
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 жовтня 2020 р. Справа№200/8841/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Аканова О.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до начальника Донецького зонального відділу військової служби правопорядку (місцезнаходження: 84333, Донецька область, м.Краматорськ, вул.Паркова, 152 б, код ЄДРПОУ 24289666) про
визнання протиправним та скасування наказу від 01 вересня 2020 №28-РС про звільнення у запас водія-стрільця групи охорони та патрульно-постової служби взводу охорони та патрульно-постової служби роти військової служби правопорядку за підпунктом "а" (у зв`язку із закінченням строку контракту) відповідно до пункту другому частини п`ятої статті 26 Закону України "Про військовий обов`язок та військову службу";
визнання протиправним та скасування наказу начальника №174 від 01.09.2020 в частині виключення із списків особового складу Донецького зонального відділу військової служби правопорядку та зняття із всіх видів забезпечення запас водія-стрільця групи охорони та патрульно-постової служби взводу охорони та патрульно-постової служби роти військової служби правопорядку;
поновлення на військовій службі на посаді водія-стрільця групи охорони та патрульно-постової служби взводу охорони та патрульно-постової служби роти військової служби правопорядку;
зобов`язання розрахувати та виплатити грошове забезпечення за час вимущеного прогулу з 01 вересня 2020 по дату фактичного поновлення на посаді,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з вищевказаним позовом.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що 20 серпня 2019 між позивачем та Міністерством оборони України в особі начальника Донецького зонального відділу військової служби правопорядку Східного територіального управління військової служби правопорядку укладено контракт про проходження військової служби у Збройних Силах України на посадах рядового та сержантського складу. Зазначив, що відповідно до п.п. 3, 11 контракту останній набирає чинності з 01 вересня 2019, контракт є строковим та укладається відповідно до строків, встановлених законодавством, за погодженням сторін строків на один рік. 01 вересня 2020 позивача звільнено наказом відповідача у запас у зв`язку з закінченням контракту.
Позивач вважає таке звільнення без врахування його бажання продовжити проходження військової служби за контрактом під час особливого періоду, у зв`язку із чим є протиправним та незаконним. Рапорту про звільнення з військової служби позивач не подавав. Позивач наполягає, що рішення про відмову в укладенні нового контракту було винесено без внесення рекомендацій атестаційної комісії з питання укладання нового контракту, з`ясування думки безпосереднього командира.
Посилаючись на вказане просив позов задовольнити.
Представником відповідача до суду надано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що за час проходження військової служби на посаді водія стрільця групи О та ППС взводу О та ППС роти ВСП Донецького ЗВ ВСП позивач зарекомендував себе з позитивної сторони як дисциплінований військовослужбовець, до виконання службових обов`язків відносився відповідально, що підтвердження службовою характеристикою військовослужбовця. На підставі службової характеристики та результатів щорічного оцінювання командуванням розглядалось питання щодо призначення позивача на вищу посаду та планувалось укладання із ним нового контракту про проходження військової служби у 2020 році. Зазначили, що відповідно до пункту 2.13. розділу Інструкції №170 військовослужбовець не пізніше як за три місяці до закінчення строку дії чинного контракту повинен повідомити командування військової частини про свій намір укласти новий контракт, проте позивач не повідомив про намір укласти новий контракт. Вказали, що під час бесіди з начальником служби правопорядку військової служби позивач повідомив про бажання звільнитись з військової служби в запас, про що написав відповідний рапорт. Вважають, що виключення із списків особового складу позивача було здійснено на підставі, у межах повноважень і у спосіб, що передбачені Конституцією, законами та нормативно-правовими актами України.
Ухвалою суду від 29 вересня 2020 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі № 200/8841/20-а; позгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні без повідомлення сторін).
Дослідивши докази та з`ясувавши фактичних обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, суд встановив наступне.
20.08.2019 між позивачем та Міністерством оборони України в особі начальника Донецького зонального відділу військової служби правопорядку Східного територіального управління Військової служби правопорядку укладено контракт про проходження військової служби у Збройних Силах України.
Відповідно до п.3 зазначеного контракту він є строковим та укладається відповідно до строків, установлених законодавством, за погодженням сторін строком на один рік.
Згідно з п.4 цього контракту сторони зобов`язались не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку контракту повідомити одна одну про бажання або небажання укладати новий контракт чи відмову в його укладенні із зазначенням причин, передбачених нормативно-правовими актами.
