Рішення № 92472413, 28.10.2020, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.10.2020
Номер справи
240/14957/20
Номер документу
92472413
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2020 року м. Житомир справа № 240/14957/20

категорія 112030300

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Нагірняк М.Ф.,

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського обласного військового комісаріату про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом в якому просить:

- визнати протиправними дії Житомирського обласного військового комісаріату щодо відмови йому у виготовленні та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку йому пенсії обчисленої з зазначенням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням обчислених відповідно до пункту 1 Примітки до Додатку 1 та пункту 1 Примітки до Додатку14 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.20І7 №704, виходячи з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01 січня календарного року у 2018-2020 роках а також додаткових видів грошового забезпечення передбачених зазначеною Постановою №704 станом на 05.03.2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 року мені основного розміру пенсії;

- зобов`язати Житомирський обласний військовий комісаріат виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку мені пенсії;

- з 01.03.2018 року по 31.12.2018 року з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням обчислених відповідно до пункту 1 Примітки до Додатку 1 та пункту 1 Примітки до Додатку 14 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 N9704, виходячи з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018 року, відповідно до Закону України від 07.12.2017 року №2246VІІІ "Про Державний бюджет України на 2018 рік" та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти;

- з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням обчислених відповідно до пункту 1 Примітки до Додатку 1 та пункту 1 Примітки до Додатку14 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, виходячи з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2019 року, відповідно до Закону України від 23.11.2018 року N 2629VІІІ "Про Державний бюджет України на 2019 рік" та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти;

- з 01.01.2020 року з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням обчислених відповідно до пункту 1 Примітки до Додатку 1 та пункту 1 Примітки до Додатку 14 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, виходячи з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2020 року, відповідно до Закону України від 14.11.2019 року N 294-ІХ "Про Державний бюджет України на 2020 рік" та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти;

- з 05.03.2019 року, в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 року №704 вказати розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, обчислених відповідно до пункту 1 Примітки до Додатку 1 та пункту 1 Примітки до Додатку 14 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, виходячи з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2019 року, відповідно до Закону України від 23.11.2018 року N 2629VІІІ "Про Державний бюджет України на 2019 рік" та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, також процентну (відсоткову) надбавку за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, премії, надбавки за кваліфікаційну категорію, надбавки за виконання особливо важливих завдань та інші додаткові види грошового забезпечення, які враховуються при призначені та перерахунку пенсії, за відповідною або аналогічною посадою, яку я займав на дату звільнення із служби для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 року мені основного розміру пенсії.

Як зазначено в позові, Позивач з 01.06.1995року є пенсіонером, якому пенсія призначена відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в розмірі 62% від суми його грошового забезпечення. Позивач вважає, що Відповідачем листом від 28.07.2020року протиправно відмовлено у видачі довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019року для перерахунку його пенсії.

Більш того, Позивач вважає, що має право на видачу такої довідки, в якій слід відобразити розміри посадового окладу та окладу за військовим званням за період з 01.03.2018року по 01.01.2020року із урахуванням п. 1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". На думку Позивача розміри посадового окладу та окладу за військовим званням повинні бути не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року.

На своє звернення щодо такого перерахунку розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням Позивач отримав відмову, яку вважає протиправною.

Ухвалою суду від 10.09.2020року було відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Представник Відповідача, Житомирського обласного військового комісаріату, направив до суду відзив на позов. У відзиві проти позову заперечується і зазначається, що розміри посадового окладу та окладу за військовим званням Позивача за спірний період були визначені у повній відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та із врахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. N 103.

На думку Відповідача, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018року, яким визнано протиправними та не чинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 N 103 "Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", яке набрало чинності з 05.03.2019року, не тягне за собою жодного обов`язку для Відповідача.

Розглянувши в порядку письмового провадження подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за таких підстав.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та умов пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в Збройних силах України, в тому числі щодо порядку перерахунку таких пенсій, регулюються правовими нормами Закону України від 9 квітня 1992 pоку N2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон N 2262-XII), в редакції що були чинні на день виникнення спору.

