
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
26 жовтня 2020 року Справа № 280/5419/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В.., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 , ІПН НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний 158-Б, м. Запоріжжя, 69057, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов`язання здійснити перерахунок пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (надалі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі - відповідач), в якому позивач просить суд:
- визнати бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку позивачу пенсії за віком протиправною та зобов`язати провести перерахунок пенсії на підставі частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням найбільш вигідного індивідуального коефіцієнту заробітку з 24 січня 2017 року;
- стягнути з відповідача на користь позивача різницю між фактично отриманою та перерахованою пенсією з 24 січня 2017 року у розмірі не до отриманої пенсії 72215,77 грн. з урахуванням індексу інфляції у розмірі 20436,85 гри. і трьох процентів річних у розмірі 7623,64 грн., загалом 100276,26 грн.;
- стягнути з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача компенсацією судових витрат та витрат на професійну правничу допомогу.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років з 02.01.2013, а з 24.01.2017 за віком на загальних підставах. Розмір пенсії обчислений при призначенні пенсії за віком в порушення вимог статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та згідно пункту 4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Так, згідно Постанови Оріхівського районного суду Запорізької області від 10.05.2017 по справі №323/794/17 було зобов`язано Пологівське об`єднане Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області призначити пенсію за віком ОСОБА_1 з 24 січня 2017 року на підставі частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу по Україні за останні три календарні роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком з 24.01.2017, забезпечити її виплату та виплатити різницю між Фактично отриманою та призначеною пенсією з 24.01.2017. Зазначає, що 30.03.2020 позивач звернувся до Головного управління пенсійного фонду України в Запорізькій області з заявою про перерахунок пенсії за віком з урахуванням більш вигідного індивідуального коефіцієнта заробітної плати та врахуванням коефіцієнту стажу роботи та здійснити доплату не доотриманого розміру пенсії за віком, проте відповідачем відмовлено у здійсненні такого перерахунку. Згідно листа № 3212-2763/П-02/8-0800/20 від 30.04.2020 пенсія позивача обчислена із заробітної плати 11179,21 грн. (середня заробітна плата (дохід) в Україні , з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки - 4404,35 грн. * 2,53822 - індивідуальний коефіцієнт заробітку), визначеної за період роботи з 01.07.2000 по 31.12.2016 з урахуванням стажу 43 роки 1 місяць 14 днів (коефіцієнт трудового стажу - 0,43083) та продовжує працювати. Позивач, вважаючи бездіяльність відповідача протиправною та з вимогою вчинити певні дії, через свого представника звернувся до суду з даним адміністративним позовом. Просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 17 серпня 2020 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін, а справу призначено до розгляду на 14 вересня 2020 року.
Відповідач позовні вимоги не визнав, надавши 09.09.2020 до суду відзив на позовну заяву (вх.№41644), в якому зазначає, що частиною першою статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Зазначає, що вимога щодо необхідності врахування під час призначення пенсії за віком заробітної плати лише за період з 2004 року по 2010 роки є порушенням частини першої статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», та, вказує на те, що пенсійний органом в свою чергу перерахунки пенсії позивача відповідно до частин другої, четвертої статті 43 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» були проведені. Щодо вимоги про стягнення різниці між фактично отриманою та перерахованою пенсією та трьох відсотків річних зазначає, що позивачем обрано спосіб захисту свої інтересів у непередбачений Кодексом адміністративного судочинства України спосіб. Вважає, що управління діяло в межах наданих повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України. Просить у задоволенні позовних вимог відмовити.
17.09.2020 до суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив (вх.№43600), в якій зазначає, що відповідач не спростовано жодних доводів відповідача по суті спору.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 з 02.01.2013 перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію по вислузі років.
Постановою Оріхівського районного суду Запорізької області від 10.05.2017 по справі № 323/794/17 (провадження № 2-а/323/25/17) задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Пологівського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій неправомірними та зобов`язання перевести на пенсію за віком з відповідним перерахунком пенсії.
Визнано протиправною бездіяльність Пологівського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком на підставі ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Зобов`язано Пологівське об`єднане Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області призначити пенсію за віком ОСОБА_1 з 24 січня 2017 року на підставі ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу по Україні за останні три календарні роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком з 24.01.2017 року, забезпечити її виплату та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією з 24.01.2017 року.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 22.05.2017 по справі № 323/794/17 (провадження № 2-а/323/25/17) апеляційну скаргу Пологівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на постанову Оріхівського районного суду Запорізької області від 10 травня 2017 р. у справі № 323/794/17(2-а/323/25/17) - залишено без задоволення, а постанову Оріхівського районного суду Запорізької області від 10 травня 2017 р. у справі № 323/794/17(2-а/323/25/17) - залишено без змін.
На виконання вказано рішення, відповідачем з 24.01.2017 призначено позивачу пенсію за віком. При обчисленні пенсії було враховано заробітну плату за період з 01.07.2000 по 31.12.2016 (198 місяців). Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати склав 2,26747. При оптимізації з цього періоду був виключений період з 01.01.2013 по 31.12.2016 (150 місяців). Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати склав 2,53822. Середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за три попередні роки - 9554,88 грн. (3764,40 грн. * 2,53822). Розмір пенсії склав 5334,42 грн., де 5277,92 грн. - основний розмір пенсії (9554,88 грн. * 0,55238 - коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35), 56,50 грн. - доплата за понаднормативний стаж 5 років (1130,00 грн. - мінімальний розмір станом на 01.05.2016 * 5%).
Вищезазначене підтверджується розпорядженням 143106 від 03.08.2017, копія якого наявна в матеріалах справи.
