
Справа № 420/5508/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 жовтня 2020 року Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бжассо Н.В.,
розглянув в порядку письмового провадження в м. Одеса за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Автодор» до Державної податкової служби України про зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Автодор» до Державної податкової служби України, за результатом розгляду якого позивач просить суд:
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну, складену Товариством з обмеженою відповідальністю «АВТОДОР», № 3 від 20.12.2018 року і вважати її прийнятою та зареєстрованою датою направлення – 15.01.2019 року.
В обґрунтування адміністративного позову представник позивача зазначив, що 15.01.2019 року ТОВ «АВТОДОР» надіслало в електронному вигляді через автоматизовану систему «/Єдине вікно подання електронної звітності» на реєстрацію до ДПС податкову накладну від 20.12.2018 року № 3. В електронному кабінеті платника позивач отримав повідомлення про те, що у зв`язку із перевантаженням серверу ДФС та необхідністю своєчасного прийому податкових накладних/розрахунків коригування, запити щодо отримання відомостей з ЄРПН обробляються із затримкою в часі. Ані 15.01.2019 року, ані на наступний день, ані станом на час подання позову позивач не отримав квитанцію про результати розгляду податкової накладної № 3 від 20.12.2018 року, поданої 15.01.2019 року о 16 год. 35 хвл. Представник позивача зазначає, що наслідки неприйняття рішення протягом операційного дня до поданої на реєстрацію податкової накладної чітко визначені у ст.. 201 ПК України, згідно з якою, у випадку не надіслання контролюючим органом квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної протягом операційного дня, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних. Позивач 15.01.2020 року звернувся до відповідача із заявою про надання індивідуальної консультації стосовно результатів розгляду податкової накладної № 3 від 28.12.2018 року, яка була подана на реєстрацію 15.01.2019 року о 16:35 год. 07.05.2020 року позивач отримав відповідь від відповідача, з огляду на яку була надана інформація щодо реєстрації податкових накладних № 5 від 20.12.2018 року, № 1 від 22.12.2018 року, поданих на реєстрацію 15.01.2019 року та податкових накладних, поданих на реєстрацію 18.01.2019 року.
Ухвалою суду від 30.06.2020 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 17.07.2020 року.
21.07.2020 року від представника відповідачів надійшов відзив на адміністративний позов, з огляду на який ДПС України не визнає позов у повному обсязі. Представник відповідача зазначає, що 15.01.2019 року в Єдиному реєстрі податкових накладних було зареєстровано податкові накладні № 1 від 22.12.2018 року та № 5 від 21.12.2018 року. Сума ліміту ПДВ на 15.01.2019 року 16:13:11 складав 2038500,53 грн. та дозволяла ТОВ «Автодор» зареєструвати податкову накладну № 3 від 20.12.2019 року. Представник відповідача зазначає, що як вказує позивача, відповідач не зареєстрував ПН № 3 від 20.12.2018 року у зв`язку із перезавантаженням серверу ДФС України 15.01.2019 року, але постає питання чому саме ПН № 1 та № 5 були зареєстровані вчасно. Відповідач, також, вказує, що відповідно до квитанції № 1 від 18.01.2019 року, ПН № 3 від 20.12.2018 року не прийнято з підстав перевищення суми ліміту ПДВ, який складав 887517,78 грн. На думку відповідача, позивачем не було вжито всіх необхідних дій для подання та реєстрації податкової накладної № 3 до Єдиного реєстру податкових накладних.
21.09.2020 року від представника позивача надійшла відповідь на відзив на адміністративний позов, з огляду на яку спірна податкова накладна була подана на реєстрацію своєчасно та без порушення строків, а викладені у відзиві обставини не стосуються предмету спору.
Ухвалою суду від 24.09.2020 року суд відмовив у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позову без розгляду.
24.09.2020 року суд закрив підготовче провадження у справі та призначив справу до судового розгляду по суті на 26.10.2020 року.
26.10.2020 року засобами електронного зв`язку від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідач у судове засідання не з`явився, належним чином та своєчасно повідомлявся про дату, час і місце судового розгляду.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Суд розглянув матеріали справи, всебічно і повно з`ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності та робить наступні висновки.
15.01.2019 року о 16 год. 35 хвл. ТОВ «АВТОДОР» направило на реєстрацію до ДФС України податкову накладну № 3 від 20.12.2018 року.
Факт направлення податкової накладної № 3 від 20.12.2018 року на реєстрацію 15.01.2019 о 16 год. 35 хвл. підтверджується наявною в матеріалах справи квитанцією (арк. с. 12), яка містить аналогічні відомості щодо отримувача послуг, опису послуги, вартості надання послуг, суми ПДВ та роздруківкою реєстру податкових накладних ТОВ «АВТОДОР» (арк. с. 70)
На сайті ДФС України 15 січня 2019 року було розміщено інформацію про перенавантаження серверу ДФС, у зв`язку з чим документи обробляються із затримкою в часі.
20.01.2020 року позивач звернувся до ДПС України із зверненням № 5, в якому просив розглянути ситуацію, що виникла з реєстрацією податкової накладної № 3 від 20.12.2018 року та зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 3 від 20.12.2018 року.
