
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 жовтня 2020 року Чернігів Справа № 620/3594/20
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лобана Д.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої доньки ОСОБА_2 до управління державної міграційної служби України в Чернігівській області в особі Чернігівського районного відділу управління державної міграційної служби України в Чернігівській області про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до суду в інтересах неповнолітньої доньки ОСОБА_2 з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною відмову управління державної міграційної служби України в Чернігівській області в особі Чернігівського районного відділу управління державної міграційної служби України в Чернігівській області, щодо видачі її доньці ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі книжечки, відповідно до ''Положення про паспорт громадянина України'', затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ;
- зобов`язати управління державної міграційної служби України в Чернігівській області в особі Чернігівського районного відділу управління державної міграційної служби України в Чернігівській області оформити та видати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України у формі книжечки, відповідно до ''Положення про паспорт громадянина України'', затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ.
Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено про протиправність оскаржуваної відмови, оскільки її донька звернулась до відповідача із заявою про оформлення паспорта громадянина України у вигляді книжечки, що передбачено Положенням про паспорт громадянина України, затвердженим постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-XII, а пунктом 13 глави ІІ цього Положення не передбачено надання судового рішення відповідачу.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 07.09.2020 відкрито провадження у справі та призначено до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи та проведення судового засідання.
Представник відповідача надіслав до суду відзив на позовну заяву (а.с. 29-33), в якому проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі та просив суд у їх задоволенні відмовити, оскільки звернення ОСОБА_2 не є заявою про надання адміністративної послуги, а лист-відповідь суб`єкта владних повноважень на це звернення не є рішенням про відмову у наданні адміністративної послуги у вигляді оформлення та видачі паспорта громадянина України.
07.10.2020 від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, у якій позовні вимоги підтримано, позивач наполягає на їх задоволенні з підстав, викладених у позові.
12.10.2020 від відповідача надійшли заперечення, у яких відповідач підтримав зазначені у відзиві обґрунтування.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 є матір`ю неповнолітньої доньки ОСОБА_2 , дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 (а.с. 12).
ОСОБА_2 , 04.08.2020 звернулась до відповідача із заявою щодо оформлення паспорта у формі книжечки (а.с. 15-18).
Листом Чернігівського РВ УДМС України в Чернігівській області від 08.08.2020 відмовлено ОСОБА_2 у видачі паспорта в формі книжечки та зазначено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302 (у редакції, яка діє з 07.06.2019) п.п. 2 п. 1 розділу 3 Тимчасового порядку оформлення і видачі паспортів громадянина України, для оформлення паспорта особа, яка досягла 16 річного віку подає рішення суду (а.с. 14).
Вважаючи відмову протиправною позивач звернулась до суду за захистом охоронюваних законом прав та інтересів.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.
В силу прямої дії ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 5 Закону України від 18.01.2001 №2235-III «Про громадянство України» (далі - Закон № 2235) визначено, що документом, що підтверджує громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України. Відповідно до ст.5 Закону №2235 постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-XII затверджено Положення про паспорт громадянина України та Положення про паспорт громадянина України для виїзду за кордон.
Правові засади реалізації прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері надання адміністративних послуг визначені Законом України «Про адміністративні послуги» від 06.09.2012 № 5203-VI.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 1 вищезазначеного Закону адміністративна послуга - результат здійснення владних повноважень суб`єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов`язків такої особи відповідно до закону.
Згідно зі статтею 9 цього ж Закону адміністративні послуги надаються суб`єктами надання адміністративних послуг безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг (частина перша). Заява на отримання адміністративної послуги подається в письмовій, усній чи електронній формі (частина четверта). Перелік та вимоги до документів, необхідних для отримання адміністративної послуги, визначаються законом (частина п`ята).
Частинами першою та другою статті 21 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 № 5492-VI (далі - Закон № 5492-VI) визначено, що паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України (частина перша). Кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов`язаний отримати паспорт громадянина України. Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина друга).
