
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/2765/20
26 жовтня 2020 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Мірінович У.А. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кременецького районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області, третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
24 вересня 2020 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Кременецького районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області (далі -відповідач), в якій просить:
- визнати відмову відповідача у вклеюванні фотокартки у паспорт громадянина України позивача протиправною;
- зобов`язати відповідача вклеїти фотокартку у паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого Кременецьким РВ УМВС України в Тернопільській області 18.07.2012 на ім`я - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку із досягненням 25-річного віку.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач 14.08.2020 звернувся до відповідача з проханням вклеїти фотографію у паспорт у зв`язку з досягненням нею 25-річного віку. 15.08.2020 відповідач відмовив позивачу у вклеюванні фотокартки до паспорта громадянина України покликаючись на п.п.5 пункту першого Розділу ІХ Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 №456, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 14 червня 2019 року за №620/33591.
Ухвалою суду від 25.09.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, залучено до участі у справі в якості третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління Державної міграційної служби в Тернопільській області (арк. спр. 18-19).
У встановлений судом строк представник відповідача подав до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначив, що з приписів Тимчасового порядку вбачається що для вклеювання фотокартки при досягненні відповідного віку та після спливу тридцятиденного строку заявник подає працівнику територіального підрозділу за місцем проживання заяву про вклеювання фотокартки, паспорт та дві фотокартки розміром 3,5х4,5 із зображенням, яке відповідає досягнутому нею віку; у разі подання паспорта, оформленого територіальним підрозділом ДМС, який припинив свою діяльність або тимчасово не здійснює своїх повноважень, заявник додатково подає всі наявні документи, в тому числі документи, що містять фотозображення особи та відповідне рішення суду. Тому вважає, що відповідачем за результатами розгляду заяви позивача прийняте законне та обґрунтоване рішення, а відповідач діяв у межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією та законами України, оскільки позивачем не були подані усі документи, необхідні для вклеювання фотокартки до паспорта громадянина України після спливу тридцятиденного строку з дня досягнення позивачем 25-річного віку.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача надала у встановлений строк пояснення щодо позову, які є аналогічними до змісту відзиву відповідача на позов. Вважає, що відповідачем за результатами розгляду заяви позивача прийняте законне та обґрунтоване рішення, і відповідач діяв у межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією та законами України, оскільки позивачем не були подані усі документи, необхідні для вклеювання фотокартки до паспорта громадянина України після спливу тридцятиденного строку з дня досягнення позивачем 25-річного віку.
Частиною п`ятою ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, КАС України) передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Оскільки клопотань у розумінні вказаної статті до суду не надходило, розгляд даної справи здійснюється на підставі наявних у ній матеріалів.
Судом встановлено, що позивач 14.08.2020 звернулася до відповідача з письмовою заявою, в якій просила вклеїти фотокартку при досягненні нею 25-річного віку.
Однак, Рішенням Кременецького районного відділу УДМС України в Тернопільській області від 15.08.2020 позивачу відмовлено у вклеюванні фотокартки до паспорта громадянина України виданого на ім`я ОСОБА_1 , серії НОМЕР_1 , виданого Кременецьким РВ УМВС України в Тернопільській області 18.07.2012, оскільки заявником подано не всі документи, необхідні для вклеювання фотокартки до паспорта після спливу тридцятиденного строку з дня її досягнення 25-річного віку.
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернулася з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно пункту 1 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України №2503-ХІІ від 26.06.1992 (надалі, Положення №2503), паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України.
Пунктом 3 Положення №2503 передбачено, що бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Згідно пункту 8 Положення №2503, термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується. До паспортної книжечки при досягненні громадянином 25- і 45-річного віку вклеюються нові фотокартки, що відповідають його вікові. Паспорт, в якому не вклеєно таких фотокарток при досягненні його власником зазначеного віку, вважається недійсним.
