Рішення № 92444400, 23.10.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.10.2020
Номер справи
380/7618/20
Номер документу
92444400
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/7618/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 жовтня 2020 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Мричко Н.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання здійснити перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , Позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФ України у Львівській області, Відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФ України у Львівській області щодо проведення в травні місяці 2018 року ОСОБА_1 перерахунку загального розміру пенсійних виплат шляхом проведення розрахунків основного розміру пенсії на підставі постанов Кабінету Міністрів України № 704 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», зменшення із 01.01.2018 загальної суми пенсійних виплат на розмір підвищення до пенсії, встановленого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

- зобов`язати ГУ ПФ України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок загального розміру пенсійних виплат шляхом здійснення перерахунку із 01.01.2018 основного розміру пенсії на підставі постанов Кабінету Міністрів України № 704 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», включивши з 01.01.2018 в загальний розмір пенсійних виплат розміру підвищення до пенсії, передбаченого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», здійснити при цьому виплату позивачу перерахованого загального розміру пенсійних виплат із врахуванням раніше проведених виплат та з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Ухвалою від 23.09.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Обгрунтовуючи позовні вимоги Позивач зазначає, що до 22.08.2001 він проходив службу в Державній прикордонній службі України, а також приймав участь у бойових діях у складі обмеженого контингенту на території республіки Афганістан. Вказує, що з 23.08.2001 йому призначена пенсія за вислугу років в розмірі 56% грошового забезпечення відповідно до вимог частини 2 статті 13 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії) (далі - Закон № 2262-ХІІ), і з цього періоду він перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФ України у Львівській області. Однак Відповідачем у квітні 2018 року проведено перерахунок його пенсії відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704). Такий перерахунок та виплату пенсії було здійснено з 01.01.2018 на підставі довідки № 11/4983 від 31.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, яка надійшла від Адміністрації Державної прикордонної служби України. На думку Позивача, при проведенні перерахунку пенсії із 01.01.2018 Відповідачем було допущено зменшення загальної суми пенсійних виплат на розмір підвищення до пенсії, встановленого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 355). Вважає дії Відповідача щодо здійснення йому перерахунку пенсії протиправними, оскільки вирішуючи питання про застосування Закону № 2262-ХІІ, необхідно виходити із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. Крім того зазначає, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. На переконання Позивача, ГУ ПФ України у Львівській області безпідставно припинено з 01.01.2018 виплату йому підвищення до пенсії, передбаченого Постановою № 355. Вказані вище обставини стали підставою для звернення Позивача до адміністративного суду з відповідною позовною заявою.

Відповідач подав суду відзив на позовну заяву (арк. справи 23-34), в якому просить відмовити у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 в повному обсязі. Відповідач, посилаючись на п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008, зазначає, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Вказує, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 1294 від 07.11.2007, яка набрала чинності 01.01.2008 (далі - Постанова № 1294), органами Пенсійного фонду України проведено перерахунок усіх пенсій призначених відповідно до Закону, з урахуванням підвищення окладів військовослужбовцям встановлених цією Постановою. Стверджує, що після 01.01.2008 Кабінетом Міністрів України не приймалося рішень щодо підвищення розмірів посадових окладів військовослужбовців чи введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які б призвели до перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону. При цьому вказує, що 23.04.2012 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 355, якою визначено установити з 01.07.2012 підвищення до пенсій, призначених відповідно до зазначеної дати відповідно до Закону 2262-ХІІ, крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону 2262-ХІІ, збільшивши його з 01.09.2012 до 23 відсотків та з 01.01.2013 до 35 відсотків. Водночас, цією Постановою передбачено підвищення до пенсії, яке обчислене з розміру грошового забезпечення військовослужбовців, що було встановлено Постановою № 1294.

