
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/4698/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2020 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Брильовського Р.М.,
при секретарі Сільник Н.Є.
за участю:
представника позивачів - Єсіпова І.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду, в м. Львові справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Комтех Аутдор", Приватної фірми науково-виробничого підприємства "Комтех-плюс" до Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Департамент економічного розвитку Львівської міської ради, Виконавчий комітет Львівської міської ради про визнання протиправною бездіяльності,-
ВСТАНОВИВ:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Комтех Аутдор", Приватної фірми науково-виробничого підприємства "Комтех-плюс" до Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області, у якій просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області допущену при виконанні виконавчих листів з адміністративної справи № 813/509/18 про стягнення з Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Комтех Аутдор" коштів на загальну суму 1 969 799,76 грн (у тому числі 1 870 873,07 грн збитків і 98 926,69 грн судових витрат);
- зобов`язати Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області відновити виконання цих виконавчих листів, встановити рахунки головного розпорядника коштів окремої бюджетної програми міського бюджету м. Львова для забезпечення виконання рішень судів, з яких належить списати присуджену суму збитків, і вжити дієві заходи для виконання зазначених виконавчих документів у повному обсязі;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області допущену при виконанні виконавчих листів з адміністративної справи № 813/509/18 про стягнення з Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради на користь Приватної фірми науково-виробниче підприємство "Комтех-плюс" коштів на загальну суму 892 613,48 грн. (у тому числі 849 919,66 грн збитків і 42 693,82 грн судових витрат);
- зобов`язати Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області відновити виконання цих виконавчих листів, встановити рахунки головного розпорядника коштів окремої бюджетної програми міського бюджету м. Львова для забезпечення виконання рішень судів, з яких належить списати присуджену суму збитків, і вжити дієві заходи для виконання зазначених виконавчих документів у повному обсязі.
Позиція позивачів наведена у позовній заяві та поясненнях, у яких позивачі зазначили, що на виконанні у ГУ ДКСУ у Львівській області перебувають виконавчі документи в адміністративній справі № 813/509/18 по стягненню з Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради 1 969 799,76 грн в користь ТОВ "Комтех Аутдор" та по стягненню з Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради 892 613,48 грн в користь Приватної фірми науково-виробничого підприємства "Комтех-плюс". У зв`язку з відсутністю будь-яких надходжень на рахунки позивачів за наданими виконавчими документами, останні звернулися до відповідача із запитом про надання інформації про стан стягнення. У відповідь отримали листи, у яких відповідач повідомив, що згідно з абзацом 8 пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" від 13.04.2020 № 553-IX, тимчасово, з дня набрання чинності цим Законом та до 01.01.2021, не застосовуються окремі норми Бюджетного кодексу України, зокрема частина перша статті 25 Бюджетного кодексу України щодо здійснення безспірного списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду. Враховуючи зазначене, ГУ ДКСУ у Львівській області відповідно до підпункту 4 пункту 13 Порядку № 845, зупинено безспірне списання коштів на користь позивачів за виконавчими документами у справі № 813/509/18 до 01.01.2021. Позивачі вважають протиправною бездіяльність відповідача щодо стягнення в їхню користь коштів за виконавчими документами у справі № 813/509/18. Окрім того, вказують, що Конституційний Суд України рішенням від 28.08.2020 №10-р/2020 у справі № 1-14/2020(230/20) за конституційним поданням Верховного Суду щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень постанови Кабінету Міністрів України "Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів", положень частин першої, третьої статті 29 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік", абзацу дев`ятого пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік", визнав, серед іншого, такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення абзацу дев`ятого пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" від 13 квітня 2020 року № 553-ІХ. 31.08.2020 позивачі повідомили відповідача електронним листом, що починаючи з 28.08.2020 за проведення будь-яких платежів з рахунків Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради (крім тих, які стосуються безспірного стягнення і дозволені до виконання згідно з пунктом 25 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845), настає відповідальність згідно з статтею 98 Закону України "Про Конституційний Суд України". У відповідь відповідач повідомив позивачів про відновлення безспірного списання за виконавчими листами Львівського окружного адміністративного суду від 18.02.2020 у справі № 813/509/18. Однак як стверджують позивачі, відповідач продовжує проводити платежі, які не відносяться до числа тих, які дозволяється проводити на час здійснення безспірного списання коштів. Вказують, що відповідач допустив списання з рахунків боржника не на їх користь 758 778,03 грн, що свідчить про протиправну бездіяльність допущену при виконанні виконавчих листів з адміністративної справи № 813/509/18. З огляду на викладене, просили позов задовольнити.
