Ухвала суду № 92410985, 26.10.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.10.2020
Номер справи
520/8701/18
Номер документу
92410985
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

26 жовтня 2020 року Справа № 520/8701/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Єгупенка В.В., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові клопотання ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за виключними обставинами в адміністративній справі №520/8701/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з заявою про перегляд судового рішення за виключними обставинами, в якій просить суд: поновити строк на подачу клопотання про перегляд рішення за виключними обставинами за поважними обставинами у зв`язку з неотриманням цього рішення з вказівкою на набрання їм чинності, відкрити провадження щодо перегляду рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.04.2020 року по справі 520/8701/18 за нововиявленими обставинами. Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.04.2020 року по справі 520/8701/18 переглянути за виключними обставинами у зв`язку набранням чинності цим рішенням чинності 09.09.2020 року та набранням чинності 24.06.2020 року зразкового рішення Верховного суду по справі 160/8324/19 та зобов`язати Харківський обласний військовий комісаріат надати до ГУ ПФУ в Харківській області довідки для перерахунку пенсії з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням відповідно до мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2019 року та 01.01.2020 року та відповідних коефіцієнтів та тарифних розрядів визначених відповідно до Постанови КМУ 2017 року 704, надбавки за вислугу років в розмірі 50%, надбавки за особливі умови служби в розмірі 50%, надбавки за службу в режимі обмежень в розмірі 10-15%, премії в розмірі 90-105%, зобов`язати ГУ ПФУ в Харківській області перерахувати пенсію з 05.03.2019 року та 01.01.2020 року з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням відповідно до мінімальної заробітної плати та коефіцієнтів та розрядів відповідно до Постанови КМУ 2017 року 704, надбавки за вислугу років в розмірі 50%, надбавки за особливі умови служби в розмірі 50%, надбавки за службу в режимі обмежень в розмірі 10-15%, премії в розмірі 90-105% та з урахуванням доплати Дитині війни відповідно до Рішення Ленінського районного суду м. Донецька за 2010 рік.

За правилами ч.1ст.362 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати заяву про перегляд судового рішення суду будь-якої інстанції, яке набрало законної сили, за нововиявленими або виключними обставинами.

Протягом п`яти днів з дня після надходження заяви до адміністративного суду суддя (суддя-доповідач) перевіряє її відповідність вимогам статті 364 цього Кодексу і вирішує питання про відкриття провадження за нововиявленими або виключними обставинами (ч.2 ст.366 КАС України).

За змістом ч. 1, 2 ст. 364 Кодексу адміністративного судочинства України заяви про перегляд судових рішень за нововиявленими або виключними обставинами за формою і змістом повинні відповідати вимогам цього Кодексу щодо оформлення позовних заяв до суду першої інстанції.

У заяві про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами зазначаються: 1) найменування адміністративного суду, до якого подається заява про перегляд, номер справи; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові для фізичних осіб) заявника, його місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштові індекси, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв`язку та адреса електронної пошти, офіційна електронна адреса, за наявності; 3) ім`я (найменування) інших учасників справи; 4) судове рішення, про перегляд якого за нововиявленими або виключними обставинами подається заява; 5) нововиявлені або виключні обставини, якими обґрунтовується вимога про перегляд судового рішення, дата їх відкриття або встановлення; 6) посилання на докази, що підтверджують наявність нововиявлених або виключних обставин; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються.

Як встановлено судом, подана до суду ОСОБА_1 заява засобами електронного зв`язку, без застосування системи "Електронний суд", не містить підпису вказаної особи.

Відповідно до ст.167 Кодексу адміністративного судочинства України будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити: 1) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання або заперечення проти них, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; 2) найменування суду, до якого вона подається; 3) номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі; 4) зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника; 5) підстави заяви (клопотання, заперечення); 6) перелік документів та інших доказів (за наявності), що додаються до заяви (клопотання, заперечення); 7) інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.