З 01.10.2017 позивачу здійснено перерахунок пенсії відповідно до пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», в результаті якого розмір його пенсії склав 5334,42 грн., де 3909,57 грн. - основний розмір пенсії (9554,88 грн. * 0,40917 - коефіцієнт стажу без урахування кратності 1,35), 56,60 грн. - доплата за понаднормовий стаж 5 років, 1368,35 грн. - доплата до старого розміру пенсії 5334,42 грн.
20 лютого 2019 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 124 «Питання проведення індексації пенсії у 2019 році». Зазначеною постановою затверджено порядок здійснення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», яким визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії.
Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2019 склав 5334,42 грн., де 4574,20 грн. - розмір пенсії за віком (11179,21 * 0,40917 - коефіцієнт стажу без врахування кратності 1,35), 56,50 - доплата за понаднормативний стаж 5 років, 703,72 грн. - доплата до старого розміру пенсії 5334,42 грн.
З 01.04.2019 позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», в результаті якого розмір його пенсії склав 5334,42 грн., де 4816,34 грн. - розмір пенсії за віком (11179,21 грн. * 0,43083 - коефіцієнт стажу без урахування кратності 1,35), 90,40 грн. - доплата за понаднормативний стаж 8 років, 427,68 грн. - доплата до старого розміру пенсії 5334,42 грн.
30.03.2020 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії за віком з урахуванням більш вигідного індивідуального коефіцієнта заробітної плати та врахуванням коефіцієнту стажу роботи, а також здійснити доплату недоотриманого розміру пенсії за віком.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 30.04.2020 № 3212-2763/П-02/8-0800/20 повідомлено позивача, що розмір його пенсії розрахований вірно та у подальшому буде змінюватись відповідно до змін законодавства. Також було повідомлено, що проведення індексації пенсії в 2020 році проводитиметься згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251, із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який врахований для обчислення пенсії, в розмірі 1,11, з травня 2020 року.
Зазначений перерахунок позивачу проведено, в результаті чого розмір пенсії ОСОБА_1 склав 5436,54 грн., де 5346,14 грн. - розмір пенсії за віком (12408,93 грн. * 0,43083 - коефіцієнт стажу без урахування кратності 1,35), 90,40 грн. - доплата за понаднормативний стаж 8 років.
Позивач, вважаючи, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо перерахунку розміру його пенсії, через свого представника звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд зазначає наступне.
Спірним питанням у справі є проведення відповідачем оптимізації коефіцієнта по заробітній платі із виключенням періоду з 01.01.2013 по 31.12.2016 замість періоду з 01.01.2005 року по 31.12.2010, на якому наполягає позивач.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058).
У відповідності до частини першої статті 40 Закону № 1058 (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців страхового стажу підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим частини першої цієї статті, період, за який враховується заробітна плата, після виключення 10 відсотків тривалості страхового стажу, не може бути меншим ніж 60 календарних місяців.
Чинною редакцією вищевказаної норми Закону № 1058 встановлено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8 і 9 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Отже, з наведених норм законодавства, що регулюють спірні правовідносини вбачається, що виключання періодів до 60 календарних місяців страхового стажу, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, здійснюється виключно за вибором особи - пенсіонера.
Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії в солідарній системі законодавець урегулював у статті 40 Закону №1058-IV й абзацом 1 частини першої цієї статті передбачив врахування для обчислення пенсії заробітної плати (доходу) за весь період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року.
Тобто, законодавець імперативно встановив, що для обчислення пенсії має враховуватися заробітна плата (дохід), отримана після 01 липня 2000 року протягом усього періоду страхового стажу особи без будь-яких виключень.
Єдиний виняток із цього правила встановлювався в абзаці 3 частини першої статті 40 Закону №1058-IV, який передбачав допустимість за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, виключення з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, періодів до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом 3 частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.
Водночас, закріплена у наведеній нормі можливість оптимізації заробітку стосується призначення пенсій, і не може бути застосована при перерахунку вже призначеної пенсії.
Суд зазначає, що в даному випадку частина четверта статті 42 Закону № 1058 не є вирішальною для перерахунку пенсії. Абзац 3 частини першої статті 40 Закону №1058-IV, який передбачає допустимість за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, виключення з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, періодів до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом 3 частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.
Ключове словосполучення в даному випадку є «особа, яка звернулася за призначенням пенсії» яке закріплено в абзацу 3 частини першої статті 40 Закону №1058. Тобто, оптимізація заробітної плати можлива лише при первинному зверненні за пенсією і в подальшому не може бути змінена.
Дана правова позиція узгоджується з позицією, викладеною в постанові Верховного Суду від 18 липня 2018 року справа № 461/4328/16-а.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу шляхом виключення періоду 01.01.2005 року по 31.12.2010 при оптимізації коефіцієнта по заробітній платі, а тому в цій частині позовних вимог слід відмовити.
Відповідно до частини п`ятої статті 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Щодо позовних вимог про стягнення з відповідача на користь позивача різниці між фактично отриманою та перерахованою пенсією з 24 січня 2017 року у розмірі не до отриманої пенсії 72215,77 грн. з урахуванням індексу інфляції у розмірі 20436,85 гри. і трьох процентів річних у розмірі 7623,64 грн., загалом 100276,26 грн. слід зазначити, що стягненню підлягають нараховані, але невиплачені суми. В даному випадку суд вирішив відмовити у перерахунку пенсії позивача, а відтак нарахування таких сум не здійснено.
Звідси, позовні вимоги в даній частині є також необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Частиною другою статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
У відповідності до приписів статті 139 КАС України судові витрати не підлягають відшкодуванню.
Керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 , ІПН НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний 158-Б, м. Запоріжжя, 69057, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов`язання здійснити перерахунок пенсії, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення
Рішення у повному обсязі складено та підписано 26 жовтня 2020 року.
Суддя Д.В. Татаринов