Відповідач у встановлений судом строк подав відзив на позов, в якому просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог. Свої заперечення обґрунтовує тим, що 06.03.2020 на адресу Головного управління Казначейства надійшла заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Комтех Аутдор» та заява Приватної фірми науково-виробничого підприємства «Комтех-плюс», які були прийняті до розгляду та зареєстровані. Після реєстрації відповідачем здійснювався попередній розгляд документів, що свідчить про додержання відповідачем вимог п.8 Порядку №845. За наслідками попереднього розгляду документів та проведення їх правової експертизи їх передано на виконання до іншого структурного підрозділу Головного управління Казначейства - Управління обслуговування розпорядників коштів та інших клієнтів для проведення безспірного списання коштів. Під час здійснення попереднього розгляду документів відповідно до вимог пп.2 п.8 Порядку 845, Головним управлінням Казначейства були проведені платежі з реєстраційного рахунку боржника № НОМЕР_1 за КПКВКМБ 2710160 «Керівництво і управління у сфері економіки». 11.03.2020 боржнику вручено запит №07.2.-11/1989, у якому Головне управління Казначейства просило надати інформацію щодо кодів класифікації видатків бюджету або рахунків, з яких буде здійснюватися безспірне списання коштів. Проте, боржник протягом встановленого терміну не надав інформацію, пов`язану з виконанням рішення про стягнення коштів та не подав обґрунтовану заяву щодо незгоди здійснення безспірного списання коштів. 17.03.2020 Головне управління Казначейства повторно скерувало боржнику запит 17.03.2020 №07.2-11/2218. Вказує, що на період встановлення даних (з 11.03.2020), Головним управлінням Казначейства здійснювались платежі за платіжними дорученнями боржника відповідно до вимог пункту 30 Поряду №845, а саме не проводились платежі за платіжними дорученнями боржника, за всіма рахунками, кодами класифікації видатків бюджету, крім платежів, зазначених у пункті 25 цього Порядку. Відтак, Головним управлінням Казначейства були виконані, встановлені п.30 Порядку №845 обмеження щодо не проведення платежів (крім платежів, зазначених в п. 25 Порядку 3845) на період встановлення даних, зазначених у п.29 Порядку №845. У подальшому Головне управління Казначейства 23.03.2020 за №07.2-11/2371 скерувало боржнику повідомлення про здійснення безспірного списання коштів де визначено, що у відповідності до абзацу 1 пункту 28 Порядку №845, безспірне списання коштів буде здійснюватися з реєстраційних рахунків Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради НОМЕР_2 за КПКВКМБ 2717693 «Інші заходи, пов`язані з економічною діяльністю», UA668201720344230002000020170 за КПКВКМБ 2710160 «Керівництво і управління у сфері економіки», №UA058201720344270004000020170 за КПКВКМБ 2717610 «Сприяння розвитку малого та середнього підприємництва», КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки», КЕКВ 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)». З огляду на те, що у боржника відсутні кошти для стягнення по зазначених виконавчих документах Головне управління Казначейства скерувало боржнику вимогу від 27.03.2020 №07.2-11-06/2470 щодо необхідності здійснення боржником дій спрямованих на виконання судових рішень. На переконання відповідача ним, в межах наданих повноважень, вжито усіх можливих заходів щодо виконання зазначених виконавчих документів відповідно до пункту 31 Порядку №845. На період виконання вимог Головним управлінням Казначейства здійснювалось проведення платежів за платіжними дорученнями боржника лише за платежами, зазначеними в п.25 Порядку. При цьому оплата інших платіжних доручень за платежами, які не віднесені до переліку згідно з п. 25 Порядку, не здійснювалась. 13.04.2020 Законом України "Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України па 2020 рік» №553 установлено, що тимчасово, з дня набрання чинності цим Законом, до 01 січня 2021 року не застосовується частина перша статті 25 Бюджетного кодексу України, якою передбачено здійснення Казначейством України безспірного списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду. З огляду на зазначене, керуючись нормами Закону №553-ІХ, відповідно до пп.4 п. 13 Порядку №845 Головним управлінням Казначейства було зупинено безспірне списання коштів за згаданими вище виконавчими документами до 01.01.2021 та відповідно відновлено платежі за платіжними дорученнями боржника, оскільки Закон №553-ІХ унеможливив до 01.01.2021 здійснення органами Казначейства безспірного списання коштів на підставі рішення суду. Просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
У судовому засіданні представник позивачів позовні вимоги підтримав з мотивів, вказаних в позовній заяві та поясненнях, просив позов задовольнити.
