Рішення № 92409366, 12.10.2020, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.10.2020
Номер справи
200/7329/20-а
Номер документу
92409366
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 жовтня 2020 р. Справа№200/7329/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Аляб`єва І.Г.,

при секретарі судового засідання Козирєвій О.О.,

за участі:

представника відповідача - Терненко С.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Маркетинг 77» (просп.Ломоносова, б.164, м.Костянтинівка, Донецька область, 85110, код ЄДРПОУ 41027186) до Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, м.Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393), Головного управління ДПС у Донецькій області (вул.Італійська, 59, м.Маріуполь, Донецька область, 87500, код ЄДРПОУ 43142826) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в:

Позивач, ТОВ «Маркетинг 77», звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Донецькій області, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкових накладних /розрахунків коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних №1694477/41027186 від 03.07.2020 року №1694478/41027186 від 03.07.2020 року, №1700424/41027186 від 06.07.2020 року, №1706704/41027186 від 07.07.2020 року винесені Головним управлінням ДПС у Донецькій області;

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №2 від 23.06.2020 року, №3 від 23.06.2020 року, №5 від 24.06.2020 року, №4 від 26.06.25020 року подану позивачем;

- судові витрати покласти на відповідачів.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що між ТОВ «Регіон-Трейдінг 17» та позивачем було укладено договір на придбання товару, придбаний у ТОВ «Регіон-Трейдінг 17» товар в подальшому було реалізовано на адресу ТОВ «Завод кольорових металів» у зв`язку з чим у зв`язку з чим товариство виписано податкові накладні від 23.06.2020 року №2, №3, від 24.06.2020 року №5 та від 26.06.2020 року №4 які для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних ці податкові накладні своєчасно було передано до ДПС України.

24.06.2020 року позивачем отримано квитанцію №1 про зупинення реєстрації податкової накладної № 2 від 23.06.2020 року; 30.06.2020 року отримано квитанцію №1 про зупинення реєстрації податкової накладної № 3 від 23.06.2020 року та №4 від 26.06.2020 року; 02.07.2020 року отримано квитанцію №1 про зупинення реєстрації податкової накладної №5 від 24.06.2020 року. Позивач зазначив, що з квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних ним не зрозуміло які саме документи необхідно подати до контролюючого органу для реєстрації податкових накладних. Проте з поясненнями до ДФС України було позивачем подано повним пакет документів на підтвердження здійснення господарських операції, проте оскаржувальними рішеннями позивачу відмовлено у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних.

ТОВ «Маркетинг 77» вважає оскаржувальні рішення протиправними, не зрозумілими та такими, що порушують його права на здійснення фінансово-господарських операцій.

Державною податковою службою України відзиву на позовну заяву не надано.

Представник Головного управління ДПС у Донецькій області надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування відзиву відповідач посилається на те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №117 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної\розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідно до пунктів 5-7 зазначеного Порядку передбачено, що податкова накладна\розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних було затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року № 567 «Про затвердження Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 року № 753/30621.

За результатами моніторингу було встановлено, що ПН/РК відповідає умовам, визначеним п.8 Критеріїв, реєстрація такої ПН/РК зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України.

За даними інформаційних систем ДПС України, на час прийняття рішень від 03.07.2020 року , 06.07.2020 року та 07.07.2020 року щодо зупинення реєстрації податкових накладних від 23.06.2020 року №2, №3, від 24.06.2020 року №5 та від 26.06.2020 року №4 в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «Маркетинг 77» не надало копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання, транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки , накладних (документи, які не надано).

Головне управління ДПС у Донецькій області зазначає, що рішення про відмову у реєстрації податкових накладних від 23.06.2020 року №2, №3, від 24.06.2020 року №5 та від 26.06.2020 року №4 в Єдиному реєстрі податкових накладних було прийнято Комісією з прийняття рішень про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації у межах, у строки, у порядок тау спосіб передбачені ПК України та Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №117 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних». Зазначає, що підприємство відповідає опису пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість. Складене комісією рішення про відповідність платника податків критеріям ризиковості не породжує правових наслідків для позивача та не порушують його права, оскільки розміщення в системі інформації в автоматичному режимі є діяльність відповідача яка направлена на виконання завдань та функцій передбачених Податковим кодексом України. Просив відмовити у задоволені позовних вимог.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином. Через канцелярію суду надав клопотання про розгляд справи без його участі.

