
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про закриття провадження у справі
19 жовтня 2020 року ЛуцькСправа № 140/5954/20 Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Сороки Ю.Ю.,
суддів Костюкевича С.Ф., Ксензюка А.Я..
при секретарі судового засідання Шопік М.М.,
за участю представників позивача Сафулька С.Ф., Леміщака Д.М.,
представників відповідачів Хорошої С.В.,
розглянувши у підготовчому засіданні справу за позовом трудового колективу комунального підприємства “Волинське обласне дитяче територіальне медичне об`єднання” Волинської обласної ради, благодійної організації “Благодійний фонд “Серце в долонях”, громадської організації “Об`єднання батьків дітей хворих на цукровий діабет “Інсулін”, ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дочки ОСОБА_2 до Волинської обласної ради, Головного управління Державної податкової служби у Волинській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача – Управління охорони здоров`я Волинської обласної державної адміністрації, Комунальне підприємство “Волинський обласний перинатальний центр” Волинської обласної ради про визнання протиправними та скасування рішення, відкликання вимоги,
ВСТАНОВИВ:
Трудовий колектив комунального підприємства “Волинське обласне дитяче територіальне медичне об`єднання” Волинської обласної ради, благодійна організація “Благодійний фонд “Серце в долонях”, громадська організація “Об`єднання батьків дітей хворих на цукровий діабет “Інсулін”, ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дочки ОСОБА_2 звернулися з позовом до Волинської обласної ради, Головного управління Державної податкової служби у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення Волинської обласної ради №28/25 від 12.02.2020 “Про реорганізацію комунального підприємства “Волинське обласне дитяче територіальне медичне об`єднання” Волинської обласної ради”, визнання протиправною та відкликання вимоги ГУ ДПС у Волинській області №5999/10/03/-20-05-04-10 від 27.02.2020.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 22.04.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи ухвалено проводити за правилами загального позовного провадження.
19.06.2020 позивачами змінено підстави позову та уточнено формулювання прохальної частини позову. Просили суд визнати протиправним та скасувати рішення Волинської обласної ради №28/25 від 12.02.2020 “Про реорганізацію комунального підприємства “Волинське обласне дитяче територіальне медичне об`єднання” Волинської обласної ради”, визнати протиправними дії Головного управління Державної податкової служби у Волинській, які виразились у вимозі ГУ ДПС у Волинській області №5999/10/03/-20-05-04-10 від 27.02.2020 до Комунального підприємства Волинське обласне дитяче територіальне медичне об`єднання” Волинської обласної ради” розірвати трудові відносини з найманими працівниками.
Ухвалою судді від 2.09.2020 призначено колегіальний розгляд даної справи.
Ухвалою суду від 5.10.2020 ухвалено: замінити в цій адміністративній справі позивача Комунальне підприємство “Волинське обласне дитяче територіальне медичне об`єднання” Волинської обласної ради, його правонаступником - Комунальним підприємством “Волинське обласне територіальне медичне об`єднання захисту материнства і дитинства” Волинської обласної ради.
Позовну заяву Комунального підприємства “Волинське обласне територіальне медичне об`єднання захисту материнства і дитинства” Волинської обласної ради до Волинської обласної ради, Головного управління Державної податкової служби у Волинській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача – Управління охорони здоров`я Волинської обласної державної адміністрації, Комунальне підприємство “Волинський обласний перинатальний центр” Волинської обласної ради про визнання протиправними та скасування рішення, відкликання вимоги, залишити без розгляду.
В підготовчому судовому засіданні 19.10.2020, з урахуванням правових висновків викладених у постанові Великої Палати Верховного суду у справі № 813/1232/18, судом ініційоване (поставлене на вирішення) питання про закриття провадження у справі в частині позовних вимог про визнання протиправними та скасування рішення №28/25 від 12.02.2020 “Про реорганізацію комунального підприємства “Волинське обласне дитяче територіальне медичне об`єднання” Волинської обласної ради”.
В підготовчому судовому засіданні представники позивача заперечили про закриття провадження у справі в частині позовних вимог про визнання протиправними та скасування рішення №28/25 від 12.02.2020 “Про реорганізацію комунального підприємства “Волинське обласне дитяче територіальне медичне об`єднання” Волинської обласної ради”.
