
Справа № 361/3407/18
Провадження № 2/361/104/20
06.10.2020
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 жовтня 2020 року Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:
судді - Сердинського В.С.
при секретарях - Смірновій І.В., Латенко Л.П., Мищенко С.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Бровари цивільну справу за позовом керівника Броварської місцевої прокуратури Київської області в інтересах держави в особі територіальної громади Броварської міської ради Київської області до Броварської міської ради Київської області, ОСОБА_1 , треті особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання незаконним та скасування рішення, витребування земельної ділянки з чужого незаконного володіння,
установив:
Керівник Броварської місцевої прокуратури Київської області в інтересах держави в особі територіальної громади Броварської міської ради Київської області звернувся з позовом до Броварської міської ради Київської області, ОСОБА_1 , треті особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання незаконним та скасування рішення, витребування земельної ділянки з чужого незаконного володіння.
В обґрунтування позову зазначав, що Броварською місцевою прокуратурою Київської області під час опрацювання відомостей, отриманих з метою встановлення наявності підстав для вжиття заходів представницького характеру в інтересах держави в суді, виявлено факти порушення вимог земельного законодавства під час відведення земельної ділянки у приватну власність на території м. Бровари за рахунок земель водного фонду.
Відповідно до пп. 3.1 п. 3 рішення Броварської міської ради Київської області від 25.06.2009 р. №1159-64-05 «Про передачу земельних ділянок громадянам у власність, надання в оренду та внесення змін до рішень Броварської міської ради» затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передано безоплатно у власність ОСОБА_2 , проживаючій по АДРЕСА_1 , земельну ділянку площею 0,1000 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель по АДРЕСА_2 .
На підставі вказаного рішення ОСОБА_2 26.01.2010 р. отримано Державний акт серії ЯК №683917 на право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:00:063:0981.
В подальшому, ОСОБА_2 на підставі договору купівлі-продажу №1181 від 28.07.2017 р., відчужила належну їй земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:00:063:0981 на користь ОСОБА_1 .
Відповідно до п. 3 договору купівлі-продажу №1181 від 28.07.2017 р., вартість земельної ділянки з кадастровим номером 3210600000:00:063:0981 становить 269250 грн.
Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна за №112579104 від 02.02.2018 р., право власності на земельну ділянку зареєстровано за ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу №1181 від 28.07.2017 р.
Разом з тим, за результатами опрацювання відомостей, отриманих з метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в суді, встановлено, що передача у власність вказаної земельної ділянки відбулась з порушенням вимог законодавства, у зв`язку з чим рішення Броварської міської ради від 25.06.2009 р. №1159-64-05 «Про передачу земельних ділянок громадянам у власність, надання в оренду та внесення змін до рішень Броварської міської ради» в цій частині є незаконним та підлягає скасуванню, а земельна ділянка - витребуванню в комунальну власність.
Відведена у приватну власність оспорюваним рішенням Броварської міської ради земельна ділянка з кадастровим номером 3210600000:00:063:0981 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд розташована поблизу озера та включає в себе землі, які відносяться до земель водного фонду (прибережна захисна смуга), а станом на 2018 рік частково і безпосередньо водного плеса, що підтверджується, зокрема, даними Публічної кадастрової карти в режимі GoogleMap (hybrid), викопіюванням з плану землекористування М 1:2000, погодженим головним архітектором м. Бровари, та відповіддю Київського державного підприємства геодезії, картографії та кадастрових та геоінформаційних систем «Київгеоінформатика» від 04.01.2018 р. за №01-01/488 із відповідними схемами накладення земельних ділянок на землі водного фонду.
Таким чином, оспорюване рішення прийнято Броварською міською радою в порушення вимог ст.ст. 6, 14, 19 Конституції України, ст. ст. 58-61 Земельного кодексу України ст.ст. 4, 88, 89 Водного кодексу України, оскільки землі прибережної захисної смуги взагалі не можуть передаватися у приватну власність для будівництва та обслуговування житлового будинку.