Крім цього, Відповідач зазначає, що Адміністрацією державної прикордонної служби України скеровано довідку від 31.03.2018 № 11/4983 про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами, чинними на 01.03.2018, на підставі якої проведено перерахунок пенсії Позивача відповідно до Постанови № 103. З 01.04.2018 ГУ ПФ України у Львівській області проведено перерахунок пенсії Позивача відповідно до Постанови № 103, Постанови № 704, на підставі довідки від 31.03.2018 № 11/4983, скерованої Адміністрацією державної прикордонної служби України. Наголошує, що грошове забезпечення відповідно до вищезазначеної довідки становить 11034,50 грн., а основний розмір пенсії Позивача становив 6179,32 грн. (56% х 11034,50). Тому вважає, що оскільки основний розмір пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2018 обчислений відповідно до Постанови № 704 та Постанови № 103 становить 6179,362 грн. (обчислений з грошового забезпечення 11034,50 грн.), що значно перевищує розмір пенсії, обчислений, виходячи із грошового забезпечення встановленого Постановою № 1294, саме 1965,18 (3509,25*56%), тому відсутні підстави для збереження в складі пенсійної виплати підвищення встановленого відповідно до Постанови № 355.

Частиною 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З клопотаннями про розгляд справи у судовому засіданні учасники справи не звертались.

Дослідивши матеріали справи на підтвердження й спростування заявлених вимог в їх сукупності, надавши їм юридичну оцінку, суд встановив таке.

Як видно з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФ України Львівській області, як отримувач пенсії за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» у розмірі 56% грошового забезпечення (вислуга років 22).

Згідно з перерахунком пенсії за пенсійною справою № N/А 5280 Державна прикордонна служба України ОСОБА_1 з 01.07.2012 виплачувалось підвищення до пенсії на виконання Постанови № 355 в розмірі 11 % (1965,18*11%), що становило 216,17 грн., виходячи із розміру грошового забезпечення, встановленого Постановою № 1294, на підставі довідки Адміністрації державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 11.06.2012 № 11/9425, згідно з якою загальний розмір грошового забезпечення Позивача складав 4565,25 грн.

Як видно з матеріалів справи, з 01.01.2013 підвищення до пенсії на виконання Постанови № 355 становило до 35% - 591,36 грн., обчисленого виходячи з розміру грошового забезпечення, встановленого Постановою № 1294, яке Позивач отримував впродовж 2013-2017 років.

Адміністрацією Державної прикордонної служби України складено довідку від 31.03.2018 № 11/4983 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, видану ОСОБА_1 , згідно з якою загальний розмір грошового забезпечення Позивача становить - 11034,50 грн.

Згідно з копією з перерахунку пенсії за пенсійною справою Позивача №N/А5280 - Державна прикордонна служба України (пенсія за вислугу років) 15.04.2018 ГУ ПФ України у Львівській області відповідно до Постанови № 704 та Постанови № 103, на підставі на підставі довідки Адміністрації державної прикордонної служби України від 31.03.2018 № 11/4983 провело перерахунок пенсії ОСОБА_1 , згідно з яким розмір пенсії Позивача обчислювався, виходячи з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 6200,00 грн., оклад за військове звання - 1410,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 45% - 3424,50 грн. Всього 11034,50 грн. Основний розмір пенсії: 56% грошового забезпечення (вислуга років 22) у розмірі 6179,32 грн. Вид підвищення або надбавки до пенсії: бойові дії в інших країнах учасник бойових дій (ст. 6) - 363,00 грн., учасник бойових дій - 40,00 грн., за особливі заслуги (20%) - 290,40 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) 6872,72 грн., з урахуванням попередньої суми пенсії: 3249,94 грн. та підвищення 1811,39 грн. (50% від 3622,78 грн.) - 5061,33 грн.

29.11.2018 Позивач звернувся із запитом до ГУ ПФ України у Львівській області про отримання публічної інформації, в якому просив надати детальну інформацію стосовно пенсійного забезпечення ОСОБА_1 .

