
Справа № 420/7995/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 жовтня 2020 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Цховребова М.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа - Управління Служби безпеки України в Одеській області, про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа - Управління Служби безпеки України в Одеській області, про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, в якому позивач просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови 12 серпня 2020 року у проведенні перерахунку пенсії позивача з 1 квітня 2019 року з урахуванням розміру основних і додаткових видів грошового забезпечення, про які вказано в довідці Управління СБУ в Одеській області № 06 від 17.07.2020 року, а також у здійсненні відповідних виплат з урахуванням вже виплачених сум;
- зобов`язати відповідача провести перерахунок пенсії позивача з 1 квітня 2019 року з урахуванням розміру основних і додаткових видів грошового забезпечення, про які вказано в довідці Управління СБУ в Одеській області № 06 від 17.07.2020 року, а також здійснити відповідні виплати з урахуванням вже виплачених сум.
Ухвалою суду від 25.08.2020 року: відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено, що справа буде розглядатися в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Згідно зі змістом адміністративного позову, позивач просить суд задовольнити адміністративний позов в повному обсязі, з таких підстав:
- з 13 грудня 2012 р. підполковнику запасу Служби безпеки України ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років згідно із ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ від 09.04.1992 р.;
- 6 червня 2020 р. позивач звернувся із заявою до Управління СБУ в Одеській області про надання нової довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 1 березня 2018 р. із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премії) для проведення перерахунку пенсії з 1 січня 2018 р.;
- листом № 65/23/С-31/389 від 17.07.2020 р. Управління СБУ в Одеській області надіслало позивачу довідку № 06 від 17.07.2020 р. про розмір грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення зі служби) станом на 5 березня 2019 р. згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та наказом ЦУ СБУ від 14.02.2019 р. № 245/ДСК «Про грошове забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України у 2019 році». При цьому в даному листі вказано, що довідка складена на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 р. у зразковій справі № 160/8324/19 щодо підготовки нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 5 березня 2019 р. із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для проведення обчислення та перерахунку з 1 квітня 2019 р. основного розміру пенсії;
- згідно з довідкою Управління СБУ в Одеській області № 06 від 17.07.2020 р. про розмір грошового забезпечення позивача, за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення зі служби) заступника начальника окремого вузла Урядового зв`язку станом на 5 березня 2019 р. встановлені наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 6340,00 грн; оклад за військове звання підполковник - 1410,00 грн; надбавка за вислугу років (50%) - 3875,00 грн; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15%) - 951,00 грн; надбавка за особливості проходження служби (32%) - 3720,00 грн; премія (10%) - 634,00 грн, усього в розмірі 16930,00 грн. При цьому в даній довідці також вказано, що вона складена на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 р. у зразковій справі № 160/8324/19 щодо підготовки нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 5 березня 2019 р. із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для проведений обчислення та перерахунку з 1 квітня 2019 р. основного розміру пенсії;
- 29 липня 2020 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку його пенсії з 1 квітня 2019 р. з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, про які вказано в довідці Управління СБУ в Одеській області № 06 від 17.07.2020 р., та здійснення відповідних виплат з урахуванням вже виплачених сум. До заяви позивач додав вказану довідку. Однак відповідач листом № 6938-6820/С-02/8-1500/20 від 12.08.2020 р. відмовив в перерахунку пенсії позивача та здійсненні відповідних виплат на підставі наданої довідки. Відмова мотивована тим, що до заяви не додано оригіналу довідки про розмір грошового забезпечення № 06 від 17.07.2020 р., тому Головне управління не має правових підстав для розгляду питання щодо здійснення перерахунку пенсії;
- законодавчо визначено, що однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій. Чинним законодавством не передбачено включення чи виключення зі складу грошового забезпечення його складових;
- згідно із ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. Таким чином, Законом № 2262-ХІІ передбачена можливість пенсіонера самостійно надати довідку про розмір грошового забезпечення, у разі її отримання, до органу Пенсійного фонду України для перерахунку пенсії;
- вказане узгоджується також з висновками Верховного Суду України (постанова від 22.04.2014 р. у справі № 21-484а13) про правильне застосування статей 49 та 63 Закону № 2262-ХІІ, згідно з якими підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України;
- після отримання від позивача довідки № 06 від 17.07.2020 р. відповідач мав здійснити перерахунок пенсії позивача, що ним зроблено не було без належних на те правових підстав;
- у зв`язку із набранням чинності рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 р. у справі № 826/3858/18 про визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 р. «Про перерахунок пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення ociб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постаново Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 р., з 05 березня 2019 р. пункти 1, 2 постанови КМУ № 103 втратили чинність, тому з цього моменту відсутні підстави для обмеження виплати позивачу пенсії, що були передбачені цією нормою тільки трьома складовими - посадовим окладом, окладом за військовим (спеціальним) званням та відсотковою надбавкою за вислугу років;
- виходячи із розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема, військовослужбовців Служби безпеки України, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а відтак перерахунок пенсії повинен проводитись на умовах і в порядку, що існували на час призначення пенсії;
- довід відповідача про відсутність правових підстав для розгляду питання щодо здійснення перерахунку пенсії в зв`язку з ненаданням оригіналу довідки № 06 від 17.07.2020 р. також не витримує критики. В статті 63 Закону № 2262-ХІІ не вказано про обов`язкове надання пенсіонером саме оригіналів додаткових документів.
