Ухвала суду № 92484561, 27.10.2020, Тернівський районний суд м. Кривого Рогу

Дата ухвалення
27.10.2020
Номер справи
215/6310/19
Номер документу
92484561
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Тернівський районний суд міста Кривого Рогу

Дніпропетровської області

Справа № 215/6310/19

Провадження 2/215/726/20

О К Р Е М А У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2020 року м. Кривий Ріг Дніпропетровської області

Тернівський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області

у складі:

Головуючої судді: Красюк К.І.;

секретар судового засідання: Паращенко В.Д.

при розгляді у відкритому судовому засіданні в залі суду № 2 в м. Кривому Розі Дніпропетровської області за правилами загального позовного провадження цивільної справи за позовом виконкому Тернівської районної у місті ради до ОСОБА_1 , третя особа - КЗ «Криворізький спеціалізований будинок дитини ДОР», про позбавлення батьківських прав,

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2019 виконком Тернівської районної у місті ради, діючи в інтересах малолітніх дітей, звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав, у зв`язку із невиконанням ними батьківських обов`язків щодо малолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Крім того, позивач просив суд стягнути з відповідачів аліменти на утримання малолітньої дитини ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на користь закладу, на утриманні якого знаходиться дитина, а саме КЗ «Криворізький спеціалізований будинок дитини» ДОР в розмірі 1/2 частини доходів щомісяця і до досягнення дитиною повноліття. Питання щодо стягнення аліментів на утримання решти малолітніх дітей, а саме щодо ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , позивачем ані в позовній заяві, ані в судових дебатах, не ставилося.

Під час розгляду справи судом виявлено, що заявляючи такі позовні вимоги щодо стягнення аліментів лише на одну дитину з чотирьох і на користь комунального закладу, в якому ця дитина перебуває тимчасово, виконком Тернівської районної у місті ради, діючи в інтересах всіх малолітніх дітей, суттєво порушив положення СК України, і такі дії призвели до істотного порушення та обмеження прав дітей на гідне існування.

Цього висновку суд дійшов з таких підстав.

Згідно з положеннями ч. 3 ст. 51 Конституції України та ст. 5 Сімейного кодексу України сім`я, дитинство, материнство та батьківство охороняються державою. Держава створює умови для зміцнення сім`ї. Для цього в Україні сформована система державних органів, на які покладено обов`язок здійснювати правовий захист прав і законних інтересів дитини. Одним із таких органів, на який покладено функції захисту прав і законних інтересів дитини, є орган опіки та піклування.

Опіка, піклування є особливою формою державної турботи про неповнолітніх дітей, що залишилися без піклування батьків, вона встановлюється для забезпечення виховання неповнолітніх дітей, які внаслідок смерті батьків, хвороби батьків або позбавлення їх батьківських прав чи з інших причин залишилися без батьківського піклування, а також для захисту особистих і майнових прав та інтересів дітей.

Відповідно до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини - органами опіки та піклування є районні, районні у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад, у тому числі об`єднаних територіальних громад (далі - органи опіки та піклування), які провадять діяльність із соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі забезпечення їх права на виховання у сім`ї, надання статусу дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, влаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, встановлення опіки та піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, із захисту особистих, майнових і житлових прав дітей, запобігання та протидії домашньому насильству стосовно дітей та за участю дітей.

Органи опіки та піклування провадять свою діяльність, пов`язану із захистом прав дитини, з дотриманням, зокрема, таких принципів як забезпечення найкращих інтересів дитини та недопущення дискримінації дітей.

Безпосереднє ведення справ і координація діяльності стосовно захисту прав дітей, зокрема дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах покладаються на служби у справах дітей виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад.

Згідно ст. 142 СК України діти мають рівні права та обов`язки щодо батьків, незалежно від того, чи перебували їхні батьки у шлюбі між собою.

Відповідно до ч. 2 ст. 166 Сімейного кодексу України та ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини.

Таким чином, передбачених законом підстав для звільнення відповідача від обов`язку утримання всіх своїх неповнолітніх дітей судом не встановлено.

