
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
26 жовтня 2020 року о/об 14 год. 25 хв.Справа № 280/6850/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДОРРЕМ ТЕХНОЛОГІЇ» (69060, Запорізька область, м.Запоріжжя, селище Креміно, буд.8-А; код ЄДРПОУ 41179608)
до Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області Державної служби України з безпеки на транспорті (69083, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Музична, буд.2-А; код ЄДРПОУ 39816845)
про визнання протиправною та скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ДОРРЕМ ТЕХНОЛОГІЇ» (надалі - позивач, ТОВ «ДОРРЕМ ТЕХНОЛОГІЇ») до Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області Державної служби України з безпеки на транспорті (надалі - відповідач), в якому позивач просить суд: визнати протиправною та скасувати Постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №127966 від 05.11.2019 видану Управлінням Укртрансбезпеки у Запорізькій області Державної служби України з безпеки на транспорті щодо порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «ДОРРЕМ ТЕХНОЛОГІЇ» ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт» №2344-ІІІ від 05.04.2001 у розмірі - 34000,00 грн.
У позові зазначено наступне. Транспортний засіб: марки MAN, номерний знак НОМЕР_1 , серія і номер свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_2 , який зазначений у Акті перевірки ніколи не належав ТОВ «ДОРРЕМ ТЕХНОЛОГІЇ» і кому належить зазначений транспортний засіб позивачу взагалі невідомо. У Акті перевірки взагалі відсутні будь-які дані: про вантаж, що перевозився; товарно-транспортна накладна на вантаж та хто зазначений в ній як замовник та отримувач вантажу, а також автомобільний перевізник; фотофіксація або відеофіксація самого правопорушення; яким саме засобом вимірювання було зафіксоване правопорушення та чи має воно відповідний сертифікат, та чи пройшло відповідну повірку до вимог чинного законодавства України. ТОВ «ДОРРЕМ ТЕХНОЛОГІЇ» взагалі не має будь-якого відношення до подій 10.10.2019, тому що не був автомобільним перевізником, а складений відповідачем Акт та винесена на підставі нього оскаржувана Постанова здійснена без належної, всебічної перевірки усіх обставин справи та є незаконною. Відповідальність за порушення вимог законодавства сфері автомобільного транспорту під час перевезення вантажів несуть саме перевізники.
Позивач підтримав позовні вимоги.
Відповідачем не надано до суду відзив на позовну заяву. Про день, час і місце розгляду відповідач повідомлявся належним чином.
Ухвалою судді від 30.09.2020 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 26.10.2020 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
На виконання вказаної ухвали від 30.09.2020 відповідачем не надано до суду, зокрема: документи, на підставі яких винесено Постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №127966 від 05.11.2019; докази належності транспортного засобу марки MAN, реєстраційний номер НОМЕР_3 позивачу; докази неперебування транспортного засобу марки MAN, реєстраційний номер НОМЕР_3 в оренді (суборенді), тощо; докази того, що позивач є перевізником.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.
Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області Державної служби України з безпеки на транспорті Постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу №127966 від 05.11.2019 до ТОВ «ДОРРЕМ ТЕХНОЛОГІЇ» застосовано адміністративно-господарський штраф у сумі 34000,00 грн.
У вказаній Постанові про застосування адміністративно-господарського штрафу №127966 від 05.11.2019 зазначено: «… ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ДОРРЕМ ТЕХНОЛОГІЇ» 10.10.19р., 474км. а/д Н-08, Акт №185010 допущено порушення ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт» відповідальність за яке передбачена абз.16 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» …».
В Акті проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 10.10.2019 за №185010 (надалі - Акт від 10.10.2019 за №185010) зазначено: «… провели перевірку транспортного засобу: марка - MAN, номерний знак - НОМЕР_1 , серія і номер свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_2 , водій ОСОБА_1 … що належить ТОВ «ДОРРЕМ ТЕХНОЛОГІЇ», м.Запоріжжя, селище Креміно, буд.8-А. Під час перевірки виявлено порушення …, у тому числі порушення, відповідальність за які передбачена статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» - абзац 16 частини 1 ст.60 ЗУ «Про автомобільний транспорт» перевищення встановлених законодавством габаритно-вагавих норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу. Пояснення водія про причини порушень Водій з актом ознайомлений, від пояснень та підпису відмовився. …».
