
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 жовтня 2020 р. Справа№200/5675/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Чекменьова Г.А.,
за участю:
секретаря Прокопчук Я.М.,
представника позивача Денщика В.І.,
представника відповідача Вовченко С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 25.03.2020 року № 00147435504,
В С Т А Н О В И В:
Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 25.03.2020 року № 00147435504.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що 27.03.2020 року на його адресу надійшло податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Донецькій області від 25.03.2020 р. №0017435504 про сплату штрафу у сумі 1 088,16 грн. за затримку сплати земельного податку з юридичних осіб, винесене відповідно до акта №353/05-99-55-04 від 31.10.2019 року про результати камеральної перевірки з питання своєчасності сплати грошового зобов`язання платника з плати за землю за 2019 рік, яким встановлено порушення строку сплати грошового зобов`язання з плати за землю. З розрахунку штрафної санкції вбачається, що прострочка оплати виникла за податкові періоди травень, червень 2019 року.
Позивач вказав, що стаття 6 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014р. №1669-VІІ, передбачає, що «під час проведення антитерористичної операції звільнити суб`єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності».
Слов`янське РВУ КП «Компанія «Вода Донбасу», починаючи з червня 2016 року, належним чином виконувало свій податковий обов`язок щодо своєчасної сплати земельного податку у відповідності до задекларованих сум, про що зазначено в базі даних електронного кабінету платника та платіжних дорученнях (виписках з банку) про сплату податку з чітким призначенням платежу.
Крім того, 28.07.2016 року Слов`янське РВУ КП «Компанія «Вода Донбасу» добровільно сплатило земельний податок за травень 2016 року. За податкові періоди травень, червень 2019 року позивач сплатив земельний податок 25.06.2019 р. (платіжне доручення №819), та 29.07.2019 р. (платіжне доручення №974) відповідно. Наявність своєчасно здійснених підприємством платежів за податкові періоди 2016-2019 років відображена у інтегрованій картці платника, платіжних дорученнях, банківських виписках. Послався на судові рішення, відповідно до яких був встановлений факт своєчасної сплати податкових зобов`язань за травень - грудень 2016 року, 2017 рік, січень 2018 року, відсутність податкового боргу за періоди звільнення платника від обов`язку сплати земельного податку, відсутність у податкового органу законних підстав зараховувати кошти зі сплати земельного податку за період, у якому платник був звільнений від його сплати.
З наведених підстав позивач просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0017435504 від 25.03.2020 року Головного управління ДПС у Донецькій області про сплату штрафу у сумі 1 088, 16 грн. за затримку сплати земельного податку.
Ухвалою від 22 червня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі.
Відповідно до ухвали суду від 07 липня 2020 року за клопотанням відповідача розгляд справи здійснюється в порядку загального позовного провадження.
Відповідачем наданий відзив на позовну заяву, де зазначено, що ГУ ДПС у Донецькій області проведено камеральну перевірку з питань своєчасності сплати узгодженого податкового зобов`язання з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), якою встановлено порушення вимоги п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України, а саме: допущено несвоєчасну сплату узгоджених сум податкових зобов`язань із земельного податку з юридичних осіб згідно податкової декларації за 2019 рік № 9025901257 від 19.02.2019 року на загальну суму 10881,60 грн. із затримкою строків сплати до 30 календарних днів.
За результатами розгляду матеріалів перевірки ГУ ДПС у Донецькій області прийнято ППР про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату узгоджених грошових зобов`язань з плати за землю від 25.03.2020 № 0017435505 у сумі 1088,16 грн.
Земельна ділянка Слов`янського регіонального виробничого управління КП «Компанія «Вода Донбасу» знаходиться на території Лиманської територіальної громади та місто Лиман не входять до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, або території, що розташована на лінії зіткнення.
З наведених підстав відповідач просив відмовити у задоволенні позову.
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені вимоги з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив, надав письмові пояснення, зазначив, що доводи позивача про спрямування контролюючим органом коштів, сплачених позивачем в рахунок виконання зобов`язань із сплати земельного податку за поточні податкові періоди на погашення нібито податкового боргу з податку на землю за ті періоди, коли позивач був звільнений від його сплати (до 08.06.2016 року), є безпідставними, оскільки станом на 01.03.2019 року, згідно з даними ІКП платника податків за платежем (код класифікації доходів бюджету 18010500) земельний податок з юридичних осіб відсутній будь який борг, а наявна переплата у сумі 552,72 грн.
