Рішення № 92452035, 26.10.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.10.2020
Номер справи
520/12000/2020
Номер документу
92452035
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

26 жовтня 2020 року № 520/12000/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кухар М.Д., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344), Харківського обласного військового комісаріату (вул. Коцарська, буд. 56,м. Харків, 61052, код ЄДРПОУ 08166355) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнень, просить суд:

-визнати дії Головного управління пенсійного фонду у Харківській області протиправними щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 90% до 70% сум грошового забезпечення починаючи з 1 січня 2018 року; нарахування основного розміру пенсії з 1 квітня 2019 року за прожитковим мінімумом, а не за мінімальною заробітною платнею; виключення з 1 січня 2018 року надбавки за особливо важливі завдання у розмірі 50%; виключення з 1 січня 2018 року надбавки - премії у розмірі 10%, несплату 50% щомісячного підвищення за 2018 рік, несплату 25% щомісячного підвищення за 2019 рік ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;

-зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду у Харківській області, Код ЄДРПОУ: 14099344, адреса: 61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 поверх, здійснити перерахунок та виплату пенсії пенсіонеру - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 в основному розмірі 90% сум грошового забезпечення починаючи з 1 січня 2018 року; перерахувати основний розмір пенсії з 1 квітня 2019 року не за прожитковим мінімумом, а за мінімальною заробітною платнею та сплатити різницю; здійснити перерахунок та виплату суми грошового забезпечення, а саме надбавку за особливо важливі завдання у розмірі 50% з 1 січня 2018 року; здійснити перерахунок та виплату суми грошового забезпечення надбавку - премія у розмірі 10% з 1 січня 2018 року, сплатити 50% щомісячного підвищення за 2018 рік, сплатити 25% щомісячного підвищення за 2019 рік відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року №2262-ХІ1 з урахуванням проведених виплат;

-визнати протиправною бездіяльність Харківського обласного військового комісаріату щодо не складання та не надсилання до Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 з урахуванням надбавок за роботу, що становить державну таємницю та роботу з особистим складом з 1.01.2006 року та довідки на перерахунок та виплату надбавки за особливості проходження служби військовослужбовцям в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з 1 січня 2018 року;

-зобов`язати Харківський обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ: 08166355, адреса: 61052, м. Харків, вул. Коцарська, будинок 56) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 з 1.01.2006 року, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (за роботу, що становить державну таємницю та роботу з особистим складом) та з 1 січня 2018 року довідку про перерахунок та виплату надбавки за особливості проходження служби військовослужбовцям в розмірі до 100 відсотків посадового окладу, довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням мінімальної заробітної платні (особливо важливі завдання в розмірі 50%, премія 10%) для проведення перерахунку основного розміру пенсії;

-стягнути на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 судові витрати з Головного УПФ у Харківській Області, код ЄДРПОУ: 14099344, адреса: 61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, З під., 2 поверх та Харківського Обласного Військового Комісаріату (код ЄДРПОУ: 08166355, адреса: 61052, м. Харків, вул. Коцарська, б.56) у вигляді судового збору в розмірі 1681,6 грн. відповідно.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 25.09.2020 відкрито спрощене позовне провадження.

Запропоновано відповідачам подати до суду протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали відзив на позов та докази на обґрунтування відзиву, а також докази направлення відзиву позивачу.

Відповідач - Харківський обласний військовий комісаріат надав до суду відзив на позовну заяву, проте ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 06.10.2020 відзив повернуто без розгляду у зв`язку з його невідповідністю вимогам КАС України.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду у Харківській області надав до суду відзив згідно змісту якого у задоволенні вимог просив суд відмовити. Також вказав, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.

Згідно з ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких піших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року в розмірі 90 % від грошового забезпечення з 01.10.2005.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", з 01.01.2018 позивачу проведено перерахунок пенсії, одночасно з цим здійснено зменшення розміру пенсії з 90 % грошового забезпечення на 70%.

З матеріалів справи встановлено, що позивач 23.06.2020 звернувся до пенсійного органу з метою збільшення розміру грошового забезпечення, здійснення перерахунку грошового забезпечення та основного розміру пенсії та врахувати інші складові.

Рішенням від 17.07.2020 повідомлено позивача, що підстави для перерахунку пенсії відсутні. Також відповідач вказав, що на сьогоднішній день Кабінетом Міністрів України змін до Постанови КМУ від 21.02.2018 №103 щодо порядку та умов проведення перерахунку пенсій не внесено. Отже, підстави для перерахунку грошового забезпечення військовослужбовців, звільнених з військової служби до 01.03.2018, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення відсутні.

