
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
20 жовтня 2020 року м. Київ № 640/7726/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді-доповідача Келеберди В.І., суддів Амельохіна В.В., Качура І.А., розглянувши клопотання представника Приватного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Надра України» про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України про визнання протиправним та скасування розпорядження, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогул,-
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Кабінету Міністрів України, Приватного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Надра України» (далі - ПрАТ «НАК «Надра України»), в якому просив:
визнати протиправним та скасувати розпорядження Кабінету Міністрів України «Про припинення повноважень заступника голови правління Приватного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Надра України» Максіменцева М.Г.» від 03.03.2020 року №182-р;
поновити на посаді заступника голови правління Приватного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Надра України»;
стягнути з Приватного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Надра України» на його користь середній заробіток за час вимушеного прогулу з моменту звільнення.
Ухвалою суду від 13.04.2020 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін та вирішено здійснювати розгляд справи колегією у складі трьох суддів.
Ухвалою суду від 17.08.2020 року задоволено частково клопотання Кабінету Міністрів України про закриття провадження у справі № 640/3734/20, закрити провадження в частині позовних вимог про поновлення ОСОБА_1 на посаді заступника голови правління Приватного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Надра України» та стягнення з Приватного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Надра України» на користь ОСОБА_1 , середнього заробітку за час вимушеного прогулу з моменту звільнення. Відмовлено у задоволені клопотання Кабінету Міністрів України про закриття провадження в іншій частині.
05 серпня 2020 року до суду представником Приватного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Надра України» подано клопотання про закриття провадження у справі № 640/7726/20.
Клопотання обґрунтовано тим, що спірні правовідносини належать до категорії корпоративних спорів, оскільки пов`язаний з управлінням ПрАТ «НАК «Надра України» і стороною є учасник (засновник, акціонер) ПрАТ «НАК «Надра України» - Держава в особі Кабінету Міністрів України, який наділений функцією управління корпоративними правами держави.
Під час вивчення матеріалів справи, судом встановлено, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки особи, яка не є стороною у справі, з огляду на таке.
Позивачем подано до суду позовну заяву, в якій просять суд, визнати протиправним та скасувати розпорядження Кабінету Міністрів України «Про припинення повноважень заступника голови правління Приватного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Надра України» Максіменцева М.Г.» від 03.03.2020 №182-р.
Водночас, як вбачається з матеріалів адміністративної справи предметом спору є вирішення питання щодо правомірності прийняття відповідачем рішення про припинення виконання обов`язків на посаді виконавчого органу юридичної особи, проте така юридична особа не є учасником цієї адміністративної справи.
Згідно ч. 2, 5 ст. 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Так, в ході розгляду даної справи суд прийшов до висновку про необхідність залучення Приватного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Надра України» до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, оскільки результати розгляду даної справи можуть вплинути на його права та інтереси, адже оскаржуваним рішенням вирішено питання щодо припинення повноважень члена виконавчого органу зазначеної компанії.
З матеріалів справи також вбачається, що 04.05.2020 року маючи у даній справі статус відповідача Приватним акціонерним товариством «Національна акціонерна компанія «Надра України» було подано до суду відзив на позовну заяву, таким чином, третя особа не потребує додаткового строку для надання пояснень на позовну заяву, після її залучення.
Водночас, згідно зі статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб`єктний склад спірних правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.
У відповідності до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
На підставі п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України суб`єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
У п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України закріплено, що публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 19 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом установлено інший порядок судового провадження.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Тобто, для наявності такого спору є обов`язковим наявність зв`язку між здійсненням органом влади покладених на нього владних управлінських функцій та порушення прав, свобод чи інтересів фізичної або юридичної особи внаслідок такої реалізації своїх функцій владним органом.