Для одержання, обміну паспорта і вклеювання до нього нових фотокарток громадянин подає документи і фотокартки не пізніш як через місяць після досягнення відповідного віку або зміни (переміни) прізвища, імені чи по батькові, встановлення розбіжностей у записах або непридатності паспорта для користування (пункт18).
Відповідно до частини другої ст.21 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20 листопада 2012 року №5492-VI (надалі, закон №5492), кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов`язаний отримати паспорт громадянина України. Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Положеннями даного Закону також передбачено, що форма кожного документа встановлюється цим Законом. Документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі книжечки здійснюється за технологією лазерного гравіювання та лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі картки виконується за технологією термодруку або лазерного гравіювання. Персоналізація документів здійснюється централізовано у Державному центрі персоналізації документів.
Згідно пункту 3 Постанови №302, Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 №456, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 14.06.2019 за №620/33591 затверджено Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України (далі - Тимчасовий порядок). Розділом V визначено порядок та процедуру вклеювання фотокарток.
Пунктом 1 зазначеного розділу передбачено, що третя і п`ята сторінки паспорта передбачені для вклеювання в паспорт додаткових фотокарток при досягненні особою віку 25 або 45 років.
Для вклеювання фотокартки при досягненні віку 25 або 45 років особи, на ім`я якої оформлений паспорт, протягом 30 календарних днів заявник подає працівнику територіального підрозділу заяву про вклеювання фотокартки, паспорт і дві фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см із зображенням, яке відповідає досягнутому нею віку. Облік заяв про вклеювання фотокартки здійснюється в журналі реєстрації заяв про вклеювання фотокарток за формою згідно з додатком 4 до цього Тимчасового порядку.
У відповідності до пункту 2 розділу V Тимчасового порядку, для вклеювання фотокартки при досягненні відповідного віку особа після спливу тридцятиденного строку заявник подає працівнику територіального підрозділу за місцем проживання заяву про вклеювання фотокартки, паспорт і дві фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см із зображенням, яке відповідає досягнутому нею віку, та відповідне рішення суду. Облік заяв про вклеювання фотокартки здійснюється в журналі реєстрації заяв про вклеювання фотокарток.
Також, Постановою Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 року №398 "Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302", передбачається, що Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.
Як вбачається з матеріалів даної справи, позивач після спливу тридцятиденного строку з дня її досягнення 25-річного віку звернулась до Кременецького районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області із заявою, в якій просила вклеїти фотокартку в паспорт громадянина України у зв`язку із досягненням нею 25-річного віку, та додатково повідомила, що по релігійним переконанням вона відмовляється отримати біометричний паспорт у формі ІD-картки, яка містить безконтактний електронний носій. Та відмовилась у наданні згоди на обробку персональних даних. До заяви додала паспорт та дві фотокартки розміром 3,5х4,5.
Однак, відповідач відмовив позивачу у вклеюванні фотокартки в паспорт громадянина України, оскільки заявником подано не всі документи, необхідні для вклеювання фотокартки до паспорта після спливу тридцятиденного строку з дня її досягнення 25-річного віку, зокрема не додано відповідного рішення суду.
Суд зазначає, що оскільки чинним законодавством визначено чіткий та вичерпний перелік документів, які слід подавати до територіальних підрозділів Управління державної міграційної служби, серед іншого також рішення суду, суд дійшов висновку, що відповідач правомірно відмовив позивачу у вклеюванні фотокартки в паспорт громадянина України у зв`язку із досягненням нею 25-річного віку, тому в задоволенні позовних вимог щодо визнання відмови протиправною слід відмовити.
Крім того, питання щодо правомірності відмови у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки було розглянуто Великою Палатою Верховного Суду у зразковій справі.
У постанові від 19.09.2018 у зразковій справі Пз/9901/2/18 Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що позбавлення особи можливості отримання паспорта у традиційній формі - у вигляді книжечки, і спричинені цим побоювання окремої суспільної групи, що отримання паспорта у вигляді ID -картки може спричинити шкоду приватному життю, становить втручання держави, яке не було необхідним у демократичному суспільстві, і воно є непропорційним цілям, які мали б бути досягнуті без покладення на особу такого особистого надмірного тягаря.
