
Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/7396/20
Провадження № 2-а/711/98/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21.10.2020 м. Черкаси
Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого-судді: Позарецької С.М.,
при секретарі: Осадчій А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Черкаси справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 710978 Територіального виборчого округу № 194, Відділу ведення Державного реєстру виборців Придніпровського району Управління з питань державної реєстрації Черкаської міської ради про уточнення списку виборців, -
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернулася в Придніпровський районний суд м. Черкаси з адміністративним позовом до Дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 710978 Територіального виборчого округу № 194, Відділу ведення Державного реєстру виборців Придніпровського району Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради про уточнення списку виборців.
В обґрунтування позову вказує, що ознайомившись із списком виборців на дільничній виборчій комісії виборчої дільниці №710978 ТВО №194, вона не знайшла себе у списку виборців.
За даними паспорту позивач зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до даних довідки дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 710978 ТВО № 194, що в м. Черкаси, вона до списку виборців цієї дільничної комісії не внесена.
Посилаючись на ст. 7 ч.4, ст. 39 ч.2 Виборчого Кодексу України, позивач вважає, що є усі підстави для внесення її до списку виборців, оскільки є громадянином України, за віком має право голосу та місце реєстрації.
Таким чином, просить суд, - зобов`язати дільничну виборчу комісію виборчої дільниці №710978 ТВО №194, що у м. Черкаси, внести позивача, яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 до списку виборців.
Ухвалою суду від 21.10.2020 відкрито провадження по справі та призначено судове засідання. Крім того, уточнено назву відповідача з Відділу ведення Державного реєстру виборців Придніпровського району Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради на Відділ ведення Державного реєстру виборців Придніпровського району Управління з питань державної реєстрації Черкаської міської ради. Розгляд адміністративної справи визначено проводити у позовному провадженні з особливостями, встановленими параграфом 2 глави 11 КАС України. Проти такого порядку розгляду справи сторони не заперечували.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явилася, надавши заяву про розгляд справи без її участі. Заявлені позовні вимоги підтримала та просила задовольнити у повному обсязі.
В судове засідання представники відповідачів не з`явилися, про дату час та місце розгляду справи повідомлялися в установленому законом порядку. Відзив на позов не подано. Надано заяву про розгляд справи за відсутності представника.
Суд ухвалив справу розглядати у відсутності представника відповідачів, оскільки їхня неявка не перешкоджає розгляду справи.
Враховуючи думку позивача, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи в їх сукупності, всебічно, повно та об`єктивно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, суд встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено у судовому засіданні позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є громадянином України. Із 17.04.1987 р. позивач зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Вказане підтверджується даними паспорту позивача серії ВС номер 117031, виданого Ленінським РВ УМВС України м. Донецьк 21.12.1999.
Між тим, відповідно до довідки від 30.07.2019р. №7101-5000167945 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 зареєстрована за місцем проживання: АДРЕСА_2 .
Із довідки від 21.10.2020, виданої відділом ведення Державного реєстру виборців Придніпровського району Управління з питань державної реєстрації Черкаської міської ради вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , включена до Державного реєстру виборців за виборчою адресою: АДРЕСА_1 ; номер виборчої дільниці 141876, про що є відмітка в Державному реєстрі виборців.
Право звернутися з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, має кожен, хто має право голосу на відповідних виборах або референдумі. Адміністративні справи щодо уточнення списку виборців розглядає місцевий загальний суд як адміністративний суд за місцезнаходженням відповідної комісії (ст. 274 КАС України).
За приписами ч. 1 ст. 70 та ч. 2 ст. 71 Конституції України право голосу на виборах мають громадяни України при досягненні ними на день проведення виборів вісімнадцяти років, і гарантується право вільного волевиявлення.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Виборчого Кодексу України, виборчі права громадян України - це гарантовані Конституцією України та цим Кодексом їхні права на участь у виборах, які проводяться в Україні.
Вибори в Україні є загальними. Право голосу мають громадяни України, яким на день голосування виповнилося 18 років. Не має права голосу громадянин, визнаний судом недієздатним. Громадяни України, які мають право голосу, є виборцями. Підставою реалізації виборцем свого права голосу на виборах є його включення до списку виборців на виборчій дільниці відповідно до цього Кодексу (ч.ч. 1-7 ст. 7 ВК України).
Як передбачено абз. 2-5 ч.5 ст. 7 ВК, право голосу на виборах депутатів сільської, селищної, міської ради, сільського, селищного, міського голови мають виборці, виборча адреса яких віднесена до території відповідної територіальної громади. Право голосу на виборах депутатів сільської, селищної, міської ради територіальної громади та сільського, селищного, міського голови мають виборці, виборча адреса яких віднесена до території відповідної територіальної громади. Право голосу на виборах депутатів районної ради мають виборці, виборча адреса яких віднесена до території однієї з територіальних громад відповідного району. Право голосу на виборах депутатів обласної ради мають виборці, виборча адреса яких віднесена до території однієї з територіальних громад відповідної області.