Представник відповідача наполягав на закритті провадження у справі в частині позовних вимог про визнання протиправними та скасування рішення №28/25 від 12.02.2020 “Про реорганізацію комунального підприємства “Волинське обласне дитяче територіальне медичне об`єднання” Волинської обласної ради”.
З`ясувавши предмет спору, заслухавши думку учасників судового процесу, суд приходить висновку про закриття провадження у справі в частині позовних вимог про визнання протиправними та скасування рішення №28/25 від 12.02.2020 “Про реорганізацію комунального підприємства “Волинське обласне дитяче територіальне медичне об`єднання” Волинської обласної ради”, з огляду на наступне.
Трудовий колектив комунального підприємства “Волинське обласне дитяче територіальне медичне об`єднання” Волинської обласної ради, благодійна організація “Благодійний фонд “Серце в долонях”, громадська організація “Об`єднання батьків дітей хворих на цукровий діабет “Інсулін”, ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дочки ОСОБА_2 звернулися з позовом до Волинської обласної ради, Головного управління Державної податкової служби у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення Волинської обласної ради №28/25 від 12.02.2020 “Про реорганізацію комунального підприємства “Волинське обласне дитяче територіальне медичне об`єднання” Волинської обласної ради”, визнання протиправною та відкликання вимоги ГУ ДПС у Волинській області №5999/10/03/-20-05-04-10 від 27.02.2020.
Зі змісту оскаржуваного позивачами рішення Волинської обласної ради №28/25 від 12.02.2020 “Про реорганізацію комунального підприємства “Волинське обласне дитяче територіальне медичне об`єднання” Волинської обласної ради” вбачається, що Волинська обласна рада, відповідно до статей 43,59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Законів України «Основи законодавства України про охорону здоров`я», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства з питань діяльності закладів охорони здоров`я», «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», рішення обласної ради від 11 червня 2004 року № 11\20 «Про управління майном спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, області» вирішила: 1) Припинити (реорганізувати) Комунальне підприємство «Волинське обласне дитяче територіальне медичне об`єднання» Волинської обласної ради, шляхом його приєднання до Комунального підприємства «Волинський обласний перинатальний центр» Волинської обласної ради; 2) Визначити, що комунальне підприємство «Волинський обласний перинатальний центр» Волинської обласної ради є правонаступником усіх майнових і немайнових прав комунального підприємства «Волинське обласне дитяче територіальне медичне об`єднання» Волинської обласної ради. Доручено управлінню охорони здоров`я забезпечити вжиття всіх необхідних заходів щодо припинення (реорганізації) комунального підприємства, створити комісію з припинення (реорганізації) юридичної особи, розробити і подати на затвердження голові обласної ради статут комунального підприємства «Волинський обласний перинатальний центр» Волинської обласної ради.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Згідно ст.1 цього Закону - районні та обласні ради - органи місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст. Право комунальної власності - право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування
Згідно п.20 ст.43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються питання щодо управління об`єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Згідно ч.4 та ч.5 ст.60 цього Закону районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об`єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад.
Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правоможності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об`єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об`єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Згідно статті 169 Цивільного кодексу України територіальні громади діють у цивільних відносинах на рівних правах з іншими учасниками цих відносин.
Територіальні громади можуть створювати юридичні особи публічного права (комунальні підприємства, спільні комунальні підприємства, навчальні заклади тощо) у випадках та в порядку, встановлених Конституцією України та законом.
Територіальні громади можуть створювати юридичні особи приватного права (підприємницькі товариства тощо), брати участь в їх діяльності на загальних підставах, якщо інше не встановлено законом.
Аналіз вказаних норм дає підстави дійти висновку, що створення органом місцевого самоврядування комунального підприємство є діяльністю по розпорядженню власністю територіальної громади, яка містить ознаки приватноправового спору з майнових відносин.
Як вбачається з наявного в матеріалах справи статуту Комунального підприємства «Волинське обласне дитяче територіальне медичне об`єднання» Волинської обласної ради, зазначене підприємство є закладом охорони здоров`я-комунальним унітарним некомерційним підприємством, що надає медичну допомогу населенню на умовах, встановлених законодавством України та статутом, а також вживає заходів з підтримання громадського здоров`я.
Підприємство створене відповідно до рішення Волинської обласної ради від 20.12.2018 № 22/27 шляхом перетворення Волинського обласного дитячого територіального медичного об`єднання в комунальне некомерційне підприємство.
Засновником та власником підприємства є Волинська обласна рада.