Представник відповідача та представники третіх осіб в судове засідання не з`явилися, хоча належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи.
Згідно з пунктом 3 частини 3 статті 246 КАС України суд зазначає, що ухвалою судді від 22.06.2020 прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
02.07.2020 ухвалою Львівського окружного адміністративного суду у задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Комтех Аутдор", Приватної фірми науково-виробничого підприємства "Комтех-плюс" про забезпечення позову у справі № 380/4698/20 - відмовлено.
07.07.2020 ухвалою Львівського окружного адміністративного суду у задоволенні клопотання представника позивачів про розгляд справи №380/4698/20 в режимі відеоконференції - відмовлено.
13.08.2020 ухвалою Львівського окружного адміністративного суду задоволенні клопотання Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області про зупинення провадження у справі № 380/4698/20 - відмовлено.
У підготовчому засіданні 13.08.2020 суд протокольною ухвалою закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті.
Заслухавши доводи представника позивачів, з`ясувавши обставини, на які позивачі та відповідач посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд встановив такі правовідносини.
Суд встановив, що 19.09.2019 рішенням Львівського окружного адміністративного суду позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Комтех Аутдор", Приватної фірми науково-виробничого підприємства "Комтех-плюс" до Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Комунальне підприємство "Адміністративно-технічне управління" про визнання протиправними і скасування наказів, відшкодування шкоди, зобов`язання утриматися від вчинення дій, задоволено частково:
визнано протиправними та скасовано повністю накази Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради від 18.01.2018 про демонтаж рекламних конструкцій Товариства з обмеженою відповідальністю "Комтех Аутдор" №№ 11-Д, 13-Д, 14-Д, 15-Д, 16-Д,18-Д, 20-Д, 22-Д, 23-Д, 24-Д, 26-Д, 27-Д, 28-Д, 29-Д, 30-Д;
зобов`язано Департамент економічного розвитку Львівської міської ради вжити заходи на відшкодування збитків завданих Товариству з обмеженою відповідальністю "Комтех Аутдор" внаслідок реалізації наказів про демонтаж рекламних конструкцій від 18 січня 2018 року №№ 11-Д, 13-Д, 14-Д, 15-Д, 16-Д,18-Д, 20-Д, 22-Д, 23-Д, 24-Д, 26-Д, 27-Д, 28-Д, 29-Д, 30-Д;
визнано протиправними та скасовано повністю накази Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради від 18 січня 2018 року про демонтаж рекламних конструкцій Приватної фірми науково-виробничого підприємства "Комтех-плюс" №№ 8-Д, 9-Д, 10-Д, 12-Д, 17-Д, 19-Д, 25-Д;
зобов`язано Департамент економічного розвитку Львівської міської ради вжити заходи на відшкодування збитків завданих Приватній фірмі науково-виробничому підприємству "Комтех-плюс" внаслідок реалізації наказів про демонтаж рекламних конструкцій від 18.01.2018 №№ 8-Д, 9-Д, 10-Д, 12-Д, 17-Д, 19-Д, 25-Д;
стягнуто з Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради (79035, м. Львів, пл. Ринок, 1;ІКЮО 34814859) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Комтех Аутдор" (79035, м. Львів, вул. Зелена, 109/316; ІКЮО 33533697) судові витрати в сумі 26574 (двадцять шість тисяч п`ятсот сімдесят чотири) грн. 77 коп;
стягнуто з Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради (79035, м. Львів, пл. Ринок, 1;ІКЮО 34814859) на користь Приватної фірми науково-виробничого підприємства "Комтех-плюс" (79021, м. Львів, вул. Кульпарківська, 108/46; ІКЮО 30052037) судові витрати в сумі 12420 (дванадцять тисяч чотириста двадцять) грн. 52 коп.
