
Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа №711/5817/20
Провадження № 2-а/711/85/20
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 жовтня 2020 року Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого – судді: Скляренко В.М.
при секретарі Слабко Ю.М.
за участі:
представника позивачки Накоп`юк Я.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Інспектора ВПП АР Крим та м. Севастополь Короткова Євгена Вікторовича, третя особа: Департамент патрульної поліції про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,
в с т а н о в и в :
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до Придніпровського районного суду м. Черкаси із позовом до Інспектора ВПП АР Крим та м. Севастополь Короткова Євгена Вікторовича, третя особа: Департамент патрульної поліції про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності.
В обґрунтування позову вказує, що 07.08.2020 року Інспектором ВПП АР Крим та м. Севастополь Коротковим Є.В. відносно неї (позивачки) було винесено постанову серії ДПО18 № 978288 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі. Згідно даної постанови вона (позивачка) – водій автомобіля Chevrolet Volt, д.н.з. НОМЕР_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 122 КУпАП, а саме 07.08.2020 року o 13.01 год. в Херсонській області Генічеський район на перехресті доріг М-17 та Р-17 502 км. при проїзді перехрестя виїхала на смугу для зустрічного руху, чим порушила п. 10.5 Правил дорожнього руху.
Із вказаною постановою не погоджується, оскільки вона винесена з порушенням норм права та є незаконною, оскільки вона (позивачка) жодних порушень, передбачених Правилами дорожнього руху вона не вчиняла. Сама подія належними та допустимим доказами не підтверджена.
Вказує, що 07.08.2020 року виконуючи маневр поворот ліворуч, вона (позивачка) рухалася згідно дорожніх знаків, розмітки та умов дорожнього покриття, виїзд на смугу зустрічного руху не допускала.
Відповідно до ст. 280 КУпАП посадова особа при розгляді справи про адміністративне правопорушення повинна з`ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні. Доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. (ст.. 251 КУпАП).
Однак відповідачем жодних належних та допустимих доказів вчинення нею (позивачкою) адміністративного правопорушення , передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП надано не було, а також було порушено її право на ознайомлення із матеріалами справи.
А тому, просить: скасувати постанову про накладення на неї – ОСОБА_1 адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі від 07.08.2020 року, серії ДПО18 № 978288, винесену Інспектором ВПП АР Крим та м. Севастополь Коротковим Є.В., та закрити провадження у справі.
Ухвалою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 11.09.2020 року відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Інспектора ВПП АР Крим та м. Севастополь Короткова Євгена Вікторовича, третя особа: Департамент патрульної поліції про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, відповідачу наданий строк для надання відзиву на позовну заяву.
В судовому засіданні представник позивачки ОСОБА_1 – адвокат Накоп`юк Я.В. позовні вимоги ОСОБА_1 підтримав та просив скасувати постанову про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі від 07.08.2020 року, серії ДПО18 № 978288, винесену Інспектором ВПП АР Крим та м. Севастополь Коротковим Є.В., та закрити провадження у справі.
В судове засідання відповідач – Інспектор ВПП АР Крим та м. Севастополь ОСОБА_2 не з`явився, не повідомивши суд про причину неявки, хоча про день, час та місце розгляду справи був повідомлений в установленому законом порядку, що стверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Відзиву на позовну заяву до суду не подавав.
В судове засідання представник третьої особи не з`явився, не повідомивши суд про причину неявки, хоча про день, час та місце розгляду справи був повідомлений в установленому законом порядку, що стверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Така неявка відповідача та представника третьої особи, повідомлених у встановленому законом порядку про день, час та місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Суд, заслухавши пояснення представника позивачки ОСОБА_1 – адвоката Накоп`юк Я.В., дослідивши письмові матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Спірні правовідносини врегульовані нормами Конституції України, Законом України «Про Національну поліцію», Кодексом України про адміністративні правопорушення, Правилами дорожнього руху, затвердженими постановою КМУ від 10.10.2001 року №1306, Інструкцією з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженою наказом МВС України від 07.11.2015 року № 1395.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як передбачено ч. 1 ст. 3 Закону України «Про Національну поліцію», у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.
За змістом п. 1-2 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію», поліцейський зобов`язаний: неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; професійно виконувати свої службові обов`язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов`язків, наказів керівництва.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до п. 1 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 2 від 06.03.2008 року «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень КАС України під час розгляду адміністративних справ щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень» належить перевірити, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
В судовому засіданні встановлено, що 07.08.2020 року Інспектором ВПП АР Крим та м. Севастополь Коротковим Є.В. було винесено постанову серії ДПО18 № 978288 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, яке зафіксоване не в автоматичному режимі, згідно з якою на ОСОБА_1 було накладено адміністративне стягнення – штраф у розмірі 425 грн., за скоєне нею адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 122 КУпАП, а саме за те, що остання 07.08.2020 року о 13.01 год., керуючи автомобілем Chevrolet Volt, д.н.з. НОМЕР_1 в Херсонській області Генічеський район на перехресті доріг М-17 та Р-17 502 км. при проїзді перехрестя виїхала на смугу для зустрічного руху, чим порушила п. 10.5 Правил дорожнього руху.
Відповідно до статті 14 Закону України «Про дорожній рух», учасники дорожнього руху зобов`язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ від 10.10.2001 року № 1306, та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху, створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам, виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.