Відповідно до положень статті 183 СК України частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.

Якщо аліменти стягуються на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку (доходу) матері, батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття.

Відповідно до положень ст. 193 СК України якщо батьки не беруть участі в утриманні дитини, влаштованої до державного або комунального закладу охорони здоров`я, навчального або іншого закладу, аліменти на дитину можуть бути стягнуті з них на загальних підставах. За рішенням суду аліменти можуть перераховуватися на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України.

Таким чином, зазначеними положеннями ст. 193 СК України не визначений обов`язок суду щодо стягнення аліментів на користь державного або комунального закладу, в якому знаходиться дитина.

Окрім того, відповідно до ч. ч. 1,2 ст. 179 СК України аліменти, одержані на дитину, є власністю дитини. Той із батьків або інших законних представників дитини, на ім`я якого виплачуються аліменти, розпоряджається аліментами виключно за цільовим призначенням в інтересах дитини.

Також, відповідно до ч. 1 ст. 186 СК України за заявою платника аліментів або за власною ініціативою орган опіки та піклування перевіряє цільове витрачання аліментів.

При цьому, матеріали справи не містять даних щодо того, що третя особа є законним представником, зокрема, і решти дітей, окрім ОСОБА_7 .

А вирішення питання щодо стягнення аліментів лише на одну дитину з чотирьох, суд вважає неприпустимим, оскільки це суперечить положенням СК України (зокрема ст. 183 щодо єдиної частки) та інтересам решти дітей, а також порушує принцип рівності дітей між собою та призведе до їх дискримінації.

Також, згідно зі ст. 248 СК України влаштування дитини до закладу, зазначеного у частині першій цієї статті, не припиняє права дитини на аліменти, пенсії, інші соціальні виплати, а також на відшкодування шкоди у зв`язку з втратою годувальника.

Окрім наведеного, слід зауважити, що третя особа - КЗ «Криворізький спеціалізований будинок дитини» ДОР», згідно даних ЄДРПОУ є неприбутковою організацією, а кошти на утримання дитини виділяються за рахунок повного державного забезпечення, що також підтверджується рішенням виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради від 18.09.2019 року №405.

Таким чином вимога позивача щодо стягнення з відповідача аліментів на утримання ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на користь закладу, на утриманні якого він знаходиться, а саме – КЗ «Криворізький спеціалізований будинок дитини ДОР», в розмірі 1/2 частини доходів відповідача не ґрунтується на законі та суперечить інтересам інших дітей.

Відповідно до ст. 262 ЦПК України суд, виявивши при вирішенні спору порушення законодавства або недоліки в діяльності юридичної особи, державних чи інших органів, інших осіб, постановляє окрему ухвалу, незалежно від того, чи є вони учасниками судового процесу. Окрема ухвала надсилається відповідним юридичним та фізичним особам, державним та іншим органам, посадовим особам, які за своїми повноваженнями повинні усунути виявлені судом недоліки чи порушення чи запобігти їх повторенню. З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.

На підставі викладеного, суд вважає за необхідне довести до відома керівництво Тернівської районної у місті ради про виявлені під час розгляду справи недоліки у роботі спеціалістів виконавчого комітету, які відповідають за складення та направлення до суду позовних заяв в інтересах неповнолітніх дітей, для вжиття заходів реагування та з метою усунення причин та умов, що сприяли вчиненню вказаних порушень законодавства, а також запобігання їх повторення.

Керуючись ст.ст. 259, 260, 262 ЦПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Довести до відома керівництво Тернівської районної у місті ради про виявлені під час розгляду справи недоліки у роботі спеціалістів виконавчого комітету, які відповідають за складення та направлення до суду позовних заяв в інтересах неповнолітніх дітей, для вжиття заходів реагування та з метою усунення причин та умов, що сприяли вчиненню вказаних порушень законодавства, а також запобігання їх повторення.

Про вжиті заходи повідомити Тернівський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області не пізніше одного місяця з дня отримання окремої ухвали.

Окрема ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена особами, яких вона стосується, протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання шляхом подачі апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду.

Суддя: