє Вам у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 з причин відсутності необхідного пільгового стажу.
18.При цьому, суд зазначає, що довідка № 63а видана 01.10.2012, а не 01.10.2019.
19.19.02.2020 ОСОБА_1 звернулась до начальника ГУ ПФУ у Дніпропетровській області із заявою, в якій просила допомогти у призначенні пенсії.
20.Листом від 20.03.2020 № 3530-3735/К-02/8-0400/20 Нікопольський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за результатами розгляду письмового звернення позивача від 19.02.2020 з питання призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 2 повідомив, зокрема, про наступне:
-05.02.2020 Ви звернулися за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 з відповідною заявою;
-також було надано пільгову довідку від 01.10.2012 № 63а за період роботи з 13.07.1987 по 05.02.1998 на посаді складача на складально-рядковідливних машинах в КП «Нікопольська друкарня» Нікопольської міської ради, наказ про проведення атестації від 15.05.1997 № 30 та перелік робочих місць;
-надана довідка підтверджуюча пільговий характер робіт не відповідає вимогам чинного законодавства, а саме: не зазначено характер виконуваних робіт; відсутні первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана довідка; не зазначено скільки часу фактично відпрацьовано за період з 13.07.1987 по 05.02.1998;
-відділом контрольно-перевірочної роботи № 6 Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області проведено перевірку довідки;
-за результатами перевірки складено акт № 9/10.7-16 від 26.02.2020 про неможливість проведення перевірки через відсутність первинних документів. Зі слів ліквідатора КП «Нікопольська друкарня» Нікопольської міської ради ОСОБА_2 первинні документи викрадено, про що надано заяву від 25.06.2019 до поліції. Станом на 26.02.2020 документи не знайдено;
-з огляду на вище викладене 13.02.2020 Вам було відмовлено в призначенні пенсії;
-в разі надання Вами пільгової довідки, яка буде відповідати вимогам чинного законодавства та за умови підтвердження її первинними документами, то можливо буде повернутися до визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах.
21.Згідно із ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії до стажу роботи позивача включені наступні періоди:
-з 23.12.1985 по 25.08.1986 (0 років 8 місяців 3 дні);
-з 01.09.1986 по 10.07.1987 навчання у вищих/середн. НЗ (0 років 10 місяців 10 днів);
-з 13.07.1987 по 31.12.1991 Список № 2 (4 роки 5 місяців 19 днів);
-з 01.01.1992 по 05.02.1998 Список № 2 (6 років 1 місяць 5 днів);
-з 06.02.1998 по 31.12.2003 (5 років 10 місяців 26 днів);
-з 01.01.2004 по 18.07.2012 (8 років 6 місяців 18 днів);
-з 19.07.2012 по 16.10.2012 (0 років 2 місяці 28 днів);
-з 29.10.2012 по 25.07.2013 безробіття (0 років 8 місяців 27 днів).
22.Всього 27 років 6 місяців 16 днів, робота за Списком № 2 складає 10 років 6 місяців 24 дні.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
23.Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
24.Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
25.Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
26.Положенням статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі Закон № 1788-XII) встановлено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
27.Статтею 2 Закону № 1788-XII визначені види пенсій: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.
28.Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.
29.При цьому пенсії за віком і по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу на час звернення за пенсією чи вона продовжується. Пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію (стаття 7 Закону № 1788-XII).
30.Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі Закон № 1058-ІV), який набрав законної сили з 01.01.2004.
31.Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
32.Відповідно до частини першої статті 114 Закону № 1058-ІV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
33.Відповідно до підпункту другого частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 (далі Закон № 1058-IV) працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
34.До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними такого віку: - 52 роки 6 місяців - з 1 квітня 1967 року по 30 вересня 1967 року.
35.За правилами статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
36.Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина 5 статті 45 Закону № 1058-IV).
37.Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій урегульовано «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України № 13-1 07.07.2014) (далі Порядок № 22-1).
38.Пунктом 4.1 Порядку № 22-1 встановлено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
39.Згідно з пунктом 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1)перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2)перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3)перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності);
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
40.Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
41.Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов`язків) та завіряється печаткою управління (пункт 4.3 Порядку № 22-1).
