
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 жовтня 2020 року м. Київ № 640/13924/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Аверкової В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Атрія Буд»
до Головного управління Державної податкової служби у Київській області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення
УСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Атрія Буд» (далі по тексу - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби у Київській області (далі по тексту - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 16 березня 2020 року № 0033925104.
В обґрунтування позову зазначено, що TOB «Атрія Буд» було помилково виписано податкову накладну № 16 від 05 листопада 2019 року та зареєстровано її в ЄРПН 02 грудня 2019 року. Визначивши помилку при реєстрації податкової накладної №16 від 05 листопада 2019 року, TOB «Атрія Буд» виписано та зареєстровано в ЄРПН розрахунок коригування № 19 від 29 листопада 2019 року. Відтак, застосування штрафу за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, визначених пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України позивач вважає протиправним, а спірне податкове повідомлення - рішення від 16 березня 2020 року № 0033925104 таким, що підлягає скасуванню.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 червня 2020 року відкрито провадження у справі, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
26 серпня 2020 року (відповідно до відмітки служби діловодства суду) надійшов відзив податкового органу, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову з підстав його необґрунтованості.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружним адміністративним судом міста Києва встановлено наступне.
За результатом аналізу Єдиного реєстру податкових накладних Товариства з обмеженою відповідальністю «Атрія Буд» встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, визначених пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, а саме: податкова накладна № 16 від 05 листопада 2019 року зареєстрована 02 грудня 2019 року, кількість днів затримки складає 2 дні (акт камеральної перевірки № 365/10-36-51/42771532 від 20 січня 2020 року).
На підставі висновків акту камеральної перевірки № 365/10-36-51/42771532 від 20 січня 2020 року Головним управлінням Державної податкової служби у м. Києві прийнято податкове повідомлення - рішення від 16 березня 2020 року № 0033925104, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю «Атрія Буд» застосовано штраф у розмірі 33350,00 грн.
З матеріалів справи вбачається, що між Товариством з обмеженою відповідальністю «Гран Де Марін» (Сторона-1) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Атрія Буд» (Сторона-2) 01 листопада 2019року був заключений Договір № ГДМ-АБ/ФД про надання поворотної фінансової допомоги (належним чином завірена копія додана до матеріалів справи), предметом якого є:
Сторона-1 надає Стороні-2 у користування поворотну фінансову допомогу (надалі за текстом - Допомога), а Сторона-2 зобов`язується повернути Стороні-1 отриману Допомогу в строк та на умовах, визначених цим Договором. Поняття «Допомога» Сторони розуміють відповідно до визначення, передбаченого пунктом 14.1.257 статті 14 Податкового кодексу України, а саме - це сума грошових коштів в національній валюті України, що надаються Стороні-2 у користування за цим Договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов`язковою до повернення.
Відповідно до п. 2.1. статті 2 даного договору сума Допомоги, що надається Стороні- 2 Стороною-1 на підставі цього Договору, становить 2 500 000 (два мільйони п`ятсот тисяч) гривень 00 копійок, без ПДВ. Допомога надається в національній валюті України - гривні на безоплатній основі.
Відповідно до п. 2.2. статті 2. Сторона-1 надає Допомогу у безготівковій формі шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок Сторони-2 протягом 5 (п`яти) банківських днів з дати укладення цього Договору.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Гран Де Марін» 05 листопада 2019 року перерахувало на банківський рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю «Атрія Буд» (п/р НОМЕР_1 в АБ КБ «ПРИВАТБАНК», код банку 305299) суму 2 001 000,00 ( два мільйони одна тисяча грн. 00 копійок) гривень (належним чином завірена копія виписки банку міститься в матеріалах справи).
В призначенні платежу було помилково вказано «Аванс за роботи згідно Дог.ген.підряду NAB-ГДМ від 01.07.2019р. У сумі 1667500.00 грн., ПДВ - 20 % 333500.00 грн.» про що Товариство з обмеженою відповідальністю «Гран Де Марін» 29 листопада 2019 року листом №29/11/2019-1 повідомило Товариство з обмеженою відповідальністю «Атрія Буд» (належним чином завірена копія листа додана). Відповідно до даного листа Товариство з обмеженою відповідальністю «Гран Де Марін» просить в платіжному дорученні №48 від 05 листопада 2019 року на суму 2 001 000,00 (два мільйони одна тисяча грн. 00 копійок) гривень, що була перерахована з р/р № НОМЕР_2 в AT КБ «Приватбанк» на рахунок одержувача TOB «АТРІА БУД» в графі призначення платежу вважати вірним: «Надання поворотної фінансової допомоги згідно договору № ГДМ-АБ/ФД від 01 листопада 2019 року, без ПДВ».