В даному випадку спірна земельна ділянка вибула з комунальної власності всупереч встановленого законом порядку на підставі незаконного рішення органу місцевого самоврядування, а тому існують всі правові підстави для визнання незаконним та скасування відповідного рішення органу місцевого самоврядування та визнання недійним виданого на його підставі Державного акта на право приватної власності на землю.
Крім того, спірна земельна ділянка вибула з комунальної власності всупереч вимог закону та безоплатно, а тому існують всі правові підстави для витребування спірної земельної ділянки з незаконного володіння у комунальну власність на підставі ст.ст. 387, 388, 396 ЦК України.
Незаконне вилучення земель водного фондів виявлено прокурором під час моніторингу Публічної кадастрової карти 22.09.2017 р., що стало підставою для внесення відповідних відомостей до ЄРДР за №42017111130000334. Тому, враховуючи відсутність органу, до компетенції якого віднесені повноваження щодо захисту інтересів територіальної громади в судовому порядку у випадку їх порушення органом, який її представляє у спірних правовідносинах, а саме відповідною міською радою, указані факти свідчать про об`єктивні обставини, пов`язані зі складнощами своєчасного виявлення порушень земельного законодавства та захисту інтересів держави.
Посилаючись на викладене, просили суд визнати поважними причини пропуску прокурором строку позовної давності для звернення до суду з даним позовом та поновити його, захистивши право, визнати незаконним та скасувати рішення Броварської міської ради від 25.06.2009 р. №1159-64-05 «Про передачу земельних ділянок громадянам у власність, надання в оренду та внесення змін до рішень Броварської міської ради» в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання у власність ОСОБА_2 , проживаючій по АДРЕСА_1 , земельної ділянки площею 0,1000 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель по АДРЕСА_2 , витребувати з незаконного володіння ОСОБА_1 на користь територіальної громади міста Бровари Київської області в особі Броварської міської ради Київської області земельну ділянку загальною площею 0,1 га з кадастровим номером 3210600000:00:063:0981, яка знаходиться по АДРЕСА_2 , стягнути з відповідачів фактично понесені судові витрати на користь прокуратури Київської області.
В судовому засіданні прокурор Броварської місцевої прокуратури Київської області Новицька Н.В. позов підтримала та просила його задовольнити.
В судовому засіданні представник відповідача Броварської міської ради Київської області Шкардун М.В. позовні вимоги не визнала, заперечувала проти їх задоволення в повному обсязі.
В судовому засіданні представники відповідача ОСОБА_1 - ОСОБА_4 та ОСОБА_5 проти задоволення позову заперечували та посилаючись на пропуск позивачем строку позовної давності просили відмовити в його задоволенні.
В судовому засіданні третя особа ОСОБА_3 позовні вимоги не визнав, заперечував проти їх задоволення.
В судове засідання третя особа ОСОБА_2 не з`явилася, про час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином.
Судом встановлено, що відповідно до пп. 3.1 п. 3 рішення Броварської міської ради Київської області від 25.06.2009 р. №1159-64-05 «Про передачу земельних ділянок громадянам у власність, надання в оренду та внесення змін до рішень Броварської міської ради» затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передано безоплатно у власність ОСОБА_2 , проживаючій по АДРЕСА_1 , земельну ділянку площею 0,1000 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель по АДРЕСА_2 (а.с.17 том І).
На підставі вказаного рішення ОСОБА_2 26.01.2010 р. отримано Державний акт серії ЯК №683917 на право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:00:063:0981 (а.с.20 том І).
Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна за №112579104 від 02.02.2018 р., право власності на земельну ділянку зареєстровано за відповідачем ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу №1181 від 28.07.2017 р. (а.с.18-19 том І).
