Рішення № 92487725, 12.10.2020, Шептицький міський суд Львівської області (до 25.04.2025 - Червоноградський міський суд Львівської області)

Дата ухвалення
12.10.2020
Номер справи
459/2947/16-а
Номер документу
92487725
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 459/2947/16-а

Провадження № 2-а/459/1/2020

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 жовтня 2020 року Червоноградський міський суд Львівської області

в складі:

головуючого судді Новосада М.Д.,

при секретарі Канюка В.Р.

з участю: позивача ОСОБА_1

представника позивача Острика С.О.

представників третіх осіб:

ОСББ «Гірник-Юність» Савки Р.І.

ОСББ «Рата-Гірник» Біжок І.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Червонограді адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Гірницької селищної ради Львівської області (треті особи: об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Гірник-Юність», ОП Львівське обласне проектно-виробниче архітектурно-планувальне бюро, об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Рата-Гірник», та треті особи, які не заявляють самостійних вимог: КП «Червонограджитлокомунсервіс», ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 - керівника ОСББ «Вікторія-Гірник» та ОСОБА_13 ) про визнання незаконними (протиправними) рішень Гірницької селищної ради Львівської області №260 від 01.07.2015 року «Про затвердження детального плану території в районі вул. Тарнавського, та АДРЕСА_1 з метою забезпечення земельними ділянками під індивідуальне житлове будівництво учасників антитерористичної операції», № 15 від 11.12.2015 року в частині надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки орієнтованою площею 0, 2087 га для обслуговування п`ятиквартирного житлового будинку в АДРЕСА_2 , та їх скасування,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з даним позовом, в якому просив визнати протиправними та скасувати рішення Гірницької селищної ради №260 від 01.07.2015 «Про затвердження детального плану території в районі АДРЕСА_4, та АДРЕСА_1 з метою забезпечення земельними ділянками під індивідуальне житлове будівництво учасників терористичної операції» та рішення Гірницької селищної ради №15 від 11.12.2015 в частині надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки орієнтовною площею 0,2087 га для обслуговування п`ятиквартирного житлового будинку в АДРЕСА_2 .

Вимоги мотивував тим, що він проживає у багатоквартирному будинку по АДРЕСА_3 , співвласники якого створили ОСББ «Гірник Юність». Сусіднім до їхнього будинку є будинок по АДРЕСА_2 , співвласники якого створили ОСББ «Рата-Гіріник». Суміжно із цими будинка знаходиться спірна земельна ділянка, якою він та мешканці його будинку користувались для спільних потреб. На ній зведено дитячий майданчик, пісочниця, тощо. Дана земельна ділянка належала ДП «Львіввугілля» як частина дитячого садочку та в подальшому була знята з балансу та передана у власність селищної громади. Рішенням селищної ради від 01.07.2015 було затверджено детальний план території в районі АДРЕСА_4, та АДРЕСА_4 з метою забезпечення земельними ділянками під індивідуальне житлове будівництво учасників терористичної операції. Однак спірна ділянка не виділялась учасникам АТО. На детальному плані селища на ній зазначено 3 гаражі, які мають намір побудувати жильці будинку АДРЕСА_2 ОСББ «Рата-Гірник». Будівництво цих гаражів не передбачено генеральним планом. У зв`язку із незаконним включенням до детального плану території частин спірної земельної ділянки, що не відповідає Генеральному плану, тому рішення селищної ради в частині надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення в натурі (на місцевості) меж спірної земельної ділянки підлягає скасуванню. Вважає, що для обслуговування будинку ОСББ «Рата-Гірник» не потрібно такої великої земельної ділянки і така в минулому була відведена для обслуговування цього будинку як колишнього садочку Він як мешканець сусіднього будинку, також має право на користування цією ділянкою. Тому вони також звернулись до селищної ради із заявою про надання дозволу на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яку в даний час намагається отримати у свою власність ОСББ «Рата-Гірник» орієнтованою площею 0,5 га.. Тому вважає, що селищна рада не вправі була затверджувати детальний план території, який не відповідав Генеральному плану забудови смт.Гірник та дійсним обставинам користування частиною спірної земельної ділянки. Тому зазначені рішення не відповідають вимогам закону і їх слід скасувати

24.10.2018 справу було передано від судді Кріля М.Д .

Позивач та його представник в судовому засіданні позов підтримали з підстав, вказаних у ньому. Просили задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Позивач надав письмові пояснення відносно позову, в яких вказав, що будівництво гаражів на спірній земельній ділянці не затверджено генеральним планом, який є основним видом містобудівельної документації, адетальний план йточнює його положення. Зміни в генеральний план щодо будівництва на спірній ділянці гаражів не вносились. Тому рішення про надання доволу на виготовлення технічної документації на цю ділянку теж не відповідає вимогам закону.