Відповідно до ч.1 ст. 32 ВК України, в Україні утворюються і діють передбачені цим Кодексом виборчі комісії як незалежні органи адміністрування виборчих процесів, які відповідно до своїх повноважень забезпечують здійснення визначених Конституцією України та цим Кодексом основних принципів виборчого права, засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України, підготовку та проведення виборів.
Дільнична виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів у межах повноважень та в порядку, передбачених цим Кодексом та законами України (ч. 1 ст. 207 ВК України).
Для підготовки та проведення голосування на виборах орган ведення Державного реєстру виборців для кожної звичайної виборчої дільниці, утвореної на території, на яку поширюються його повноваження, складає на основі відомостей Державного реєстру виборців попередні списки виборців. До попереднього списку виборців на виборчій дільниці включаються громадяни України, яким виповнилося або на день голосування на виборах виповниться 18 років і які мають право голосу на відповідних виборах та відносяться до цієї виборчої дільниці згідно з відомостями Державного реєстру виборців. Виборець може бути включений до списку виборців тільки на одній виборчій дільниці. У разі включення виборця, якому тимчасово змінено місце голосування, до попереднього списку виборців у графі "Примітки" навпроти його прізвища робиться відмітка про це (ч.ч. 1-3 ст. 39 ВК України).
Відповідно до ч.ч. 1, 3, 5, 8, 9 ст. 41 ВК, не пізніш як за одинадцять днів до дня голосування орган ведення Державного реєстру виборців у приміщенні, в якому він розташований, передає попередній список виборців на паперовому носії та виготовлені іменні запрошення відповідній дільничній виборчій комісії. Виборець має право ознайомитися з попереднім списком виборців у приміщенні дільничної виборчої комісії та перевірити правильність внесених до нього відомостей. Виборець може звернутися до дільничної виборчої комісії або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців із заявою про уточнення попереднього списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, а також щодо наявності або відсутності відміток про постійну нездатність виборця пересуватися самостійно. Заява, зазначена у частині третій цієї статті, може бути подана не пізніш як за п`ять днів до дня голосування і розглядається виборчою комісією протягом одного дня. Заява, подана після зазначеного строку, залишається без розгляду. Адміністративний позов про уточнення списку виборців може бути подано до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України. Рішення суду про внесення змін до списку виборців не пізніш як за п`ять днів до дня голосування подається виборцем до відповідного органу ведення Державного реєстру виборців або до відповідної дільничної виборчої комісії для негайного направлення до такого органу, а пізніше цього строку - до дільничної виборчої комісії.
Як передбачено ч.ч. 1, 4, 5, 6, 7 ст. 44 ВК України, зміни до уточненого списку виборців вносить голова або заступник голови та секретар дільничної виборчої комісії на підставі рішення суду, повідомлень органу ведення Державного реєстру виборців щодо усунення кратного включення виборця до списку виборців на цій виборчій дільниці. Такі зміни можуть бути внесені до 18 години останньої суботи перед днем голосування. Дільнична виборча комісія при внесенні змін до уточненого списку виборців на підставі рішення суду невідкладно повідомляє відповідний орган ведення Державного реєстру виборців про включення виборця до списку виборців або виключення зі списку виборців. У разі виявлення кратного включення виборця до уточнених списків виборців у зв`язку з надходженням повідомлення дільничної виборчої комісії про включення виборця до списку виборців на іншій виборчій дільниці орган ведення Державного реєстру виборців, який отримав таке повідомлення, невідкладно повідомляє про це відповідну дільничну виборчу комісію, яка зобов`язана виключити такого виборця зі списку виборців на цій дільниці. У день, що передує дню голосування, після внесення змін до уточненого списку виборців на підставі рішень судів, повідомлень органу ведення Державного реєстру виборців список виборців закривається шляхом закреслення незаповнених граф списку виборців для внесення прізвищ виборців таким чином, щоб унеможливити внесення до списку додаткових виборців, підписується головою або заступником голови і секретарем дільничної виборчої комісії та скріплюється печаткою дільничної виборчої комісії. У день голосування зміни до уточненого списку виборців не вносяться.
Відповідно до частин 1-3 статті 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців» виборча адреса виборця визначається згідно з цією статтею та є підставою для віднесення виборця до відповідної виборчої дільниці. Виборчою адресою виборця є адреса, за якою зареєстровано його місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", якщо інше не передбачене цією статтею. За зверненням виборця орган ведення Реєстру може визначити іншу виборчу адресу виборця, ніж визначену відповідно до частини другої цієї статті.
Постановою Центральної виборчої комісії від 18.05.2020р. №88 (із змінами та доповненнями), яка є чинною з 01.07.2020 року, затверджено Порядок розгляду звернення виборця щодо зміни виборчої адреси відповідно до частини третьої статті 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців».