До судового засідання з`явилась представник відповідача, яка заперечувала проти задоволення позову, з підстав наведених у відзиві на позовну заяву. В задоволені позову просила відмовити.

Ухвалою суду від 10.08.2020 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначене на 26.08.2020 року.

26.08.2020 року розгляд справи відкладено на 21.09.2020 року.

Ухвалою суду від 21.09.2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 12.10.2020 року.

Дослідивши докази, що містяться у матеріалах справи, суд встановив наступне.

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «МАРКЕТИНГ 77» є юридичною особою, ЄДРПОУ 41027186, місцезнаходження юридичної особи: просп.Ломоносова, б.164, м.Костянтинівка, Донецька область, 85110.

З матеріалів справи вбачається, що між позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю «РЕГИОН-ТРЕЙДИНГ 17» було укладено договір №12-03 від 12.03.2018 року, відповідно до якого Постачальник (ТОВ «РЕГИОН-ТРЕЙДИНГ 17») зобов`язується передати у власність Покупця (ТОВ «МАРКЕТИНГ 77»), а Покупець зобов`язується прийняти й оплатити товар.

Кількість товару, найменування, одиниця виміру, ціна одиниці виміру товару визначилися сторонами у специфікації, яка є невід`ємною частиною договору. Транспортування товару викопується за рахунок постачальника.

Всього у ТОВ «РЕГИОН-ТРЕЙДИНГ 17» придбано товарів (катоди мідні М00К, М0К, цинк металевий нелегований в чушках марки Z1) на суму 1012754,40 грн, що підтверджується специфікацією №12 до договору від 12.03.2018 року №12-03.

22.06.2020 року між Постачальником (ТОВ «МАРКЕТИНГ 77») та Покупцем (ТОВ «ЗАВОД КОЛЬОРОВИХ МЕТАЛІВ») укладено договір поставки №1/2673.

Відповідно до специфікації №1 до договору купівлі-продажу №1/2673 від 22.06.2020 року ТОВ «МАРКЕТИНГ 77» продало товарів на загальну суду 3768000,00 грн.

Позивачем виписано податкові накладні (далі- ПН) № 2 від 23.06.2020 року № 3 від 23.06.2020 року № 5 від 24.06.2020 року № 4 від 26.06.2020 року направлені до контролюючого органу для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних.

24.06.2020 року отримано квитанцію №1 про зупинення реєстрації податкової накладної №2 від 23.06.2020 року.

30.06.2020 року отримано квитанції №1 про зупинення реєстрації податкових накладних №3 від 23.06.2020 року та №4 від 26.06.2020 року.

02.07.2020 року отримано квитанцію №1 про зупинення реєстрації податкової накладної №5 від 24.06.2020 року.

Причиною зупинення реєстрації ПН зазначено відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної зупинена та зазначено, що податкова накладна відповідає вимогам підпункту 1.6 пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

01.07.2020 року позивачем було направлено письмові пояснення та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено по ПН №2 від 23.06.2020 року та копії документів.

02.07.2020 року позивачем було направлено письмові пояснення та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено по ПН № 5 від 24.06.2020 року та копії документів.

03.07.2020 року позивачем було направлено письмові пояснення та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено по ПН № 4 від 26.06.2020 року та копії документів.

На підтвердження взаємовідносин з ТОВ «ЗАВОД КОЛЬОРОВИХ МЕТАЛІВ» відображених у ПН №2 від 23.06.2020 року, ПН № 3 від 23.06.2020 року, ПН №5 від 24.06.2020 року, позивачем наданні наступні документи:

- Копія Договору поставки № 1/2673 від 22.06.2020 року

- Копія Специфікації №1 від 23.06.2020р.

- Копія рахунку-фактури №ЄФ-000()008 від 23.06.2020 року.

- Копія рахунку-фактури №СФ-0000009 від 23.06.2020 року.

- Копія рахунку-фактури №СФ-0000010 від 24.06.2020 року.

- Копія видаткової накладної №РН-0000005 від 23.06.2020 року.

