Рішення № 92443057, 26.10.2020, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.10.2020
Номер справи
260/2728/20
Номер документу
92443057
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

26 жовтня 2020 рокум. Ужгород№ 260/2728/20

Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Скраль Т.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

12 серпня 2020 року, ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, якою просить: 1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області: щодо зменшення % ставки за вислугу років при обчисленні розміру пенсії з 74% до 70% так як вислуга складає 28 років а це відповідно становить 74%; перерахунок зробити з врахуванням ставки 74%; 2) зобов`язати ГУПФУ в Закарпатській області: зробити перерахунок пенсії з урахуванням 100% підвищення починаючи з 01.01.2018 року; 3) провести перерахунок пенсії починаючи з 01.04.2019 року, відповідно до нової довідки виготовленої Адміністрацією ДПСУ згідно рішення Верховного Суду яка була направлена до ГУПФУ в Закарпатській області; 4) після набрання рішенням законної сили виплатити заборгованість невідкладно одним платежем.

26 серпня 2020 року, ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду відкрито провадження по даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (без виклику) сторін.

1. Позиції сторін.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що положення пунктів 1,2 постанови КМУ № 103 не відповідають нормам правових актів вищою юридичної сили - Конституції України та законів України. Крім того, ці положення є дискримінаційними. Разом з тим, після формування правової позиції по справі № 160/8324/19, військові пенсіонери, яким були перераховані пенсії з 01 січня 2018 року на виконання Постанов Кабінету Міністрів України №103 та № 704, отримали практичну можливість в судовому порядку відстояти своє право на включення в розрахунок перерахованої пенсії додаткових видів грошового забезпечення (премії, надбавка за роботу з таємними документами тощо), які входили в структуру їх пенсії до 2018 року, але вже в розмірах, визначених Постановою КМУ № 704 для діючих військовослужбовців. Постанову КМУ № 649 на яку при виплаті заборгованості спирається ГУ ПФУ в Закарпатській області скасовано на підставі рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.11.2019 та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.07.2020 у справі № 640/5248/19. А це означає, що Пенсійний фонд більше не має права посилатись на вищевказану Постанову, як на підставу невиплати заборгованості по пенсії за період з 01 січня 2018 року по день набрання рішення суду законної сили.

15 вересня 2020 року, представником відповідача до суду подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову в зв`язку з тим, що матеріалами пенсійної справи підтверджується той факт, що ОСОБА_1 пенсію в розмірі 74% грошового забезпечення ніколи не отримував. Відповідно, Головним управлінням правомірно проведено перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року на підставі довідки Адміністрації ДПС України №11/13941 від 08 жовтня 2018 року із розрахунку 70% грошового забезпечення. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103. Відтак, із набранням законної сили даним рішенням позивач має право на отримання пенсійних виплат у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року починаючи з 05 березня 2019 року. Разом з тим, скасування з 05.03.2019 в судовому порядку пункту 2 Постанови № 103 не є підставою для задоволення позовних вимог у частині виплати позивачеві 100% підвищення з 01.01.2018 p., оскільки станом на час виникнення спірних правовідносин відповідні норми Постанови № 103 були діючими. Крім того, Кабінетом Міністрів України 14 серпня 2019 року прийнято постанову №804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», яка набрала чинності 04 вересня 2019 року. У свою чергу, з 01 січня 2020 року набрала чинності постанова КМУ від 24.12.2019 року №1088 «Про деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян». Конкретизуючи обставини наявного спору, зазначають, що 17 липня 2020 року на адресу Головного управління надійшла довідка №11/223 від 08.07.2020 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , видана Адміністрацією Державної прикордонної служби України. В останній, зокрема, були перераховані основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення позивача (надбавки, доплати, підвищення) та премія станом на 05 березня 2019 року у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України № 704 за посадою, аналогічною останній штатній, котру обіймав ОСОБА_1 (заступник начальника 2 відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби «Чоп» II категорії). Звертають увагу суду, що згадану вище довідку (у відповідності до примітки, котра безпосередньо міститься в останній) складено на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 р. у зразковій справі №160/8324/19 з метою здійснення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії позивача. У той же час, як ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ, так і п. 1 Порядку №45 передбачено, що такий проводиться після прийняття Урядом рішення про умови та порядок його здійснення. Разом з тим, після визнання протиправними та нечинними пунктів 1,2 Постанови № 103 інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсій у відповідності до ст. 63 Закону Кабінетом Міністрів України не приймалось. Враховуючи вищевикладене, підстави для здійснення останнього станом на сьогодні відсутні, у зв`язку з чим довідку №11/223 було повернуто уповноваженому органу без виконання. Із приводу покликання позивача щодо здійснення йому виплати заборгованості без застосування постанови № 649, зазначають, що позивачем ставиться вимога до відповідача, яка у випадку задоволення позову може виникнути в майбутньому, тобто ОСОБА_1 передчасно вирішив, що Головне управління в майбутньому порушить його права.

