
Копія
Справа № 676/3068/20
РІШЕННЯ
іменем України
21 жовтня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Кам`янець-Подільської міської ради про визнання протиправною бездіяльність суб`єкта владних повноважень та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивачі звернулися до суду з позовом до Кам`янець-Подільської міської ради, в якому просять суд:
- визнати протиправною бездіяльність Кам`янець-Подільської міської ради щодо порушення процедури розгляду клопотання та не винесення на розгляд сесії Кам`янець-Подільської міської ради клопотання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 243 кв.м. (0,0243 га.) за адресою АДРЕСА_1 , з метою наступної передачі земельної ділянки їм у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).;
- зобов`язати Кам`янець-Подільську міську раду винести на розгляд пленарного засідання сесії та розглянути клопотання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 243 кв.м. (0,0243 га.) за адресою АДРЕСА_1 , з метою наступної передачі земельної ділянки їм у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), у відповідності до норм чинного законодавства із прийняттям відповідного рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивачі зазначають, що в червні 2020 року звернулися із заявою до Кам`янець-Подільської міської ради про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 243 кв.м. (0,0243 га.) за адресою АДРЕСА_1 , з метою наступної передачі земельної ділянки їй у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). До заяви додано схеми бажаного місця розташування земельної ділянки та рішення Кам`янець-Подільського міського народного суду від 07.12.1979. Станом на 19.06.2020 подане клопотання на розгляд сесії Кам`янець-Подільської міської ради не виносилось, а відповідно сесія Кам`янець-Подільської міської ради не розглядала і не приймала рішення про надання позивачам дозволу на розроблення документації із землеустрою або рішення про відмову в наданні такого дозволу. 18.06.2020 позивачі отримали лист - відповідь з якого вбачається, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відмовлено у передачі у власність частини земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 , так як передача земельної ділянки у власність для обслуговування частини житлового будинку земельним законодавством не передбачена, виділення частки земельної ділянки власникам квартир і не житлових приміщень у таких житлових будинках в натурі і їх окреме відчуження не допускається. Позивач вважає, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень допустив протиправну бездіяльність, чим порушив законні права та інтереси позивача, тому просить суд задовольнити позов у повному обсязі.
Ухвалою Кам`янець-Подільського міськрайонного суду від 22.06.2020 відкрито провадження по справі та передано справу № 676/3068/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Кам`янець-Подільської міської ради про визнання протиправною бездіяльність суб`єкта владних повноважень та зобов`язання вчинити певні дії до Хмельницького окружного адміністративного суду за підсудністю.
Ухвалою від 17.08.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд прийняв до свого провадження адміністративну справу № 676/3068/20. Розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження.
Представник відповідача подав відзив на позов, в якому заперечував проти позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що Кам`янець-Подільська міська рада діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України. Просить суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, встановив наступне.
Позивачі - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 в червні 2020 року звернулися із заявою до Кам`янець-Подільської міської ради про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 243 кв.м. (0,0243 га.) за адресою АДРЕСА_1 , з метою наступної передачі земельної ділянки їй у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
До заяви додано схеми бажаного місця розташування земельної ділянки та рішення Кам`янець-Подільського міського народного суду від 07.12.1979.
За результатом розгляду поданої заяви, Хмельницька міська рада листом № 2/02-14-1906 від 12.06.2020, позивачів повідомлено, про розгляд виконавчим комітетом заяви з питання надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж в натурі (на місцевості) земельної ділянки площею 243 кв.м. (0,0243 га.) за адресою АДРЕСА_1 , з метою наступної передачі земельної ділянки їй у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). Зазначено про те, що згідно до долучених до заяви документів вам належить частина домоволодіння, а земельна ділянка надається для обслуговування цілісного об`єкта нерухомого майна, а не його частини.
Позивач вважає таку бездіяльність відповідача протиправною, такою, що суперечить вимогам діючого законодавства України.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає та враховує наступне.
Статтею 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Положеннями частин 1, 2 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради.
Отже, вирішення питань про передачу земель територіальної громади у власність чи користування є виключним правом міської ради як суб`єкта права власності на землю.
Відповідно до частини 1 статті 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
У відповідності до частини 1 статті 123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання).
Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.
Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.
Відповідно до частини 2 статті 123 ЗК України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
Судом встановлено, що листом № 2/02-14-1906 від 12.06.2020, виконавчий комітет Кам`янець-Подільської міської ради повідомив позивачів про результати розгляду їх заяви та зазначив, що згідно земельного законодавства земельна ділянка надається для обслуговування цілісного об`єкта нерухомого майна, а не його частини (поверху, кімнати, квартири, тощо).
Проте, Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою або відмову у наданні такого дозволу орган місцевого самоврядування приймає виключно на пленарних засіданнях відповідної ради.
Аналогічна правова позиція вказана в постанові Верховного Суду від 23.11.2018 у справі № 826/8844/196.
Отже, міською радою порушено порядок розгляду клопотання позивачів, оскільки останнє не розглядалося на пленарному засіданні сесії і, як наслідок, уповноваженим органом не приймалось рішення по суті заяви ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . Фактично заява позивачів, яка була подана в порядку ЗК України, розглянута в порядку Закону України "Про звернення громадян". Все це вказує на бездіяльність відповідача щодо не розгляду клопотання позивача в порядку, передбаченому ЗК України і Законом №280/97-ВР.
Таким чином, порушенні права позивачів мають бути захищені шляхом зобов`язання відповідача розглянути на пленарному засіданні сесії Кам`янець-Подільської міської ради заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) загальною площею, з метою наступної передачі земельної ділянки їй у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Відповідно до ч.1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
ОСОБА_2 при зверненні до суду з позовом сплачено 840,80 грн. судового збору, а тому такі підлягають присудженню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Оскільки позивач - ОСОБА_1 на підставі ст. 5 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору та не сплачував його, розподіл судових витрат, відповідно до вимог ст. 139 КАС України, на його користь не здійснюється.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 та ОСОБА_2 задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Кам`янець-Подільської міської ради Хмельницької області щодо не розгляду на пленарному засіданні сесії Кам`янець-Подільської міської ради Хмельницької області заяви ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) загальною площею площею 243 кв.м. (0,0243 га.) за адресою АДРЕСА_1 , з метою передачі земельної ділянки їм у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Зобов`язати Кам`янець-Подільську міську раду Хмельницької області розглянути на пленарному засіданні сесії заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) загальною площею площею 243 кв.м. (0,0243 га.) за адресою АДРЕСА_1 , з метою передачі земельної ділянки їм у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Стягнути на користь ОСОБА_2 судові витрати в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Кам`янець-Подільської міської ради.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивачі:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) ОСОБА_2 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Кам`янець-Подільська міська рада (Майдан Відродження, 1, м. Кам`янець - Подільський, Хмельницька область, 32300 , код ЄДРПОУ - 26571846)
Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький "Згідно з оригіналом" Суддя І.І. Тарновецький