в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
На виконання вищезазначеного рішення суду Львівський окружний адміністративний суд видав наступні виконавчі листи у справі № 813/509/18:
виконавчий від 18.02.2020 про стягнення з Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради на користь ТОВ "Комтех Аутдор" 26 574,77 грн. судових витрат;
виконавчий лист Львівського окружного адміністративного суду від 18.02.2020 про стягнення з Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради на користь ТОВ "Комтех Аутдор" 24 295,73 грн. судових витрат;
виконавчий лист Львівського окружного адміністративного суду від 18.02.2020 про стягнення з Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради на користь ТОВ "Комтех Аутдор" 1 870 873,07 грн. завданих збитків;
виконавчий лист Львівського окружного адміністративного суду від 18.02.2020 про стягнення з Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради на користь ТОВ "Комтех Аутдор" 48 056,19 грн. витрат на професійну правничу допомогу;
виконавчий лист Львівського окружного адміністративного суду від 18.02.2020 про стягнення з Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради на користь НВП "Комтех-плюс" 12 420,52 грн. судових витрат;
виконавчий лист Львівського окружного адміністративного суду від 18.02.2020 про стягнення з Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради на користь НВП "Комтех-плюс" 10 387,98 грн. судових витрат;
виконавчий лист Львівського окружного адміністративного суду від 18.02.2020 про стягнення з Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради на користь НВП "Комтех-плюс" 849 919,66 грн. завданих збитків;
виконавчий лист Львівського окружного адміністративного суду від 18.02.2020 про стягнення з Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради на користь НВП "Комтех-плюс" 19 885,32 грн. витрат на професійну правничу допомогу.
06.03.2020 ТОВ "Комтех Аутдор" та НВП "Комтех-плюс" звернулися до Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області із заявами №30-03/20 та № 25-03/20 про прийняття до виконання вищезазначених виконавчих листів Львівського окружного адміністративного суду у справі № 813/509/18.
Відповідні заяви були прийняті Головним управлінням Державної казначейської служби України у Львівській області до розгляду та зареєстровані в журналі вхідної кореспонденції за №14-19-2415 (ТОВ "Комтех Аутдор") та №14-19-2416 (НВП "Комтех-плюс").
10.03.2020 після здійснення попереднього розгляду документів ТОВ "Комтех Аутдор", НВП "Комтех-плюс" та проведення їх правової експертизи вищезазначені заяви з доданими до них документами були передані на виконання до іншого структурного підрозділу Головного управління Казначейства - Управління обслуговування розпорядників коштів та інших клієнтів для проведення безспірного списання коштів.
Того ж дня Головним управлінням Державної казначейської служби України у Львівській області були проведені платежі з реєстраційного рахунку боржника - Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради № НОМЕР_1 за КПКВКМБ 2710160 «Керівництво і управління у сфері економіки».
У подальшому Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області скерувало на адресу Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради запит від 11.03.2020 №07.2.-11/1989, у якому просило протягом трьох робочих днів з дати отримання надати інформацію щодо кодів класифікації видатків бюджету або рахунків, з яких буде здійснюватися безспірне списання коштів.
Проте, як слідує з матеріалів справи Департамент економічного розвитку Львівської міської ради протягом встановленого терміну не надав інформацію, пов`язану з виконанням рішення про стягнення коштів та не подав обґрунтовану заяву щодо незгоди здійснення безспірного списання коштів, тому Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області повторно скерувало запит від 17.03.2020 №07.2-11/2218.
23.03.2020 Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області скерувало до Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради повідомлення про здійснення безспірного списання коштів №07.2-11/2371, у якому повідомило, що відповідно до абзацу 1 пункту 28 Порядку №845 безспірне списання коштів буде здійснюватися з реєстраційних рахунків Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради НОМЕР_2 за КПКВКМБ 2717693 «Інші заходи, пов`язані з економічною діяльністю», UA668201720344230002000020170 за КПКВКМБ 2710160 «Керівництво і управління у сфері економіки», №UA058201720344270004000020170 за КПКВКМБ 2717610 «Сприяння розвитку малого та середнього підприємництва», КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки», КЕКВ 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)».
У зв`язку з відсутністю коштів у Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради для стягнення по вищезазначених виконавчих документах, Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області скерувало вимогу від 27.03.2020 №07.2-11-06/2470 щодо необхідності здійснення боржником дій, спрямованих на виконання судових рішень.
24.04.2020 Департамент економічного розвитку Львівської міської ради скерував на адресу Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області лист № 23-вих.-31713, у якому повідомив, що Львівська міська рада знаходиться в непростій фінансовій ситуації, тому Департамент економічного розвитку звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із заявою про відстрочення виконання судового рішення та подав до Касаційного адміністративного суду Верховного суду України клопотання про зупинення виконання судового рішення до розгляду касаційної скарги Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26.12.2019 у справі № 813/509/18.