30 вересня 2020 року, позивачем подано до суду відповідь на відзив, де зазначив, що його первинне призначення пенсії 11 листопада 2003 року без врахування проходження військової служби під час мобілізації. Зазначає, що виплата військовим пенсіонерам пенсій, призначених до 01 березня 2018 року, передбачена протягом 2018 року з урахуванням лише 50 % підвищення пенсій, протягом 2019 року, з урахуванням лише 75 % підвищення пенсії, однак, виплата військової пенсії особам, яким вона призначалася після 01 березня 2018 року, передбачена у 100 % розмірі. Таким чином, положення п. 1,2 постанови КМУ № 103 не відповідають нормам правових актів вищою юридичної сили та є дискримінаційними. Крім того, довідка Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/223 від 08 липня 2020 року мала бути залишена у матеріалах його пенсійної справи, а не повернута відповідачем, що призвело до приховування доказів.

Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

2. Обставини, встановлені судом.

Судом встановлено, що позивач відповідно до Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі по тексту - Закон №2262-XII) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та отримував пенсію за вислугу років з 11 листопада 2003 року, яка була обчислена під час призначення у розмірі 68% від грошового забезпечення.

01 серпня 2015 року, позивачу призупинено виплату пенсії, оскільки ОСОБА_1 почав працювати на посаді, яка дає право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу».

05 серпня 2016 року, ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Закарпатській області із заявою про поновлення виплати пенсії у зв`язку із звільненням з держпосади.

01 вересня 2016 року, позивачу поновлено виплату пенсії з урахуванням 70 % грошового забезпечення (вислуга років - 28).

Відповідно допостанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року № 103 та Постанови КМ України від 30.08.2017 року № 704Адміністрацією ДПС України складено довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, відповідно до постанови КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 від 30 березня 2018 року № 11/3743.

Відповідно до вказаної довідки визначено грошове забезпечення позивача в наступних розмірах: посадовий оклад - 3 660,00 грн.; оклад за військовим званням - 1 340,00 грн.; надбавка за вислугу років (45 %) - 2 250,50 грн., що в загальному становить 7 250,00 грн.

01 травня 2018 року, позивачу на підставі вказаної довідки ГУ ПФ України в Закарпатській області перераховано розмір пенсії з 01 січня 2018 року.

Згідно з Постановою КМУ № 103 підвищення складає 2 258,84 грн. З них виплачується: з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячного 50 % від підвищення: 1 129, 42 грн.; з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячного 75 % від підвищення: 1 694,13 грн.; з 01.01.2020 щомісячного 100% від підвищення: 2 258,84 грн.

17 жовтня 2018 року, Адміністрація ДПС України надіслала до ГУ ПФУ у Закарпатській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, відповідно до постанови КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 № 11/13941 від 08 жовтня 2018 року у зв`язку з допущенням помилки в довідці від 30 березня 2018 року № 11/3743, внаслідок якої невірно вказано розмір посадового окладу за його останньою штатною посадою.

Відповідно до вказаної довідки № 11/13941 визначено грошове забезпечення позивача в наступних розмірах: посадовий оклад - 3 950,00 грн.; оклад за військовим званням - 1 340,00 грн.; надбавка за вислугу років (45 %) - 2 380,50 грн., що в загальному становить 7 670,50 грн.

01 листопада 2018 року, позивачу на підставі вказаної довідки ГУ ПФ України в Закарпатській області перераховано розмір пенсії з 01 січня 2018 року.

Згідно з Постановою КМУ № 103 підвищення складає 2 553,19 грн. З них виплачується: з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячного 50 % від підвищення: 1 276, 60 грн.; з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячного 75 % від підвищення: 1 914,89 грн.; з 01.01.2020 щомісячного 100% від підвищення: 2 553,19 грн.