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України № 302 від 25.03.2015 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України» установлено, що прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразок бланка якого затверджено цією постановою, з 1 листопада 2016 р. припиняється; паспорт громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, оформлений та виданий на підставі документів, поданих до 1 листопада 2016 р., є чинним протягом строку, на який його було видано. Вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснюються відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого цією постановою. Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.
Згідно із пунктами 2 і 3 Розділу І «Загальні положення» Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України (далі - Тимчасовий порядок), затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 № 456, паспорт оформлюється з використанням бланка паспорта громадянина України зразка, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 1994 року№ 353 «Про затствердження зразка бланка паспорта громадянина України». Оформлення і видачу паспорта здійснюють територіальні підрозділи Державної міграційної служби України особі, яка досягла 16-річного віку,- на підставі заяви про видачу паспорта громадянина України за зразком, наведеним у додатку 1 до цього Тимчасового порядку, поданої нею особисто. Заява є згодою на обробку персональних даних згідно із Законом України «Про захист персональних даних». Під час заповнення заяви особою або її законним представником працівник територіального підрозділу ДМС інформує заявника про вимоги Закону України «Про захист персональних даних».
Відповідно до пункту 7 Розділу І «Загальні положення» Тимчасового порядку заяву заповнює особисто заявник від руки розбірливим почерком без скорочень та виправлень та власним підписом підтверджує правильність внесених до неї відомостей, а також надання згоди на обробку персональних даних згідно із Законом України «Про захист персональних даних». Якщо заявник через фізичні вади не може підтвердити власним підписом правильність таких відомостей, працівник територіального підрозділу ДМС робить відмітку про неможливість такого підтвердження.
Пункт 1 Розділу III «Оформлення паспорта вперше» Тимчасового порядку встановлює, що для оформлення паспорта особа, яка досягла 16-річного віку, або її законний представник подає: 1) заяву; 2) рішення суду; 3) свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави; 4) оригінали документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків (або одного з них), що на момент народження особи перебували(в) у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України). У разі відсутності таких документів або в разі, якщо батьки (чи один із батьків) такої особи на момент її народження були (був) іноземцями(ем) або особами(ою) без громадянства, або в разі набуття особою громадянства України на території України подається довідка про реєстрацію особи громадянином України; 5) дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см; 6) довідку про реєстрацію / зняття з реєстрації місця проживання особи; 7) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб); 8) посвідчення про взяття на облік бездомної особи, видане відповідним центром обліку бездомних осіб (для бездомних осіб).
Таким чином, законодавець чітко визначив, що для оформлення паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки вперше особа, яка досягла 16-річного віку, або його законний представник подають особисто заповнену заявником встановленої форми заяву та вичерпний перелік документів, який визначений пунктом 1 Розділу III «Оформлення паспорта вперше» Тимчасового порядку.
Зважаючи на те, що заява позивача щодо оформлення та видачі паспорта громадянина України не відповідає формі, встановленій законодавством, а викладена в довільній формі у Чернігівського РВ УДМС України в Чернігівській області відсутні правові підстави для оформлення та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки.
Статтею 15 Закону № 393/96-ВР визначено, що органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких влежить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти іикладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань) частина перша). Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), вводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням чотивів відмови, а також із роз`ясненням порядку оскарження прийнятого рішення частина четверта).
Оскільки позивач не зверталася до суб`єкта владних повноважень у встановлений законодавством спосіб, що є передумовою для розгляду питання про оформлення та видачу паспорта громадянина України, розгляд поданої позивачем заяви, здійснений відповідно до Закону № 393/96-ВР з роз`ясненням законодавчо визначеного алгоритму дій, необхідного для отримання паспорта громадянина України, не є порушенням прав позивача та її неповнолітньої дитини з боку відповідача.
У той же час, відсутність належного звернення для оформлення паспорта громадянина України унеможливлює застосування висновків Великої Палати Верховного Суду, викладених у постанові від 19.09.2018 за результатами розгляду зразкової справи № Пз/9901/2/18 (№806/3265/17), на які посилається позивач.