В матеріалах справи наявні рапорти ОСОБА_2 на ім`я начальника Донецького зонального відділу Військової служби правопорядку від 02.06.2020, 12.06.2020, 19.06.2020 з яких вбачається, що старший солдат ОСОБА_1 рапорт про бажання або небажання укладати контракт не подав, а тому просила скликати засідання атестаційної комісії для вирішення цього питання.
Висновком протоколу №23 від 22 червня 2020 року запропоновано нагадати старшому солдату ОСОБА_1 про подачу рапорту про бажання або небажання проходити військову службу за контрактом встановленим порядком.
В зазначеному протоколі вказано, що старший солдат ОСОБА_1 рапорт про бажання або небажання проходити військову службу не подав.
В матеріалах справи міститься аркш бесіди від 01.09.2020 з позивачем, в якому зазначено про бажання звільнитись з військової служби у запас у зв`язку з закінченням контракту з проханням розрахувати згідно вимог чинного законодавства з виключенням зі списків особового складу військової частини після повного фінансування розрахунку. Бажання проходити службу у військовому резерві не бажає. Претензій до порядку та терміну подання до звільнення не має. Вказаний аркш бесіди від 01.09.2020 підписаний позивачем про, що свідчить його підпис.
01.09.2020 водієм-стрільцем групи О та ППС взводу О та ППС роти ВСП Донецького ЗВ ВСП старшим солдатом ОСОБА_1 подано рапорт на ім`я командира роти Донецького ЗВ ВСП про здачу особової справи та посади з 01.09.2020 з проханням направлення особової справи до Бахмутського ОМВК Донецької області. Скарг, заяв та доповнень не має до командування ДЗВ ВСП.
Згідно витягу із наказа начальника Донецького зонального відділу Військової служби правопорядку від 01.09.2020 №174 старшого солдата ОСОБА_1 , водій стрільця групи охорони та патрульно-постової служби взводу охорони та патрульно-постової служби Військової служби правопорядку, звільненого наказом начальника Донецького зонального відділу Військової служби правопорядку (по особовому складу) від 01 вересня 2020 №28-РС у запас за підпунктом «а» (у зв`язку із закінченням строку контракту), виключено із списків особового складу та знято зі всіх видів забезпечення.
Не погоджуючись із прийнятим наказом про звільнення з військової служби, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
За приписами ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Загальні засади проходження в Україні військової служби визначено ЗУ "Про військовий обов`язок та військову службу" від 25.03.1992р. №2232-XII (надалі - Закон №2232-ХІІ).
За змістом ст.2 Закону №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Проходження військової служби здійснюється громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом.
Порядок проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України визначається Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженим указом Президента України за №1153/2008 від 10.12.2008р. (надалі - Положенням №1153).
Відповідно до п.15 Положення №1153 з громадянами, які добровільно вступають на військову службу, укладається контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України - письмова угода, що укладається між громадянином і державою, від імені якої виступає Міністерство оборони України, для встановлення правових відносин між сторонами під час проходження військової служби.
Згідно з абз.5 п.20 Положення №1153 строк проходження військової служби може бути продовжено за новим контрактом до досягнення граничного віку перебування на військовій службі для військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом у випадку, визначеному абзацом десятим пункту 18 цього Положення, - на строк шість місяців.
За правилами п.34 Положенням №1153, контракт припиняється (розривається) у день закінчення строку контракту.
Положеннями п."а" ч.5 ст.26 Закону №2232-XII передбачено, що контракт припиняється (розривається), а військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, звільняються з військової служби у мирний час у зв`язку із закінченням строку контракту.
Механізм реалізації та порядок організації у Збройних Силах України виконання вимог Положення №1153/2008 визначає Інструкція про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затверджена наказом Міністра оборони України від 10.04.2009 № 170 (надалі - Інструкція №170)
У відповідності до п.2.12 Інструкції №170, контракт про проходження служби припиняється (розривається), а військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, звільняються з військової служби за підставами, визначеними п.35 Положення.