27 травня 2020 року, позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просить перерахувати та виплатити заборгованість, яка виникла за період, починаючи з 01 січня 2018 року (підвищення 100 %) та з урахуванням 74 % грошового забезпечення, (а.с. 30-31).

30 червня 2020 року, відповідач листом № 1301-1306/Т-02/8-0700/20 надало відповідь, де зазначили, що пенсія йому у розмірі 74 % сум грошового забезпечення ніколи не нараховувалась. На виконання Постанови № 103, Головним управлінням було здійснено перерахунок пенсії з грошового забезпечення, визначеного Постановою КМУ від 30.08.2017 року № 704 зі складових грошового забезпечення за відповідною посадою, визначеного у довідці від 08.10.2018 р. №11/13941, виданою Адміністрацією державної прикордонної служби України для перерахунку пенсії. Щодо вимоги застосування висновків постанови ВП ВС від 11.03.2020 №160/3586/19 зазначають, що предметом розгляду по даній справі було надання, на час виникнення спірних правовідносин, оцінки правомірності дії органу ПФУ щодо виплати перерахованого розміру пенсії за наслідками визнання рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 р. по справі № 826/3858/18 нечинними пунктів 1,2 Постанови №103. При цьому, у зв`язку із скасуванням пунктів 1,2 Постанови №103 на підставі рішення суду, що набрало законної сили 05.03.2019 року, Урядом прийнято ряд постанов, якими врегульовано порядок виплати перерахованих пенсій у 2019 та 2020 роках. Зокрема, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 804 від 19.08.2019 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якою установлено, що виплата пенсій здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року, та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1088 від 24 грудня 2019 року, з 01.01.2020 року виплати пенсій призначених згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших категорій осіб» здійснюється у підвищеному розмірі з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року. Таким чином, пенсія виплачується у відповідності до Закону, Постанов Кабінету Міністрів України № 103, № 804 та 1088 та у спосіб передбачений Конституцією України, Законами України.

08 липня 2020 року, Адміністрації ДПС України на підставі звернення ОСОБА_1 , сформувала довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року у відповідності до вимог постанови КМУ від 30 серпня 2017 року № 704, (а.с. 36) та 13 липня 2020 року надіслана до ГУ ПФУ у Закарпатській області, (а.с. 35), однак така була повернута Адміністрації ДПС України без виконання.

3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.

Що стосується позовної вимоги визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо зменшення відсоткової ставки за вислугу років при обчисленні розміру пенсії з 74% до 70%, так як вислуга складає 28 років, а це відповідно становить 74% та здійснити перерахунок з врахуванням ставки 74%, судом встановлено наступне.

Зі змісту частини 3 статті 23 Загальної Декларації прав людини, пункту 4 частини першої Європейської соціальної хартії випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

В силу приписів статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Вказане право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними (ст.46 Конституції України).

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон №2262-ХІІ).

Так, відносини, які виникли між позивачем та Головним управлінням Пенсійного фонду в Закарпатській області, регулюються цим Законом № 2262-XII, статтею 10 якого визначено, що обов`язок нарахування та виплати пенсій, призначених відповідно до вказаного Закону, покладено на органи Пенсійного фонду України.

Приписами статті 13 Закону № 2262-XII (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу - 11 .11. 2003) було передбачено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;

б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);

в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Позивачу пенсія була призначена з 11 листопада 2003 року, її розмір складав 68 % відповідних сум грошового забезпечення, що підтверджується протоколом № 1974 про призначення пенсії за вислугу років (26 років вислуги).

01 серпня 2015 року, позивачу призупинено виплату пенсії, оскільки ОСОБА_1 почав працювати на посаді, яка дає право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу».

05 серпня 2016 року, ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Закарпатській області із заявою про поновлення виплати пенсії у зв`язку із звільненням з держпосади.

Приписами статті 13 Закону № 2262-XII (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу - 01 .09. 2016) було передбачено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;

б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "б" статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);

в) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" (пункт "в" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 3 проценти за кожний повний рік вислуги понад 20 років, але не більше ніж 65 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

01 вересня 2016 року, позивачу поновлено виплату пенсії з урахуванням 70 % грошового забезпечення (вислуга років - 28) у відповідності до статті 13 Закону № 2262-XII.