- згідно з п. 9 Порядку № 45, Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок. Вказане свідчить про те, що відповідач, використовуючи надане йому право щодо перевірки, має повноваження витребувати від пенсіонера або з уповноваженого органу - Управління СБУ в Одеській області оригінал довідки. Однак відповідач не використав надане йому право, тим самим не в повній мірі здійснив свої повноваження, а замість цього необгрунтовано відмовив в розгляді по суті викладеного в заяві пенсіонера питання;
- системний аналіз статей нормативних актів, які регламентують правові відносини щодо подання пенсіонером до органів ПФУ додаткових документів для перерахунку пенсій, дає підстави зробити висновок, що вказані акти законодавства не містять жодної вимоги щодо обов`язкового надання саме оригіналів документів. Пенсіонер подає додаткові документи - в оригіналах або в копіях, а органи ПФУ на підставі цих документів проводять певну перевірку підстав, під час якої також мають право витребувати у заявника або в уповноваженого органу оригінали документів, в даному випадку, оригінал довідки;
- у відповідача відсутні підстави для відмови здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії за усіма видами та розмірами складових грошового забезпечення, зазначених у довідці № 06 від 17.07.2020 р., а також для здійснення відповідних виплат з врахуванням вже виплачених сум.
Згідно з відзивом на позовну заяву, відповідач вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, з таких підстав:
- Пенсійний фонд України листом від 26.02.2018 № 6194/02-23 повідомив Головне управління та управління Служби безпеки України в Одеській області про прийняття Постанови № 103, та зазначив, що дана Постанова є підставою для проведення перерахунку пенсій. На підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, Управлінням Служби безпеки України в Одеській області Головному управлінню передана довідка № 675 про розмір грошового забезпечення для перерахунку позивачу пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" за нормами, чинними на 01.03.2018. На виконання вищезазначеної Постанови № 103 Головним управлінням 17.04.2018 проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою з урахуванням посадового окладу у розмірі 6630 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням у розмірі 1410 грн. та надбавки за вислугу років у розмірі 3875 грн;
- Головне управління призначає/перераховує пенсії лише на підставі документів, які надходять від уповноважених органів, оскільки розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для обчислення/перерахунку пенсії до компетенції органів Пенсійного фонду не належить;
- до Головного управління 29.07.2020 від позивача надійшла заява щодо проведення перерахунку пенсії згідно довідки № 06 від 17.07.2020 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019. Оскільки, позивачем до заяви не додано оригіналу довідки про розмір грошового забезпечення від 17.07.2020 № 06, Головне управління не мало правових підстав для розгляду питання щодо здійснення перерахунку пенсії;
- рішенням Окружного адміністративно суду міста Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103, проте, Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру грошового забезпечення та проведення перерахунку не приймалося, таким чином положення Порядку не були дотримані. Крім того, довідка Управління Служби безпеки України в Одеській області № 02 від 17.07.2020 видана з порушенням вимог цього Порядку, тому відсутні законні підстави для здійснення перерахунку пенсії за повторно наданими довідками про розмір грошового забезпечення;
- Пенсійний фонд України листом від 22.07.2019 № 22177/02-12 звернувся до Міністерства соціальної політики, для надання роз`яснення щодо підстав для проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови № 103 згідно повторно наданими довідками про розмір грошового забезпечення. Міністерство соціальної політики України листом від 21.08.2019 № 15308/0/2-19/54 підтримало позицію Пенсійного фонду України щодо відсутності підстав для проведення перерахунку пенсій. Як результат, перерахунок пенсії позивачу здійснено відповідно до вимог законодавства, що діяло на момент виникнення права на такий перерахунок, і на даний час виплата пенсії здійснюється відповідно до вимог діючого законодавства, тому підстави для визнання протиправними дій Головного управління відсутні.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши пояснення, надані учасниками справи, а також докази в їх сукупності, суд встановив таке.