За наслідками розгляду запиту Позивача, ГУ ПФ України у Львівській області повідомило ОСОБА_1 про таке. Станом на 01.12.2017 розмір Вашої пенсійної виплати становив 3249,94 гри., при цьому враховано: 1965,18 грн. - основний розмір пенсії; 363,00 грн. - підвищення як учаснику бойових дій; 40,00 грн. - щомісячна цільова грошова допомога на прожиття; 290,40 грн. - пенсія за особливі заслуги перед Україною; 591,36 грн. - підвищення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». ГУ ПФ України у Львівській області проведено перерахунок Вашої пенсії з 01.01.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та на підставі довідки про грошове забезпечення, скерованої на нашу адресу Адміністрацією Державної прикордонної служби України. Грошове забезпечення визначено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.07.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та складає 11034,50 грн., при цьому враховано: 6200,00 грн. - посадовий оклад; 1410,00 грн. - оклад за військовим званням; 3424,50 грн. - надбавка за вислугу років 45%. Основний розмір пенсії з 01.01.2018 - 6179,32 грн. (11034,50*70%). Розмір пенсії з врахуванням підвищень, надбавок, доплат 01.01.2018 - 6872,72 гри. Розмір підвищення пенсії становить - 3622,78 гри. (6872,72 грн. - 3249,94 грн. (розмір пенсії до перерахунку)). Відповідно до п. 2 Постанови № 103 з 01.01.2018 по 31.12.2018 виплата перерахованих пенсій проводиться у розмірі 50% суми підвищення пенсії, з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків суми підвищення пенсії; з 01.01. 2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018. Тому, з 01.01.2018 розмір підвищення пенсії становить 1811,39 грн. (4786,99*50%). Розмір пенсійної виплати з 01.01.2018 - 5061,33 грн. Також зазначено, що максимальний розмір підвищення пенсії відповідно до Постанови № 355 визначався як різниця між розміром пенсії станом на 01.01.2008 та розміром пенсії, визначеним на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01.04.2012. Враховуючи зазначене, підстави для збереження у складі Вашої пенсійної виплати підвищення відповідно до Постанови № 355 після проведення перерахунку пенсії відсутні. Пенсія призначена, перерахована та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства.

Не погоджуючись з припиненням пенсійної виплати підвищення, передбаченого Постановою № 355, Позивач за захистом своїх прав та інтересів звернувся до суду із цим позовом.

При вирішенні спору суд виходив з такого.

Згідно з статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 10 Закону № 2262-ХІІ обов`язок нарахування та виплати пенсій, призначених відповідно до вказаного Закону, покладено на органи Пенсійного фонду України.

Згідно з пунктом 1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за №40/26485, головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України.

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

За правилами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262 пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

З огляду на вказану норму права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділених правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою № 355 установлено з 01.07.2012 підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ, збільшивши його з 1 вересня 2012 р. до 23 відсотків та з 1 січня 2013 р. до 35 відсотків. Підвищення до пенсії у разі втрати годувальника встановлюється незалежно від дати її призначення, якщо такому годувальнику призначено пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ до 1 липня 2012 року. При цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону №2262-ХІІ з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку № 45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону №2262-ХІІ виходячи з грошового забезпечення, встановленого Постановою № 1294, за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.

Постанова № 1294 та яка діяла до 30.08.2017 вказувала, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним званням), щомісячних (підвищення посадового окладу, окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення і втратила чинність, а 30.07.2017 набрала чинності Постанова № 704, якою встановлено нові складові грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.

Аналізуючи вказані правові норми суд вважає, що згідно з Постановою № 355 розмір пенсії, обчислений з урахуванням підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону № 2262-ХІІ виходячи з грошового забезпечення, встановленого Постановою № 1294, тобто в ній йдеться про встановлення відсоткового підвищення розміру пенсій та не змінено розміри одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ і не введено нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, у розмірах, встановлених законодавством, а тому припинення виплати підвищення до пенсії, передбаченого Постановою № 355 є правомірним.

Отже, поетапне підвищення пенсій, призначених до 01.04.2012 є нічим іншим, як способом реалізації соціальної справедливості щодо осіб, які займали рівнозначні посади до 01.04.2012 щодо військовослужбовців, які такі посади займали на 01.04.2012 та грошове забезпечення яких було значно вище, що і стало результатом нарахувань більших пенсійних виплат ніж військовим пенсіонерам, пенсії які призначались до 01.04.2012. При цьому, законодавець акцентує увагу, що за наслідком підвищення пенсії не можуть бути більшими, чим пенсії військових пенсіонерів, які такі посади займали станом на 01.04.2012.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців. У зв`язку з прийняттям Постанови № 704, Постанова № 1294 втратила чинність.

Відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 (із змінами, внесеними згідно з Постановою № 103) ця постанова набирає чинності з 01.03.2018.

21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктом 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови № 704.

Як видно з матеріалів справи, Адміністрацією Державної прикордонної служби України складено довідку від 31.03.2018 № 11/4983 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, видану ОСОБА_1 , згідно з якою розмір грошового забезпечення Позивача становить - 11034,50 грн. На підставі на підставі вказаної довідки від 31.03.2018 № 11/4983 відповідно до Постанови № 704 та Постанови № 103 ГУ ПФ України у Львівській області 15.04.2020 провело перерахунок пенсії ОСОБА_1 , згідно з яким розмір пенсії Позивача обчислювався, виходячи з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 6200,00 грн., оклад за військове звання - 1410,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 45% - 3424,50 грн. Всього 11034,50 грн. Основний розмір пенсії: 56% грошового забезпечення (вислуга років 22) у розмірі 6179,32 грн. Вид підвищення або надбавки до пенсії: бойові дії в інших країнах учасник бойових дій (ст. 6) - 363,00 грн., учасник бойових дій - 40,00 грн., за особливі заслуги (20%) - 290,40 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) 6872,72 грн., з урахуванням попередньої суми пенсії: 3249,94 грн. та підвищення 1811,39 грн. (50% від 3622,78 грн.) - 5061,33 грн.

Згідно з постановою Верховного Суду України від 17.03.2015 у справі № 21-641а14, постановою Верховного Суду від 22.01.2019 у справі №201/9987/17 (2-а/201/304/2017), які в силу приписів частини 5 статті 242 КАС України враховуються судом під час вирішення цього спору, вказано, що Постановою № 355 установлено з 1 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ, збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 1 січня 2013 року до 35 відсотків. Проаналізувавши зміст Постанови № 355, зазначеною постановою Кабінет Міністрів України не приймав рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Частиною 2 статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Закон України «Про судоустрій і статус суддів» встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.

Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

У пункті 50 рішення Європейського суду з прав людини «Щокін проти України» (№ 23759/03 та № 37943/06) зазначено про те, що перша та найважливіша вимога статті 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року полягає в тому, що будь-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним. Говорячи про «закон», стаття 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року посилається на ту саму концепцію, що міститься в інших положеннях цієї Конвенції (див. рішення у справі «Шпачек s.r.о.» проти Чеської Республіки» (SPACEK, s.r.o. v. THE CZECH REPUBLIC № 26449/95). Ця концепція вимагає, перш за все, щоб такі заходи мали підстави в національному законодавстві. Вона також відсилає до якості такого закону, вимагаючи, щоб він був доступним для зацікавлених осіб, чітким та передбачуваним у своєму застосуванні (див. рішення у справі «Бейелер проти Італії» (Beyeler v. Italy № 33202/96).

Суд враховує положення Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов`язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.

При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Оцінюючи наявні в справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про необхідність відмови ОСОБА_1 у задоволенні позову у зв`язку з тим, що застосування підвищення до пенсії, передбаченого Постановою № 355 не може застосовуватись до грошового забезпечення іншого, ніж встановлене Постановою № 1294, яка втратила чинність та вичерпала себе фактом застосування відповідно до Постанови № 103, а тому відсутні підстави для проведення підвищення до пенсії, передбаченого Постановою № 355 в контексті перерахунку такої із застосуванням розмірів складових грошового забезпечення визначених Постановою № 704.

При цьому суд бере до уваги ту обставину, що вищезгадані зміни в законодавстві не призвели до зниження розміру пенсії Позивача, а навпаки - призвели до її збільшення, що нівелює засторогу можливого порушення прав Позивача.

Частиною 2 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи викладене та зважаючи на встановлені обставини, суд вважає, що у задоволенні позову ОСОБА_1 до ГУ ПФ України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання здійснити перерахунок пенсії, слід відмовити повністю.

Частиною 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Витрати, пов`язані з залученням свідків та проведенням експертиз Відповідачем під час розгляду справи понесені не були, у зв`язку з чим судові витрати, які б підлягали розподілу, відсутні.

Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання здійснити перерахунок пенсії - відмовити повністю.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Мричко Н.І.