Згідно статуту Комунального підприємства «Волинський обласний перинатальний центр» є закладом охорони здоров`я-комунальним унітарним некомерційним підприємством, що надає медичну допомогу населенню на умовах, встановлених законодавством України та статутом, а також вживає заходів з підтримання громадського здоров`я.
Підприємство створене відповідно до рішення Волинської обласної ради. Засновником та власником підприємства є Волинська обласна рада.
Таким чином, Волинська обласна рада рішенням №28/25 від 12.02.2020 “Про реорганізацію комунального підприємства “Волинське обласне дитяче територіальне медичне об`єднання” Волинської обласної ради” – розпоряджалась майном територіальної громади (територіальних громад) реалізовуючи, саме, організаційно-господарську діяльність, якою Волинська обласна рада реалізовувала своє право на створення, припинення та реорганізацію комунальної установи.
Відтак, Волинська обласна рада в правовідносинах, що виникли у зв`язку із винесенням оскаржуваного рішення №28/25 від 12.02.2020 “Про реорганізацію комунального підприємства “Волинське обласне дитяче територіальне медичне об`єднання” Волинської обласної ради” не діяла як суб`єкт владних повноважень.
Згідно із частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 4 КАС України публічно-правовий спір - це спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Суб`єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини першої статті 4 КАС).
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 19 КАС юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Відповідно до статті 20 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках.
З аналізу наведених процесуальних норм убачається, що до адміністративної юрисдикції відноситься справа, яка виникає зі спору в публічно-правових відносинах, що стосується цих відносин, коли один з його учасників - суб`єкт владних повноважень здійснює владні управлінські функції, в цьому процесі або за його результатами владно впливає на фізичну чи юридичну особу та порушує їх права, свободи чи інтереси в межах публічно-правових відносин.
Натомість визначальні ознаки приватноправових відносин - це юридична рівність та майнова самостійність їх учасників, наявність майнового чи немайнового особистого інтересу суб`єкта. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням приватного права (як правило майнового) певного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть і в тому випадку, якщо до порушення приватного права призвели владні управлінські дії суб`єкта владних повноважень.
Порівняльний аналіз змісту статті 20 ГПК та статті 19 КАС у сукупності дає підстави для висновку про те, що при вирішенні питання про розмежування компетенції судів щодо розгляду адміністративних і господарських справ у кожній конкретній справі недостатньо застосування виключно формального критерію - визначення суб`єктного складу спірних правовідносин (участь у них суб`єкта владних повноважень). Визначальною ознакою для правильного вирішення такого питання є характер правовідносин, з яких виник спір.
Позивачі оскаржують рішення, яким Волинська обласна припинила (реорганізувала) Комунальне підприємство «Волинське обласне дитяче територіальне медичне об`єднання» Волинської обласної ради, шляхом його приєднання до Комунального підприємства «Волинський обласний перинатальний центр» Волинської обласної ради.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 20 ГПК господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.
За змістом статті 55 Господарського кодексу України суб`єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов`язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов`язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.
Суб`єктами господарювання є господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.
Суд наголошує, що згідно статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються питання щодо управління об`єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; призначення і звільнення їх керівників.
Згідно ч.4 та ч.5 ст.60 цього Закону районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об`єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад.
Таким чином, спір в частині визнання протиправними та скасування рішення Волинської обласної ради №28/25 від 12.02.2020 “Про реорганізацію комунального підприємства “Волинське обласне дитяче територіальне медичне об`єднання” Волинської обласної ради” є приватноправовим.
Згідно ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до п.6 ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Постановою Великої Палати Верховного суду від 27.05.2020 року у справі № 813/1232/18 за позовом заступника прокурора Львівської області до Сокальської районної ради Львівської області про визнання протиправними та скасування рішень, вказано, що створення органом місцевого самоврядування комунального підприємство є діяльністю по розпорядженню власністю територіальної громади, яка містить ознаки приватноправового спору з майнових відносин.
Велика Палата Верховного суду у цій справі також дійшла правового висновку, що орган місцевого самоврядування розпоряджаючись майном територіальної громади, реалізовував організаційно-господарську діяльність, а тому оспорювані рішення в цьому випадку не є рішеннями суб`єкта владних повноважень в розумінні КАС, а є рішеннями власника (засновника), якими такий власник (засновник) реалізує своє право на створення комунальної установи.