Представник відповідача подав заперечення на позовну заяву, в якому вказав, що 15.12.2014 було прийнято рішення про розроблення детального плану території в районі АДРЕСА_4 та АДРЕСА_1 . Дане рішення було опубліковане в газеті "Новини Прибужжя". 25.09.2015 надійшла заява ДП"Львіввугілля" з проханням вилучити земельну ділянку площею 0,2087 га на АДРЕСА_2..В подальшому 11.12.2015 селищна рада прийняла рішення, яким вилучила від ДП "Львіввугілля"спірну земельну ділянку та надала ОСББ "Рата-Гірник" дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки орієнтовною площею 0,2087 га для обслуговування п`ятиквартирного житлового будинку в АДРЕСА_2 . 06.06.2016 поступила заява про затвердження технічної документації та передання у власність спірної земельної ділянки. Вважає, що дії, вчинені щодо спірної земельної ділянки є законними і правомірними, а спірні рішення селищної ради прийняті без порушень чинного законодавства (а.с.16-20 т.1).

Представник третьої особи ОСББ «Гірник-Юність» Савка Р.І. позов підтримав, просив задовольнити.

Представник третьої особи ОСББ «Рата-Гірник» Біжок І.С. позов заперечив. Просив відмовити в його задоволенні.

Як вбачається з рішення Гірницької селищної ради №260 від 01.07.2015 «Про затвердження детального плану території в районі АДРЕСА_4, та АДРЕСА_4 з метою забезпечення земельними ділянками під індивідуальне житлове будівництво учасників терористичної операції» було затверджено детальний план території АДРЕСА_4 та АДРЕСА_4 з метою забезпечення земельними ділянками під індивідуальне житлове будівництво учасників антитерористичної операції (а.с.6 т.1)

Рішенням Гірницької селищної ради №15 від 11.12.2015 було надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки орієнтовною площею 0,2087 га для обслуговування п`ятиквартирного житлового будинку в АДРЕСА_2 (а.с.7 т.1).

З повідомлення Гірницького селищного голови від 05.10.2016 вбачається, що будівництво 3-х гаражів, як це передбачено детальним планом названої території, не передбачено Генеральним планом смт. Гірник.

Судом встановлено, що у даній справі виникла ситуація, за якої на одну й ту саму земельну ділянку претендували жителі двох будинків, які межують з даною ділянкою та користувались нею.

За ч.1 ст.6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Згідно із ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Із наведених положень убачається, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.

В постанові Верховного Суду України від 26.03.2013 року у справі N 21-438а12 також наголошено, що відповідно до частини першої статті 2, пунктів 6, 8 частини першої статті 3, частини першої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України предметом захисту в адміністративному судочинстві є саме порушені рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень, їхніх посадових чи службових осіб права та інтереси фізичних або юридичних осіб.

Оскаржуваними рішеннями як суб`єкта владних повноважень порушені права та законні інтереси позивача на користування спірною земельною ділянкою як жителя багатоквартирного будинку по АДРЕСА_3 , співвласника багатоквартирного будинку ОСББ «Гірник Юність», головою якого він є та користувача спірної земельної ділянки, яка є суміжною із ділянкою для обслуговування їхнього ОСББ.

Відповідно до частини першої статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини шостої ст.118 Земельного Кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно із ч.7 наведеної статті, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Відповідно до ч.1 ст.16 ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності" Планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.

Згідно із ч.1 ст.17 цього Закону генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.

Відповідно до ч.1 ст.19 Закону детальний план у межах населеного пункту уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території.

Детальний план розробляється з метою визначення планувальної організації і функціонального призначення, просторової композиції і параметрів забудови та ландшафтної організації кварталу, мікрорайону, іншої частини території населеного пункту, призначених для комплексної забудови чи реконструкції, та підлягає стратегічній екологічній оцінці.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.1 ЗУ «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», прибудинкова територія - це територія навколо багатоквартирного будинку, визначена на підставі відповідної містобудівної та землевпорядної документації, у межах земельної ділянки, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди, що необхідна для обслуговування багатоквартирного будинку та задоволення житлових, соціальних і побутових потреб власників (співвласників та наймачів (орендарів) квартир, а також нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.

Відповідно до класифікації, землі які використовуються для будівництва індивідуальних гаражів віднесені до земель житлової забудови.

При цьому, землі, що використовуються для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, та землі, що використовуються для будівництва індивідуальних гаражів, - це землі різних видів цільового призначення земель, оскільки цільове призначення землі визначається не тільки категорією землі але і її видом.

Стаття 50 ЗУ «Про землеустрій», як і ст. 123 ЗК передбачено, що у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок складаються проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

З наведених норм зазначеного Закону вбачається, що генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівельної документації, а детальний план, в свою чергу, уточнює положення генерального плану населеного тому не може виходити за його межі і повинен відповідати останньому.