- Копія видаткової накладної №РН-0000006 від 23.06.2020 року.

- Копія видаткової накладної №РГІ-0000007 від 24.06.2020 року

- Копія ТТРІ № РН-0000005 від 23.06.2020 року.

- Копія ТТН № РН-0000006 від 23.06.2020 року.

- Копія ТТН № РН-0000007 від 24.06.2020 року.

- Копія довіреності № 80 с від 23.06.2020 року.

- Копія оборотно-сальдової відомості по рахунку 281 за 23.06.2020 року.

- Копія оборотно-сальдової відомості по рахунку 361 за 23.06.2020 року.

- Копія інвентаризаційного опису.

На підтвердження взаємовідносин з приватним підприємством «ПОЛІМЕТ» відображених у ПН №4 від 26.06.2020 року позивачем були надані наступні документи:

- Копія Договору № 26/20 від 26.06.2020 року.

- Копія Специфікації №1 від 26.06.2020 року.

- Копія рахунку-фактури №СФ-0000011 від 26.06.2020 року.

- Копія видаткової накладної №РН-0000008 від 26.06.2020 року.

- Копія ТТН № РН-0000008 від 26.06.2020 року.

- Копія ТТН № РН-00008/1 від 26.06.2020 року.

- Копія довіреності № 16 від 26.06.2020 року.

- Копія оборотно-сальдової відомості по рахунку 281 за 23.06.2020 року.

- Копія оборотно-сальдової відомості по рахунку 361 за 23.06.2020 року.

- Копія інвентаризаційного опису.

На підтвердження придбання позивачем товару, в подальшому реалізованого ТОВ «ЗАВОД КОЛЬОРОВИХ МЕТАЛІВ» та ПП «ПОЛІМЕТ» надано наступні документи:

- Копія Договору № 12-3 від 12.03.2018 року укладеного між ТОВ «РЕГИОН-ТРЕЙДИНГ 17» та ТОВ «МАРКЕТИНЕ 77».

- Копія Специфікації№12 від 13.09.2019 року.

- Копія Специфікації №10 від 23.08.2019 року.

- Копія Специфікації №11 від 12.09.2019 року.

- Копія Специфікації №14 від 01.11.2019 року.

- Копія рахунку-фактури №СФ-0000026 від 13.09.2019 року.

- Копія рахунку-фактури №СФ-0000027 від 23.08.2019 року.

- Копія рахунку-фактури №СФ-0000028 від 12.09.2019 року.

- Копія рахунку-фактури №СФ-0000202 від 01.11.2019 року.

- Копія видаткової накладної №РН-0000012 від 13.09.2019 року.

- Копія видаткової накладної №РН-0000010 від 23.08.2019 року.

- Копія видаткової накладної №РН-0000011 від 12.09.2019 року.

- Копія видаткової накладної №РН-0000016 від 01.1 1.2019 року.

- Копія довіреності № 41 від 13.09.2019 року.

- Копія довіреності № 39 від 12.09.2019 року.

- Копія довіреності № 49 від 01.11.2019 року.

- Копія ТТН № РН-0000012 від 13.09.2019 року.

- Копія ТТН №2 РН-0000010 від 23.08.2019 року.

- Копія ТТН № РН-0000011 від 12.09.2019 року.

- Копія ТТІ1 № РН-0000016 від 01.11.2019 року.

- Копія ТТН № РН-0000016/1 від 01.11.2019 року.

- Копія податкової накладної №2 від 13.09.2019 року.

- Копія податкової накладної №3 від 13.09.2019 року.

- Копія податкової накладної №1 від 12.09.2019 року.

- Копія податкової накладної №1 від 01.11.2019 року.

- Копія Сертифікату №0467 від 31.05.2019 року.

- Копія Сертифікату №0466 від 31.05.2019 року.

- Копія Сертифікату №0447 від 22.04.2019 року.

- Копія Сертифікату №0449 від 23.04.2019 року.

- Копія Сертифікату №0450 від 23.04.2019 року.

- Копія Сертифікату №27/1-1 від 26.07.2019 року.

На підтвердження наявності у ТОВ «МАРКЕТИНГ 77» офісного та складського приміщення надано наступні документи:

- Копію форми 20-01ІН.

