Рішення № 92410002, 26.10.2020, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.10.2020
Номер справи
280/6128/20
Номер документу
92410002
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 жовтня 2020 року Справа № 280/6128/20 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Військової частини А1978 (69068, м. Запоріжжя, вул. Стефанова, 1 код ЄРДПО 08160298) до Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради (69063, м. Запоріжжя, вул. Жуковського, б.36, код ЄДРПОУ 40302133) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Військова частина А1978 (далі - позивач) звернулась із позовною заявою до Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради (далі - відповідач ), в якій позивач просить суд:

визнати протиправною бездіяльність Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради щодо не виключення з Єдиного державного реєстру Військову частину А1978;

зобов`язати Департамент реєстраційних послуг Запорізької міської ради виключити Військову частину А1978 з Єдиного державного реєстру.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що Командувач Сухопутними військами Збройних Сил України вимагає від командирів військових частин та військових формувань провести роботу щодо виключення відомостей про військові частини з реєстрів. У зв`язку із цим, на адресу центру надання адміністративних послуг Департаменту надання адміністративних послуг та розвитку підприємств 21.02.2020 за вих. № 759 надісланий лист з проханням виключити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань державну організацію військову частину А1978. Однак, листом відповідача повідомлено військову частину про те, що виключення з Єдиного державного реєстру, не передбачено діючим законодавством. Просить суд позовні вимоги задовольнити.

Відповідач адміністративний позов не визнав, у письмовому відзиві від 07.10.2020 вх. №47491 посилається на те, що жодних із передбачених законодавсством у сфері реєстрації документів та заяв до Департаменту реєстраційних послуг в порядку, визначеному законодавство у сфері реєстрації юридичних осіб, позивачем надано не було. Крім того, вказує, що ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» визначено перелік документів, які подаються юридичною особою для державної реєстрації створення, припинення юридичної особи, внесення змін до відомостей про юридичну особу у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, виділу юридичної особи, припинення юридичної особи в результаті її реорганізації або ліквідації. Разом з тим, такої дії, як «виключення з Єдиного державного реєстру» Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» не передбачено. На підставі викладеного, просить у позові відмовити.

Ухвалою суду від 11 вересня 2020 року відкрито спрощене позовне провадження та призначено справу до розгляду на 07 жовтня 2020 року.

У судове засідання 07.10.2020 представник позивача не прибув, будь-які заяви чи клопотання до суду не надходили. Про дату, час і місце розгляду справи позивач повідомлений належним чином, що підтверджується долученим до справи поштовим повідомленням про вручення.

Представник відповідача клопотанням від 07.10.2020 вх. № 47483 просить розглянути справу в порядку письмового провадження. Проти позову заперечує, просить відмовити у його задоволенні.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи викладене, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників сторін в порядку письмового провадження.

Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.

Державна організація (установа, заклад) військова частина А1978 зареєстрована в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб,фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Департаменом реєстраційних послуг Запорізької міської ради 19.02.2014 про що зроблено запис 1 103 176 0000 035945.

Листом від 21.02.2020 № 759 військова частина А1978 звернулась до Центру надання адміністративних послуг Департаменту надання адміністративних послуг та розвитку підприємств із проханням виключити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємці та громадських формувань державну організацію військову частину А1978.

Листом від 20.03.2020 вих. № 01-18/01/0642 Департамент реєстраційних послуг Запорізької міської ради повідомив військову частину А1978 про те, що така реєстраційна дія, як виключення з Єдиного державного реєстру не передбачена діючим законодавством.

Вважаючи бездіяльність відповідача протиправною та з вимогою вчинити певні дії позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців регулюються Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 № 755-IV (далі - Закон № 755-IV).

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону № 755-IV дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців.

Частиною 1 ст. 4 Закону № 755-IV визначено, що Державна реєстрація базується на таких основних принципах: 1) обов`язковості державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі; 2) публічності державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі та документів, що стали підставою для її проведення; 3) врегулювання відносин, пов`язаних з державною реєстрацією, та особливостей державної реєстрації виключно цим Законом; 4) державної реєстрації за заявницьким принципом; 6) єдності методології державної реєстрації; 7) об`єктивності, достовірності та повноти відомостей у Єдиному державному реєстрі; 8) внесення відомостей до Єдиного державного реєстру виключно на підставі та відповідно до цього Закону; 9) відкритості та доступності відомостей Єдиного державного реєстру.

Згідно з ч.1, 2 ст. 25 Закону № 755-IV державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі:

1) документів, що подаються заявником для державної реєстрації;

2) судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" щодо:

визнання повністю або частково недійсними рішень засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу;

визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи;

заборони (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій;

накладення/зняття арешту корпоративних прав;

зобов`язання вчинення реєстраційних дій;

скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі;

виділу юридичної особи;

провадження у справах про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, прийнятих відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом";

припинення юридичної особи, що не пов`язано з банкрутством юридичної особи;

відміни державної реєстрації припинення юридичної особи;

припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, що не пов`язано з банкрутством юридичної особи;

відміни державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця;

відміни в порядку апеляційного/касаційного оскарження судового рішення, на підставі якого вчинено реєстраційну дію;

3) рішень, прийнятих за результатами оскарження в адміністративному порядку відповідно до статті 34 цього Закону.

2. Порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає:

1) заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника);

2) прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі;

3) виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі;

4) внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру;

5) перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів;

6) перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації;

7) прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об`єднання;

8) проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру;

9) формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів;

10) видача за бажанням заявника виписки з Єдиного державного реєстру у паперовій формі за результатами проведеної реєстраційної дії (у разі подання заяви про державну реєстрацію у паперовій формі).

Тобто, державний реєстратор має право вчиняти будь-які реєстраційні дії, зокрема у випадку, звернення заявника за встановленою формою та із належним пакетом документів.

Як зазначалося вище, позивач звернувся до відповідача із листом, без додавання будь-яких документів, без оформлення заяви тощо.

Відтак, вчинення державним реєстратором будь-якої реєстраційної дії на підставі листа заявника, Законом № 755-IV не передбачено.

Крім того, статтею 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» визначено перелік документів, які подаються юридичною особою для державної реєстрації створення, припинення юридичної особи, внесення змін до відомостей про юридичну особу у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, виділу юридичної особи, припинення юридичної особи в результаті її реорганізації або ліквідації. Разом з тим, такої дії, як скасування державної реєстрації Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» не передбачено.

Вказана правова позиція викладена Верховним Судом у справах 0240/2983/18-а від 15.09.2020, № 820/4603/18 від 06 березня 2019 року та №820/3552/18 від 20 листопада 2019 року.

Відповідно до ч.5 ст 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Суд при ухвалені вказаного рішення враховує правову позицію Верховного Суду про застосування норм права в аналогічних спорах.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

У зв`язку із відмовою у задоволенні позову розподіл судових витрат в порядку ст. 139 КАС України не здійснюється.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246, 287 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви Військової частини А1978 (69068, м. Запоріжжя, вул. Стефанова, 1 код ЄРДПО 08160298) до Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради (69063, м. Запоріжжя, вул. Жуковського, б.36, код ЄДРПОУ 40302133) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 26.10.2020

Суддя Л.Я. Максименко