щодо підтвердження періодів роботи
42.Згідно до статті 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
43.Відповідно до пункту першого «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 637 від 12.08.1993 (далі Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
44.За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
45.Відповідно до пункту 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
46.У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
щодо проведення атестації робочих місць
47.Відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 (далі Порядок № 442), пенсії за віком на пільгових умовах за списками виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, а також пенсії, що можуть встановлюватися підприємствами й організаціями за рахунок власних коштів працівникам інших виробництв, професій та посад залежно від умов праці, призначаються за результатами атестації робочих місць.
48.Атестація робочих місць за умовами (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров`я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.
49.Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між роботодавцем і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
50.Згідно з пунктом 4 Порядку № 442 періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років.
51.Результати атестації використовуються для розроблення заходів щодо покращення умов праці і оздоровлення працівників та під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств, установ та організацій, обґрунтування пропозицій про внесення змін до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
52.Пунктом 3 «Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 (далі Порядок № 383) встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
53.Згідно з пунктом 4.2 Порядку № 383 результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
54.Відповідно до пункту 10 Порядку № 383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.
щодо віднесення професії позивача до Списку № 2
55.Постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173 затверджено Список № 2 виробництв, цехів, професій і посад, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах. Список № 2 містить Розділ XXVII. Поліграфічне виробництво: підрозділ а) робочі.
56.Постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 № 10 затверджено Список № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників зі шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком (по старості) на пільгових умовах. Список № 2 містить Розділ XXV. Поліграфічне і кінокопіювальні виробництва: підрозділ 2270000а-14807 складачі на складально-рядковідливних машинах.
57.Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 164 затверджено Список № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Список № 2 містить Розділ XXV. Поліграфічне і кінокопіювальні виробництва: підрозділ 2270000а-14807 складачі на складально-рядковідливних машинах.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
58.Право на соціальний захист, що включає право на забезпечення у старості, гарантоване громадянам України частиною першою статті 46 Конституції України.
59.Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
щодо визнання протиправним та скасування рішення
60.Згідно з частиною першою статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
61.Відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
62.Позивач у цій справі просить визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ у Дніпропетровській області від 20.03.2020 № 3530-3735/К-02/8-0400/20.
63.Однак, суд звертає увагу, що оскаржуване позивачем у цій справі рішення, не є рішенням про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, оскільки за наслідками розгляду заяви від 19.02.2020 надано лише відповідь на звернення від 20.03.2020 № 3530-3735/К-02/8-0400/20, у зв`язку із чим відповідач не вчиняв дії по відмові, а розглянув звернення в порядку Закону України «Про звернення громадян».
64.З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся за призначенням пенсії 05.02.2020 та рішенням Відділу з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, оформленим листом від 14.02.2020 № 1471/03.05-17, відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2.
65.Доказів направлення такого рішення та його отримання позивачем матеріали справи не містять.
66.Таким чином, з метою захисту порушеного права позивача суд розглядає на предмет законності рішення «Про відмову в призначенні пенсії», оформлене листом від 14.02.2020 № 1471/03.05-17.
67.Суд зазначає, що Відділ з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області є не окремою юридичною особою, а структурною одиницею Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
щодо визнання протиправним та скасування рішення від 14.02.2020 № 1471/03.05-17
(щодо довідки)
68.Відповідач відмовляючи у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 не зарахував до пільгового стажу період роботи з 13.07.1987 по 05.02.1998, оскільки надана до Управління довідка від 01.10.2012 № 63а не відповідає вимогам чинного законодавства.
69.Згідно трудової книжки НОМЕР_4 у незарахований період ОСОБА_1 працювала у Нікопольській міській друкарні складачем на складально-рядковідливних машинах.
