Ухвала суду № 92443634, 26.10.2020, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.10.2020
Номер справи
320/9950/20
Номер документу
92443634
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

26 жовтня 2020 року м. Київ № 320/9950/20

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши позовну заяву Військової частини А0215 та Військової частини А2860 до Васильківської районної державної адміністрації Київської області, Національного університету біоресурів та природокористування України про визнання протиправними та скасування рішень,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулись Військові частини А0215 та А2860 з позовом до Васильківської районної державної адміністрації Київської області, Національного університету біоресурів та природокористування України у якому просять суд:

- визнати протиправним та скасувати Розпорядження Васильківської районної державної адміністрації “Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання державного акта на право постійного користування земельною ділянкою Національному аграрному університету (відокремлений підрозділ “Боярська лісова дослідна станція”) для ведення лісового господарства на території Дзвінківської сільської ради, за межами населеного пункту” від 16 квітня 2008 року № 936;

- визнати протиправним та скасувати Державний акт на право власності на земельну ділянку, серії ЯЯ № 383911 від 09 вересня 2008 року на право постійного користування, виданий Національному аграрному університету (нині - Національний університет біоресурсів та природокористування України), земельною ділянкою площею 1871, 4415 га з кадастровим номером 3221482200:05:001:0002, яка розташована території Дзвінківської сільської ради Васильківського району Київської області.

Позов обґрунтовано тим, що Розпорядженням Ради Міністрів УРСР від 29.03.1965 № 0042 спірну земельну ділянку, площею 140,2 га, яка розташована поблизу села Плесецьке, Васильківського району, Київської області (територія військового містечка № 25, яке є одним із підрозділів військової частини А2860) було надано в користування оборонному відомству, в особі військової частини 25342 (31.05.1992 військову частину 25342 було переформовано у військову частину А0140), правонаступником якої є військова частина А0215 - Командування Повітряних Сил Збройних Сил України. Разом з тим, за результатами моніторингу Публічної кадастрової карти України позивачами було встановлено, що земельна ділянка військового містечка № 25 військової частини А2860 повністю перебуває в межах земельної ділянки з кадастровим номером 3221482200:001:0002 площею 1871, 4419 га, яка за інформацією з Державного земельного кадастру перебуває на праві постійного користування у Національному університеті біоресурсів та природокористування України. У той же час, по ділянці з кадастровим номером 3221482200:001:0002 площею 1871, 4419 га видано державний акт серії ЯЯ № 383911 на право постійного користування Національному аграрному університету (на сьогоднішній день - Національний університет біоресурсів та природокористування України) на підставі розпорядження Васильківської районної державної адміістрації від 16.04.2008 № 936.

Таким чином, позивачі вважають, що оспорювані в межах даної справи Розпорядження та Акт ухвалені незаконно та прямо порушують їх майнові права на користування спірною земельною ділянкою.

В силу положень пункту 4 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України (у редакції, чинній на час ухвалення рішень) до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб`єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до пункту 7 частини першої статті 3 КАС України суб`єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно із частиною другою статті 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.

Пунктом 1 частини другої статті 17 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Наведені норми узгоджуються з чинними положеннями статей 2, 4 та 19 КАС України, якими визначено завдання та основні засади адміністративного судочинства, зміст публічно-правового спору та справи, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів.

Верховним судом неодноразово висловлювались правові позиції щодо правил віднесення спорів до адміністративної юрисдикції, зокрема, у постанові від 27.03.2020 у справі №808/4231/14 Верховний суд дійшов наступних правових висновків.

До компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення. Публічно-правовий спір має особливий суб`єктний склад. Участь суб`єкта владних повноважень є обов`язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Проте сама собою участь у спорі суб`єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір із публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції.

Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.

Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.

Разом з тим, приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу (як правило майнового) конкретного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб`єктів владних повноважень.

Якщо порушення своїх прав особа вбачає у наслідках, які спричинені рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень, які вона вважає неправомірними, і ці наслідки призвели до виникнення, зміни чи припинення цивільних правовідносин, мають майновий характер або пов`язаний з реалізацією її майнових або особистих немайнових інтересів, то визнання незаконними (протиправними) таких рішень є способом захисту цивільних прав та інтересів.

Як свідчать матеріали справи, виникнення спірних правовідносин у даній справі обумовлено незгодою позивачів з розпорядженням Васильківської районної державної адміністрації про затвердження технічної документації із землеустрою та Державним актом на право постійного користування щодо земельної ділянки із кадастроввим номером 3221482200:05:001:002, виданими відповідачу - Національному аграрному університету.

Суд звертає увагу, що оскаржуване розпорядження від 16.04.2008 №936 вичерпало свою дію, оскільки відповідачем - Національним аграрним університетом уже набуто право постійного користування і це право засвідчено Державним актом на право постійного користування серії ЯЯ №383911 від 09.09.2008.

Таким чином, спірні правовідносини стосуються речового права на земельну ділянку, яке на думку позивачів, набуто відповідачем у неналежний спосіб та порушує їх майнові права на користування нею, що свідчить про приватноправовий, а не публічно-правовий характер спірних правовідносин.

Суд вважає, що за предметом спору та суб`єктним складом сторін, вказаний спір має розглядатися в порядку господарського судочинства, оскільки стосується захисту порушених, невизнаних чи оспорюваних прав позивача, що виникають із земельних відносин. Водночас, адміністративний суд позбавлений правових (законодавчих) можливостей встановлювати (визнавати) належність права власності, зокрема, на земельні ділянки.

Аналогічні правові висновки щодо застосування норм права у подібних правовідносинах містяться, зокрема, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 21 березня 2018 року у справі № 184/2470/13.

На підставі викладеного, керуючись статтями 243, 248, 283 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

у х в а л и в:

1. Відмовити у відкритті провадження за позовом Військової частини А0215 та Військової частини А2860 до Васильківської районної державної адміністрації Київської області, Національного університету біоресурів та природокористування України про визнання протиправними та скасування рішень.

2. Роз`яснити позивачам, що повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

3. Копію ухвали разом із позовною заявою та доданими до неї матеріалами, - надіслати позивачам.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Лисенко В.І.