Не погоджуючись з вказаним позивач звернувся з даним позовом до адміністративного суду.

Статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року (далі по тексту - Закон №2262-ХІІ) визначено розміри пенсій за вислугу років.

8 липня 2011 року прийнято Закон №3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі - Закон №3668-VI), який набрав чинності 1 жовтня 2011 року, підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, зокрема у частині другій статті 13 цифри "90" замінено цифрами "80".

27 березня 2014 року прийнято Закон №1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі - Закон №1166-VII), який набрав чинності з 1 квітня 2014 року, крім деяких положень, пунктом 23 Розділу ІІ якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри " 80" замінено цифрами " 70". Ці зміни набрали чинності з 1 травня 2014 року.

Статтею 63 Закону України №2262-ХІІ визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.

13 лютого 2008 року постановою Кабінету Міністрів України №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45), відповідно до пункту 3 якого на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Стаття 13 Закону №2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.

Зміни до статті 63 Закону №2262-ХІІ ні Законом №3668-VI, ні Законом №1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом №3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

За таких обставин, при перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 04.02.2019 року по справі №240/5401/18.

Відповідно до ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Частиною 4 статті 63 Закону України №2262-ХІІ встановлено, що у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Позивачу призначено пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року в розмірі 90% грошового забезпечення.

Як зазначено відповідачем, з 01.10.2005 року основний розмір пенсії позивача складав 90% грошового забезпечення.

Відповідач під час перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року зменшив розмір пенсії з 90 % до 70 % грошового забезпечення.

За таких обставин, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області вчинено протиправні дії, які полягають в перерахунку пенсії позивачу виходячи з 70% грошового забезпечення з 01.01.2018 року.

З метою відновлення порушених прав позивача слід зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду у Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії пенсіонеру ОСОБА_1 в основному розмірі 90% сум грошового забезпечення починаючи з 1 січня 2018 року з урахуванням проведених сум, у зв`язку з чим позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Щодо частини позовних вимог про визнання дій Головного управління пенсійного фонду у Харківській області протиправними щодо несплати 50% щомісячного підвищення за 2018 рік, несплату 25% щомісячного підвищення за 2019 рік та зобов`язання сплатити 50% щомісячного підвищення за 2018 рік, сплатити 25% щомісячного підвищення за 2019 рік відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року №2262-ХІ1 з урахуванням проведених виплат, суд зазначає наступне.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" встановлено, зокрема, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови). Також цією постановою установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.

У подальшому Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", пунктом 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Суд зазначає, що у силу положень ч.4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" повноваження з приводу встановлення порядку перерахунку пенсій були передані у відання Кабінету Міністрів України і реалізовані шляхом прийняття Порядку №45.

Норми Порядку №45 у первісній редакції не запроваджували спеціальних строків виплати перерахованих пенсій, а тому строки цих платежів мали узгоджуватись з вимогами ч.3 ст.52 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Порядок №45 діяв протягом 2016-2017, а у 2018 - до моменту набрання чинності постановою КМУ від 21.02.2018 №103.

У той же час, постановою КМУ від 21.02.2018 №103 були передбачені нові строки виплати суми різниці у розмірі між раніше призначеною та перерахованою пенсіями (тобто сум підвищення).

При цьому, п.п. 1 і 2 постанови КМУ від 21.02.2018 р. №103 стосується усіх осіб, яким була призначена пенсія у порядку Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", окрім працівників міліції та працівників поліції.

Отже, на правовідносини за участю позивача поширюється дія саме п.п. 1 і 2 постанови КМУ від 21.02.2018 №103, якими запроваджено спеціальні строки виплати сум підвищення до пенсії, а саме: з 1 січня 2018 - 50 відсотків; з 1 січня 2019 по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18 (залишеним у силі постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019) були визнані не чинними п.п.1 і 2 постанови КМУ від 21.02.2018 №103.

Таким чином, п.п.1 і 2 постанови КМУ від 21.02.2018 №103 як частини нормативно-правового акту відповідно до ст.ст.255,265, 325 КАС України утратили чинність з 05.03.2019.

До указаної дати ці норми права правомірно застосовувались владним суб`єктом.