Вищенаведені доводи узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладеною у постанові 04.03.2020 за результатами розгляду адміністративної справи № 260/687/19.
Також на важливість дослідження судами питання можливості вважати подану заяву підставою для оформлення та видачі паспорта громадянина України, відповідності заяви формі, встановленій законодавством вказує Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові від 25.06.2020 за результатами розгляду адміністративної справи № 620/2555/19.
Наведені у відповіді на відзив твердження позивача щодо того, що при зверненні до Чернігівського РВ УДМС України в Чернігівській області позивачем були виконані всі вимоги Тимчасового порядку, спростовуються матеріалами справи (а.с. 15-18).
На підтвердження своїх доводів щодо звернення до суб`єкта владних повноважень із заявою встановленої форми позивач зазначає, що до її заяви від 04.08.2020 була додана заява про видачу паспорта встановленого зразка згідно із Додатком 1 до Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 13.04.2012 № 320, однак зазначений Порядок втратив чинність ня підставі наказу Міністерства внутрішніх справ України від 01.03.2018 № 161.
Зважаючи на те, що позивач не зверталася до суб`єкта владних повноважень і встановлений законодавством спосіб, що є передумовою для розгляду питання про оформлення та видачу паспорта громадянина України, розгляд її звернення був здійснений у порядку Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 № 393/96-ВР із зазначенням підстав відмови у оформленні і видачі паспорта та роз`ясненням порядку звернення для отримання зазначеної адміністративної послуги.
Судом не приймаються до уваги посилання позивача на постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 31.01.2020 у справі № 200/6627/19-а, від 06.02.2020 у справі № 420/3253/19 та від 15.01.2020 у справі № 620/1043/19, які стосуються іншого предмета спору, а саме вклеювання фотокартки до паспорта громадянина України зразка 1994 року у зв`язку з досягненням 25-ти або 45-ти річного віку після спливу тридцяти денного строку.
При цьому, суд не приймає до уваги посилання відповідача на Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 № 456, згідно якого оформлення паспорта громадянина України вперше відбувається на підставі рішення суду, як на правомірність своєї відмови, оскільки рішенню суду передує порушення прав особи, яка до нього звертається.
У відповідності частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
З урахуванням зазначеного та того, що у відповіді відповідача щодо розгляду заяви позивача щодо видачі ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі книжечки, відповідно до ''Положення про паспорт громадянина України'', затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ не зазначено мотивованих підстав для не видачі паспорта громадянина України у формі книжечки, керуючись частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, з метою повного захисту прав, свобод, інтересів позивача, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню шляхом зобов`язання управління державної міграційної служби України в Чернігівській області в особі Чернігівського районного відділу управління державної міграційної служби України в Чернігівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо оформлення та видачі паспорту громадянина України у формі книжечки, відповідно до ''Положення про паспорт громадянина України'', затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ, та прийняти вмотивоване рішення у відповідності до норм чинного законодавства, з урахуванням висновків суду.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі Закону України «Про судовий збір» з відповідача судові витрати у відповідності до ст.139 КАС України не стягуються.
Керуючись статтями 139, 143, 242 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Зобов`язати управління державної міграційної служби України в Чернігівській області в особі Чернігівського районного відділу управління державної міграційної служби України в Чернігівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо оформлення та видачі паспорту громадянина України у формі книжечки, відповідно до ''Положення про паспорт громадянина України'', затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ, та прийняти вмотивоване рішення у відповідності до норм чинного законодавства, з урахуванням висновків суду.
У задоволенні іншої частини вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення, або безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) в інтересах неповнолітньої доньки ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ).
Відповідач: управління державної міграційної служби України в Чернігівській області в особі Чернігівського районного відділу управління державної міграційної служби України в Чернігівській області (вул. Шевченка, 116-а, м. Чернігів, 14030, код ЄДРПОУ - 37804450).
Повний текст рішення виготовлено 26 жовтня 2020 року.
Суддя Д.В. Лобан