Так, судом встановлено, що пенсії позивачу на момент виникнення спірних правовідносин виплачувалась з урахуванням 70 % грошового забезпечення.

З урахуванням встановлених обставин справи суд, дійшов висновку, що відповідач при проведенні перерахунку суми пенсії позивача не застосував до зміненого (збільшеного) розміру грошового забезпечення зменшений коефіцієнт грошового забезпечення, а відтак у суду відсутні підстави для задоволення даної позовної вимоги.

Щодо позовної вимоги зобов`язати ГУПФУ в Закарпатській області зробити перерахунок пенсії з урахуванням 100% підвищення, починаючи з 01 січня 2018 року, судом встановлено наступне.

Згідно з частиною 3 статті 63 Закону № 2262-XII (в редакції на момент призначення пенсії, до 01.01.2017 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Водночас, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06 грудня 2016 року № 1774-УІІІ частину 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" викладено у такій редакції: усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. Вказана норма набрала чинності з 01.01.2017.

З огляду на викладене, починаючи з 01 січня 2017 року, законодавцем змінено правові підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям та віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України визначати умови, порядок проведення перерахунку пенсії та встановлювати розміри проведених виплат.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно та схеми тарифних розрядів за основними типовими посадами.

На момент прийняття цієї постанови стаття 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб діяла в новій редакції і відповідно для здійснення перерахунку пенсії з урахуванням розмірів грошового забезпечення у відповідності до цієї постанови необхідно було відповідне рішення Кабінету Міністрів України щодо порядку, умов та розмірів перерахунку.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року № 103, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин (далі по тексту - Постанова № 103), постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно ізЗаконом України"Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р.№ 704"Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Відповідно до пункту 2 Постанови № 103, в редакції на час здійснення позивачу перерахунку пенсії, виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

З наведеного вбачається, що військовослужбовцям та деяким іншим особам перерахунок пенсій здійснюватиметься із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 01 березня 2018 року - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Виплата перерахованих пенсій здійснюватиметься поетапно починаючи з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Органи Пенсійного фонду здійснюватимуть перерахунок пенсій на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, які будуть видані відповідними міністерствами та відомствами.

Таким чином, нормативний підхід до розуміння норм права, що регулюють відносини перерахунку і виплати пенсій на умовах норм Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", дає можливість зробити висновок, що зі зміною правового регулювання підстав проведення перерахунку пенсії Кабінету Міністрів України делеговано право шляхом прийняття відповідної постанови встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в п. п. 2, 3 ст. 116 Конституції України.

Відповідно до статті 117 Конституції України, Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов`язковими до виконання.

При цьому, суд зауважує, що Постанова Кабінету Міністрів України № 103 в період з 01 січня 2018 року по 04 березня 2019 року була чинною, не була визнана неконституційною та підлягала застосуванню до спірних правовідносин.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу на умовах та в порядку, закріплених нормою, що втратила чинність (ст. 63 Закону № 2262-XII в попередній редакції), а також не враховувати Постанову № 103.

Таким чином, відповідач, виплачуючи 50 % підвищення до пенсії позивача, перерахованої з 01 січня 2018 року, а також 75% підвищення до пенсії позивача, перерахованої з 01 січня 2019 року, згідно з Постановами Кабінету Міністрів України № 103 та № 704 від 30.08.2017, діяв у відповідності до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 та не порушив вимог ч. 4 ст.63 Закону № 2262- XII.

Збільшення грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, з яким Порядок № 45 раніше пов`язував виникнення підстав для перерахунку пенсії, відбулося з дати набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року, якою затверджені нові розміри грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців.

Водночас, Постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 набрала чинності лише 01 березня 2018 року.

Постанова Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 набрала чинності раніше - 24 лютого 2018 року, через що до моменту набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, Кабінет Міністрів України встановив правила виплати перерахованої пенсії.

При цьому, станом на 01 січня 2018 року, частина 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ діяла в новій редакції, згідно з якою перерахунок пенсії пов`язувався з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови щодо умов та порядку перерахунку пенсії, а без прийняття такої постанови перерахунок пенсії був би неможливим.

З огляду на викладене, враховуючи те, що в період з 01 січня 2018 року по 04 березня 2019 року, включно, діяла постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині зобов`язати перерахувати ГУ ПФУ в Закарпатській області пенсію з урахуванням 100 % підвищення з 01 січня 2018 року по 04 березня 2019 року є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103, яке набрало законної сили на підставі постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року.