Спір по справі склався з приводу виплат за пенсією з 01.01.2018, а відтак, до дати утрати чинності п.п.1 і 2 постанови КМУ від 21.02.2018 №103 - 05.03.2019 має вирішуватись на підставі законодавства, котре діяло на той час.

При цьому, суд вважає, що норми постанови КМУ №103 не змінювали порядку здійснення перерахунку пенсій, а лише регулювали порядок виплати перерахованих пенсій до 05.03.2019 року, тобто ті відносини, котрі не були урегульовані законом.

Суд зважає, що і станом на момент вирішення спору строки платежів за недоплаченою пенсією законом не визначені.

У рішенні №3-рп від 25.01.2012 року Конституційний суд України зазначив, що надання Верховною Радою України права Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, пов`язується з його функціями, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України. Отже, Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.

Конституційний Суд України визнав конституційним регулювання Кабінетом Міністрів України розмір соціальний виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України.

Отже, суди загальної юрисдикції України під час вирішення справ щодо соціального захисту прав громадян повинні застосовувати нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, прийняті на підставі і на виконання Бюджетного кодексу України, інших законів України, в тому числі закону про Державний бюджет України на відповідний рік.

Оскільки станом на момент проведення перерахунку пенсії заявника постанова КМУ №103 була чинною, то до моменту втрати нею чинності Управління правомірно виплачувало підвищення до пенсії у розмірі 50% в 2018р. та у розмірі 75% до 05.03.2019 року.

Після втрати чинності постановою КМУ №103, тобто з 05.03.2019р. владний суб`єкт не мав правових підстав для продовження виплати підвищення до пенсії у розмірі 75% суми підвищення пенсії.

В постанові Великої Палати Верховного Суду від 11 березня 2020 року в межах типової справи № 160/3586/19 також зроблений висновок, що Велика Палата Верховного Суду погоджується з висновком суду першої інстанції, що на момент ухвалення рішення у цій зразковій справі дії ГУ ПФУ щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, є протиправними.

Правова підстава щодо виплати підвищення сум перерахованої пенсії у розмірі 75%, знов виникла лише 14.08.2019 року з моменту прийняття постанови КМУ "Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" №804 від 14.08.2019р., знов уповноважив пенсійні органи здійснювати виплату у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.

Зазначена Постанова №804 була опублікована в газеті Урядовий кур`єр 04.09.2019. Таким чином, Постанова №804 набрала чинності 04 вересня 2019 року.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушеного права позивача у даному випаду є зобов`язання Головного управління провести виплату пенсії позивачу за період з 05.03.2019 по 03.09.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії та з врахуванням раніше виплачених сум, у зв`язку з чим позовні вимоги в цій частині підлягають частковому задоволенню.

Стосовно проміжку часу, який передує цьому періоду та знаходиться за ним, дії Управління з приводу виплати пенсії заявника відповідають приписам постанови КМУ №103 та постанови КМУ №804 від 14.08.2019.

Щодо частини позовних вимог про визнання дій Головного управління пенсійного фонду у Харківській області протиправними щодо виключення з 1 січня 2018 року надбавки за особливо важливі завдання у розмірі 50%; виключення з 1 січня 2018 року надбавки - премії у розмірі 10% та зобов`язання здійснити перерахунок та виплату суми грошового забезпечення, а саме надбавку за особливо важливі завдання у розмірі 50% з 1 січня 2018 року; здійснити перерахунок та виплату суми грошового забезпечення надбавку - премія у розмірі 10% з 1 січня 2018 року, суд зазначає наступне.

Так, за матеріалами позовної заяви, судом встановлено, що позивач фактично не згоден із здійсненням перерахунку розміру його пенсії з 01.01.20018 року без врахування грошового забезпечення з визначеною надбавкою за особливо важливі завдання у розмірі 50% та премією у розмірі 10%.

Судом з довідки ГУПФУ в Харківській області від 18.02.2020 №1327 встановлено, що розрахунок пенсії позивача станом на 01.12.2017, був здійсненний з врахуванням таких складових грошового забезпечення за відповідною посадою як: посадовий оклад; оклад за військове звання; процентна надбавка за вислугу років 40%; надбавка за особливо важливі завдання у розмірі 50%; премія 10%.

Матеріалами справи підтверджено, що з 01.01.2018, з 01.01.2019 року та з 01.01.2020, позивачу виплачувалась пенсія без врахування таких додаткових складових грошового забезпечення як: надбавка за особливо важливі завдання у розмірі 50%; премія 10%.