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
До юрисдикції адміністративного суду належить спір, який виник між двома (кількома) суб`єктами стосовно їх прав та обов`язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб`єкт законодавчо вповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб`єкта (суб`єктів), а останній (останні) відповідно зобов`язаний виконувати вимоги та приписи такого суб`єкта владних повноважень. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 23 травня 2018 року у справі № 914/2006/17.
У той же час, при вирішенні питання про розмежування компетенції судів щодо розгляду адміністративних, цивільних і господарських справ недостатньо застосування виключно формального критерію - визначення суб`єктного складу спірних правовідносин. Визначальною ознакою для правильного вирішення спору є характер правовідносин, з яких виник спір. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Публічно-правовим вважається, зокрема, спір, у якому сторони правовідносин виступають одна щодо іншої не як рівноправні і в якому одна зі сторін виконує публічно-владні управлінські функції та може вказувати або забороняти іншому учаснику правовідносин певну поведінку, давати дозвіл на передбачену законом діяльність тощо.
Натомість, приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення, як правило, майнового приватного права чи інтересу.
Наведене нормативне регулювання визначає, за якими критеріями певні спірні правовідносини належить відносити до тих, на які поширюється або не поширюється юрисдикція адміністративних судів. Вияв і вибір ознак належності спору до відповідної юрисдикції суду в кожному конкретному випадку має провадитися із суб`єктного складу спірних правовідносин, суті та юридичної природи фактичних передумов конфлікту і, що головне, змісту правовідносин між їх суб`єктами.
Як свідчать матеріали справи, звертаючись до суду з даним позовом, позивач, зокрема просив визнати протиправним та скасувати розпорядження Кабінету Міністрів України від 03.03.2020 № 182-р щодо припинення повноважень заступника голови правління ПАТ «НАК «Надра України».
Так, пунктом 6 статті 116 Конституції України визначено, що Кабінет Міністрів України здійснює управління об`єктами державної власності відповідно до закону.
Згідно з частиною першою статті 1 Закону України «Про управління об`єктами державної власності» управління об`єктами державної власності - здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб`єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об`єктів, пов`язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону України «Про управління об`єктами державної власності» Кабінет Міністрів України є суб`єктом управління, що визначає об`єкти управління державної власності, стосовно яких виконує функції з управління, а також об`єкти управління державної власності, повноваження з управління якими передаються іншим суб`єктам управління, визначеним цим Законом.
Пунктом 5 ч. 2 зазначеної статті передбачено, що здійснюючи управління об`єктами державної власності, Кабінет Міністрів України призначає на посади та звільняє з посад керівників господарських структур, стосовно яких функції з управління виконує Кабінет Міністрів України.
Відповідно до пункту 16 Статуту ПрАТ «НАК «Надра України», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2000 року № 1460, засновником Компанії є держава в особі Кабінету Міністрів України. Кабінет Міністрів України як засновник приймає рішення, зокрема, призначення на посаду та звільнення з посади голови правління і його заступників за поданням Держгеонадр, погодженим з Мінекоенерго.
Згідно з пунктом 17 Статуту ПрАТ «НАК «Надра України», акціонером Компанії є держава в особі Держгеонадр, якій повноваження з управління державними корпоративними правами Компанії передано згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31 серпня 2011 року № 912 «Деякі питання Національної акціонерної компанії «Надра України».
Положення пунктів 31, 41 та 42 Статуту ПрАТ «НАК «Надра України» визначено, що акція Компанії посвідчує корпоративні права акціонера щодо Компанії. Органами Компанії є: загальні збори; правління; ревізійна комісія. Вищим органом Компанії є загальні збори. У період до проведення перших загальних зборів Компанії повноваження загальних зборів Компанії, що передбачені законом та цим Статутом, здійснюються державою в особі Держгеонадр як єдиним акціонером.
Разом з тим, підпунктом 23 пункту 43 Статуту ПрАТ «НАК «Надра України» передбачено, що до виключної компетенції загальних зборів належать такі питання обрання та припинення повноважень членів правління Компанії, крім голови правління та його заступників; визначення кількісного складу правління.
