Рішення № 92374743, 22.10.2020, Хаджибейський районний суд міста Одеси (до 25.04.2025 - Малиновський районний суд м. Одеси)

Дата ухвалення
22.10.2020
Номер справи
521/8452/20
Номер документу
92374743
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

\

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

22 жовтня 2020 року

м. Одеса

Справа № 521/8452/20

Провадження № 2/521/2657/20

Малиновський районний суд міста Одеси в складі:

головуючого - судді Гуревського В.К.

за секретаря - Шудра Г.С.,

Учасники справи:

Позивач – Департамент праці та соціальної політики ОМР

Представник – Бродецька С.Б.

Відповідач – ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», але не набула права на пенсійну виплату у зв`язку з відсутністю страхового стажу, -

в с т а н о в и в:

Позивач Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради звернувся до суду із позовом до ОСОБА_1 , за яким просив стягнути з відповідача на його користь суму надмірно виплачених коштів житлової субсидії в розмірі 8820,20 грн. та судовий збір в сумі 2102,0 грн., посилаючись в обґрунтування своїх вимог на такі обставини.

29.10.2018 року до Управління соціального захисту населення в Малиновському районі департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (далі - Управління) звернулася ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, в якій просила призначити державну соціальну допомогу особам, які не мають прав на пенсію та інвалідам, а саме: допомогу особам, які досягли віку, що дає право на призначення допомоги.

У вказаній заяві ОСОБА_1 була повідомлена під підпис про обов`язок повідомляти орган соціального захисту населення про зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги, компенсації та пільг.

Механізм призначення у період з 01 січня 2018 р. по 31 грудня 2020 р. тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», але не набула права на пенсійну виплату у зв`язку з відсутністю страхового стажу, передбаченого нормами зазначеної статті (далі - тимчасова допомога), за наявності в неї не менш як 15 років страхового стажу, та її виплати визначений Порядком призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 р. № 1098 (далі - Порядок № 1098).

На підставі п. 5 зазначеного Порядку № 1098 ОСОБА_1 до вказаної заяви надала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, в Розділі II якої, зазначила, що доходів не отримує.

Відповідач надала до Управління копію паспорту та ІПН; копію свідоцтва про укладення шлюбу; копію трудової книжки; довідку (виписку з домової книги про склад сім`ї та реєстрації); довідку про наявний страховий стаж.

На підставі п. 14 Порядку № 1098, п. 4.5 Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 р. № 345 (далі - Інструкція) та положень Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України 15.11.2001 р. № 486/202/524/455/3370, Управлінням було: здійснено розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім`ї для призначення державної соціальної допомоги та визначено розмір середньомісячного доходу сім`ї, який складає 0,00 грн.; прийнято рішення про призначення допомоги та призначено тимчасову допомогу з 29.10.2018 по 28.04.2019 року у розмірі 1435,00 грн. щомісяця. Виплата вказаної допомоги проводилася через національного оператора поштового зв`язку за відомостями на виплату соціальних допомог.

Відповідно до п. 2 Порядку № 1098 тимчасова допомога перераховується особі кожні шість місяців з урахуванням змін її майнового стану та середньомісячного сукупного доходу і виплачується до досягнення такою особою віку, з якого вона набуває право на пенсійну виплату.

14.07.2019 року ОСОБА_1 повторно звернулася до Управління із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, в якій просила призначити державну соціальну допомогу особам, які не мають прав на пенсію та інвалідам, а саме: допомогу особам, які досягли віку, що дає право на призначення допомоги.

До вказаної заяви відповідач надала копію трудової книжки. Відповідно до запису № 18 від 27.11.2018 року ОСОБА_1 була прийнята на роботу де «Одеської філії ТОВ «Експансія» на посаду «оператора моющей установки хозяйственного отдела магазина» згідно наказу № 600 від 26.11.2018 року.

Відповідно до п. 8 Порядку №1098 у разі зміни обставин, які можуть вплинути на розмір або порядок отримання тимчасової допомоги, особа зобов`язана не пізніше ніж через десять днів повідомити про це органу соціального захисту населення, який призначив таку тимчасову допомогу.

Тобто, відповідач не виконала свої зобов`язання та не повідомила Управління про факт працевлаштування, що відповідно до п. 12 Порядку №1098 є підставою для відмови у призначенні тимчасової допомоги з місяця працевлаштування, а саме з листопада 2018 року.

Отже, Відповідач не мала права на отримання тимчасової допомоги, тим самим завдавши матеріальної шкоди державному бюджету на загальну суму 8820,20 грн.