Отже, позивач наголошує, що кошти на рахунок TOB «Атрія Буд» були отриманні як «Допомога», яку Сторони розуміють відповідно до визначення, передбаченого пунктом 14.1.257 статті 14 Податкового кодексу України, а саме - це сума грошових коштів в національній валюті України, що надаються Стороні-2 у користування за цим Договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов`язковою до повернення.
TOB «Атрія Буд» було сформовано помилково податкову накладну № 16 від 05 листопада 2019 року та зареєстровано її в ЄРПН 02 грудня 2019 року (належним чином завірена копія податкової накладної та квитанції про її реєстрацію містяться в матеріалах справи).
Визначивши помилку при реєстрації податкової накладної №16 від 05 листопада 2019 року TOB «Атрія Буд» виписано та зареєстровано в ЄРПН розрахунок коригування № 19 від 29 листопада 2019 року (належним чином завірена копія розрахунку коригування та квитанції про її реєстрацію міститься в матеріалах справи).
Спірні правовідносини, що склались між сторонами регулюються Конституцією України, Податковим кодексом України, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
В силу вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Згідно з пунктом 75.1 статті 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
У свою чергу, підпунктом 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Статтею 76 Податкового кодексу України встановлено, що камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов`язкова.
Таким чином метою камеральної перевірки є виявлення в поданій звітності, інших даних систем електронного адміністрування, зокрема Єдиного реєстру податкових накладних (далі - ЄРПН), арифметичних та/або методологічних помилок, або інших відомостей, які призвели до заниження/завищення податкових зобов`язань або свідчать про допущені платником податків порушення термінів, порядку реєстрації податкових накладних, акцизних накладних або про неподання (несвоєчасне подання) податкової звітності, відповідальність за що передбачена статтями 120, 1201, 1202 Податкового кодексу України.
Згідно з підпунктами "а", "б" пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України, об`єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
У свою чергу, датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг, згідно положень пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України, вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.
Відповідно до пункту 188.1 статті 188 Податкового кодексу України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів.
Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Відповідно до пункту 74.3 статті 74 Податкового кодексу України зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики
За визначенням пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (далі по тексту - Порядок №1246) податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з пунктом 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Аналогічні норми містяться у пункті 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, згідно яким реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 5 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №117 (надалі - Порядок №117), податкова накладна/ розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.
Відповідно до змісту пункту 10 Порядку №117 критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади. ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.
Пунктом 13 Порядку №117 передбачено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складання податкової накладної/розрахунку коригування; 2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД/послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена; 3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що TOB «Атрія Буд» було сформовано помилково податкову накладну № 16 від 05 листопада 2019 року та зареєстровано її в ЄРПН 02 грудня 2019 року (належним чином завірена копія податкової накладної та квитанції про її реєстрацію містяться в матеріалах справи).
Визначивши помилку при реєстрації податкової накладної №16 від 05 листопада 2019 року TOB «Атрія Буд» виписано та зареєстровано в ЄРПН розрахунок коригування № 19 від 29 листопада 2019 року (належним чином завірена копія розрахунку коригування та квитанції про її реєстрацію міститься в матеріалах справи).
Суд зазначає, що позивачем виправлено помилку шляхом реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної № 19 від 29 листопада 2019 року до проведення камеральної перевірки та застосування за її наслідками штрафу.
З огляду на викладене, суд вважає нарахування штрафу необґрунтованим, а податкове повідомлення - рішення від 16 березня 2020 року № 0033925104 таким, що підлягає скасуванню.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем не доведено правомірність рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Атрія Буд» підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Атрія Буд» - задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління Державної податкової служби у м. Києві від 16 березня 2020 року № 0033925104.
3. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Атрія Буд» (08301, м. Бориспіль, вул. Запорізька, 12, код ЄДРПОУ 42771532) понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) гривні за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Київській області (03151, м. Київ, вул. Народного Ополчення, 5-А, код ЄДРПОУ 43141377).
Рішення суду, відповідно до частин першої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя В.В. Аверкова