Так, з 01.01.2018 року пенсійним органом здійснено перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Харківського обласного військового комісаріату, з врахуванням наступних складових грошового забезпечення за відповідною посадою: посадовий оклад; оклад за військове звання; процентна надбавка за вислугу років 50%.

Як вже зазначалось вище, відповідно до положень пункту 1 Постанови №103 (в редакції, чинній станом на здійснення перерахунку пенсії) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Питання щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, урегульовані Порядком № 45.

Згідно з пунктом 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ.

ПФУ та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок (пункт 9 Порядку № 45).

Водночас права самостійно визначати розміри складових грошового забезпечення, що впливають на обчислення розміру пенсії при її перерахунку, ПФУ та його головні управління не мають.

Вказані висновки також наведені в постанові Великої Палати Верховного Суду по справі №240/6263/18 від 19 лютого 2020 року.

Отже, суд приходить до висновків, що пенсійним органом здійснено порахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року виключно на підставі даних отриманих з довідки уповноваженого орану, в якій відсутній показник додаткових складових грошового забезпечення: надбавка за особливо важливі завдання у розмірі 50%; премія 10%.

Право самостійно визначати розміри складових грошового забезпечення у ГУПФУ у Харківській області відсутні, доказів отримання нової довідки із зазначенням додаткових складових грошового забезпечення: надбавка за особливо важливі завдання у розмірі 50%; премія 10%, матеріали справи не містять.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновків про безпідставність позовних вимог позивача про визнання протиправними дій Головного управління пенсійного фонду у Харківській області щодо виключення з 1 січня 2018 року надбавки за особливо важливі завдання у розмірі 50%; виключення з 1 січня 2018 року надбавки - премії у розмірі 10% та зобов`язання здійснити перерахунок та виплату суми грошового забезпечення, а саме надбавку за особливо важливі завдання у розмірі 50% з 1 січня 2018 року; здійснити перерахунок та виплату суми грошового забезпечення надбавку - премія у розмірі 10% з 1 січня 2018 року.

Щодо частини позовних вимог про визнання дій Головного управління пенсійного фонду у Харківській області протиправними щодо нарахування основного розміру пенсії з 1 квітня 2019 року за прожитковим мінімумом, а не за мінімальною заробітною платнею та зобов`язання здійснити перерахунок основного розміру пенсії з 1 квітня 2019 року не за прожитковим мінімумом, а за мінімальною заробітною платнею та сплатити різницю, суд зазначає наступне.

Як вказано вище, позивач звернувся до пенсійного фонду з заявою, в якій, зокрема, просив суд перерахувати та сплатити різницю основного розміру пенсії позивача не за мінімальною заробітною платнею, а за першим розрядом з квітня 2019 року.

За результатами розгляду вказаної заяви позивача пенсійним фондом прийнято рішення від 17.07.2020.

Згідно змісту рішення від 17.07.2020 заяву позивача в частині здійснення перерахунку та виплаті різниці основного розміру пенсії позивача не за мінімальною заробітною платнею, а за першим розрядом з квітня 2019 року не розглянуто.

При цьому, позивач звертаючись до суду з даним позовом, з урахуванням уточнень, просить суд визнати дії Головного управління пенсійного фонду у Харківській області протиправними щодо нарахування основного розміру пенсії з 1 квітня 2019 року за прожитковим мінімумом, а не за мінімальною заробітною платнею, тобто позивач не звертався до уповноваженого органу з заявою про здійснення перерахунку пенсії за прожитковим мінімумом, а не за мінімальною заробітною платнею.

Матеріали адміністративної справи не містять доказів нарахування основного розміру пенсії за прожитковим мінімумом, а не за мінімальною заробітною платнею.

Таким чином, протиправних дій ГУПФУ в частині нарахування основного розміру пенсії з 1 квітня 2019 року за прожитковим мінімумом, а не за мінімальною заробітною платнею судом не встановлено.

Відтак підстави для зобов`язання здійснити перерахунок пенсії позивача відсутні.

Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Харківського обласного військового комісаріату щодо не складання та не надсилання до Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням надбавок за роботу, що становить державну таємницю та роботу з особистим складом з 1.01.2006 року та довідки на перерахунок та виплату надбавки за особливості проходження служби військовослужбовцям в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з 1 січня 2018 року та зобов`язання Харківського обласного військового комісаріату підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (за роботу, що становить державну таємницю та роботу з особистим складом) та з 1 січня 2018 року довідку про перерахунок та виплату надбавки за особливості проходження служби військовослужбовцям в розмірі до 100 відсотків посадового окладу, довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням мінімальної заробітної платні (особливо важливі завдання в розмірі 50%, премія 10%) для проведення перерахунку основного розміру пенсії, суд зазначає наступне.