Відповідно до довідки Управління Служби безпеки України в Одеській області від 17.07.2020 року № 06 (а.с.15) про розмір грошового забезпечення позивача, встановленого за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення зі служби) заступник начальника окремого вузла Урядового зв`язку, станом на 05.03.2019, згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», види грошового забезпечення становлять:
- посадовий оклад - 6340,00
- оклад за військове звання (підполковник) - 1410,00
- надбавка за вислугу років (у відсотках
посадового окладу з урахуванням окладу
за військовим званням) 50% - 3875,00
- надбавка за роботу в умовах режимних обмежень
(у розмірі 10, 15 або 20 відсотків посадового
окладу в залежності від ступеня секретності) 15% - 951,00
- надбавка за особливості проходження служби
(у розмірі до 100 відсотків посадового окладу
з урахуванням окладу за військовим званням
та надбавки за вислугу років) 32% - 3720,00
- премія (в розмірі не менш
як 10 відсотків посадового окладу) 10% - 634,00
Усього: - 16930,00.
У примітці цієї довідки зазначено: довідка складена на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19 щодо здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії.
29 липня 2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою (а.с.16-17), в якій просив перерахувати його пенсію з 1 квітня 2019 р. з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, про які вказано в довідці Управління СБУ в Одеській області № 06 від 17 липня 2020 р., та здійснити відповідні виплати з урахуванням вже виплачених сум.
Згідно зі змістом вказаної заяви, її подано з таких підстав:
- з 13.12.2002 року позивачу призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;
- рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 р., залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р., пункти 1 і 2 постанови Кабінету Mіністрів України № 103 від 21.02.2018 р. «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» визнані протиправними та не чинними;
- таким чином, перерахунок військових пенсій здійснюється за правилами, що були передбачені до внесення змін вищевказаною постановою КМУ 103, а саме, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення;
- постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 р. у зразковій справі № 160/8324/19 було залишено без змін рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 17.12.2019 р., яким зобов`язано Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 5 березня 2019 р. у відповідності до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення з 1 квітня 2019 р. перерахунку основного розміру його пенсії;
- 28 липня 2020 р. позивачем отримано з Управління Служби безпеки України в Одеській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 5 березня 2019 р. із зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії позивача з 1 квітня 2019 р.
Відповідно до цієї заяви, до неї були додані:
- копія заяви до Управління СБУ в Одеській області від 6 липня 2020 р;
- копія листа Управління СБУ в Одеській області № 65/23/С-31/389 від 17 липня 2020 р;
- копія довідки Управління СБУ в Одеській області № 06 від 17 липня 2020 р.
Листом, вих. № 6938-6820/С-02/8-1500/20 від 12.08.2020 року (а.с.18), відповідач на заяву позивача щодо проведення перерахунку пенсії, яка надійшла до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 29.07.2020, повідомив останнього наступне:
- оскільки позивачем до заяви не додано оригіналу довідки про розмір грошового забезпечення від 17.07.2020 № 06, Головне управління не має правових підстав для розгляду питання щодо здійснення перерахунку пенсії;
- у разі незгоди із зазначеним рішенням воно може бути оскаржене до Пенсійного фонду України або в судовому порядку.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо відмови 12 серпня 2020 року у проведенні перерахунку пенсії позивача з 1 квітня 2019 року з урахуванням розміру основних і додаткових видів грошового забезпечення, про які вказано в довідці Управління СБУ в Одеській області № 06 від 17.07.2020 року, а також у здійсненні відповідних виплат з урахуванням вже виплачених сум, позивач звернувся до суду із вищенаведеними позовними вимогами.
На доведення обставин, на яких ґрунтуються вимоги, позивачем також надано копії, зокрема (а.с.13-14):
- заяви ОСОБА_1 від 6 червня 2020 р. до начальника Управління Служби безпеки України в Одеській області з проханням підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 1 березня 2018 року із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премії) для проведення перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2018 року;
- листа-відповіді Управління Служби безпеки України в Одеській області від 17.07.2020 року № 65/23/С-31/389 на заяву позивача, додатком до якого зазначена довідка про розмір грошового забезпечення, складена на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19 щодо підготовки нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для проведення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії.