70.Довідка від 01.10.2012 № 63а про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів і у ній видана ОСОБА_1 про те, що зазначена особа працювала повний робочий день в Нікопольській міській друкарні з 13.07.1987 (наказ № 46 § 4 від 13.07.1987) по 05.02.1998 (наказ № 14к від 05.02.1998) за професією складач на складально-рядковідливних машинах:
-з 13.07.1987 по 31.12.1991 передбачена Списком № 2, розділ XXVII, підрозділ «а» на підставі Постанови № 1173 від 22.08.1956;
-з 01.01.1992 по 10.03.1994 передбачена Списком № 2, розділ XXV, підрозділ 2270000-14807 на підставі Постанови № 10 від 26.01.1991;
-з 11.03.1994 по 05.02.1998 передбачена Списком № 2, розділ XXV, підрозділ 2270000-14807 на підставі Постанови № 162 від 11.03.1994;
-додаткові відомості: результати атестації, наказ № 30 від 15.05.1997.
71.Відповідач не приймаючи до уваги довідку від 01.10.2012 № 63а зазначив, що вона не відповідає вимогам законодавства, а саме: не зазначено характер виконуваних робіт; відсутні первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана довідка; не зазначено скільки часу фактично відпрацьовано за період з 13.07.1987 по 05.02.1998.
72.Відділом контрольно-перевірочної роботи № 6 Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області проведено перевірку довідки та за результатами перевірки складено акт № 9/10.7-16 від 26.02.2020 про неможливість проведення перевірки через відсутність первинних документів. Зі слів ліквідатора КП «Нікопольська друкарня» Нікопольської міської ради ОСОБА_2 первинні документи викрадено, про що надано заяву від 25.06.2019 до поліції. Станом на 26.02.2020 документи не знайдено.
73.З урахуванням викладеного, позивач не може надати іншої довідки про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у якій буде зазначено характер виконуваних робіт, первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана довідка та скільки часу фактично відпрацьовано за період з 13.07.1987 по 05.02.1998, оскільки на КП «Нікопольська друкарня» Нікопольської міської ради первинні документи викрадено.
74.З урахуванням викладеного, позивач не може бути позбавлений свого права на призначення пенсії на пільгових умовах через не зазначення у довідці характеру виконуваних робіт, первинних документи за час виконання роботи, на підставі яких видана довідка та скільки часу фактично відпрацьовано за період з 13.07.1987 по 05.02.1998, оскільки первинні документи на підставі яких може бути видана уточнююча довідка викрадені, тобто у зв`язку з обставинами, що виникли не з вини позивача, та на які він не міг вилинути.
(щодо проведення атестації)
75.З приводу проведення атестації робочих місць суд зазначає, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
76.Своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
77.Атестація має проводитися у передбачені пунктом 4 Порядку № 442 проведення атестації строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.
78.Отже, законодавцем покладено обов`язок проведення атестації робочих місць на керівників підприємств, а тому її несвоєчасне проведення або неповне проведення не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист.
79.Викладене відповідає правовому висновку Великої Палати Верховного Суду, висловленому у постанові від 19.02.2020 у справі № 520/15025/16-а.
80.До 21.08.1992 до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи.
81.Починаючи з 22.08.1992 однією з обов`язкових умов для підтвердження пільгового стажу є документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.
82.Суд зазначає, що за приписами Порядку № 83 вперше атестація робочих місць повинна бути проведена до 22.08.1997 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць).
83.Відповідно до довідки від 01.10.2012 № 63а результати атестації затверджені наказом від 15.05.1997 № 30.
84.Крім того, суд звертає увагу на передчасність прийняття рішення «Про відмову в призначенні пенсії», оформлене листом від 14.02.2020 № 1471/03.05-17, оскільки до матеріалів справи надано розрахунок стажу для призначення пенсії, з якого вбачається зарахування періодів роботи з 13.07.1987 по 31.12.1991 та з 01.01.1992 по 05.02.1998 до пільгового за Списком № 2.
85.Таким чином, з наданих документів вбачається неузгодженість дій відповідача, а саме зарахування періодів роботи з 13.07.1987 по 31.12.1991 та з 01.01.1992 по 05.02.1998 до пільгового за Списком № 2, а потім прийняття рішення про відмову у призначенні пенсії у зв`язку із незарахуванням періоду роботи з 13.07.1987 по 05.02.1998, оскільки надана до Управління довідка від 01.10.2012 № 63а не відповідає вимогам чинного законодавства.
