
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 жовтня 2020 року Справа №480/5998/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Глазька С.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/5998/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, які полягають у відмові здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії на підставі наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України нової довідки про розмір грошового забезпечення від 03.07.2020 №11/140;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області вчинити дії щодо перерахунку пенсії з 01.04.2019, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки в/сл., надзвичайні умови служби, пенсійної надбавки, надбавки за таємність, безперервну військову службу, премії), на підставі наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України нової довідки про розмір грошового забезпечення від 03.07.2020 №11/140, здійснивши виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.04.2019 однією сумою.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі звернення позивача та у зв`язку з набранням законної сили рішенням Верховного Суду від 17.17.2019 у зразковій справі №160/8324/19 Адміністрація Державної прикордонної служби України надала до ГУ ПФУ в Сумській області довідку від 03.07.2020 №11/140 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.04.2019. У зв`язку з цим, позивач звернувся до відповідача зі зверненням щодо проведення перерахунку його пенсії на підставі оновленої довідки. Втім, листом від 14.08.2020 ГУ ПФУ в Сумській області відмовило позивачу у перерахунку пенсії на підставі зазначеної довідки у зв`язку з відсутністю підстав. Позивач не погоджується з такими діями відповідача та вважає їх протиправним.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
Станом на день розгляду справи відповідач своїм правом на подання письмового відзиву не скористався, тому суд, в порядку ч.6 ст. 162 КАС України, вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини та оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, виходячи з наступного.
З матеріалів справи судом встановлено, що за зверненням ОСОБА_1 , Адміністрацією Державної прикордонної служби України було виготовлено та направлено до ГУ ПФУ в Сумській області довідку від 03.07.2020 № 11/140 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, встановлених у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (а.с. 20).
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області зі зверненням, в якому просив здійснити перерахунок його пенсії на підставі виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України нової довідки від 03.07.2020 № 11/140 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 (а.с. 21-22).
Листом від 14.08.2020 № 3189-3389/Л-02/8-1800/20 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області відмовило позивачу у здійсненні перерахунку його пенсії на підставі нової довідки про розмір його грошового забезпечення, посилаючись на те, що після визначення протиправними та скасування пунктів 1, 2 Постанови № 103, інших рішень щодо визначення складових грошового забезпечення, умов та порядку проведення перерахунку пенсій Урядом не приймалося, відповідно підстави для проведення перерахунку пенсії, відсутні (а.с. 23).
Не погоджуючись із такою відмовою відповідача, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Суд, частково задовольняючи позовні вимоги, своє рішення обґрунтовує наступним.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, визначено Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин між сторонами, далі по тексту Закон №2262-ХІІ).
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, згідно з якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов, та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі по тексту - Порядок № 45), відповідно до пункту 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому, у Додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, у справі №826/3858/18, на задоволення відповідних позовних вимог, визнано протиправними та не чинними пункти 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Так, до компетенції Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.
Проте, зміни, внесені Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", зокрема, до додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, а відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка діяла до зазначених змін.
Між тим алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема, органи пенсійного фонду у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
Разом з тим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може слугувати як відповідна заява пенсіонера, та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, повідомляють орган ПФУ.
Отже, з 05.03.2019, тобто з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та статті 9 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей.
При цьому обов`язок з перерахунку пенсії у пенсійного органу виникає після отримання ним належної довідки.
Такі висновки містяться в рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 року за результатами розгляду зразкової справи № 160/8324/19, залишеним без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24 червня 2020 року.
З матеріалів справи судом встановлено, що на підставі звернення позивача та у зв`язку з набранням законної сили рішення Верховного Суду від 17.12.2019 по справі №160/8324/19, листом від 08.07.2020 Адміністрацією Державної прикордонної служби України було направлено до ГУ Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку від 03.07.2020 № 11/140 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 (а.с. 20). Зазначена довідка також була надана позивачем ГУ ПФУ в Сумській області разом зі зверненням щодо перерахунку його пенсії. Отже після отримання довідки від 03.07.2020 № 11/140 про розмір грошового забезпечення у Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області виник обов`язок щодо перерахунку пенсії позивача.
Втім, отримавши відповідну довідку, відповідачем було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії позивача з урахуванням нової довідки про розмір його грошового забезпечення.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку що дії ГУ ПФУ в Сумській області, які полягають у відмові в перерахунку пенсії позивача з урахуванням довідки від 03.07.2020 № 11/140 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2020, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України є протиправними, а відтак позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в частині про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, які полягають у відмові здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії на підставі наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України нової довідки про розмір грошового забезпечення від 03.07.2020 № 11/140 та зобов`язання Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок на виплату пенсії ОСОБА_1 , на підставі наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України довідки від 03.07.2020 № 11/140 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2020, з урахуванням фактично виплачених сум.
Щодо позовних вимог про зобов`язання Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області вчинити дії щодо перерахунку пенсії з 01.04.2019, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки в/сл., надзвичайні умови служби, пенсійної надбавки, надбавки за таємність, безперервну військову службу, премії), суд зазначає наступне.
З матеріалів справи суд вбачає, що в довідці від 03.07.2020 № 11/140 зазначено наступні складові грошового забезпечення та їх розмір:
- посадовий оклад - 4930,00 грн.;
- оклад за військовим званням - 1340,00 грн.;
- надбавка за вислугу років 40 % - 2508,00 грн.;
- надбавка за особливості проходження служби 20% - 1755,60 грн.;
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10 % - 493,00 грн.;.
- премія 65% - 3204,50 грн. (а.с. 20).
Тобто фактично в даній довідці розмір складових грошового забезпечення відрізняється від розміру, який позивач просить врахувати при перерахунку його пенсії.
Суд зазначає, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір грошового забезпечення, а здійснюють розрахунок та нарахування пенсії на підставі наданих їм відповідними органами або особою довідок про розмір грошового забезпечення, при цьому, розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках, а відтак, позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при подачі даної позовної заяви був сплачений судовий збір у сумі 840,80 грн., що підтверджується квитанцією від 10.09.2020 (а.с.29).
Таким чином, позивачу підлягають відшкодуванню витрати зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в сумі 840,80 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, які полягають у відмові здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії на підставі наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України нової довідки про розмір грошового забезпечення від 03.07.2020 №11/140.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок на виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України довідки від 03.07.2020 №11/140 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням фактично виплачених сум.
У задоволенні інших вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) суму судового збору в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.М. Глазько