Безспірно, за приписами частини четвертої статті 63 Закону N 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017р. N704 (надалі - постанова N704) були збільшені розміри грошового забезпечення військовослужбовців. На виконання вказаної правової норми Закону N 2262-XII та постанови N704 Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова від 21.02.2018 N103 "Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" ( надалі - постанова N103).

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що ОСОБА_1 є пенсіонером Збройних Сил України, якому з 01.06.1995року пенсія призначена як військовослужбовцеві Збройних Сил України відповідно до положень цього ж Закону N 2262-XII.

Сторонами визнається, що Відповідачем відповідно до положень вказаної постанови N103 направлено на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення для проведення з 01.01.2018року перерахунку пенсії Позивача, в якій відображені лише розмір посадового окладу, окладу за військовим званням та процентної надбавки за вислугу років (а.с.21).

Суть спору між сторонами в даній справі зведена виключно до наявності чи відсутності права Позивача на отримання нової довідки про його грошове забезпечення для перерахунку з 05.03.2019року пенсії та визначення в ній розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням за період з 01.03.2018року по 01.01.2020року із урахуванням п. 1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", а саме не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року.

Як зазначалося судом, довідка про розмір грошового забезпечення Позивача для проведення з 01.01.2018року перерахунку пенсії Позивача була зумовлена постановою N 103, а її форма була визначена в додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. N 45 (в редакції постанови N 103), ( надалі - Порядок N 45).

Правомірність вказаних положень постанови N 103 в частині внесення змін до додатку 2 (форма довідка) до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" також була предметом судового розгляду в адміністративній справі № 826/3858/18, що перебувала у провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018року в даній справі, окрім іншого, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 і додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. N 45.

Вказане судове рішення згідно положень ст.325 КАС України набрало чинності згідно з постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019року. Тобто, з набуттям чинності вказаного судового рішення довідка про розмір грошового забезпечення Позивача для проведення з 01.01.2018року перерахунку пенсії Позивача є такою, що не відповідає вимогам додатку 2 до Порядку N45.

Відповідно до частини другої статті 265 КАС України нормативно-правовий акт, в тому числі постанова КМ України, втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Таким чином, Позивач має право з 05.03.2019року на отримання довідки про розмір його грошового забезпечення, зумовленого вимогами постанови N704, на перерахунок пенсії за формою, передбаченою чинним додатком 2 до Порядку N45.

Одночасно суд враховує, що Відповідач на заяву Позивача відмовив йому у перерахунку пенсії з мотивів відсутності підстав для видачі нової довідки для перерахунку пенсії. Відтак спору щодо визначення розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, як і інших її складових, на час звернення Позивача у цій справі до суду не існувало.

Більш того, Відповідач ще не ухвалював рішення щодо відмови визначення розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням із урахуванням п. 1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року N 704, а тому відсутні підстави вважати, що права Позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку є порушені.

Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.

Таким чином, порушене право Позивача підлягає судовому захисту та поновленню виключно шляхом зобов`язання Житомирський обласний військовий комісаріат виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення з 05.03.2019року за формою, передбаченою додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. N 45, в якій відобразити складові грошового забезпечення, в тому числі його додаткові види, на які має право Позивач відповідно до постанови N 704.

Відповідно до вимог ст.ст.139-143 КАС України, судові витрати ОСОБА_1 у вигляді 840,80 грн. судового збору підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Житомирського обласного військового комісаріату.

Керуючись статтями 2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити частково. Визнати протиправною відмову Житомирського обласного військового комісаріату у підготовці та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсій, з 05.03.2019року, викладену в листі від 28.07.2020року.

Зобов`язати Житомирський обласний військовий комісаріат (10001,м.Житомир, вул.С.Параджанова,4, ЄДРПОУ 07873079) виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), що враховується для перерахунку пенсій, з 05.03.2019року за формою, передбаченою додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. N 45, в якій відобразити складові грошового забезпечення, в тому числі його додаткові види, на які має право Позивач відповідно до постанови КМ України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30 серпня 2017 р. N 704.

Судові витрати ОСОБА_1 у вигляді судового збору в сумі 840,80 грн. підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Житомирського обласного військового комісаріату.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.Ф. Нагірняк