У Статуті ТОВ «ДОРРЕМ ТЕХНОЛОГІЇ» (нова редакція), затвердженого Протоколом загальних зборів учасників ТОВ «ДОРРЕМ ТЕХНОЛОГІЇ» від 27.02.2018, зазначено: «… 7.1.У Товаристві створюється статутний капітал. 7.2.Статутний капітал становить 5000000 (п`ять мільйонів) гривень, що дорівнює 100% статутного капіталу - одна частка складає 50000,00 гривень. Частки учасників в статутному капіталі складають: ОСОБА_2 - 2500000 (два мільйона п`ятсот тисяч) гривень 00 копійок - 50% статутного капіталу Товариства - 50 часток; ОСОБА_3 - 2500000 (два мільйона п`ятсот тисяч) гривень 00 копійок - 50% статутного капіталу Товариства - 50 часток. Учасники вносять свій вклад до статутного капіталу Товариства у грошовій формі або майном за вибором учасника у строки та на умовах на свій розсуд, але у будь-якому разі у повній відповідності до законодавства України. 7.2.1. - внесок Учасника ОСОБА_2 у статутний капітал рухоме майно що належить йому на праві власності, а саме наступний транспортний засіб: реєстраційний номер - НОМЕР_4 ; рік виробництва - 2000 рік; марка - МАN; модель - 26.410; тип - спеціальний вантажний; колір - сірий; об`єм двигуна - 11967; номер шасі кузова - НОМЕР_5 ; вартість - 2498763,45 грн. 1236,55 грн. статутного капіталу ОСОБА_4 формує за рахунок власних коштів. - внесок Учасника ОСОБА_3 у статутний капітал рухоме майно що належить йому на праві власності, а саме наступний транспортний засіб: реєстраційний номер - НОМЕР_6 ; рік виробництва - 2005 рік; марка - МАN; модель - ТGA 26.430; тип - спеціальний вантажний; колір - оранжевий; об`єм двигуна - 10518; номер шасі кузова - НОМЕР_7 ; вартість - 2499089,32 грн. 910,68 грн. статутного капіталу ОСОБА_4 формує за рахунок власних коштів. …».
Як зазначено у ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством. У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов`язковими документами також є: для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг; для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.
Згідно з абз.16 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник - це фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
У матеріалах справи відсутні безспірні докази, що транспортний засіб зазначений в Акті від 10.10.2019 за №185010 належить ТОВ «ДОРРЕМ ТЕХНОЛОГІЇ» на праві власності або перебуває у його користуванні.
Як зазначено у ч.8 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», органи державного нагляду (контролю) та суб`єкти господарювання мають право фіксувати процес здійснення планового або позапланового заходу чи кожну окрему дію засобами аудіо- та відеотехніки, не перешкоджаючи здійсненню такого заходу.
Відповідачем не надано до суду доказів фіксування 10.10.2019 перевірки транспортного засобу марки MAN з номерним знаком НОМЕР_1 на 474км. а/д Н-08, за допомогою засобів аудіо- та відеотехніки, які б підтвердили належність даного транспортного засобу ТОВ «ДОРРЕМ ТЕХНОЛОГІЇ» та що воно є автомобільним перевізником.
Посилання позивача у позовній заяві про не зазначення в Акті від 10.10.2019 за №185010 відповідачем конкретних даних, на думку суду, не впливають на суть спору та можливість його вирішення судом.
Враховуючи матеріали справи, позивач не був 10.10.2019 автомобільним перевізником.
Протилежного відповідачем не доведено.
За вказаних обставин, суд вважає, що відповідачем необґрунтовано Постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу №127966 від 05.11.2019 застосовано до позивача адміністративно-господарський штраф у сумі 34000,00 грн.
З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що Постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №127966 від 05.11.2019 відповідачем прийнято не обґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже вона є не правомірною.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, позовні вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають задоволенню. Доводи проти позову відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
За матеріалами справи судові витрати позивача складають сплачений судовий збір: 2102,00 грн. - за пред`явлення до суду позовної заяви; 630,60 грн. - за пред`явлення до суду заяви про забезпечення позову. Всього сплачений позивачем судовий збір складає 2732,60 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправною та скасувати Постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №127966 від 05.11.2019, винесену Управлінням Укртрансбезпеки у Запорізькій області Державної служби України з безпеки на транспорті (69083, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Музична, буд.2-А; код ЄДРПОУ 39816845) відносно Товариства з обмеженою відповідальністю «ДОРРЕМ ТЕХНОЛОГІЇ» (69060, Запорізька область, м.Запоріжжя, селище Креміно, буд.8-А; код ЄДРПОУ 41179608) про застосування адміністративно-господарського штрафу у сумі 34000 грн. 00 коп.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ДОРРЕМ ТЕХНОЛОГІЇ» (69060, Запорізька область, м.Запоріжжя, селище Креміно, буд.8-А; код ЄДРПОУ 41179608) за рахунок бюджетних асигнувань Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області Державної служби України з безпеки на транспорті (69083, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Музична, буд.2-А; код ЄДРПОУ 39816845) судові витрати в сумі 2732 грн. 60 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Рішення виготовлено у повному обсязі 27.10.2020.
Суддя О.О. Прасов