- Копію договору оренди №21 від 14.12.2019 року з актом приймання-передачі.

- Копію акту надання послуг №005 від 31.05.2020 року.

- Платіжні доручення №№ 98, 99, 100 від 22.04.2020 року.

- Платіжні доручення №№ 139, 140, 141 від 25.06.2020 року.

- Копію договору па надання логістичних послуг № 01/01 від 01.01.2019 року.

- Копію акту передачі-приймання робіт № 5 від 31.05.2020 року.

- Копію платіжного доручення № 1119 від 23.12.2019 року.

- Копію платіжного доручення № 1120 від 23.12.2019 року.

- Копію платіжного доручення № 66 від 25.06.2020 року.

На підтвердження транспортування товару до пояснень надавались наступні документ:

- Копія договору оренди автомобіля №1 від 14.05.2019 року з актами приймання-передачі.

- Копія акту передачі-прийняття робіт (надання послуг) від 31.05.2020 року.

- Копія платіжного доручення №68 від 25.06.2020 року.

- Копія подорожнього листа №2306 від 23.06.2020 року.

- Копія договору купівлі-продажу нафтопродуктів № 0070/20/СТ від 02.01.2020 року.

- Копія рахунку на оплату № Т-3998 від 15.06.2020 року.

- Копія Накладної № ВТ000004008 від 16.06.2020 року.

- Копія Податкової накладної №430 від 15.06.2020 року.

- Копія платіжного доручення №63 від 15.06.2020 року.

13.04.2020 року начальником Костянтинівсько-Дружківського управління ГУ ДПС у Донецькій області складена інформаційно-аналітична довідка щодо виявлення суб`єкта господарювання, який відповідає критеріям ризиковості платника податку на додану вартість ТОВ «Маркетинг 77».

Рішенням комісії з прийняття рішень про реєстрацію податкової накладної/розрахунку від 13.04.2020 року №4895 визначено, що ТОВ «Маркетинг 77» відповідає критеріям ризиковості платника податку.

03.07.2020 року Комісією ДПС прийняті рішення:

- № 1694477/41027186 про відмову в реєстрації податкової № 2 від 23.06.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв`язку з ненаданням платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити);

- № 1694478/41027186 про відмову в реєстрації податкової № 3 від 23.06.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв`язку з ненаданням платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити).

06.07.2020 року Комісією ДПС прийнято рішення № 1700424/41027186 про відмову в реєстрації податкової № 5 від 24.06.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв`язку з ненаданням платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити).

07.07.2020 року Комісією ДПС прийнято рішення № 1706704/41027186 про відмову в реєстрації податкової № 4 від 26.06.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв`язку з у зв`язку з ненаданням платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити).

Не погоджуючись із зазначеними рішеннями податкового органу ТОВ «Маркетинг 77» подало скарги від 06.07.2020 року, від 08.07.2020 року, 09.07.2020 року та 10.07.2020 року на зазначені рішення.

На скаргу від 06.07.2020 року № 9155321938 на рішення комісії ГУ ДПС у Донецькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 03.07.2020 року №1694477/41027186, прийнято рішення від 14.07.2020 року №34215/41027186/2 щодо залишення скарги без задоволення та рішення комісії регіонального рівня без змін (причини відмови в полі «Підстави»: «ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси»).

На скаргу від 08.07.2020 року № 9158250527 на рішення комісії ГУ ДПС у Донецькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 03.07.2020 року № 1694478/41027186, прийнято рішення від 17.07.2020 року №35625/41027186/2 щодо залишення скарги без задоволення та рішення комісії регіонального рівня без змін (причини відмови в полі «Підстави»: «ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси»).

На скаргу від 10.07.2020 року № 9161117341 на рішення комісії ГУ ДПС у Донецькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 07.07.2020 року № 1706704/41027186, прийнято рішення від 17.07.2020 року №35517/41027186/2 щодо залишення скарги без задоволення та рішення комісії регіонального рівня без змін (причини відмови в полі «Підстави»: «ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси»).

На скаргу від 09.07.2020 року № 9159364464 на рішення комісії ГУ ДПС у Донецькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 06.07.2020 року № 1700424/41027186, прийнято рішення від 17.07.2020 року №35830/41027186/2 щодо залишення скарги без задоволення та рішення комісії регіонального рівня без змін (причини відмови в полі «Підстави»: «ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси»).