Ураховуючи наведене, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що такий спір не є публічно-правовим та не належить до юрисдикції адміністративних судів.
З урахуванням наведеного вище, а також враховуючи правові висновки викладені у Постанові Великої Палати Верховного суду від 27.05.2020 року у справі № 813/1232/18 за позовом заступника прокурора Львівської області до Сокальської районної ради Львівської області про визнання протиправними та скасування рішень, суд приходить висновку, що спір за позовом трудового колективу комунального підприємства “Волинське обласне дитяче територіальне медичне об`єднання” Волинської обласної ради благодійної організації “Благодійний фонд “Серце в долонях”, громадської організації “Об`єднання батьків дітей хворих на цукровий діабет “Інсулін”, ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дочки ОСОБА_2 до Волинської обласної ради, Головного управління Державної податкової служби у Волинській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача – Управління охорони здоров`я Волинської обласної державної адміністрації, Комунальне підприємство “Волинський обласний перинатальний центр” Волинської обласної ради в частині визнання протиправними та скасування рішення №28/25 від 12.02.2020 “Про реорганізацію комунального підприємства “Волинське обласне дитяче територіальне медичне об`єднання” Волинської обласної ради” є приватноправовим та підлягає розгляду в порядку господарського судочинства – Господарським судом Волинської області.
Згідно п.1 ч.1 ст.238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Таким чином провадження у справі за позовом трудового колективу комунального підприємства “Волинське обласне дитяче територіальне медичне об`єднання” Волинської обласної ради благодійної організації “Благодійний фонд “Серце в долонях”, громадської організації “Об`єднання батьків дітей хворих на цукровий діабет “Інсулін”, ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дочки ОСОБА_2 до Волинської обласної ради, Головного управління Державної податкової служби у Волинській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача – Управління охорони здоров`я Волинської обласної державної адміністрації, Комунальне підприємство “Волинський обласний перинатальний центр” Волинської обласної ради в частині визнання протиправними та скасування рішення №28/25 від 12.02.2020 “Про реорганізацію комунального підприємства “Волинське обласне дитяче територіальне медичне об`єднання” Волинської обласної ради” підлягає закриттю.
Відповідно до ст.239 КАС України якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 238 цього Кодексу, суд повинен роз`яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.
У разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається. Наявність ухвали про закриття провадження у зв`язку з прийняттям відмови позивача від позову не позбавляє відповідача в цій справі права на звернення до суду за вирішенням цього спору.
Враховуючи вимоги статті 239 КАС України суд роз`яснює позивачам, що позов трудового колективу комунального підприємства “Волинське обласне дитяче територіальне медичне об`єднання” Волинської обласної ради благодійної організації “Благодійний фонд “Серце в долонях”, громадської організації “Об`єднання батьків дітей хворих на цукровий діабет “Інсулін”, ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дочки ОСОБА_2 до Волинської обласної ради, Головного управління Державної податкової служби у Волинській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача – Управління охорони здоров`я Волинської обласної державної адміністрації, Комунальне підприємство “Волинський обласний перинатальний центр” Волинської обласної ради в частині визнання протиправними та скасування рішення №28/25 від 12.02.2020 “Про реорганізацію комунального підприємства “Волинське обласне дитяче територіальне медичне об`єднання” Волинської обласної ради” вирішується в порядку господарського судочинства – Господарським судом Волинської області.
Керуючись ст. 238, 239 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Провадження у справі за позовом трудового колективу комунального підприємства “Волинське обласне дитяче територіальне медичне об`єднання” Волинської обласної ради благодійної організації “Благодійний фонд “Серце в долонях”, громадської організації “Об`єднання батьків дітей хворих на цукровий діабет “Інсулін”, ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дочки ОСОБА_2 до Волинської обласної ради, Головного управління Державної податкової служби у Волинській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача – Управління охорони здоров`я Волинської обласної державної адміністрації, Комунальне підприємство “Волинський обласний перинатальний центр” Волинської обласної ради в частині визнання протиправними та скасування рішення №28/25 від 12.02.2020 “Про реорганізацію комунального підприємства “Волинське обласне дитяче територіальне медичне об`єднання” Волинської обласної ради”, закрити.
Повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Головуючий-суддя Ю.Ю. Сорока
Судді: С.Ф. Костюкевич
А.Я. Ксензюк
Повний текст судового рішення складено 20.10.2020.