Статтею 140 Конституції України визначено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
За частиною 2 статті 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Статтею 10 вказаного Закону визначено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
У своєму позові позивач просить визнати незаконним та скасувати рішення Броварської міської ради від 25.06.2009 р. №1159-64-05 «Про передачу земельних ділянок громадянам у власність, надання в оренду та внесення змін до рішень Броварської міської ради» в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання у власність ОСОБА_2 земельної ділянки площею 0,1000 та, для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель по АДРЕСА_2 , мотивуючи це тим, що вказана земельна ділянка розташована поблизу озера та включає в себе землі, які відносяться до земель водного фонду (прибережна захисна смуга), а станом на 2018 рік частково і безпосередньо водного плеса, та витребувати вказану земельну ділянку з незаконного володіння ОСОБА_1 .
Однак, твердження позивача, що спірна земельна ділянка була сформована за рахунок земель водного фонду, не ґрунтуються на фактичних обставинах та на законі, оскільки при виготовленні технічної документації щодо складання документів що посвідчують право власності на земельну ділянку з виготовлення державного акту громадянці України на території м. Бровари Київської області ОСОБА_2 , відділом Держкомзему у м. Броварах було надано Висновок від 30.07.2009 р. за № 04-6/20-3/298 про обмеження на використання земельної ділянки по АДРЕСА_2 , в якому зазначені лише правові обмеження на використання даної земельної ділянки 01.06.05. - зміна цільового призначення. Управління містобудування та архітектури Броварської міської ради Київської області надало висновок від 30.07.2009 р. за №461 про обмеження та обтяження користування земельною ділянкою, де зазначило, що місцезнаходження земельної ділянки відповідно Генерального плану міста, затвердженого рішенням сесії Броварської міської ради від 26.08.99 р. №150-11-23 - територія садибної житлової забудови. Містобудівні обмеження та обтяження землекористування згідно кадастрового плану та відповідно до розрахунків площ виконаних ТОВ «Експертно-консультативний центр» (без права забудови): межа проїзду та червона лінія АДРЕСА_2 (а.с.147-167 том І).
Відповідно до Генерального плану міста Бровари, затвердженого рішенням Броварської міської ради від 26.08.1999 р. №150-11-23, та чинного станом на тепер на території міста Бровари знаходяться водні об`єкти - озера: озеро Фіалковського по вул. Білана Олександра (до перейменування Горького) на території парку «Приозерний», водоймище на території кварталу житлової забудови в районі вул. Глінки та природне водоймище по вул. Петропавлівський (до перейменування Петровського) .
В експертному висновку судового експерта Савчак Вікторії Владиславівни від 22.02.2018 р. №12/18 є посилання на лист виконавчого комітету Броварської міської ради від 30.01.2018 р. №2-15/450, де зазначено, що на території IV житлового району м. Бровари розташовані два замулені ставки.
Але в основу експертного висновку було покладено інший документ - лист управління водних ресурсів у м. Києві та Київській області від 24.01.2018 р. №01-12/53 «Про надання інформації щодо статусу озер м. Бровари», згідно Генерального плану м. Бровари Київської області на території міста розташовані озера в парку «Приозерний» («Озеро Біле»), в парку «Перемоги» («Озеро Перемога»), між вулицями Сонячна та Фельдмана, по вул. Петропавлівська, по вул. Тургенєва та вул. Луценка. В листі окремо зазначено, що водойми розташовані між вул. Сонячна та Фельдмана в м. Бровари відносяться до озер. Саме інформація викладена в даному листі була взята до уваги експертом для визначення розмірів прибережних захисних смуг.
Стаття 1 Водного кодексу України визначає, що озеро - це природна западина суші, заповнена прісними або солоними водами.
З викопіювання з топографічної карти масштабу 1:10 000 М-36-50-Б-в-3 (району Броварської районної лікарні) за станом місцевості на 1991 р., видання 1993 р., наданого Державним науково-виробничим підприємством «Картографія», вбачається, що той водний об`єкт, який у позові позивач іменує терміном «озеро», на топографічній карті позначено терміном «копань». Будь-яких озер згідно викопіювання з офіційної топографічної карти цієї частини міста Бровари на карті станом на 1991 рік немає (а.с.49 том ІІ).