Так, суд встановив, що позивач у зв`язку із неотриманням квитанції про прийняття/неприйняття або зупинення реєстрації податкової накладної № 3 від 20.12.2018 року, направленої на реєстрацію 15.01.2019 року, 18.01.2019 року направив на реєстрацію податкову накладну № 3 від 20.12.2018 року повторно. Проте, згідно з квитанцією № 1 від 18.01.2019 року, податкова накладна не прийнята, у зв`язку тим, що сума ПДВ в документі не може перевищувати суму ліміту на рахунку ПДВ продавця.
07.05.2020 року ДПС України надало відповідь № 15431/6/99-00-04-01-01-06, яку підприємство позивача отримало 26.05.2020 року, з огляду на яку, відповідач повідомив позивача, що податкові накладні № 5 та № 1, що надійшли 15.01.2019 року прийнято та зареєстровано в ЄРПН, а податкова накладна № 3 від 18.01.2019 року не прийнята та не зареєстрована в ЄРПН.
Згідно з положеннями п.201.1 ст. 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов`язкові реквізити:а) порядковий номер податкової накладної;б) дата складання податкової накладної;в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу); д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг;е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг;є) ціна постачання без урахування податку;ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні;з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку;і) код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду.
Пунктом 201.10. статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29 грудня 2010 року затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі за текстом - Порядок № 1246), який визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр).
Відповідно до п. 3 Порядку № 1246, операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
Приписами п. 10 Порядку № 1246 передбачено, що після складення податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі на них накладається електронний цифровий підпис посадових осіб постачальника (продавця) у такому порядку: електронний цифровий підпис головного бухгалтера (бухгалтера) або електронний цифровий підпис керівника (у разі відсутності у постачальника (продавця) посади бухгалтера); електронний цифровий підпис, який за правовим статусом прирівнюється до печатки (у разі наявності).
Постачальник (продавець), що є фізичною особою - підприємцем, накладає електронний цифровий підпис у такому порядку: електронний цифровий підпис фізичної особи - підприємця; електронний цифровий підпис, який за правовим статусом прирівнюється до печатки (у разі наявності).
Після складення отримувачем (покупцем) послуг від нерезидента податкової накладної у випадках, визначених Кодексом, накладення електронного цифрового підпису здійснюється у порядку, передбаченому для постачальника (продавця).
Після складення розрахунку коригування, що підлягає реєстрації отримувачем (покупцем), та накладення на нього постачальником (продавцем) електронного цифрового підпису відповідно до абзаців першого - шостого цього пункту такий розрахунок коригування надсилається для реєстрації отримувачу (покупцю), який накладає на нього власний електронний цифровий підпис у порядку, передбаченому для постачальника (продавця).
Для делегування права підпису податкової накладної та/або розрахунку коригування іншій посадовій особі платник податку отримує засоби електронного цифрового підпису в акредитованих центрах сертифікації ключів для такої особи та подає органу ДФС за основним місцем обліку (або за неосновним місцем обліку - для платників податку, які змінили місцезнаходження та для яких сплата визначених законодавством податків і зборів після такої реєстрації здійснюється за місцем попередньої реєстрації до закінчення поточного бюджетного періоду) посилені сертифікати електронного цифрового підпису зазначеної особи. У такому разі електронні цифрові підписи посадових осіб платника податку накладаються у такому порядку: електронний цифровий підпис посадової особи, якій делеговано право підпису податкової накладної та/або розрахунку коригування; електронний цифровий підпис, який за правовим статусом прирівнюється до печатки платника податку (у разі наявності).
Згідно з п. 11 Порядку № 1246, після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.
Відповідно до п. 12 Порядку № 1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Приписами п. 13 Порядку № 1246 визначено, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Системний аналіз наведених правових норм свідчить про те, що у будь-якому випадку податковий орган зобов`язаний надіслати платнику податку одну з квитанцій: або про прийняття податкової накладної, або про її неприйняття із зазначенням відповідних причин.
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України, датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до п. 20 Порядку № 1246, у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Враховуючи, що позивач надіслав 15.01.2019 року о 16 год. 35 хвл. на реєстрацію до ДФС України податкову накладну № 3 від 20.12.2018 року, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, а відповідач не надіслав протягом операційного дня ТОВ «Автодор» квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, податкова накладна № 3 від 20.12.2018 року вважається такою, що зареєстрована в ЄРПН 15.01.2019 року.
Таким чином, суд робить висновок про наявність підстав для задоволення позовних вимог ТОВ «Автодор» та зобов`язання відповідача зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 3 від 20.12.2018 року датою її направлення на реєстрацію – 15.01.2019 року.
Зазначені висновки суду відповідають висновкам Верховного Суду, що наведені у постанові Верховного Суду від 27 березня 2018 року у справі №825/2411/16.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на вищевикладене, суд робить висновок, що адміністративний позов належить до задоволення.
Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 94, 173-183, 192-228, 205, 243, 245, 246, 250, 262, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Задовольнити позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Автодор» до Державної податкової служби України про зобов`язання вчинити дії.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну, складену Товариством з обмеженою відповідальністю «АВТОДОР», № 3 від 20.12.2018 року датою її направлення на реєстрацію – 15.01.2019 року.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач – Товариство з обмеженою відповідальністю «Автодор» (вул. Праці, 20, м. Чорноморськ, Одеська обл., 68001, код ЄДРПОУ: 13888197).
Відповідач – Державна податкова служба України (адреса: Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ: 43005393).
Повний текст рішення складений та підписаний судом 28.10.2020 року.
Суддя Н.В. Бжассо
.