Більш того, пунктом 44, 46 Статуту ПрАТ «НАК «Надра України» закріплено, що повноваження з вирішення питань, що належать до виключної компетенції загальних зборів, не можуть бути передані іншим органам Компанії. Повноваження загальних зборів, передбачені цим Статутом, здійснюються акціонером одноосібно. Рішення єдиного акціонера держави в особі Держгеонадр оформлюється письмово (у формі наказу). У такому разі скликання та проведення загальних зборів не здійснюється.
Як передбачено пунктом 61 Статуту ПрАТ «НАК «Надра України» до складу правління входять голова правління та його заступники та інші члени правління. Голова правління та його заступники призначаються на посаду Кабінетом Міністрів України за поданням Держгеонадр, погодженим з Мінекоенерго, інші члени правління - загальними зборами.
Однак, п. 8 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про акціонерні товариства» визначено, що корпоративні права - сукупність майнових і немайнових прав акціонера - власника акцій товариства, які випливають з права власності на акції, що включають право на участь в управлінні акціонерним товариством, отримання дивідендів та активів акціонерного товариства у разі його ліквідації відповідно до закону, а також інші права та правомочності, передбачені законом чи статутними документами.
З аналізу вказаних норм та положень статуту Компанії вбачається, що єдиним акціонером Компанії є держава в особі Держгеонадр, якій Кабінет Міністрів України передав повноваження з управління державними корпоративними правами.
Відтак, суд зазначає, що Кабінет Міністрів України є виключно засновником Компанії і не володіє корпоративними правами ПрАТ «НАК «Надра України», у зв`язку з їх передачею іншому суб`єкту управління корпоративними правами - Державній службі геології та надр.
Враховуючи викладене, даний спір не є спором пов`язаним в реалізацією учасниками товариства корпоративних прав на участь у його управлінні, оскільки Кабінет Міністрів України в даному випадку не є учасником Компанії, а отже не є володільцем корпоративних прав Компанії.
Однак, суд зазначає, що Законом України «Про управління об`єктами державної власності» та пунктом 16 Статуту ПрАТ «НАК «Надра України» передбачено право Кабінету Міністрів України приймати рішення, зокрема про звільнення членів виконавчого органу Компанії.
Таким чином, враховуючи відсутність корпоративних правовідносин між Кабінетом Міністрів України та ПрАТ «НАК «Надра України» з однієї сторони та наявністю в уряду України повноважень щодо прийняття рішення про звільнення з посади заступника голови правління Компанії з іншої сторони, суд дійшов висновку, що оскаржуване розпорядження прийнято на виконання публічно-владних управлінських функцій суб`єктом владних повноважень.
Отже, з огляду на сукупність встановлених обставин, суд вважає, що даний позов в частині оскарження розпорядження Кабінету Міністрів України від 03.03.2020 року № 182-р підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки спір у цій справі виник не щодо корпоративних правовідносин, а предметом спору є перевірка законності виконання владних управлінських функцій відповідача щодо організації та забезпечення звільнення з посади заступника голови правління Компанії, у зв`язку з чим, цей спір є публічно-правовим і він має розглядатися за правилами адміністративного судочинства.
З урахуванням викладеного, керуючись приписами статей 49, 238, 241, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
1. Залучити до участі у справі № 640/7726/20 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Приватне акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Надра України» (03057, місто Київ, вулиця Євгенії Мірошниченко, 10, код ЄДРПОУ 31169745).
2. Відмовити у задоволені клопотання представника Приватного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Надра України» про закриття провадження.
3. Копії ухвали направити учасникам справи.
Ухвала оскарженню не підлягає, однак заперечення проти неї може бути включене до апеляційної скарги на рішення суду, прийняту за наслідками розгляду справи.
Суддя-доповідач В.І. Келеберда
Судді В.В. Амельохін
І.А. Качур