Судом установлено, що правовий висновок Великої Палати Верховного Суду з приводу застосування положень ст.63 вказаного закону у контексті складання нової (оновленої) довідки про грошове забезпечення для перерахунку розміру раніше призначеної пенсії міститься у постанові від 24.06.2020 по зразковій справі №160/8324/19 і полягає у тому, що на реалізацію ст.63 Закону № 2262-XII Кабінетом Міністрів України було видано постанову від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 № 393" (далі за текстом - Порядок №45), а внесені до Порядку №45 зміни згідно з постановою КМУ від 21.02.2018 №103 втратили чинність з 05.03.2019 і тому з 05.03.2019 втратили чинність обмеження у включенні до бази обчислення грошового забезпечення діючого військовослужбовця інших платежів з винагороди за службу окрім окладу за посадою, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років.

У названому судовому акті міститься правовий висновок Великої Палати Верховного Суду про те, що довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Згідно з абз. 2, 4 та 5 п. 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України (затверджено наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 №937) саме на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.

При цьому суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регламентовані нормами Порядку №3-1 (а саме: Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі за текстом - Порядок №3-1, затверджений постановою правління ПФУ від 31.01.2007 №3-1 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402; далі за текстом - Порядок №3-1).

Відповідно до п.23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з п.24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст.63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

З 01.03.2018 р. набрала чинності постанова КМУ №704 від 30.08.2017р. (далі за текстом - постанова КМУ №704), якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, постановою КМУ №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови № 704); надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 постанови № 704).

При цьому, п.п. 2 п. 5 постанови КМУ №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Таким чином, з 05.03.2019 р. - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.

Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.

При цьому відповідно до п. 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч.ч. 2 і 3 ст.51 Закону №2262-ХІІ.

Згідно із ч.ч. 2 і 3 ст.51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014р. у справі №21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019р. у справі №553/3619/16-а.

Під час розгляду справи судом встановлено, що позивач не звертався до Харківського обласного військового комісаріату з заявою про складання оновленої довідки.

З прийняттям рішення у справі №826/3858/18, яким скасовано п. 1,2 постанови КМУ №103 та додаток №2 постанови №45, у відповідача не виникає обов`язку самостійно видати нову довідку про розмір грошового забезпечення та включення до останнього інших складових грошового забезпечення, визначених постановою №704.

Підсумовуючи викладене вище, враховуючи висновки Верховного суду у рішенні від 17.12.2020 та постанові Великої палати Верховного суду від 24.06.2020 у справі 160/8324/19 суд зазначає, що у спірних правовідносинах відсутнє звернення особи щодо видачі оновленої довідки, з урахуванням того, що нових рішень КМУ стосовно спірних правовідносин не приймав, відтак вказана частина позовних вимог задоволенню не підлягає.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення адміністративного позову.

Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст. ст. 139, 241 - 247, 255, 257, 263, 291, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344), Харківського обласного військового комісаріату (вул. Коцарська, буд. 56,м. Харків, 61052, код ЄДРПОУ 08166355) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати дії Головного управління пенсійного фонду у Харківській області протиправними щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 90% до 70% сум грошового забезпечення починаючи з 1 січня 2018 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду у Харківській області (код ЄДРПОУ: 14099344, адреса: 61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 поверх) здійснити перерахунок та виплату пенсії пенсіонеру - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 в основному розмірі 90% сум грошового забезпечення починаючи з 1 січня 2018 року з урахуванням проведених сум.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ідентифікаційний код - 14099344; місцезнаходження - 61022, м. Харків, майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов.), які полягають у виплаті 75% суми підвищеної пенсії ОСОБА_1 , визначеної станом на 01 березня 2018 року за період 05.03.2019-03.09.2019.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ідентифікаційний код - 14099344; місцезнаходження - 61022, м. Харків, майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов.) провести виплату пенсії ОСОБА_1 за період 05.03.2019-03.09.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії з врахуванням раніше виплачених сум.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344) судовий збір у розмірі 420,40 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Скарга може бути подана у порядку ч.1 ст. 297 КАС України безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 26 жовтня 2020 року.

Суддя Кухар М.Д.