Велика Палата Верховного Суду зробила висновок, що законодавець, приймаючи Закон №1474-VIII, яким внесено зміни до Закону №5492-VI, не дотримав вимог, за якими такі зміни повинні бути зрозумілими і виконуваними, не мали подвійного тлумачення, не звужували права громадян у спосіб, не передбачений Конституцією України та не допускали жодної дискримінації у залежності від часу виникнення правовідносин з отриманням паспорта громадянина України.
В той же час, чинним законодавством не врегульовано питання щодо наслідків відмови особи від обробки її персональних даних, тобто фактично відсутня будь-яка альтернатива такого вибору, що в свою чергу обумовлює неякість закону та порушення конституційних прав такої особи.
Стаття 8 Конвенції про захист осіб у зв`язку з автоматизованою обробкою персональних даних, ратифікованій Законом України від 06 липня 2010 року №2438-VI, зазначено: "Будь-якій особі надається можливість: a) з`ясувати існування файлу персональних даних для автоматизованої обробки, його головні цілі, а також особу та постійне місце проживання чи головне місце роботи контролера файлу; б) отримувати через обґрунтовані періоди та без надмірної затримки або витрат підтвердження або спростування факту зберігання персональних даних, що її стосуються, у файлі даних для автоматизованої обробки, а також отримувати такі дані в доступній для розуміння формі; c) вимагати у відповідних випадках виправлення або знищення таких даних, якщо вони оброблялися всупереч положенням внутрішнього законодавства, що запроваджують основоположні принципи, визначені у статті 5 і 6 цієї Конвенції; …".
За наведених обставин, суд вважає, що норми Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" на відміну від норм Положення про паспорт громадянина України, затверджене постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-XII (теж діючого на момент виникнення правовідносин) не тільки звужують, але фактично скасовують право громадянина на отримання паспорту у вигляді паспортної книжечки без безконтактного електронного носія персональних даних, який містить кодування його прізвища, ім`я та по-батькові та залишають тільки право на отримання паспорта громадянина України, який містить безконтактний електронний носій, що є безумовним порушенням вимог статті 22 Конституції України, яка забороняє при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, не відповідає вимогам якості закону (тобто втручання не було "встановлене законом") не було "необхідним у демократичному суспільстві" у тому сенсі, що воно було непропорційним цілям, які мали бути досягнуті, не покладаючи на особу особистий надмірний тягар.
З огляду на наведені вище обставини, суд дійшов висновку, що позовна вимога про зобов`язання відповідача вклеїти фотокартку у паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого Кременецьким РВ УМВС України в Тернопільській області 18.07.2012 на ім`я - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку із досягненням 25-річного віку, підлягає до задоволення.
Відповідно до частини першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що даний позов слід задовольнити частково. При цьому, розподіл судових витрат підлягає розподілу у відповідності до частини третьої ст.139 КАС України.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Кременецького районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області, третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії, - задовольнити частково.
Зобов`язати Кременецький районний відділ Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області вклеїти фотокартку у паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого Кременецьким РВ УМВС України в Тернопільській області 18.07.2012 на ім`я - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку із досягненням 25-річного віку.
В задоволені позовних вимог про визнання відмови Кременецького районного відділу Управління Державної міграційної служби України у вклеюванні фотокартки у паспорт громадянина України ОСОБА_1 протиправною, - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Кременецького районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області на користь ОСОБА_1 420 (чотириста двадцять) грн. 40 коп. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 26 жовтня 2020 року.
Реквізити учасників справи:
позивач: - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого Кременецьким РВ УМВС України в Тернопільській області 18.07.2012) ;
відповідач: - Кременецький районний відділ Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Драгоманова, 9, м. Кременець, Тернопільська область, 47001 код ЄДРПОУ 37839038);
третя особа: - Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області (місцезнаходження: бульвар Шевченка, 10, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ 37839038) .
Головуючий суддя Мірінович У.А.