Не погодившись з рішеннями відповідача, позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із цим позовом.

Дослідивши докази, що містяться у матеріалах справи, суд встановив наступне.

Спірні правовідносини врегульовано нормами Податкового кодексу України та Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165 (далі Постанова №1165).

Відповідно до п.201.1ст.201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Так, згідно п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Згідно з п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до підпункту 56.23.2 пункту 56.23 статті 56 і пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України Кабінетом Міністрів України прийнята Постанова №1165 якою затверджені: Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до п. 2 Порядку №1165, автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.

Критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик.

В свою чергу, ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту а або б пункту 185.1 статті 185, підпункту а або б пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) за наявності об`єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов`язку.

Згідно з п. 5 Порядку №1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Пунктом 6 Порядку №1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).

У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).

Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги та» Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.

За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).

Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.

Додаток 1 до Порядку № 1165 містить перелік Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість. Так, віднесення до п.8 Критеріїв здійснюється у разі наявної у контролюючого органу податкової інформації, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

З матеріалів справи вбачається, що ТОВ «Маркетинг 77» складені податкові накладні 23.06.2020 року №2, №3, від 24.06.2020 року №5 та від 26.06.2020 року №4, про що свідчать квитанції від 24.06.2020 року, від 30.06.2020 року, від 02.07.2020 року.

13.04.2020 року начальником Костянтинівсько-Дружківського управління ГУ ДПС у Донецькій області складена інформаційно-аналітична довідка щодо виявлення суб`єкта господарювання, який відповідає критеріям ризиковості платника податку на додану вартість ТОВ «Маркетинг 77».

Відповідачем у відзиві на позовну заяву та у судовому засіданні зазначено, що відповідачем правомірно винесені спірні рішення, оскільки ТОВ «Маркетинг 77» не надано складських документів щодо зберігання придбаних у ТОВ «РЕГИОН- ТРЕЙДИНГ 17» катодів мідних, а також банківських виписок з розрахункових рахунків ТОВ «МАРКЕТИНГ 77» в національній валюті України з відображенням надходження грошових коштів у безготівковій формі як оплата покупцями ТОВ «ЗАВОД КОЛЬОРОВИХ МЕТАЛІВ» за придбані у ТОВ «МАРКЕТИНГ 77» катоди мідні, а також з відображенням перерахування коштів на рахунок ТОВ «РЕГИОН-ТРЕЙДИНГ 77» за придбані катоди мідні. Окрім цього, позивачем не надано жодного розрахункового документа та банківської виписки як підтвердження перерахування ПП «ПОЛІМЕТ» коштів за придбані останнім у ТОВ «МАРКЕТИНГ 77» катоди мідні.

Суд зазначає, що наведені доводи самі по собі не можуть свідчити про нереальність відповідних господарських операцій.

Зокрема, відсутність оплати товару на момент складення податкової накладної само по собі не свідчить про те, що акту купівлі-продажу не відбулось.

Так само і розбіжності у питанні зберігання відповідних товарів між покупкою та продажем не можуть бути такою підставою.

Суд вважає, що наведені обставини можуть слугувати підставою для відмови у реєстрації накладеної лише у сукупності із іншими доводами, як-то: відсутність економічної обґрунтованості операції, наявність ознак «ланцюгу» для уникнення оподаткування, порушення при складенні первинних документів, тощо.

У спірному ж випадку, податковим органом не наведено таких підстав.

Крім того, суд, дослідивши інформаційно-аналітичну довідку, на підставі якої позивача віднесено до ризикових суб`єктів господарювання, зазначає, що з її змісту не можна дійти висновку про підстави такого віднесення.

Щодо твердження позивача про незрозумілість причин зупинення реєстрації податкових накладних, суд зазначає наступне.

Суд зазначає, що спірні правовідносини у даній справі пов`язані із застосуванням норм Порядку № 1165, який набрав чинності з 01.02.2020 року та регулює правовідносини, зокрема, щодо прийнятих 03.07.2020 року, 06.07.2020 року та 07.07.2020 року рішень Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до пункту 11 Порядку №1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Судом встановлено, що у квитанціях про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладеної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 24.06.2020 року, від 30.06.2020 року та від 02.07.2020 року не визначено перелік документів, які необхідно надати до ДПС України разом з поясненнями.