У разі наявності у платника податків, зокрема, податкового боргу розрахунковий документ на переказ коштів приймається до виконання незалежно від напряму сплати, зазначеного у полі «Призначення платежу» розрахункового документа. При цьому зарахування коштів відбувається у порядку черговості, встановленому Податковим кодексом України.
З урахуванням наведеного, позивачем допущено несвоєчасну сплату узгоджених сум податкових зобов`язань по земельному податку з юридичних осіб згідно податкової декларації за 2019 рік № 9025901257 від 19.02.2019 на загальну суму 10881,60 грн. із затримкою строків сплати до 30 календарних днів.
З наведених підстав представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлені такі фактичні обставини.
Комунальне підприємство «Компанія Вода Донбасу» зареєстроване як юридична особа, включене до ЄДРПОУ за номером 35397869, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, має в своїй структурі відокремлений підрозділ Слов`янське регіональне виробниче управління КП «Компанія Вода Донбасу», який знаходиться на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Донецькій області.
Відповідно до Державного акту на право постійного користування землею ІІ-ДН №001888 Краснолиманською міською радою народних депутатів Краснолиманського району Донецької області Державному виробничому підприємству по зовнішньому централізованому водопостачанню «Укрпромводчормет» було надано у постійне користування 208,6010 гектарів землі для розміщення та обслуговування об`єктів водопостачання та енергозабезпечення відповідно до рішення Краснолиманської міської ради народних депутатів від 19 квітня 2000 року №162 (а.с.53-55).
Відповідно до Державного акту на право постійного користування землею ІІ-ДН№001885 Дробишевською селищною радою народних депутатів Краснолиманського району Донецької області Державному виробничому підприємству по зовнішньому централізованому водопостачанню «Укрпромводчормет» було надано у постійне користування 22,5773 гектарів землі для розміщення та обслуговування об`єктів водопостачання та енергозабезпечення відповідно до рішення Дробишевської селищної ради народних депутатів від 3 жовтня 2000 року (а.с.50-52).
ГУ ДПС у Донецькій області проведено камеральну перевірку з питань своєчасності сплати узгодженого податкового зобов`язання з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), за результатами якої складений акт від 31.10.2019 року (а.с.12-15).
Перевіркою встановлено порушення вимог п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України, а саме: допущено несвоєчасну сплату узгоджених сум податкових зобов`язань по земельному податку з юридичних осіб згідно податкової декларації за 2019 рік № 9025901257 від 19.02.2019 року на загальну суму 10881,60 грн. із затримкою строків сплати до 30 календарних днів.
За результатами розгляду матеріалів перевірки ГУ ДПС у Донецькій області прийнято податкове повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату узгоджених грошових зобов`язань з плати за землю від 25.03.2020 № 0017435505 у сумі 1088,16 грн., що складає 10% від несвоєчасно сплаченої суми (а.с.10-11).
В обґрунтування повної та своєчасної плати за землю позивачем надані податкові декларації з плати за землю, починаючи з 2016 року (а.с.33-49) та платіжні доручення про його сплату (а.с.71-90).
Також позивач вважає, що визначена відповідачем недоїмка з плати за землю виникла через направлення податковим органом сум поточних платежів, на сплату недоїмки попередніх періодів, наявність якої позивач заперечує.
В обґрунтування своєї позиці позивач послався на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 31.07.2018 року у справі №805/2990/18-а, яким було встановлено, що позивачем не сплачувався земельний податок до червня 2016 року на підставі ст. 6 Закону № 1669 (в редакції, що діяла до 17.05.2016).
В результаті змін до вищезазначеного припису Закону від 17.05.2016 року позивач позбувся звільнення від сплати земельного податку, та своєчасно сплачував відповідні суми за травень-грудень 2016 року, за 2017 рік, за січень 2018 року, що підтверджується матеріалами справи-платіжними дорученнями та обліковими картками.
Незважаючи на те, що позивач до 17.05.2016 року був звільнений від сплати земельного податку, згідно з облікових карток йому розраховувався податковий борг з земельного податку. Тому, після початку сплати позивачем після 17.05.2016 земельного податку податковий орган здійснював направлення коштів в рахунок погашення податкового боргу.
З урахуванням встановлених у справі обставин, надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає про таке.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до пункту 57.1 статті 57 ПК України, платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
За приписами пункту 286.2 статті 286 ПК України платники податку за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Відповідно до пункту 287.3. статті 287 ПК України податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 року № 422, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.05.2016 року за №751/28881, затверджений Порядок ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджету, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - Порядок №422).
Главою 1 Розділу ІІ Порядку №422 визначений Порядок ведення інтегрованої картки платника, де у пункті 1 передбачено, що з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску органами ДФС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками.
ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу.
Облікові та звітні показники включаються до еталонних довідників з подальшим обов`язковим внесенням відповідних змін до реєстрів операцій та показників, які формуються ДФС за погодженням Міністерства фінансів України. Зміни до реєстрів операцій та показників вносяться не пізніше 15 числа місяця, наступного за місяцем впровадження нових операцій та/або показників.
Спеціальне кодування всіх операцій, що використовуються для відображення в ІКП облікових показників, забезпечує автоматизоване ведення ІКП.
Усі вартісні облікові операції та облікові показники в ІКП проводяться у гривнях з двома десятковими знаками.
Облік нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску відображається в ІКП окремими обліковими операціями в хронологічному порядку. При цьому кожна операція фіксується в окремому рядку із зазначенням виду операції та дати її проведення.
Інформаційна система органів ДФС після відображення облікової операції забезпечує автоматичне проведення в ІКП розрахункових операцій.
В ІКП на дату проведення кожної облікової операції підбиваються підсумки за всіма її графами.
При дослідженні ІКП позивача із земельного податку з юридичних осіб судом встановлено, що з наданого представником відповідача періоду починаючи з 31.12.2018 року за позивачем рахувалися суми недоїмки із вказаного платежу.
Водночас, станом на 28.02.2019 року за позивачем рахувалася переплата, а недоїмка в сумі 5440,77 грн., яка стала підставою для нарахування спірної штрафної санкції вперше відображена в ІКП позивача станом на 12.03.2019 року.
Зазначена недоїмка в сумі 5440,77 грн. відображена в ІКП позивача в подальших періодах 2019 року та відповідає розрахунку штрафних санкцій до спірного податкового повідомлення-рішення (а.с.11).
Отже, оскаржене податкове повідомлення-рішення стосується розрахунків позивача з бюджетом за період 2019 року.
Відповідно до статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
За таких обставин, оскільки спірні відносини стосуються розрахунків позивача в період, починаючи з 2019 року, суд вважає безпідставними посилання позивача на розрахунки попередніх років, в тому числі на обставини, встановлені рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 31.07.2018 року у справі №805/2990/18-а, оскільки період 2019 року вказаним судовим рішенням не охоплюється.
Доводи позивача про неприпустимість зміни призначення поточного платежу та його спрямування на погашення заборгованості минулих періодів, є такими, що не відповідають приписам закону.
Зокрема, відповідно до пункту 87.9 статті 87 ПК України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов`язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.
Враховуючи зазначені законодавчі приписи, за наявності визначеної в ІКП недоїмки, суд не вважає обґрунтованим доказом неправомірності рішення податкового органу лише арифметичне співставлення задекларованих та сплачених сум податку за довільно вибраний позивачем період (а.с.161).
Протягом розгляду справи представник позивача зазначив про те, що недоїмка в ІКП «ймовірно» виникла через подачу у 2019 році уточненої податкової декларації за 2016 рік, копію якої надав у судовому засіданні (а.с.174-178).
Проте, вказані твердження з боку позивача не доведені, в тому числі, з посиланням на надану ним роздруківку з особистого кабінету платника (а.с.56-70). При цьому суд зауважує, що судове рішення не може ґрунтуватися на припущеннях.
Оскаржуючи застосування штрафних санкцій, позивач не спростував наявність самої недоїмки, яка стала підставою для нарахування таких санкцій.
Таким чином, з боку позивача не доведено наявності порушень відповідачем податкового обліку, відображеного в ІКП, певні дії відповідача щодо відображення в ІКП стану розрахунків позивачем не оскаржені.
Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оскільки позивачем не доведено порушення з боку відповідача порядку ведення оперативного обліку земельного податку, а прийняте відповідачем податкове повідомлення-рішення від 25.03.2020 року № 0017435505 відповідає показникам податкового обліку, не спростованих позивачем, судом не встановлено підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до статті 139 КАС України, через відмову у задоволенні позову відсутні підстави для розподілу понесених позивачем судових витрат.
Керуючись статтями 2, 139, 241-246, 255, 295, 297 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (м. Маріуполь, вул. К. Лібкнехта, буд. 177 «а», ЄДРПОУ 00191678) до Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області (87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, буд. 59, код ЄДРПОУ 43142826) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 25.03.2020 року № 00147435504 - відмовити.
Вступна та резолютивна частина рішення виготовлена та проголошена 08 жовтня 2020 року. Рішення складено у повному обсязі 19 жовтня 2020 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Г.А. Чекменьов