Отже, після набрання законної сили (05.03.2019 року) рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, у відповідача виник обов`язок здійснювати виплату позивачу пенсії щомісячно з урахуванням 100 % суми підвищення.

Проте, з 04 вересня 2019 року набрала чинностіПостанова КМУ № 804 від 14 серпня 2019 року, яка є чинною та підлягає обов`язковому застосуванню відповідачем у справі.

Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

На підставі вищевикладеного, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, які полягають у виплаті 75% суми підвищеної пенсії позивачу , визначеної станом на 01 березня 2018 року за період з 05 березня 2019 року по 03 вересня 2019 року та задовольнити позовну вимогу в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок пенсії позивачу за період з 05 березня 2019 року по 03 вересня 2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії.

Щодо позовної вимоги провести перерахунок пенсії починаючи з 01 квітня 2019 року, відповідно до нової довідки виготовленої Адміністрацією ДПСУ, згідно рішення Верховного Суду, яка була направлена до ГУ ПФУ в Закарпатській області, судом встановлено наступне.

Відповідно до статті 9 Закону №2011-XII, держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із частиною 2 статті 9 Закону №2011-ХІІ, до складу грошового забезпечення входять: - посадовий оклад, оклад за військовим званням; - щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); - одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина 3 статті 9 Закону № 2011-ХІІ).

Частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-XII встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Згідно з частиною третьою статті 51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до частин першої, другої та четвертої статті 63 Закону № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону №2262-XII, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі по тексту - Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", згідно з якою перерахунку підлягають пенсії, призначені згідно ізЗаконом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно допостанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Вказаною Постановою також установлено, що у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій зазначаються лише розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою.

Пунктом 2 Постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.

З огляду на викладені вище норми законодавства, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 встановлено, перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Водночас, судом встановлено, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 набрало законної сили 05.03.2019 року.

Відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 (із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103) ця постанова набирає чинності з 01 березня 2018 року.

Постанова Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 в частині внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 та постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 є чинними.

Отже, з набранням чинності рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 про визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, пункти 1, 2 постанови КМУ №103 втратили чинність, тому відсутні підстави для обмеження виплати позивачу пенсії, що були передбачені цією нормою тільки трьома складовими - посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років.

Відтак, чинним законодавством, яким регламентовано порядок перерахунку пенсії, не передбачено включення чи виключення зі складу грошового забезпечення його складових.

З огляду на вищенаведене та визнанням нечинними положень Постанови №103, враховуючи норми Порядку №45 та Постанови №704, перерахунок призначеної позивачу пенсії згідно із Закону №2262-ХІІ має здійснюватися за правилами, що були передбачені до внесення змін Постановою №103, а саме з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) звання, відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, зокрема: щомісячні надбавки, доплати та підвищення, інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) на момент звільнення на пенсію.

Таким чином, у відповідача відсутні підстави для відмови здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії за усіма видами та розмірами складових грошового забезпечення.

Згідно частини 1 статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, провадиться за документами що є у пенсійній справі, а також за додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Обов`язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих документів, відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.

Таким чином, органи Пенсійного фонду здійснюють перерахунок пенсій на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, які видані відповідними міністерствами та відомствами.

Суд зазначає, що Адміністрацією Державної прикордонної служби України добровільно направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області довідку від 08 липня 2020 року №11/223 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року, відповідно до вимогпостанови КМУ від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", у якій зазначено, що загальний розмір грошового забезпечення для обчислення пенсій позивача станом на 05.03.2019 складає 14 514,00 грн., у т.ч.: посадовий оклад - 3 950,00 грн., оклад за військовим званням (майор) - 1340,00 грн., надбавка за вислугу років (45%) - 2 380,50 грн., надбавка за особливості проходження служби (30%) - 2 301,15 грн., премія (115%) - 4 542,50 грн. (а.с.36).

Крім того, у довідці зазначено, що її складено на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19 щодо проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії.

Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

В зв`язку із вищенаведеним суд дійшов висновку, що з 01 квітня 2019 року дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, які полягають у відмові перерахунку розміру пенсії із врахуванням до грошового забезпечення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення в нових розмірах є протиправними.