На підставі зазначеного, 16.08.2019 року Управлінням було прийнято Рішення про відмову в призначенні державної допомоги, у зв`язку з ненаданням інформації про доходи сім`ї.

Відповідно до п. 24 Порядку № 1098, якщо особою приховано відомості або навмисно подано недостовірні дані про її дохід та майновий стан, що вплинуло на призначення тимчасової допомоги і визначення її розміру та внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів і встановлюють строк їх повернення залежно від матеріального стану особи; повідомляють особі про обсяг надміру виплачених коштів і строк їх повернення.

На виконання зазначеного пункту Порядку № 1098, Управлінням було здійснено розрахунок заборгованості, який відповідно до Протоколу від 29.08.2019 року № о/р 65615 у період з листопада 2018 року по квітень 2019 року складає 8820,20 грн.

05.03.2019 року (вих. №2358/14-14), 14.11.2019 року (вих. №454/14-14), 03.02.2020 року (вих. №614/14-14) на адресу ОСОБА_1 були направлені Повідомлення про обсяг надмірно виплачених коштів з проханням повернути суму надміру виплачених коштів тимчасової допомоги у розмірі 8820,20 грн. на рахунок департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради.

Станом на дату подання даної позовної заяви до суду, Відповідачем у добровільному порядку не повернуто надміру отриману суму тимчасової допомоги у розмірі 8820,20 грн.

З урахуванням викладеного з відповідача на користь позивача підлягають стягненню надміру виплачені кошти тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», але не набула права на пенсійну виплату у зв`язку з відсутністю страхового стажу у сумі 8820 грн. 20 коп.

Відповідно до п. 3.4. Положення про Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 31.07.2019 року №4876-VII, до структури департаменту входять структурні підрозділи департаменту (управління, відділи, сектори).

Відповідно до Положення про управління соціального захисту населення в Малиновському районі департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, затвердженого наказом директора департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради від 31.07.2018 року № 219, Управління є територіальним структурним підрозділом департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради без права юридичної особи. Управління підпорядковується директору департаменту. Координує діяльність Управління директор департаменту.

Представник позивача надав до суду заяву про слухання справи за його відсутністю, на позовних вимогах наполягав у повному обсязі, не заперечував проти заочного розгляду справи.

Відповідач у судове засідання не з`явився, про дату, час і місце судового засідання повідомлявся у встановленому законом порядку, поважних причин неявки в судове засідання суду не представив. Суд у зв`язку з його неявкою та неповідомленням про поважні причини такої неявки в судове засідання в порядку статті 280 ЦПК України, враховуючи відсутність відповідних заперечень від позивача, ухвалив слухати справу за відсутності відповідача, який не з`явився, у порядку заочного розгляду справи.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних причин.

29.10.2018 року до Управління соціального захисту населення в Малиновському районі департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (далі - Управління) звернулася ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, в якій просила призначити державну соціальну допомогу особам, які не мають прав на пенсію та інвалідам, а саме: допомогу особам, які досягли віку, що дає право на призначення допомоги.

У вказаній заяві ОСОБА_1 була повідомлена під підпис про обов`язок повідомляти орган соціального захисту населення про зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги, компенсації та пільг.

Механізм призначення у період з 01 січня 2018 р. по 31 грудня 2020 р. тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», але не набула права на пенсійну виплату у зв`язку з відсутністю страхового стажу, передбаченого нормами зазначеної статті (далі - тимчасова допомога), за наявності в неї не менш як 15 років страхового стажу, та її виплати визначений Порядком призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 р. № 1098 (далі - Порядок № 1098).

На підставі п. 5 зазначеного Порядку № 1098 ОСОБА_1 до вказаної заяви надала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, в Розділі II якої, зазначила, що доходів не отримує.

Відповідач надала до Управління копію паспорту та ІПН; копію свідоцтва про укладення шлюбу; копію трудової книжки; довідку (виписку з домової книги про склад сім`ї та реєстрації); довідку про наявний страховий стаж.

На підставі п. 14 Порядку № 1098, п. 4.5 Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 р. № 345 (далі - Інструкція) та положень Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України 15.11.2001 р. № 486/202/524/455/3370, Управлінням було: здійснено розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім`ї для призначення державної соціальної допомоги та визначено розмір середньомісячного доходу сім`ї, який складає 0,00 грн.; прийнято рішення про призначення допомоги та призначено тимчасову допомогу з 29.10.2018 по 28.04.2019 року у розмірі 1435,00 грн. щомісяця. Виплата вказаної допомоги проводилася через національного оператора поштового зв`язку за відомостями на виплату соціальних допомог.