15.05.2020 Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області скерувало на адресу ТОВ "Комтех Аутдор" та НВП "Комтех-плюс" листи № 04-08/1/3712 та № 04-08/1/3709 про зупинення безспірного списання за виконавчими документами у справі № 813/509/18 з підстав прийняття Закону України "Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України па 2020 рік» №553, яким установлено, що тимчасово, з дня набрання чинності цим Законом, до 01 січня 2021 року не застосовується частина перша статті 25 Бюджетного кодексу України, якою передбачено здійснення Казначейством України безспірного списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.
02.09.2020 Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області скерувало на адресу ТОВ "Комтех Аутдор" та НВП "Комтех-плюс" листи № 04-08/1/6279 та № 04-08/1/6275 про відновлення безспірного списання за виконавчими документами у справі № 813/509/18.
Позивачі вважають, що Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області не вчиняє жодних заходів щодо безспірного списання з Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради в користь ТОВ "Комтех Аутдор" та НВП "Комтех-плюс" коштів за виконавчими документами у справі № 813/509/18, що свідчить про протиправну бездіяльність, що зумовило звернення останніх до суду з зазначеним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із такого.
Частиною 1 статті 25 Бюджетного кодексу України Казначейство України здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.
Пунктом 1 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2015 №215 (далі Положення № 215), передбачено, що Державна казначейська служба України (Казначейство) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну політику у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, коштів клієнтів відповідно до законодавства, бухгалтерського обліку виконання бюджетів.
Згідно з пунктом 2 Положення № 215 Казначейство у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства, а також дорученнями Кабінету Міністрів України і Міністра фінансів.
Підпунктом 3 пункту 2 Положення № 215 визначено, що Казначейство відповідно до покладених на нього завдань та в установленому законодавством порядку здійснює безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів або боржників на підставі рішення суду.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, визначає Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 (далі - Порядок № 845).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 845 у цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні: безспірне списання - операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами (далі - органи Казначейства) рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів (абзац другий).
Відповідно до пункту 3 Порядку № 845 рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Згідно із пунктом 8 Порядку № 845 органи Казначейства після надходження документів, зазначених у пунктах 6 і 7 цього Порядку: 1) приймають їх до розгляду та реєструють відповідно до вимог організації діловодства. На заяві стягувача про виконання рішення про стягнення коштів (супровідному листі керівника відповідного органу державної виконавчої служби) зазначається дата надходження і вхідний номер; 2) здійснюють попередній розгляд документів, за результатами якого визначають необхідність отримання від стягувача інших відомостей для виконання рішення про стягнення коштів; 3) повідомляють стягувачеві (представникові стягувача) на його письмову вимогу про прийняття, реєстрацію та результати попереднього розгляду документів.
Разом із тим, положенням абзацу дев`ятого пункту 2 розділу II „Прикінцеві положення Закону № 553 передбачено, що з дня набрання чинності Законом № 553 (18 квітня 2020 року) і до 1 січня 2021 року тимчасово не застосовується частина перша статті 25 Кодексу, згідно з якою „Казначейство України здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.
Рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Верховного Суду щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень постанови Кабінету Міністрів України „Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів, положень частин першої, третьої статті 29 Закону України „Про Державний бюджет України на 2020 рік, абзацу дев`ятого пункту 2 розділу II „Прикінцеві положення Закону України «Про внесення змін до Закону України „Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 28.08.2020 № 10-р/2020 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення, зокрема, абзацу дев`ятого пункту 2 розділу II „Прикінцеві положення Закону України «Про внесення змін до Закону України „Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 13 квітня 2020 року № 553-IX. Положення, зокрема, Закону України «Про внесення змін до Закону України „Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 13 квітня 2020 року № 553-IX, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
За положеннями ст. 152 Конституції України закони та інші акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.
Закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Так, у ст. 91 Закону України "Про Конституційний Суд України" № 2136-VIII від 13.07.2017 передбачено, що закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Із встановлених під час судового розгляду справи обставин, суд встановив, що з моменту звернення позивачів до відповідача із заявами про прийняття до виконання виконавчих листів, виданих Львівським окружним адміністративним судом у справі № 813/509/18 до прийняття рішення у даній справі, відповідачем так і не проведено безспірне списання коштів.
Суд зазначає, що із заявою про безспірне списання коштів позивачі звернулися до відповідача 06.03.2020, Закон № 553 набрав чинності 18 квітня 2020 року, а 28.08.2020 рішенням Конституційного Суду України положення Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 13 квітня 2020 року № 553-IX, визнані неконституційними.
Наведені обставини свідчать про те, що ані до моменту прийняття Закону № 553, ані з моменту визнання його неконституційним, відповідач не вчинив жодних заходів щодо безспірного списання коштів відповідно до статті 25 Бюджетного кодексу України, докази зворотного матеріали справи не містять.