На доведення обставин, на яких ґрунтуються заперечення, та на виконання ухвали суду відповідачем суду також надано копії матеріалів пенсійної справи позивача (а.с.34-42).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В частині 2 статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до абз. 1, 2 ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Частиною 1 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Спірні правовідносини врегульовано законодавством (чинним та у редакції станом на момент виникнення відповідних правовідносин): законами України: «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII), «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 року N 3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за N 135/13402 (далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до ст. 51 Закону № 2262-XII при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім`ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до пункту 24 Порядку 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Відповідно до п. 1, 4 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Відповідно до п. 9 Порядку № 45 встановлено, що Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок.
Згідно із абз. 1 п. 4 Порядку № 3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону ( 2262-12 ).
Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Відповідно до ч. 5 ст. 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Згідно зі ст. 66 Закону № 2262-XII рішення про відмову в призначенні пенсії або її перерахунку, зарахуванні до вислуги років для призначення пенсії окремих періодів служби в календарному обчисленні або на пільгових умовах, порушення строків і заниження розмірів пенсії може бути оскаржено до вищих органів або до суду.
На підставі вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, та встановлених судом обставин, суд дійшов висновку, що позиція відповідача зі спірних питань - є помилковою, такою, що не відповідає положенням законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, та/або фактичним обставинам справи, з таких підстав.
1. Щодо позовних вимог: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови 12 серпня 2020 року у проведенні перерахунку пенсії позивача з 1 квітня 2019 року з урахуванням розміру основних і додаткових видів грошового забезпечення, про які вказано в довідці Управління СБУ в Одеській області № 06 від 17.07.2020 року, а також у здійсненні відповідних виплат з урахуванням вже виплачених сум, - слід зазначити таке.
29 липня 2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив перерахувати його пенсію з 1 квітня 2019 р. з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, про які вказано в довідці Управління СБУ в Одеській області № 06 від 17 липня 2020 р., та здійснити відповідні виплати з урахуванням вже виплачених сум, з вищенаведених підстав.
Відповідно до цієї заяви, до неї були додані:
- копія заяви до Управління СБУ в Одеській області від 6 липня 2020 р;
- копія листа Управління СБУ в Одеській області № 65/23/С-31/389 від 17 липня 2020 р;
- копія довідки Управління СБУ в Одеській області № 06 від 17 липня 2020 р.
Листом, вих. № 6938-6820/С-02/8-1500/20 від 12.08.2020 року, відповідач на заяву позивача щодо проведення перерахунку пенсії, яка надійшла до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 29.07.2020, повідомив останнього наступне:
- оскільки позивачем до заяви не додано оригіналу довідки про розмір грошового забезпечення від 17.07.2020 № 06, Головне управління не має правових підстав для розгляду питання щодо здійснення перерахунку пенсії;
- у разі незгоди із зазначеним рішенням воно може бути оскаржене до Пенсійного фонду України або в судовому порядку.
З встановленого вбачається, що фактично порушені позивачем у заяві від 29 липня 2020 року про перерахунок пенсії питання відповідачем по суті не розглядались, рішення по ним не приймалось.
Проте, системний аналіз вищезазначених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути, як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
За результатами розгляду заяви та доданих до неї документів пенсійний орган ухвалює рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної пенсії.
Відповідач на підставі поданої позивачем заяви від 29 липня 2020 року рішення щодо перерахунку пенсії не приймав.
Враховуючи наведене, суд вважає, що підставою для повідомлення про відмову у перерахунку пенсії може бути виключно рішення, прийняте з цього питання.
На виконання ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд врахував висновки щодо застосування норм права, викладені, зокрема, в постанові Верховного Суду: від 6 березня 2018 року у справі № 753/12809/14 (адміністративне провадження № К/9901/1578/18).
Фактично, розглянувши заяву позивача від 29 липня 2020 року листом від 12.08.2020 року № 6938-6820/С-02/8-1500/20, відповідач допустив надмірний формалізм, наслідком чого стало порушення прав та інтересів позивача, як пенсіонера (верстви населення, яка навпаки потребує особливої уваги з боку держави в частині дотримання конституційних гарантій).