Відповідно до п. 2 Порядку № 1098 тимчасова допомога перераховується особі кожні шість місяців з урахуванням змін її майнового стану та середньомісячного сукупного доходу і виплачується до досягнення такою особою віку, з якого вона набуває право на пенсійну виплату.

14.07.2019 року ОСОБА_1 повторно звернулася до Управління із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, в якій просила призначити державну соціальну допомогу особам, які не мають прав на пенсію та інвалідам, а саме: допомогу особам, які досягли віку, що дає право на призначення допомоги.

До вказаної заяви відповідач надала копію трудової книжки. Відповідно до запису № 18 від 27.11.2018 року ОСОБА_1 була прийнята на роботу де «Одеської філії ТОВ «Експансія» на посаду «оператора моющей установки хозяйственного отдела магазина» згідно наказу № 600 від 26.11.2018 року.

Відповідно до п. 8 Порядку №1098 у разі зміни обставин, які можуть вплинути на розмір або порядок отримання тимчасової допомоги, особа зобов`язана не пізніше ніж через десять днів повідомити про це органу соціального захисту населення, який призначив таку тимчасову допомогу.

Відповідач не виконала свої зобов`язання та не повідомила Управління про факт працевлаштування, що відповідно до п. 12 Порядку №1098 є підставою для відмови у призначенні тимчасової допомоги з місяця працевлаштування, а саме з листопада 2018 року.

Відповідач не мала права на отримання тимчасової допомоги, тим самим завдавши матеріальної шкоди державному бюджету на загальну суму 8820,20 грн.

На підставі зазначеного, 16.08.2019 року Управлінням було прийнято Рішення про відмову в призначенні державної допомоги, у зв`язку з ненаданням інформації про доходи сім`ї.

Відповідно до п. 24 Порядку № 1098, якщо особою приховано відомості або навмисно подано недостовірні дані про її дохід та майновий стан, що вплинуло на призначення тимчасової допомоги і визначення її розміру та внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів і встановлюють строк їх повернення залежно від матеріального стану особи; повідомляють особі про обсяг надміру виплачених коштів і строк їх повернення.

На виконання зазначеного пункту Порядку № 1098, Управлінням було здійснено розрахунок заборгованості, який відповідно до Протоколу від 29.08.2019 року № о/р 65615 у період з листопада 2018 року по квітень 2019 року складає 8820,20 грн.

05.03.2019 року (вих. №2358/14-14), 14.11.2019 року (вих. №454/14-14), 03.02.2020 року (вих. №614/14-14) на адресу ОСОБА_1 були направлені Повідомлення про обсяг надмірно виплачених коштів з проханням повернути суму надміру виплачених коштів тимчасової допомоги у розмірі 8820,20 грн. на рахунок департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради.

Станом на дату подання даної позовної заяви до суду, Відповідачем у добровільному порядку не повернуто надміру отриману суму тимчасової допомоги у розмірі 8820,20 грн.

З урахуванням викладеного з відповідача на користь позивача підлягають стягненню надміру виплачені кошти тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», але не набула права на пенсійну виплату у зв`язку з відсутністю страхового стажу у сумі 8820 грн. 20 коп.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

За викладених обставин суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки позовні вимоги задоволені на суму з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сума судового збору в розмірі 2102,0 грн.

Відповідно до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися в суд за захистом свого цивільного права у випадку його порушення з вимогою про примусове виконання зобов`язання в натурі. Згідно ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ч. 5 ст. 268 ЦПК України датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст. ст. 16, 23, 1166, 1212 ЦК України, ст. ст. 13, 141, 263, 265, 267, 268, 272, 280-284, 354, 355 ЦПК України, суд–

В И Р І Ш И В :

Позов Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради – задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) на користь департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (65017, м. Одеса, вул. Косовська, 2-Д, код ЄДРПОУ 36290160) суму надміру виплачених коштів тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», але не набула права на пенсійну виплату у зв`язку з відсутністю страхового стажу у розмірі 8820 (вісім тисяч вісімсот двадцять) гривень 20 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради суму сплаченого судового збору у розмірі 2102,00 гривні.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Позивач має право оскаржити заочне рішення шляхом подання апеляційному суду через суд першої інстанції апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення суду у повному обсязі складено 22 жовтня 2020 року.

СУДДЯ: Гуревський В.К.