На підставі вищевикладеного, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, які полягають у відмові перерахунку ОСОБА_1 розміру пенсії із врахуванням до грошового забезпечення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення в нових розмірах з 01 квітня 2019 року та задовольнити позовну вимогу в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення в нових розмірах, згідно з довідкою наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України № 11/223 від 08 липня 2020 року, відповідно до вимог статей 43і63 Закону України від 09.04.1992 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"та положеньпостанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, з урахуванням раніше виплачених сум.

Щодо позовної вимоги після набрання рішенням законної сили виплатити заборгованість невідкладно одним платежем, судом встановлено наступне.

Статтею 2 частини 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд зазначає, що захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення, що має існувати на момент звернення до суду, передувати йому та підтверджуватися належними доказами. Порушення прав, свобод чи інтересів особи - це фактичний наслідок протиправного рішення, дії чи бездіяльності відповідного органу щодо неї. Моментом порушення є момент прийняття рішення, вчинення дій чи бездіяльності, які породжують або можуть породити в майбутньому негативні наслідки. Іншими словами, таке рішення (дії чи бездіяльність) є юридичним фактом, котрий має існувати на момент звернення до суду, передувати йому та підтверджуватися належними доказами.

КАС не встановлено можливості захисту порушених прав та інтересів осіб на майбутнє, а судове рішення не повинно містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та про зобов`язання відповідача вчинити чи утриматись від вчинення певних дій на майбутнє.

Суд зазначає, що позивач має право на перерахунок пенсії з 05 березня 2019 року, однак невірно обрав спосіб захисту свого права.

На час виникнення спірних відносин ГУ ПФУ в Закарпатській області не здійснило перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки, оскільки у ГУ ПФУ в Закарпатській області відсутня інформація (довідка) про розмір грошового забезпечення пенсіонера, що унеможливило здійснити перерахунок пенсії на такій підставі, а відтак у суду відсутні підстави допустити до негайного виконання присудження виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць.

З приводу застосування до спірних правовідносин норм постанови КМУ від 22 серпня 2018 року № 649, суд зазначає, що, 22 серпня 2018 року, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду", якою затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі за текстом - Порядок № 649).

У суду відсутні підстави вважати, що відповідачем по справі буде застосовані приписи вказаного Порядку від 22 серпня 2018 року № 649, тому позовні вимоги щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області після набрання рішенням законної сили виплатити заборгованість невідкладно одним платежем без урахування постанови КМУ № 649 від 22 серпня 2018 року не підлягають задоволенню, оскільки заявлені наперед та стосуються правовідносин, які ще не склались.

Крім того, суд зазначає, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 листопада 2019 року № 640/5248/19 визнано протиправною та скасовано Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 649.

22 липня 2020 року, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду, апеляційні скарги Кабінету Міністрів України та Пенсійного фонду Українизалишено без задоволення. Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 листопада 2020 рокузмінено. Пункт 2 резолютивної частини рішення викласти у наступній редакції: "Визнати протиправними та нечинними пункти 1 та 2постанови Кабінету Міністрів України від 22серпня 2018 року №649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду".

З огляду на вищенаведене позовна вимога в цій частині задоволенню не підлягає.

Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

З огляду на вищевказане, враховуючи обставини встановлені судом, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.

Відповідно до частини третьої статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивачем при поданні адміністративного позову сплачено судовий збір у розмірі 840, 80 грн., що підтверджується квитанцією № 1 від 11 серпня 2020 року, (а.с.15).

Таким чином, вказана сума судового збору підлягає стягненню на користь позивача пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 9, 14, 90, 139, 242-246, 255 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, які полягають у виплаті 75% суми підвищеної пенсії позивачу, визначеної станом на 01 березня 2018 року за період з 05 березня 2019 року по 03 вересня 2019 року.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 05 березня 2019 року по 03 вересня 2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії.

4. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, які полягають у відмові перерахунку ОСОБА_1 розміру пенсії із врахуванням до грошового забезпечення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення в нових розмірах з 01 квітня 2019 року.

5. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення в нових розмірах, згідно з довідкою наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України № 11/223 від 08 липня 2020 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, з урахуванням раніше виплачених сум.

6. В решті позовних вимог - відмовити.

7. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063) судові витрати у розмірі 420, 40 грн. (чотириста двадцять грн. 40 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені Розділом VII КАС України (пункт 15.5)).

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 26 жовтня 2020 року.

СуддяТ.В.Скраль