На виконання ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд врахував висновки щодо застосування норм права, викладені, зокрема, в постанові Верховного Суду від 27 листопада 2019 року по справі № 748/696/17, відповідно
суд дійшов висновків, що:
- за відсутності рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії, прийнятого у законодавчо визначеному порядку, позиція позивача щодо протиправності дій відповідача щодо відмови 12 серпня 2020 року у проведенні перерахунку пенсії позивача з 1 квітня 2019 року в даному випадку, - є помилковою, відповідно позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови 12 серпня 2020 року у проведенні перерахунку пенсії позивача з 1 квітня 2019 року з урахуванням розміру основних і додаткових видів грошового забезпечення, про які вказано в довідці Управління СБУ в Одеській області № 06 від 17.07.2020 року, а також у здійсненні відповідних виплат з урахуванням вже виплачених сум, - передчасними та такими, що не підлягають задоволенню у заявлений позивачем спосіб;
- проте, виходячи із встановлених судом обставин, керуючись ч. 2 ст. 9 КАС України, для ефективного захисту прав та інтересів позивача у спірних публічно-правових відносинах від порушень з боку відповідача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неприйняття рішення за заявою позивача від 29 липня 2020 року про перерахунок пенсії, як таку, що допущена відповідачем: не на підставі та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; без використання повноваження з метою, з якою це повноваження надано; недобросовісно; нерозсудливо; непропорційно, зокрема без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямована ця бездіяльність.
2. Щодо похідних вимог позивача зобов`язального характеру: зобов`язати відповідача провести перерахунок пенсії позивача з 1 квітня 2019 року з урахуванням розміру основних і додаткових видів грошового забезпечення, про які вказано в довідці Управління СБУ в Одеській області № 06 від 17.07.2020 року, а також здійснити відповідні виплати з урахуванням вже виплачених сум, - слід зазначити таке.
По-перше, судом встановлено, що фактично відповідачем на підставі поданої позивачем заяви від 29 липня 2020 року рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку пенсії позивача не приймалось.
По-друге, лист відповідача № 6938-6820/С-02/8-1500/20 від 12.08.2020 року не містить жодних обґрунтувань щодо відсутності підстав для перерахунку пенсії позивача відповідно до довідки Управління Служби безпеки України в Одеській області про розмір грошового забезпечення від 17.07.2020 № 06.
Отже, з наведеного вбачається, що фактично певні порушені позивачем у заяві про перерахунок пенсії питання відповідачем по суті взагалі не розглядались.
При цьому, відповідно до п. 9 Порядку № 45 право перевіряти правильність складення довідок мають саме Пенсійний фонд України та його головні управління.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Тобто, діяльність органів державної влади регулюють закони та підзаконні акти, які дають суб`єктам владних повноважень можливість користування певною свободою розсуду при вирішенні питань і встановлюють лише межі такої свободи, тобто наділяють їх дискреційними повноваженнями.
Як вбачається зі змісту Рекомендації №R (80) 2 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо виконання дискреційних повноважень адміністративними органами від 11 березня 1980 року під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Відповідач, як суб`єкт владних повноважень, наділений дискреційними повноваженнями, тобто повноваженнями з певним ступенем свободи адміністративного органу при прийнятті рішення, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення. А суди не мають право втручатися в дискреційні функції органів владних повноважень. Завдання правосуддя полягає в гарантуванні дотримання вимог права та контролю за легітимністю прийняття рішень.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Згідно з ч. 4 ст. 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Виходячи з: висновків суду про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неприйняття рішення за заявою позивача від 29 липня 2020 року про перерахунок пенсії; встановлених судом обставин, що фактично певні порушені позивачем у заяві про перерахунок пенсії питання відповідачем по суті взагалі не розглядались, та того, що їх перевірка віднесена до компетенції відповідача у встановленому законодавством порядку, - керуючись ч. 2 ст. 9 КАС України, для ефективного захисту прав та інтересів позивача у спірних публічно-правових відносинах від порушень з боку відповідача, суд вважає за необхідне також вийти за межі позовних вимог та зобов`язати відповідача розглянути заяву позивача від 29 липня 2020 року та за результатами її розгляду прийняти відповідне рішення згідно з вимогами, передбаченими Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 року N 3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за N 135/13402.