Суд наголошує, що рішення у справі № 813/509/18 набрало законної сили і є обов`язковим.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України обов`язковість судового рішення є одним із основних засад (принципів) адміністративного судочинства.
Згідно ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини встановлені рішенням суду у адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини.
Основним законом України - Конституцією України, у статті 129-1 визначено, що суд ухвалює рішення іменем України, а судове рішення є обов`язковим до виконання.
Відповідно до ч. 1 ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Судовий захист неможливо повноцінно здійснити без обов`язковості виконання судових рішень.
Частиною 2 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02 червня 2016 року № 1402-VIII визначено - судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Згідно з ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України "Про виконання рішень застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Так, Європейський суд з прав людини у своєму рішенні від 7 травня 2002 року у справі "Бурдов проти Росії": нагадав, що п. 1 ст. 6 Європейської конвенції з прав людини (Конвенції про захист прав людини й основоположних свобод 1950 р.) надано кожному право звертатися до суду у разі будь-якого спору про його цивільні права ("право на суд"), одним із аспектів якого є право на доступ до правосуддя, що являє право порушувати позовне провадження у судах з питань цивільно-правового характеру; проте таке право було б ілюзорним, якби правова система держави-учасника Європейської конвенції припускала, щоб судове рішення, яке набрало чинності та є обов`язковим до виконання, залишалося б недіючим.
Зважаючи на те, що на момент розгляду справи по суті положення абзацу дев`ятого пункту 2 розділу II „Прикінцеві положення Закону України «Про внесення змін до Закону України „Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 13 квітня 2020 року № 553-IX, на які, як на підставу не проведення безспірного списання коштів, посилався відповідач, визнано неконституційними, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Суд відхиляє доводи відповідача що, останнім вживалися заходи щодо виконання зазначених виконавчих документів, оскільки в матеріалах справи відсутні докази стягнення в користь позивачів коштів на підставі виконавчих листів, виданих Львівським окружним адміністративним судом у справі № 813/509/18, що свідчить про те, що судове рішення до сьогодні не виконане.
Суд зазначає, що решта доводів та заперечень учасників справи, висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, зокрема у рішенні у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відображено принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно з частиною першою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За таких обставин, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню.
Згідно з частиною 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області допущену при виконанні виконавчих листів з адміністративної справи № 813/509/18 про стягнення з Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Комтех Аутдор" коштів на загальну суму 1 969 799,76 грн (у тому числі 1 870 873,07 грн збитків і 98 926,69 грн судових витрат).
Зобов`язати Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області відновити виконання виконавчих листів в адміністративній справі № 813/509/18, встановити рахунки головного розпорядника коштів окремої бюджетної програми міського бюджету м. Львова для забезпечення виконання рішень судів, з яких належить списати присуджену суму збитків, і вжити дієві заходи для виконання зазначених виконавчих документів у повному обсязі.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області допущену при виконанні виконавчих листів з адміністративної справи № 813/509/18 про стягнення з Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради на користь Приватної фірми науково-виробниче підприємство "Комтех-плюс" коштів на загальну суму 892 613,48 грн. (у тому числі 849 919,66 грн збитків і 42 693,82 грн судових витрат).
Зобов`язати Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області відновити виконання виконавчих листів в адміністративній справі № 813/509/18, встановити рахунки головного розпорядника коштів окремої бюджетної програми міського бюджету м. Львова для забезпечення виконання рішень судів, з яких належить списати присуджену суму збитків, і вжити дієві заходи для виконання зазначених виконавчих документів у повному обсязі.
Стягнути з Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області (79005, м. Львів, вул. К. Левицького, 18, код ЄДРПОУ 38008294) за рахунок його бюджетних асигнувань 2102 (дві тисячі сто дві) грн судового збору на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Комтех Аутдор" (79035, м. Львів, вул. Зелена, 109, код ЄДРПОУ 33533697).
Стягнути з Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області (79005, м. Львів, вул. К. Левицького, 18) за рахунок його бюджетних асигнувань 2102 (дві тисячі сто дві) грн судового збору на користь Приватної фірми науково-виробничого підприємства "Комтех-плюс" (79021, м. Львів, вул. Кульпарківська, 180/46; юридична адреса: 79035, м. Львів, вул. Зелена, 109, оф. 317, код ЄДРПОУ 30052037).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 26.10.2020.
Суддя Р.М. Брильовський