Судом встановлено, що клопотання ОСОБА_1 надійшло на електронну пошту Харківського окружного адміністративного суду. Проте, вказане клопотання не підписано електронним цифровим підписом.

Особливості функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи встановлює Кодекс адміністративного судочинства України, зокрема, стаття 18 визначає, що особи, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, подають процесуальні та інші документи, письмові та електронні докази, вчиняють інші процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного цифрового підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронний цифровий підпис", якщо інше не визначено цим Кодексом. Особливості використання електронного цифрового підпису в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі визначаються Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.

Частиною сьомою статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що документи (в тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.

Відповідно до частини десятою статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, такі документи скріплюються електронним цифровим підписом учасника справи (його представника). Якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в паперовій формі, такі документи скріплюються власноручним підписом учасника справи (його представника).

Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система починає функціонувати через 90 днів з дня опублікування Державною судовою адміністрацію України у газеті "Голос України" та на веб-порталі судової влади оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи відповідно до пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Тобто, на день надіслання заяви про вжиття заходів забезпечення позову до подання позовної заяви Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система роботу не розпочала.

Згідно статті 5 Закону України від 22 травня 2003 року № 851-IV "Про електронні документи та електронний документообіг" електронний документ - документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов`язкові реквізити документа. Склад та порядок розміщення обов`язкових реквізитів електронних документів визначається законодавством.

Статтею 6 вказаного Закону встановлено, що для ідентифікації автора електронного документа може використовуватися електронний підпис. Накладанням електронного підпису завершується створення електронного документа.

Відповідно до частини першої статті 7 Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг" оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов`язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронні довірчі послуги".

При цьому, клопотання ОСОБА_1 про перегляд рішення за виключними обставинами не підписане за допомогою електронного цифрового підпису (ЕЦП) заявника.

Разом з тим, клопотання позивача про прийняття заяви у такому вигляді з його підписом, оскільки у зв?язку з карантином він не має можливості оформити електронний цифровий підпис та у такий спосіб передбачено подавати клопотання у період карантину відповідно до рішення Державної Судової Адміністрації, суд вважає необґрунтованим, з огляду на наступне.

Закон України від 22 травня 2003 року № 852-IV "Про електронний цифровий підпис" (далі - Закон № 852-IV) визначає правовий статус електронного цифрового підпису та регулює відносини, що виникають при використанні електронного цифрового підпису.

Згідно статті першої Закону № 852-IV електронний цифровий підпис - вид електронного підпису, отриманого за результатом криптографічного перетворення набору електронних даних, який додається до цього набору або логічно з ним поєднується і дає змогу підтвердити його цілісність та ідентифікувати підписувача. Електронний цифровий підпис накладається за допомогою особистого ключа та перевіряється за допомогою відкритого ключа.

Електронний цифровий підпис використовується фізичними та юридичними особами - суб`єктами електронного документообігу для ідентифікації підписувача та підтвердження цілісності даних в електронній формі.

Отже, клопотання подане без використання Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи та не підписане електронним цифровим підписом.

Відповідно до ч. 2 ст.167 КАС України якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.

Згідно з п.3 ч.4 ст.169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.

Враховуючи те, що клопотання ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за виключними обставинами не підписане за допомогою електронного цифрового підпису (ЕЦП) заявника, суд вважає, що вказане клопотання підлягає поверненню заявнику.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 169, 243, 248, 256, 294, 364, 366 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

У Х В А Л И В :

Клопотання ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за виключними обставинами в адміністративній справі №520/8701/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - повернути заявнику.

Роз`яснити заявнику, що повернення клопотання не позбавляє його права повторного звернення до адміністративного суду після усунення недоліків клопотання, що стали підставою для повернення такого клопотання.

Копію ухвали направити заявнику разом із клопотанням й усіма доданими до неї матеріалами.

Ухвала може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Суддя В.В. Єгупенко