Ухвала суду № 92442839, 23.10.2020, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.10.2020
Номер справи
240/14664/20
Номер документу
92442839
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

23 жовтня 2020 року м. Житомир справа № 240/14664/20

категорія 114000000

Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Романченко Є.Ю., розглядаючи позовну заяву Міністерства юстиції України до Житомирської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №22 імені Василя Михайловича Кавуна, Житомирської міської ради про припинення діяльності,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду надійшов позов Міністерства юстиції України, у якому позивач просив:

- поновити Міністерству юстиції України строк на подання позову про припинення діяльності Житомирської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 22 імені ОСОБА_1 ;

- припинити діяльність Житомирської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 22 імені ОСОБА_1 .

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2020 року позовну заяву залишено без руху і встановлено строк для усунення виявлених недоліків, протягом десяти днів з дня вручення ухвали, шляхом надання до суду:

- нової позовної заяви до відповідачів, оформленої із дотриманням вимог ст. 160-161 КАС України, разом із доказами надіслання копії нової позовної заяви та доданих до первісної позовної заяви документів відповідачам рекомендованим листом з повідомленням про вручення;

- заяви про поновлення строку звернення до суду та доказів поважності причин його пропуску, у разі ініціювання позивачем питання про поновлення строку звернення до суду з даним позовом.

На виконання вимог ухвали Житомирського окружного адміністративного суду, 16 жовтня 2020 року до суду від позивача надійшла заява про поновлення строку звернення до суду та нова позовна заява.

Щодо заяви про поновлення строку звернення до суду, суд зазначає наступне.

В обґрунтування заяви зазначено, що 06.07.2020 Міністерством юстиції України, у встановлений чинним законодавством строк, подано до Житомирського окружного адміністративного суду позов до Житомирської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання привести найменування Житомирської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №22 імені ОСОБА_1 у відповідність до вимог частини другої статті 3 Закону України від 09.04.2015 № 317-VІІІ «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» (далі - Закон № 317-VІІІ).

Однак, ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 06.08.2020 у справі № 240/10614/20 вказану позовну заяву Міністерства юстиції України повернуто з огляду на відсутність обґрунтування права позивача на звернення з таким позовом. У зв`язку з цим просив визнати поважними причини пропуску строків звернення до суду з позов про припинення діяльності Житомирської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 22 імені ОСОБА_1 та поновити їх.

Положенням ч. 1 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень.

Процедуру прийняття Мін`юстом рішень щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об`єднання громадян вимогам Закону України “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки” визначає Порядок прийняття рішень щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об`єднання громадян вимогам Закону України “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки”, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 травня 2015 року N 354 (далі- Порядок № 354).

Пунктами 15, 18, 23 Порядку № 354 встановлено, що за результатами правової експертизи щодо кожного об`єкта складається окремий правовий висновок про відповідність або невідповідність його діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону.

Комісія під час правової експертизи бере до уваги повідомлення об`єкта правової експертизи про наявні об`єктивні причини неможливості виконання ним вимог Закону та про вжиті заходи, спрямовані на виконання вимог Закону.

У десятиденний строк з дня прийняття рішення про невідповідність діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, іншого об`єднання громадян вимогам Закону Мін`юст звертається з позовом до суду про припинення діяльності юридичної особи, політичної партії, іншого об`єднання громадян або повідомляє іншим органам державної влади, які уповноважені звертатися з відповідним позовом до суду.

Із матеріалів позову слідує, що наказом Міністерства юстиції України від 26.06.2020 №2213/15 затверджено Правовий висновок Комісії з питань дотримання Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" від 22 червня 2020 року № 1 "Про невідповідність найменування Житомирської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №22 імені Василя Михайловича Кавуна Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" та визнано, що найменування школи не відповідає ч. 2 ст. 3 Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки".

Отже, строк звернення Міністерства юстиції України до суду з позов про припинення діяльності Житомирської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №22 імені ОСОБА_1 розпочався 27.06.2020 та закінчився 06.07.2020 (десятий день).

Позовна заява (первісна) про припинення діяльності Житомирської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №22 імені ОСОБА_1 направлена позивачем до суду 31.08.2020, тобто з пропуском десятиденного строку звернення до суду.

Частиною першою статті 123 КАС України передбачено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були чи об`єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов`язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.

Суд наголошує, що Порядком № 354 чітко встановлено механізм звернення Міністерства юстиції України до суду в разі прийняття рішення про невідповідність діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, іншого об`єднання громадян вимогам Закону України “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки”, а саме пред`явлення позовних вимог щодо припинення діяльності відповідної юридичної особи, політичної партії, іншого об`єднання громадян.

Відповідно до автоматизованої системи "Діловодство спеціалізованого суду" встановлено, що у справі №240/10614/20 Міністерством юстиції України були пред`явлені вимоги наступного змісту:

- визнати протиправною бездіяльність Житомирської міської ради, що полягає у не приведенні найменування заснованої нею Житомирської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 22 імені ОСОБА_1 у відповідність до вимог частини другої статті 3 Закону України "Про засудження комуністичного та націонал - соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки";

- зобов`язати Житомирську міську раду привести найменування заснованої нею Житомирської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 22 імені ОСОБА_1 у відповідність до вимог частини другої статті 3 Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки".

За наведених обставин, а також ураховуючи те, що приписами Порядку №354 звернення до суду з іншими позовними вимогами, відмінними від тих, які визначені цим Порядком, не передбачено, суд вважає, що обставини, наведені позивачем у заяві про поновлення строку звернення до суду, не є такими, які дають підстави для визнання причин пропуску строку звернення до суду з даним позовом про припинення діяльності поважними.

Суд наголошує, що заява позивача жодних об`єктивних обставини, які б перешкоджали позивачу - суб`єкту владних повноважень, можливості звернутися до суду з даним позовом у визначені Законом строки не містить.

Проаналізувавши все наведене вище, суд приходить до висновку, що зазначені Міністерством юстиції України у заяві про поновлення пропущеного строку причини пропуску строку звернення до суду з даним позовом не є поважними.

З огляду на викладене, позов необхідно залишити без руху із встановленням позивачу строку для усунення виявлених недоліків шляхом надання до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з позовом про припинення діяльності Житомирської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №22 імені ОСОБА_1 із зазначенням інших підстав для поновлення строку разом із доказами поважності причин його пропуску.

Керуючись статтями 122, 123, 160, 161, 169, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,

ухвалив:

Позовну заяву Міністерства юстиції України залишити без руху.

Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати особі, яка її подала.

У разі якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк і спосіб, встановлений судом, позовну заяву буде повернуто позивачу.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Суддя Є.Ю. Романченко