Зокрема, за п.1.1 Порядку, цей Порядок визначає процедуру розгляду органом ведення Державного реєстру виборців (далі - орган ведення Реєстру) мотивованого звернення громадянина України, який має право голосу згідно зі статтею 70 Конституції України (далі - виборець), щодо зміни виборчої адреси відповідно до частини третьої статті 8 Закону України "Про Державний реєстр виборців" (далі - заява).
У заяві вказується адреса житла, за якою виборець фактично проживає та яку просить визначити його новою виборчою адресою (п.1.2 Порядку).
Як передбачено п. 2.2 Порядку, заява подається виборцем за формою, встановленою постановою Центральної виборчої комісії від 2 червня 2020 року № 96, до органу ведення Реєстру, повноваження якого поширюються на територію, до якої віднесено виборчу адресу, на яку змінюватиметься поточна виборча адреса виборця. Заява виборця, виборчу адресу якого не визначено відповідно до частини третьої статті 8 Закону України "Про Державний реєстр виборців", подається не пізніше ніж на п`ятий день з дня початку виборчого процесу виборів або процесу референдуму, що проводяться на території, в межах якої виборець просить визначити його виборчу адресу. У разі якщо на відповідній території одночасно проводяться декілька виборів (референдум), така заява може бути подана не пізніше ніж на п`ятий день з дня початку виборчого процесу тих виборів (референдуму), голосування на яких проводиться раніше, ніж голосування на інших виборах, що відбуваються одночасно.
Керівник органу ведення Реєстру відмовляє в задоволенні заяви виборця, якщо: встановлено, що особа, яка звернулася із заявою, не включена до Реєстру; перевіркою, передбаченою пунктом 3.3 цього Порядку, виявлено невідповідність у змісті відомостей, зазначених у заяві та наданих відповідними органом, закладом, установою; встановлено, що до Реєстру вже внесено відповідні зміни; заяву подано до органу ведення Реєстру з порушенням строків, установлених пунктами 2.1, 2.2 цього Порядку (п. 3.6 Порядку).
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на даний час включена, як виборець до Державного реєстру виборців за виборчою адресою: АДРЕСА_1 (виборча дільниця №141876). Між тим, відповідно до довідки від 30.07.2019р. №7101-5000167945 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 зареєстрована за місцем проживання: АДРЕСА_2 , де й фактично проживає.
Оскільки ОСОБА_1 , як виборець, не дотрималась строків, передбачених п.2.1 вище вказаного Порядку щодо звернення із заявою до органу ведення Реєстру виборців про зміну виборчої адреси, але вона на даний час, зареєстрована та фактично проживає за адресою, яка відноситься до територіальної громади міста Черкаси та Черкаської області, має бажання брати участь у місцевих виборах, то суд вважає, що її позов підлягає до задоволення в частині пред`явлених позовних вимог до Дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 710978 Територіального виборчого округу № 194 м. Черкаси. При цьому, слід відмовити у задоволенні її позовних вимог до Відділу ведення Державного реєстру виборців Придніпровського району Управління з питань державної реєстрації Черкаської міської ради, оскільки цим відповідачем жодним чином права позивача не порушені. Даних про те, що цим відповідачем було відмовлено у задоволенні її заяви, немає.
При цьому, на думку суду, зазначені позивачем обставини, які встановлені судом, створюють їй перешкоди у реалізації права голосу на місцевих виборах 2020 року, яке гарантоване Конституцією України, а тому вказане право має бути поновлене.
Таким чином, враховуючи вищезазначене та з метою забезпечення можливості реалізації конституційного права позивача, як суб`єкта виборчого процесу в період виборів, суд вважає за необхідне зобов`язати Дільничну виборчу комісію виборчої дільниці №710978 Територіального виборчого округу № 194 включити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до уточненого списку виборців для голосування на місцевих виборах 25.10.2020 на виборчій дільниці № 710978 Територіального виборчого округу №194 м. Черкаси.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Виборчим Кодексом України, Законом України «Про державний реєстр виборців», Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в України», ст.ст. 4, 6-11, 72-77, 160, 241-246, 255, 268-272, 274, 278 КАС України суд, -
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Зобов`язати Дільничну виборчу комісію виборчої дільниці № 710978 Територіального виборчого округу № 194 м. Черкаси включити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до уточненого списку виборців для голосування на місцевих виборах 25.10.2020 на виборчій дільниці № 710978 Територіального виборчого округу № 194 м. Черкаси.
В іншій частині відмовити.
Судовий збір віднести за рахунок Державного бюджету України.
Направити рішення суду до відповідного органу ведення Державного реєстру виборців та до відповідної Дільничної виборчої комісії для його виконання.
Апеляційні скарги на судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 273-277 цього Кодексу, можуть бути подані у дводенний строк з дня їх проголошення, а на судові рішення, ухвалені до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування. Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду допустити до негайного виконання. Оскарження рішення адміністративного суду щодо внесення змін у списки виборців не перешкоджає його виконанню.
Повний текст рішення складений 21.10.2020 року.
Головуючий: С. М. Позарецька