Будинок АДРЕСА_2 раніше був дитячим садком і разом із земельною ділянкою навколо нього площею 0,2087 га належав ДП «Львівугілля». Згодом приміщення садочку було передано на баланс селища та облаштовано під житловий будинок. Земельна ділянка залишалась у власності ДП «Львівугілля».

11.12.2015 рішенням селищної ради дану земельну ділянку було вилучено у ДП «Львівугілля» та одночасно надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою для обслуговування п`ятиквартирного житлового будинку в АДРЕСА_2 .

Позивач вказує, що частиною цієї земельної ділянки користуються жильці будинку АДРЕСА_3 , і будинку АДРЕСА_2, і для обслуговування цього будинку не потрібно земельну ділянку такого великого розміру.

Згідно детального плану території до будинку по АДРЕСА_2 включено і частину спірної земельної ділянки.

Будівництво гаражів на спірній ділянці не передбачено Генеральним планом смт.Гірник, що у свою чергу свідчить про незаконність оскаржуваного рішення Гірницької селищної ради № 260 від 01.07.2015р. про затвердження детального плану території в такому вигляді.

Крім цього, у відповідності до ст.72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справ

Відповідно до 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

З останньої норми вбачається, що законодавець встановлює презумпцію вини суб`єкта владних повноважень, рішення, дії чи бездіяльність якого оскаржується - повідомлені позивачем обставини справи про рішення, дії чи бездіяльність відповідача - суб`єкта владних повноважень відповідають дійсності, доки відповідач не спростує їх. Крім того, у зв`язку з тим, що більшість доказів адміністративної справи, як правило, утворюється та зберігається у суб`єкта владних повноважень, ч. 4 ст. 70 КАС України, зобов`язує відповідача подати до суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Однак у даній адміністративній справі відповідач жодних доказів того, що вносились зміни в Генеральний план смт.Гірник про будівництво гаражів на спірній території відповідачем не надано, а також про цільове призначення даної ділянки.Неможливо встановити відповідність обраного місця розташування спірного об`єкта вимогам законів.

Таким чином, аналізуючи матеріальне право оскаржуване рішення Гірницької селищної ради № 260 від 01.07.2015 затвердження детального плану території в районі АДРЕСА_4 з метою забезпечення земельними ділянками під індивідуальне житлове будівництво учасників антитерористичної операцій протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки воно не відповідає вимогам Закону та прийняте з його порушенням.

Рішення № 15 від 11.12.2015 є фактично похідним від рішення Гірницької селищної ради № 260 від 01.07.2015.

Оскаржуваним рішенням селищної ради від 11.12.2015р. № 15 надано дозвіл ОСББ «Рата-Гірник» на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення в натурі(на місцевості)(ст.55 ЗУ «Про землеустрій) меж земельної ділянки орієнтованою площею 0, 2087 га для обслуговування п`ятиквартирного жилого будинку в АДРЕСА_2 , разом із спірною земельною ділянкою.

Даним рішенням фактично відбулась зміна цільового призначення земельної ділянки, межі якої не були встановленні в натурі(на місцевості)(ст..123 ЗК).

Тому рішення Гірницької селищної ради №15 від 11.12.2015 в частині надання дозволу на виготовлення на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення в натурі (на місцевості) земельної ділянки орієнтованою площею 0,2087 га для обслуговування п`ятиквартирного житлового будинку в АДРЕСА_2 підлягає скасуванню, оскільки приймаючи оскаржуване рішення Гірницька селищна рада виходила з того, що цим детальним планом ця земельна ділянка орієнтованою площею 0,2087га в т.ч. і її спірна частина, вже закріплена за цим будинком, що не відповідає вимогам Закону та прийняте з його порушенням.

Таким, вищевикладене свідчить про те, що оскаржувані рішення Гірницької селищної ради є незаконні та підлягають скасуванню.

Керуючись ст.ст. 2, 90, 139, 243-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення Гірницької селищної ради №260 від 01.07.2015 «Про затвердження детального плану території в районі АДРЕСА_4 з метою забезпечення земельними ділянками під індивідуальне житлове будівництво учасників терористичної операції» та рішення Гірницької селищної ради №15 від 11.12.2015 в частині надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки орієнтовною площею 0,2087 га для обслуговування пятиквартирного житлового будинку в АДРЕСА_2 .

Стягнути з Гірницької селищної ради Львівської області в користь ОСОБА_1 1102,40 грн. судового збору та 4000 грн. витрат на правову допомогу.

На рішення може бути подана апеляційна скарга через Червоноградський міський суд Львівської області до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Повний текст складено 16.10.2020

Суддя: М. Д. Новосад