
Справа №701/1166/17-а
Провадження №6-а/701/1/20
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23.10.2020 Маньківський районний суд, Черкаської області
в складі: головуючого-судді - Калієвського І. Д.
за участю секретаря - Байдужої Г. І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Маньківка заяву відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення чи зміну способу і порядку виконання рішення суду у справі №701/1166/17-а від 28 березня 2018 року, -
В С Т А Н О В И В :
Відділ примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) звернувся в суд з заявою про встановлення чи зміну способу і порядку виконання рішення суду від 28 березня 2018 року у справі №701/1166/17-а.
Свою заяву обґрунтовує тим, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) перебуває виконавче провадження №62454439, з виконання виконавчого листа №701/1166/17-а від 28.03.2018 Маньківського районного суду Черкаської області про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 23.05.2017 року №8573 провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 та виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 01.01.2016 до моменту здійснення перерахунку та виплачувати таку пенсію в подальшому з урахуванням здійсненого перерахунку.
03.07.2020 року винесено постанову про відкриття виконавчого провадження з виконавчого листа №701/1166/17-а від 28.03.2018 Маньківського районного суду Черкаської області про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 23.05.2017 року №8573 провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 та виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 01.01.2016 до моменту здійснення перерахунку та виплачувати таку пенсію в подальшому з урахуванням здійсненого перерахунку.
Державним виконавцем, згідно постанови про відкриття виконавчого провадження надано боржнику 10 робочих днів для виконання. Того ж дня направлено до виконання ГУПФУ в Черкаській області та стягувачу для відома за вих. №9165.
23.07.2020 року до відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) надійшли листи від боржника - ГУПФУ в Черкаській області про те, що за вищевказаним рішенням суду виконано, а саме: Головним управлінням дане рішення суду, яке набрало законної сили 02.03.2018 Управлінням 26.03.2018 проведено перерахунок пенсії і з цього періоду пенсія уже виплачувалася у новому збільшеному розмірі, а за період з січня 2016 до набрання рішенням законної сили нараховано суму боргу в розмірі 19124,02 грн., що підтверджується протоколом на доплату. Сума нарахованих пенсій для виплати за період з січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, обчислена станом на 1 січня 2018 року, буде виплачуватися після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету України.
Оскільки рішення суду боржником не виконано, 14.08.2020 року, державним виконавцем складено акт про невиконання рішення суду та винесено постанову про накладення штрафу на боржника в розмірі 5100,00 грн., якою зобовязано виконати рішення суду протягом десяти робочих днів та попереджено про кримінальну відповідальність за умисне невиконання рішення суду.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень виконання рішення суду про зобов`язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження», з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом. У разі якого рішення суду, зазначені в частині першій цієї статті, не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків коли стягував перешкоджає проведенню виконавчих дій, державний виконавець зобов`язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.
Представник відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) в судове засідання не з`явився, але згідно заяви просить справу розглядати у його відсутність та підтримує вимоги в повному обсязі.
Представник ГУПФ України в Черкаській області в судове засідання не з`явився.
ОСОБА_1 , в судове засідання не з"явився.
Суд, вивчивши та дослідивши письмові матеріали справи, приходить до наступного.
Відповідно до ст. 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду. Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Судом встановлено, що рішенням Маньківського районного суду Черкаської області від 21.12.2017 по адміністративній справі №701/1166/17-а позов задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м.Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538) щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН: НОМЕР_1 ) з 01.01.2016 відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська,23, м.Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538) відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 23.05.2017 №8573 провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН: НОМЕР_1 ) та виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 01.01.2016 до моменту здійснення перерахунку та виплачувати таку пенсію вподальшому з урахуванням здійсненого перерахунку.
Як вбачається з постанови про відкриття виконавчого провадження від 03.07.2020 року, на виконанні у відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби ГТУЮ в Черкаській області знаходиться виконавче провадження з виконання виконавчого листа Маньківського районного суду Черкаської області № 701/1166/17-а, виданого 28.03.2018 року про зобов`язання ГУПФ України в Черкаській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 1 січня 2016 року відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та здійснити виплату не отриманої суми пенсії без обмеження будь-яким строком.
Відповідно до статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.».
Статтею 117 Конституції України передбачено, що Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов`язковими до виконання.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», (далі постанова №103) врегульовано питання виплати перерахованих пенсій.
Постановою №103 передбачено перерахунок пенсій з 1 січня 2016 року, призначених згідно із Законом № 2262, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.
Виплата перерахованих пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) здійснюється з 1 січня 2018 року.
Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, обчислена станом на 1 січня 2018 року, виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої особою пенсії;
з 1 січня 2020 року щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої особою пенсії та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» основним завданням Фонду, крім іншого, є забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат,які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів ПФУ та інших джерел, визначених законодавством.
Згідні зі статтею 8 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон №2262-ХІІ) фінансування витрат, пов`язаних з реалізацією цьогоЗакону, забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
За рахунок інших джерел фінансування виплата пенсій не здійснюється.
Згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, постановами Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі постанова № 103) з 1 січня 2016 року на виконання рішення суду ОСОБА_1 головним управлінням 26.03.2018 здійснено перерахунок пенсії за період з 01.01.2016 до набьрання рішенням законної сили. Нараховано суму 19124,02 грн., що підтверджується розрахунком на доплату (а.с.97).
Зазначений перерахунок проведено згідно з нормами законодавства, що діяли на 01.01.2016 року
Згідно зі статтею 22 Конституції Україниправа і свободи людини і громадянина, закріплені цієюКонституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Звуження змісту та обсягу існуючих конституційних прав і свобод людини є їх обмеженням. Верховна Рада України повноважна ухвалювати закони, що встановлюють обмеження, відповідно до таких критеріїв: «обмеження щодо реалізації конституційних прав і свобод не можуть бути свавільними та несправедливими, вони мають встановлюватися виключноКонституцієюі законами України, переслідувати легітимну мету, бути обумовленими суспільною необхідністю досягнення цієї мети, пропорційними та обґрунтованими, у разі обмеження конституційного права або свободи законодавець зобов`язаний запровадити таке правове регулювання, яке дасть можливість оптимально досягти легітимної мети з мінімальним втручанням у реалізацію цього права або свободи і не порушувати сутнісний зміст такого права» (абзац третій підпункту 2.1 пункту 2 мотивувальної частинирішення Конституційного Суду України від 01.06.2016 №2-рп/2016).Спірні відносини стосуються права позивача на одержання пенсії, що має бути перерахована з урахуваннях грошового забезпечення діючих поліцейських.
Позивачу Закон №2262-ХІІ гарантує право на перерахунок такої пенсії, виходячи з розміру грошового забезпечення діючих поліцейських. Водночас визначення умов та порядку проведення такого перерахунку Законом №2262-ХІІ віднесено до компетенції Кабінету Міністрів України.
Суд вважає,що з прийняттям Кабінету Міністрів України Постанови № 103 не відбулось звуження існуючих прав позивача, оскільки відповідною постановою визначено лише порядок виплати перерахованих пенсій.
Судом встановлено ,що головне управління не відмовляє у виплаті пенсії та не посилається на відсутність коштів як на причину невиконання свого зобов`язання, оскільки пенсія позивачу виплачується щомісячно, а фактично зазначає, що виплата підвищення в повному обсязі буде здійснена в порядку, який передбачений пунктом 2Постанови КабінетуМіністрів Українивід 21.02.2018року №103«Про перерахунокпенсій особам,які звільненіз військовоїслужби,та деякиміншим категоріямосіб» достатті 113 Конституції України,статті 1 Закону України «Про Кабінет Міністрів України`Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади, діяльність якого, зокрема, спрямовується на забезпечення інтересів українського народу шляхом виконанняКонституціїта законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно доКонституціїта законів України.
Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади, який у своїй діяльності керуєтьсяКонституцієюта законами України, здійснює визначеніКонституцієюта законами України повноваження, видає постанови і розпорядження в межах своєї компетенції, здійснює, поміж іншого, внутрішню політику держави, вживає заходи щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина, забезпечує проведення фінансової політики, політики у сфері соціального захисту, забезпечує виконання затвердженого Верховною Радою України Державного бюджету України (статті113,116та117 Конституції України).
Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції відповідно до ст.17 Конституції України ,якій кореспондуєстаття 49 Закону України «Про Кабінет Міністрів України», видає постанови і розпорядження, які є обов`язковими до виконання.
Правовий порядок в Україні відповідно до ст.19 Конституції ґрунтується на засадах, відповідно до яких, ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.
Згідно з ч.1 ст. 58 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» Пенсійний фонд України є органом який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсію та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання пов`язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції передбачені Законами України і статутом Пенсійного фонду України.
Аналіз норм КАС України свідчить про те, що завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а у гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень, оскільки ключовим його завданням є здійснення правосуддя.
Завдання, покладені на органи Пенсійного фонду України, в тому числі щодо прийняття рішення про призначення (перерахунок) пенсії із зазначенням її розміру, за своєю правовою природою, є їх виключною компетенцією (дискреційними повноваженнями), тобто втручання в таку діяльність є формою втручання в дискреційні повноваження наведеного органу та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядуванню, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином невиплата суми боргу стягувачу в зв`язку з ненадходженням коштів державного бюджету на такі витрати не може бути підставою зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення, яке набрало законної сили, оскільки реалізація особою права, що пов`язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена в залежність від бюджетних асигнувань.
Керуючись ст.243,250,370, 378 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
В задоволенні заяви відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення чи зміну способу і порядку і порядку виконання рішення суду у справі №701/1166/17-а від 28 березня 2018 року - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Шостого адміністративного апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги в 15-денний строк з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду або розгляду справи в порядку скороченого провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження, а в разі її оскарження - після розгляду справи апеляційним судом, якщо вона не буде скасована.
Суддя І.Д.Калієвський