Виходячи з наведеного суд приходить до висновку, що ДПС України позбавило можливості позивача повно та своєчасно надати необхідні документи на підтвердження фінансово-господарських операції.

Щодо твердження позивача про незрозумілість підстав відмови у реєстрації податкових накладних зазначених у рішеннях про реєстрацію/відмову у реєстрації податкових накладних /розрахунків коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних №1694477/41027186 від 03.07.2020 року №1694478/41027186 від 03.07.2020 року, №1700424/41027186 від 06.07.2020 року, №1706704/41027186 від 07.07.2020 року суд зазначає, що зазначені рішення дійсно не відповідають Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 року №520 оскільки в рішеннях не підкреслено, які саме документи не подані платником податку до контролюючого органу.

На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено, правомірність пред`явленого позову, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 8408,00 грн., що підтверджується квитанцією № 183 від 03 серпня 2020 року.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8 10, 14, 90, 139, 143, 241 246, 250 КАС України, суд -

в и р і ш и в:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Маркетинг 77» (просп.Ломоносова, б.164, м.Костянтинівка, Донецька область, 85110, код ЄДРПОУ 41027186) до Головного управління ДПС у Донецькій області (87526, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59, код ЄДРПОУ 43142826), Державної податкової служби України (04053, м.Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 39292197) про скасування рішень та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.

Скасувати рішення Головного управління ДПС у Донецькій області (87526, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59, код ЄДРПОУ 43142826) від 03.07.2020 року №1694477/41027186 про відмову в реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «Маркетинг 77» (просп.Ломоносова, б.164, м.Костянтинівка, Донецька область, 85110, код ЄДРПОУ 41027186) від 23.06.2020 року № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Скасувати рішення Головного управління ДПС у Донецькій області (87526, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59, код ЄДРПОУ 43142826) від 03.07.2020 року №1694478/41027186 про відмову в реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «Маркетинг 77» (просп.Ломоносова, б.164, м.Костянтинівка, Донецька область, 85110, код ЄДРПОУ 41027186) від 23.06.2020 року № 3 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Скасувати рішення Головного управління ДПС у Донецькій області (87526, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59, код ЄДРПОУ 43142826) від 06.07.2020 року №1700424/41027186 про відмову в реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «Маркетинг 77» (просп.Ломоносова, б.164, м.Костянтинівка, Донецька область, 85110, код ЄДРПОУ 41027186) від 24.06.2020 року № 5 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Скасувати рішення Головного управління ДПС у Донецькій області (87526, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59, код ЄДРПОУ 43142826) від 07.07.2020 року №1706704/41027186 про відмову в реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «Маркетинг 77» (просп.Ломоносова, б.164, м.Костянтинівка, Донецька область, 85110, код ЄДРПОУ 41027186) від 26.06.2020 року № 4 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов`язати Державну податкову службу України (04053, м.Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 39292197) зареєструвати податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю «Маркетинг 77» (просп.Ломоносова, б.164, м.Костянтинівка, Донецька область, 85110, код ЄДРПОУ 41027186) від 23.06.2020 року № 2, від 23.06.2020 року № 3, 24.06.2020 року № 5 та від 26.06.2020 року № 4 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Стягнути з Головного управління ДПС у Донецькій області (87526, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59, код ЄДРПОУ 43142826) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Маркетинг 77» (просп.Ломоносова, б.164, м.Костянтинівка, Донецька область, 85110, код ЄДРПОУ 41027186) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 4204 (чотири тисячі двісті чотири) грн. 00 коп.

Стягнути з Державної податкової служби України (04053, м.Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 39292197) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Маркетинг 77» (просп.Ломоносова, б.164, м.Костянтинівка, Донецька область, 85110, код ЄДРПОУ 41027186) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 4204 (чотири тисячі двісті чотири) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Вступна та резолютивна частини рішення складені у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 12 жовтня 2020 року.

Повний текст виготовлено та підписано 22 жовтня 2020 року.

Суддя І.Г. Аляб`єв