Відповідно до ГОСТ 19179-73, 179 «Гидрология суши. Термины и определения», що був чинним на час проведення картографічних робіт у 1991 році (і до 2008 року), пруд - копань - небольшой искусственный водоем в специально выполненном углублении, предназначенные для накопления и хранения воды в различных хозяйственных целях». Вказане визначення терміну «копань» наводиться мовою оригіналу, оскільки це є назва виду водойми відповідно до державного стандарту.
ДСТУ 3517-97 «Гідрологія суші. Терміни та визначення основних понять» вже не застосовує термін «копань», натомість надається визначення терміну «ставок», але у науковій літературі, підручниках термін копань, копанка означає насамперед яму, наповнену водою.
Як вбачається з наданої Броварською міською копії паспорта водного об`єкта, розробленого Басейновим управлінням водних ресурсів середнього Дніпра на замовлення Броварської міської ради та погодженого Державним агентством водних ресурсів України 23 травня 2019 року, водний об`єкт, який в позові зазначається як озеро, є насправді ставком площею 0,6440 га (а.с.3-10 том ІІ).
За правилами ст. 88 Водного кодексу України прибережні захисні смуги навколо ставків площею менше 3 гектарів встановлюються шириною 25 метрів, при цьому у межах існуючих населених пунктів прибережна захисна смуга встановлюється з урахуванням містобудівної документації.
Враховуючи, що позовні вимоги обґрунтовуються посиланням на порушення 100-метрової прибережної захисної смуги навколо неіснуючого у природі озера, суд не вбачає підстав для задоволення позову в цій частині.
Разом з тим, предметом спору у даній справі є, зокрема визнання незаконним та скасування рішення Броварської міської ради від 25.06.2009 р. №1159-64-05 «Про передачу земельних ділянок громадянам у власність, надання в оренду та внесення змін до рішень Броварської міської ради» в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання у власність ОСОБА_2 земельної ділянки площею 0,1000 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель по АДРЕСА_2 .
Відповідно до статті 257 Цивільного кодексу України, загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
За ч.4 ст. 267 ЦК України, сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.
Намагаючись обґрунтувати подання позовної заяви більше ніж через 9 років після прийняття оспорюваного рішення, прокуратура посилалася на те, що незаконне вилучення земель водного фонду виявлено прокурором під час моніторингу Публічної кадастрової карти 22.09.2017 р.
Проте суд вважає, що така причина не може вважатися поважною, оскільки загальний доступ до Національної кадастрової системи та початок роботи Публічної кадастрової карти відбувся з 01 січня 2013 року.
Позовні вимоги щодо витребування з незаконного володіння ОСОБА_1 спірної земельної ділянки є похідними від вимоги про визнання незаконним та скасування рішення Броварської міської ради від 25.06.2009 р. №1159-64-05, а тому в їх задоволенні слід відмовити.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов обґрунтованого висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, оскільки вони є безпідставними та заявлені із пропуском строку позовної давності.
На підставі вищевикладеного та керуючись Конституцією України, ст.ст. 253-261, 319, 321, 388 ЦК України, ст.ст. 3, 4, 76, 80, 81, 141, 258-259, 263-265, 350, 354 ЦПК України, суд
вирішив:
У задоволенні позову керівника Броварської місцевої прокуратури Київської області в інтересах держави в особі територіальної громади Броварської міської ради Київської області до Броварської міської ради Київської області, ОСОБА_1 , треті особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання незаконним та скасування рішення, витребування земельної ділянки з чужого незаконного володіння - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду через Броварський міськрайонний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасники справи, які не були присутні у судовому засіданні під час ухвалення судового рішення, мають право подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя В. С. Сердинський