
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
26 жовтня 2020 року Справа № 280/4775/20 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сіпаки А.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Головного управління ДПС у Запорізькій області (пр. Соборний, буд.166, м.Запоріжжя, 69107, код ЄДРПОУ 43143945)
до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
про стягнення коштів за податковим боргом,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - позивач) до ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якому позивач просить суд стягнути з відповідача податковий борг у розмірі 305511,27 грн.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що за відповідачем рахується податковий борг в сумі 305511,27 грн., а саме: військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування - 21377,34 грн. та податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування - 284133,93 грн. Вказана заборгованість виникла внаслідок не сплати до бюджету визначеної контролюючим органом узгодженої суми грошового зобов`язання та підлягає стягненню в судовому порядку згідно норм п.87.11 ст.87, ст.102 Податкового кодексу України. Позивачем вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, проте борг у добровільному порядку відповідачем не сплачений, а тому борг підлягає примусовому стягненню у судовому порядку. На підставі викладеного, просить стягнути з відповідача податковий борг в сумі 305511,27 грн.
Судом відповідно до ч.3 ст. 171 КАС України, надіслано запит до Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради.
06.08.2020 на адресу суду надійшла інформація (вх. №35977), якою підтверджена адреса відповідача, яка вказана у позові.
Ухвалою суду від 25.08.2020 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні) у судовому засіданні 17.09.2020. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.
Відповідач правом на подання відзиву у встановлений судом строк не скористався. Ухвала про відкриття провадження направлена за адресою державної реєстрації місця проживання відповідача ( АДРЕСА_1 ), однак поштове відправлення повернулося на адресу суду з відміткою поштового зв`язку: «адресат відсутній за вказаною адресою».
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами. (ч.6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України)).
Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у відповідності до вимог статті 262 КАС України, дослідивши та оцінивши докази, судом встановлено наступне.
З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що відповідач має податковий борг на загальну суму 305511,27 грн, в т.ч.:
- військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 21377,34 грн;
- податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 284133,93 грн.
Контролюючим органом було проведено невиїзну позапланову документальну перевірку платника податків фізичної особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, достовірності нарахування та сплати податку з доходів фізичних осіб за ознакою «126» у 2016 році.
За результатами проведеної перевірки ГУ ДФС у Запорізькій області 27.12.2018 було складено Акт №1092/08-01-13-05/ 2848004201 .
Перевіркою встановлено порушення відповідачем вимог:
--пп. «д» 164.2.17 пп.164.2.17 п. 164.2 ст. 164, п. 167.1 ст 167 ПК України, пп. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 Податкового кодексу України, в результаті чого донараховано військового збору за 2016 у сумі 121198,51 грн;
--пп. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49, п. 179.1, п. 179.7 ст. 179 ПК України, а саме не надано податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2015 рік;
--пп. «д» пп. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164, п. 167.1 ст. 167 ПК України, в результаті чого донараховано податок на доходи фізичних осіб за 2016 рік у сумі 162037,81 грн.
На підставі даного акту контролюючим органом прийняті податкові повідомлення- рішення:
№000318І305(форма «Р») від 22.02.2019, яким донараховано основного платежу з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі 162037,81грн.;
№0003191305 (форма «ПС») від 22.02.2019, яким донараховано штрафні санкції у розмірі 170,00грн.;
№0003181305 (форма «Р») від 22.02.2019, яким донараховано штрафні санкції у розмірі 40509,45грн.;
№0003201305 (форма «Р») від 22.02.2019, яким донараховано основного платежу з військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі 12198,51грн.;
№0003201305 (форма «Р») від 22.02.2019, яким донараховано штрафні санкції у розмірі 3049,63грн.
Зазначені податкові повідомлення-рішення направлялись на адресу відповідача засобами поштового зв`язку, проте, не були вручені з незалежних від контролюючого органу підстав.
Відповідно до ст. 129 ПК України була нарахована пеня в загальному розмірі 87 545,87? грн. (81416,67+6129,20).
Отже, сума податкового боргу з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування та військового збору складає 305511,27 грн.
Відповідачу у встановленому порядку було засобами поштового зв`язку направлено податкову вимогу форми «Ф» №20329-50/831 від 14.06.2019, яка не була отримана ним з незалежних від контролюючого органу підстав.
Податковий борг, у розмірі 305511,27 грн. по податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування та по військовому збору, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування в адміністративному та/чи судовому порядку не оскаржувався, а отже є узгодженим. Доказів іншого відповідачем не надано.
У встановлений законом строк зазначені суми сплачені відповідачем не були та набули статусу податкового боргу.
З наведених підстав, контролюючий орган звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає ПК України.
Згідно зі статтею 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.6.1 ст.6 ПК України податком є обов`язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
Також, підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України передбачено обов`язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно пп. 14.1.137 п. 14.1 ст. 14 ПК України орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового Кодексу України (далі ПК України) встановлено, що грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг - сума грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання. У відповідності до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України вважається сумою податкового боргу.
Відповідно до п.54.1. ст.54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно ст.58 ПКУ контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов`язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до етапі 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян) або якщо за результатами перевірки контролюючим органом встановлено факт:
- невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації;
-завищення розміру задекларованого від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованої платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу; -заниження або завищення суми податкових зобов`язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, крім випадків, коли зазначене заниження або завищення враховано при винесенні інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки.
До податковою повідомлення - рішення додається розрахунок податкового зобов`язання (за наявності) та штрафних (фінансових) санкцій.
Форма та порядок надіслання податкового повідомлення-рішення і розрахунку грошового зобов`язання визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (п.58.1).
Податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Згідно п.57.3 ст.57 ПК України, у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 етапі 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення. крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Статтею 59 ПК України передбачено, податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.
Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує шістдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.
Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання.
Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов`язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов`язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового борг)' такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Статтею 46 ПК України визначені поняття та зміст податкової декларації.
Податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов`язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов`язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Підпунктом 46.5 ст. 46 ПК України передбачається, що форма декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації) встановлюється з урахуванням особливостей, визначених пунктом 179.9 статті 179 цього Кодексу.
Стаття 179 ПК України визначає порядок подання річної декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації).
Платник податку зобов`язаний подавати річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) відповідно до цього Кодексу (п. 179.1 ст. 179 ПК України).
Податкова декларація заповнюється платником податку самостійно або іншою особою, нотаріально уповноваженою платником податку здійснювати таке заповнення, у порядку, передбаченому главою 2 розділу II цього Кодексу (п. 179.5 ст. 179 ПК України).
Як встановлено матеріалами адміністративної справи, Контролюючим органом на підставі пп 75.1.2 п. 75.1, пп. 78.1.2 п.78.1 ст.78, ст.79 Податкового кодексу України було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку платника податків фізичної особи, яка не є суб`єктом господарювання ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів з доходів фізичної особи за ознакою доходу «126» у 2015 році.
За результатами проведеної перевірки ГУ ДФС у Запорізькій області 27.12.2018 було складено Акт №1092/08-01-13-05/ 2848004201 .
Як зазначено у акті перевірки, відповідно до отриманої інформації щодо громадян, які не надали декларації за 2015 рік про доходи, отримані за ознакою «126» у 2015 році встановлено, що ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), відповідно до даних Відомостей з державного реєстру фізичних осіб-платників податків ДФС України у 2015 році отримано дохід за ознакою «126» в сумі 813843,05 грн., без зазначення відомостей, щодо нарахування та сплати до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору з зазначеного виду доходу.
Податковим агентом щодо нарахування та виплати доходу ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за ознакою «126» в сумі 813843,05 грн. є ПУАТ «ФІДОБАНК».
Документальною позаплановою невиїзною перевіркою платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) встановлені порушення:
--пп. «д» 164.2.17 пп.164.2.17 п. 164.2 ст. 164, п. 167.1 ст 167 ПК України, пп. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 Податкового кодексу України, в результаті чого донараховано військового збору за 2016 у сумі 121198,51 грн;
--пп. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49, п. 179.1, п. 179.7 ст. 179 ПК України, а саме не надано податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2015 рік;
--пп. «д» пп. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164, п. 167.1 ст. 167 ПК України, в результаті чого донараховано податок на доходи фізичних осіб за 2016 рік у сумі 162037,81 грн.
На підставі даного акту контролюючим органом прийняті податкові повідомлення- рішення:
№000318І305(форма «Р») від 22.02.2019, яким донараховано основного платежу з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі 162037,81грн.;
№0003191305 (форма «ПС») від 22.02.2019, яким донараховано штрафні санкції у розмірі 170,00грн.;
№0003181305 (форма «Р») від 22.02.2019, яким донараховано штрафні санкції у розмірі 40509,45грн.;
№0003201305 (форма «Р») від 22.02.2019, яким донараховано основного платежу з військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі 12198,51грн.;
№0003201305 (форма «Р») від 22.02.2019, яким донараховано штрафні санкції у розмірі 3049,63грн.
Зазначені податкові повідомлення-рішення направлялись на адресу відповідача засобами поштового зв`язку, проте, не були вручені з незалежних від контролюючого органу підстав.
Вказана заборгованість виникла внаслідок не сплати до бюджету визначеної контролюючим органом узгодженої суми грошового зобов`язання.
Згідно пп. 129.1.1. п 129.1 ст.129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається: при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків
податкового зобов`язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Нарахування пені закінчується зокрема відповідно до п.п.129.3.1 п. 129.3 ст.129 Податкового кодексу України у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов`язань.
Так контролюючим органом відповідно до ст. 129 ПК України була нарахована пеня в загальному розмірі 87 545,87? грн. (81416,67+6129,20).
Відповідно до вимог ст. 59 Податкового кодексу України Коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу.
У зв`язку з несплатою платником податків винесених та узгоджених сум податкових зобов`язань, ДПІ вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, а саме згідно п. 59.1 ст. 59 ПК України, де визначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення- рішення.
Платнику податків була направлена податкова вимога форми «Ф» №20329-50/831 від 14.06.2019, яка не була отримана ним з незалежних від контролюючого органу підстав.
Сумв податкового боргу на теперішній час не оскаржений та несплачений.
Згідно п. 87.11 ст. 87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Згідно із п.п. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючий орган має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п.п. 95.1- 95.2 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги
Як встановлено ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС Українипередбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Доказів оскарження податкової вимоги та податкового повідомлення рішення в судовому чи адміністративному порядку або сплати суми боргу відповідач не надав.
Аналіз зазначених вище вимог законодавства, наявні матеріали справи свідчать про те, що відповідачем в порушення вимог законодавства не сплачено суму податкового боргу в розмірі 305511,27 грн., а отже позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно ч. 2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Керуючись статтями 139, 241, 243, 244, 245, 246 та 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Головного управління ДПС у Запорізькій області (пр. Соборний, буд.166, м.Запоріжжя, 69107, код ЄДРПОУ 43143945) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення коштів за податковим боргом, - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 податковий борг у загальному розмірі 305511,27 грн., а саме: з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі 284133,93 грн. та з військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі 21377,34 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 26.10.2020.
Суддя А.В. Сіпака