86.Надане до матеріалів справи рішення № 047250006344 (дата-час розрахунку: 11.02.2020 08:05) відповідно до якого пенсію позивачу призначити з 22.10.2020 є необґрунтованим та не відповідає дійсним оскільки:
-відповідачем не враховано абзац другий пункту другого частини другої статті 114 Закону № 1058-IV, а саме ОСОБА_1 мала право виходу на пенсію за віком на пільгових умовах після досягнення 52 роки 6 місяців;
-відповідачем здійснено призначення пенсії після досягнення 55 років з 22.10.2020 (дата народження згідно рішення 21.10.1967), однак дата народження зазначена не вірно (вірною датою народження позивача є ІНФОРМАЦІЯ_1 ), а тому й розрахунок призначення пенсії не є вірним.
87.З урахуванням викладеного, суд визнає протиправним та скасовує рішення Відділу з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області «Про відмову в призначенні пенсії», оформлене листом від 14.02.2020 № 1471/03.05-17, яким відмовлено у призначенні пенсії ОСОБА_1 за наслідками розгляду заяви від 05.02.2020.
щодо зобов`язання вчинити певні дії
88.Згідно зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Законом № 475/97-ВР від 17.07.1997 кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
89.У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі «Чахал проти Об`єднаного Королівства» (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
90.Засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути «ефективним» як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).
91.Отже, «ефективний засіб правого захисту» у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.
92.З урахуванням викладеного суд зобов`язує відповідача включити до пільгового стажу позивача період роботи з 13.07.1987 по 05.02.1998, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 2.
93.Відповідно до пункту 2 розділу 4 Указу Президента України «Про Концепцію вдосконалення судівництва для утвердження справедливого суду в Україні відповідно до європейських стандартів» від 10.05.2006 № 361/2006 адміністративне судочинство спрямоване на захист прав особи у публічно-правових відносинах від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
94.За своїм статусом у суспільстві учасники таких правовідносин перебувають у нерівних умовах, тому адміністративний суд має вжити всіх передбачених законом заходів, щоб захистити порушені органом влади права особи, в тому числі збирати докази з власної ініціативи, виходити за межі вимог сторін тією мірою, наскільки це необхідно для повного захисту прав особи.
95.Оскільки до компетенції суду не належить здійснення призначення пенсії та первісного визначення права особи на призначення пенсії, а здійснюється лише контроль легальності рішень, дій або бездіяльності відповідача щодо вказаних питань, суд з метою ефективного та повного захисту прав позивача, відповідно до частини другої статті 9 КАС України виходить за межі позовних вимог та зобов`язує відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_3 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 від 05.02.2020 з урахуванням наданої судом у цьому рішенні правової оцінки.
VІІ. ВИСНОВОК СУДУ
96.Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
щодо розподілу судових витрат
97.Ухвалою суду від 11.08.2020 відстрочено ОСОБА_1 сплату судового збору у розмірі 840,80 за подання до адміністративного суду позовної заяви до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, до прийняття судового рішення в адміністративній справі № 160/7986/20. На день прийняття рішення у справі доказів сплати судового збору позивачем не надано.
98.Згідно частини другої статті 133 КАС України, якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
99.Враховуючи, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, судові витрати підлягають стягненню з відповідача в дохід бюджету.
100.Керуючись статтями 133, 241-246, 263 КАС України, суд, -
вирішив:
101.Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; код НОМЕР_5 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
102.Визнати протиправними та скасувати рішення Відділу з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області прийнято рішення «Про відмову в призначенні пенсії», оформлене листом від 14.02.2020 № 1471/03.05-17, яким відмовлено у призначенні пенсії ОСОБА_1 за наслідками розгляду заяви від 05.02.2020.
103.Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з урахуванням наданої судом у цьому рішенні правової оцінки:
- включити до пільгового стажу позивача період роботи з 13.07.1987 по 05.02.1998, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 2;
- повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05.02.2020 про призначення пенсії за віком.
104.В іншій частині позовних вимог- відмовити.
105.Стягнути на користь бюджету за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судовий збір у розмірі 840,80 грн.
106.Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.
Суддя І.О. Верба