Також, відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, зокрема:
- рішенням Окружного адміністративно суду міста Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103, проте, Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру грошового забезпечення та проведення перерахунку не приймалося, таким чином положення Порядку не були дотримані. Крім того, довідка Управління Служби безпеки України в Одеській області № 02 від 17.07.2020 видана з порушенням вимог цього Порядку, тому відсутні законні підстави для здійснення перерахунку пенсії за повторно наданими довідками про розмір грошового забезпечення.
Так, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Проте, зміни внесені постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та Управління Служби безпеки України в Одеській області у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.
Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.
Також Верховний Суд у своїх постановах, зокрема від 20 березня 2018 року у справі № 636/662/17, від 03 липня 2018 року у справі № 709/2728/16-а, від 10 липня 2018 року у справі № 553/3053/16-а зазначав, що Головні управління Пенсійного фонду України наділені повноваженнями щодо здійснення перерахунку пенсій після надходження довідок встановленого зразка.
Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.
До того ж рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі № 826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.
При цьому відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Отже, наведена позиція відповідача - є необґрунтованою та безпідставною, такою, що не відповідає фактичним обставинам справи та положенням законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
При цьому суд не бере до уваги посилання відповідача у відзиві на лист Міністерства соціальної політики від 21.08.2019 № 15308/0/2-19/54, з таких підстав:
- фактично відповідачем на підставі поданої позивачем заяви від 29.07.2020 року рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку пенсії позивача не приймалось. Проте, зі змісту законодавства, яке регулює спірні правовідносини вбачається, що підставою для повідомлення про відмову у перерахунку пенсії може бути виключно рішення, прийняте з цього питання;
- відповідно до змісту листа відповідача № 6938-6820/С-02/8-1500/20 від 12.08.2020 року, фактично, певні порушені позивачем у заяві про перерахунок пенсії питання відповідачем по суті взагалі не розглядались, та вказаний лист не містить посилань на вищенаведений лист Міністерства соціальної політики.
При цьому суд звертає увагу відповідача на положення абз. 2 ч. 2 ст. 77 КАС України, відповідно до яких, у таких справах (про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень) суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Крім того, листи Міністерства соціальної політики та Пенсійного фонду України - не є нормативно-правовими актами у розумінні статті 117 Конституції України, а відтак не є джерелом права відповідно до статті 7 КАС України, носять лише та виключно інформаційно-роз`яснювальний та необов`язковий для врахування/застосування характер.
Суд також звертає увагу відповідача, що наведена у цьому листі позиція Мінсоцполітики щодо відсутності підстав для проведення перерахунку пенсій не узгоджується з висновками щодо застосування норм права у спірних правовідносинах, викладеними, зокрема, в рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі № 160/8324/19, 24 червня 2020 року залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду.
Інших суттєвих доводів та/або доказів щодо обґрунтування заявлених позовних вимог та заперечень проти них, які могли б потягнути зміну висновків суду щодо спірних правовідносин, сторонами суду не наведено та не надано.
При цьому слід зазначити, що рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (див. п. 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 р.).
Однак, ст. 6 п. 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін (див. п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 р.).
З вищенаведеного вбачається, що часткове задоволення позовних вимог позивача полягає у захисті прав та інтересів позивача у спірних правовідносинах в іншій ніж заявлено позивачем спосіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем до позовної заяви додано квитанцію № 1-1000К від 18 серпня 2020 року про сплату судового збору за подання даного адміністративного позову у сумі 840,80 грн., яка є належною за подання цього адміністративного позову. (а.с.8)
Відповідно, стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача підлягає сума судового збору в розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).
Відповідно до ч. 1 ст. 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 78, 139, 241-246, 250, 255, 262, 295, Прикінцевими та Перехідними положеннями КАС України, суд -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107; ідентифікаційний код юридичної особи: 20987385), третя особа - Управління Служби безпеки України в Одеській області (місцезнаходження: вул. Єврейська, 43, м. Одеса, 65045; ідентифікаційний код юридичної особи: 20001645), про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо неприйняття рішення за заявою ОСОБА_1 від 29 липня 2020 року про перерахунок пенсії.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 29 липня 2020 року та за результатами її розгляду прийняти відповідне рішення згідно з вимогами, передбаченими Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 року N 3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за N 135/13402, з урахуванням правової оцінки питання, щодо якого звернувся позивач, наданої судом у рішенні.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 суму судового збору в розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).
Апеляційні скарги на рішення суду подаються учасниками справи до або через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Г. Цховребова
.