Частина 2 статті 122 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність у вигляді накладення штрафу в розмірі двадцяти п`яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за порушення правил проїзду перехресть, зупинок транспортних засобів загального користування, проїзд на заборонний сигнал світлофора або жест регулювальника, порушення правил обгону і зустрічного роз`їзду, безпечної дистанції або інтервалу, розташування транспортних засобів на проїзній частині, порушення правил руху автомагістралями, користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку, використання цих приладів та їх переобладнання з порушенням вимог відповідних стандартів, користування під час руху транспортного засобу засобами зв`язку, не обладнаними технічними пристроями, що дозволяють вести перемови без допомоги рук (за винятком водіїв оперативних транспортних засобів під час виконання ними невідкладного службового завдання), а так само порушення правил навчальної їзди.
Відповідно до пункту 10.5 ПДР України, затверджених постановою КМУ від 10.10.2001 року № 1306,
Поворот необхідно виконувати так, щоб під час виїзду з перехрещення проїзних частин транспортний засіб не опинився на смузі зустрічного руху, а у разі повороту праворуч слід рухатися ближче до правого краю проїзної частини. Виїзд з перехрестя, де організовано круговий рух, може здійснюватися з будь-якої смуги, якщо напрямок руху не визначено дорожніми знаками чи розміткою і це не створить перешкод транспортним засобам, що рухаються в попутному напрямку праворуч.
Частиною 1 статті 222 КУпАП передбачено, що органи Національної поліції розглядають, зокрема, справи про адміністративні правопорушення: про порушення правил дорожнього руху, правил, що забезпечують безпеку руху транспорту, передбачені частиною другою статті 122 КУпАП.
Згідно з п. 4 розділу І Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, яка затверджена наказом МВС України від 07.11.2015 року № 1395, у разі виявлення правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, розгляд якого віднесено до компетенції Національної поліції України, поліцейський виносить постанову у справі про адміністративне правопорушення, в т.ч. передбачене ч. 2 ст. 122 КУпАП, без складання відповідного протоколу.
Положеннями ч. 2 ст. 258 КУпАП передбачено, що протокол не складається у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції, та адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі.
Згідно статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати, у тому числі, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Отже, особа, яка уповноважена розглядати справу про адміністративне правопорушення зобов`язана по-перше, встановити склад правопорушення, яким згідно статті 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення є протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність, по-друге, дослідити докази та оцінити їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (стаття 252 КУпАП).
Вина особи, яка притягається до відповідальності, має бути доведена належними доказами, а не ґрунтуватися на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь (ст. 62 Конституції України).
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідачем, на якого в силу ч. 2 ст. 77 КАС України, покладено обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, не надано суду належних та переконливих доказів, у розумінні ст. 251 КУпАП та ст. 73 КАС України, які б підтверджували вчинення позивачкою ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП, за яке її було притягнуто до відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 425 грн.
Варто зазначити, що презумпція невинуватості застосовується і до адміністративних правопорушень. Таку позицію констатував і Європейський суд з прав людини, зокрема у справі «Надточій проти України» від 15.05.2008 року.
В силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи прирівнюються до доведеної невинуватості цієї особи.
Відповідач, який є суб`єктом владних повноважень, всупереч вимогам ч. 2 ст. 77 КАС України, не надав суду жодних належних і допустимих у розумінні ст. 72 КАС України доказів, які б підтверджували правомірність винесення оскаржуваної постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, не спростував тверджень позивачки щодо відсутності самої події адміністративного правопорушення, за яке її притягнуто до адміністративної відповідальності. Зокрема доказів того, що позивачка при проїзді перехрестя виїхала на смугу для зустрічного руху.
Відсутність належних та допустимих доказів події адміністративного правопорушення, в тому числі відеозапису такої події, не дає можливості прийти до висновку про те, що позивачка допустила порушення вимог п. 10.5 ПДР України.
За таких обставин факт вчинення позивачкою ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП, є недоведеним, а тому притягнення її до адміністративної відповідальності не може вважатися законним, внаслідок чого оскаржувана позивачкою постанова підлягає скасуванню, а справа про адміністративне правопорушення закриттю на підставі п. 3 ч. 3 ст. 286 Кодексу адміністративного судочинства України.
Крім того, на підставі ч. 1 ст. 139 КАС України відповідно до якої у випадку задоволення позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа, а також враховуючи правову позицію, викладену в постанові Великої Палати Верховного Суду від 18.03.2020 року по справі №543/775/17, в зв`язку із задоволенням позову із Департаменту патрульної поліції Національної поліції України в дохід держави необхідно стягнути судовий збір в розмірі 420 грн. 40 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст. 9, 33, 122, 251, 252, 256, 258, 276, 279, 280, 283, 288, 293 КУпАП, ст. ст. 6, 8, 9, 20, 77, 122, 222, 286, 227, 228, 241-246, 286, 294, 295 КАС України, Правилами дорожнього руху України, суд, -
в и р і ш и в :
Позовні вимоги ОСОБА_1 – задовольнити.
Постанову в справі про адміністративне правопорушення ДПО18 № 978288 від 07.08.2020 року про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу, винесену Інспектором ВПП АР Крим та м. Севастополь Коротковим Євгеном Вікторовичем – скасувати.
Провадження по адміністративній справі – закрити.
Стягнути з Департаменту патрульної поліції (03048, м. Київ, вул. Федора Ернста, 3, ЄДРПОУ 401086446) за рахунок бюджетних асигнувань на користь держави судовий збір у розмірі 420 грн. 40 коп.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду через Придніпровський районний суд м. Черкаси шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Повний текст судового рішення складений 23.10.2020 року.
Головуючий: В.М. Скляренко