Не пізніше як за три місяці до закінчення строку дії чинного контракту командування військової частини повинно попередити військовослужбовця про намір не укладати з ним новий контракт про проходження військової служби. У разі невиконання цієї вимоги командування військової частини не може відмовити військовослужбовцю в укладенні нового контракту про проходження військової служби. Військовослужбовець не пізніше як за три місяці до закінчення строку дії чинного контракту повинен повідомити командування військової частини про свій намір укласти новий контракт. Якщо у цей строк військовослужбовець без поважних причин не повідомив командування військової частини про намір укладати новий контракт про проходження військової служби, то він підлягає звільненню з військової служби у зв`язку із закінченням строку контракту без подання рапорту. У цьому разі посадовою особою, визначеною в п.12.7 розділу ХІІ цієї Інструкції, з військовослужбовцем проводиться бесіда, про що оформлюється Аркуш бесіди (п.2.12 Інструкції №170).
Звільнення військовослужбовців з військової служби (крім військовослужбовців строкової військової служби) здійснюється наказами посадових осіб, визначених п.225 Положення (п.12.1 Інструкції №170).
Згідно п.12.7 Інструкції №170, бесіда проводиться перед направленням документів на звільнення військовослужбовця. До участі в бесіді з військовослужбовцем, який звільняється з військової служби, за потреби залучаються безпосередні командири, фахівці кадрових, юридичних, фінансових органів тощо. Під час бесіди з військовослужбовцем посадова особа роз`яснює йому, які пільги та переваги він має з працевлаштування та матеріально-побутового забезпечення, доводить військовослужбовцю рішення щодо рекомендацій для військового комісаріату стосовно можливості проходження ним служби у військовому резерві Збройних Сил України, водночас з`ясовує про місце проживання після звільнення військовослужбовця та військовий комісаріат для направлення його на військовий облік. При цьому враховуються прохання та побажання військовослужбовця, даються необхідні пояснення з інших питань. У разі коли під час бесіди виникли питання, які не можуть бути вирішені на місці, на адресу відповідної посадової особи чи органу військового управління надсилається запит з необхідними матеріалами і довідками. Зміст проведення бесіди відображається в аркуші бесіди. У разі відмови військовослужбовця підписати аркуш бесіди він підписується особами, присутніми під час бесіди, з відміткою про відмову військовослужбовця підписувати аркуш бесіди. Аркуш бесіди зберігається у першому примірнику особової справи військовослужбовця.
Пунктом 12.8 вказаної інструкції передбачено, що посадові особи відповідно до наданих їм прав зобов`язані звільнити з військової служби військовослужбовців, які досягли граничного віку перебування на військовій службі або які не виявили бажання укладати новий контракт. Документи на звільнення військовослужбовців, які досягають граничного віку перебування на військовій службі або в яких закінчується строк контракту, направляються безпосередньо до посадових осіб, які мають право їх звільнення, не пізніше ніж за два місяці до досягнення військовослужбовцем граничного віку перебування на військовій службі або закінчення строку контракту. Наказ по особовому складу про звільнення цих військовослужбовців повинен бути виданий і доведений до військової частини за місцем проходження військової служби у строки, що забезпечуватимуть вчасне здавання справ і посад, а також розрахунок військовослужбовців.
Крім того, зі змісту п.4 Контракту, укладеного між позивачем та відповідачем вбачається, що сторони зобов`язалися не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку контракту повідомити одна одну про бажання або небажання укладати новий контракт чи відмову в його укладенні із зазначенням причин, передбачених нормативно-правовими актами.
Тобто, якщо у встановлений 3-х місячний строк військовослужбовець без поважних причин не повідомив командування військової частини про намір укладати новий контракт про проходження військової служби, то він підлягає звільненню з військової служби у зв`язку із закінченням строку контракту без подання рапорту.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивач у встановлений строк не повідомив командування про намір укласти новий контракт та будь-яких поважних причин з приводу наміру укладення нового контракту про проходження військової служби не повідомив.
Крім того, із матеріалів справи вбачається, що позивач виявив бажання про звільнення з військової служби в запас, про що свідчить аркуш співбесіди.
При цьому, позивачем власноруч написано рапорт про передачу особової справи до Бахмутського ОМВК Донецької області.
Наведені докази свідчать про те, що звільнення позивача відбулося без порушення процедури встановленої п.12.7 Інструкції №170 та п.4 Контракту.
Крім того, позивачем не надано до суду рапорт про бажання укласти новий контракт, який би був зарестрований у відповідному журналі вхідної кореспонденції.
За таких обставин, суд вважає, що наявні підстави для відмови в задоволенні позову.
Позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.О. Аканов