
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
20 жовтня 2020 року Справа № 280/4773/20 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сіпаки А.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )
до Головного управління ДПС України в Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр.Соборний, буд. 166; код ЄДРПОУ 43143945)
про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки),
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі – позивач або ФОП ОСОБА_1 ), підписана представником – адвокатом Карташовим Артемом Геннадійовичем (далі - представник), до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якій представник позивача, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДПС в Запорізькій області за № Ф-1863-50 від 21 травня 2020 року про сплату боргу (недоїмки) на суму 1809 (одна тисяча вісімсот дев`ять) грн. 59 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що помилкове зазначення розрахункового рахунку під час сплати не є достатньою правовою підставою для висновку про несплату необхідної суми у визначений Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» строк, а відтак і для застосування штрафних санкцій та пені. Позивач вважає прийняту Головним управлінням ДПС у Запорізькій області вимогу № Ф-1863-50 від 21.05.2020 про сплату боргу (недоїмки) протиправною та такою, що підлягає скасуванню, у зв`язку із чим просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 20.07.2020 відкрито провадження в адміністративній справі №280/4773/20. Призначено судове засідання на 17 серпня 2020 року о/об 09:40 год. Повідомлено сторін про розгляд справи одноособово суддею Сіпакою А.В. за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні).
В ході розгляду даної адміністративної справи в порядку письмового провадження встановлено, що провадження в даній адміністративній справі було відкрито за позовною заявою, яка не відповідає вимогам статей 160, 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв`язку з чим ухвалою суду 31.08.2020 позовну заяву Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 залишено без руху та надано позивачу строк протягом п`яти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху на усунення недоліків.
На виконання вимог ухвали суду від 31.08.2020 про залишення позовної заяви без руху позивачем подано до суду уточнений адміністративний позов. Відтак, позивач усунув недоліки даної позовної заяви.
Ухвалою суду від 15.09.2020 продовжено розгляд справи №280/4773/20 за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС України в Запорізькій області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки). Призначено судове засідання на 05.10.2020.
Відповідач позовні вимоги не визнав, надавши 17.08.2020 до суду відзив на позовну заяву (вх.№37554), в якому зазначено, що 19.11.2019 в ході проведення перевірки виявлені порушення, вчинені суб`єктом підприємницької діяльності щодо єдиного внеску, а саме несплата (неперерахування), несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період 21.01.2019 по 18.10.2019. Так, за результатами проведення камеральної перевірки на підставі частини десятої та пункту 2 частини одинадцятої статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування складено податкове рішення №0153365005 від 19.11.2019 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені. Вознесенівським управлінням у м. Запоріжжі Головного управління ДПС у Запорізькій області, на підставі облікових даних з інформації системи органу доходів та зборів, було сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 21.05.2020 № Ф-1863-50 на суду 1809,59 грн., направлено її поштою та 27.05.2020 вкладено у абонентську скриньку позивача. З огляду на зазначене, просить у задоволенні позовних вимоги відмовити.
16.09.2020 до суду надійшла відповідь на відзив (вх.№43080), в якому представник позивача зазначає, що відзив відповідача є необґрунтованим, а адміністративний позов підлягає задоволенню.
Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), дослідивши та оцінивши докази, судом встановлено наступне.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 23.11.2018 був зареєстрований фізичної особою-підприємцем (№ запису 2103000000009993l).
Впродовж листопада 2018 року - квітня 2020 року позивачем згідно платіжних доручень ПАТ КБ «ПриватБанк» та АТ «Універсал банк» у встановлені законодавством строки було сплачено суми єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
27.01.2020 позивачем отримано від Головного управління ДПС у Запорізькій області вимогу № Ф-1853-50 від 17.01.2020 про сплату боргу (недоїмки) па суму 3887,71 грн., яку він оскаржив в адміністративному порядку до ДПС України.
14.04.2020 представником позивача до ДПС України було на надіслано адвокатський запит з вимогою надати копію прийнятого за скаргою рішення.
Вказане рішення отримано представником позивача 28.04.2020, зі змісту якого вбачається, що воно прийнято на підставі рішення про застосування штрафних санкцій за нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску №0153365005 від 19.11.2019. У подальшому вимога була оскаржена Позивачем до Запорізького окружного адміністративного суду (справа № 280/2980/20).
29.04.2020 на електронну адресу Головного управління ДПС у Запорізькій області було направлено адвокатський запит № СК-02/2020-04, підписаний ЕЦП щодо надання копії рішення № 0153365005 від 19.11.2019 року.
Листом Головного управління ДПС у Запорізькій області від 05.05.2020 №26911/10/08-01-10-02-10 надано копію рішення про застосування штрафних санкцій за нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску № 0153365005 від 19.11.2019. Рішення № 0153365005 від 19.11.2019 також було оскаржено в судовому порядку (справа №280/3321/20).
21.05.2020 Головне управління ДПС у Запорізькій області сформувало та надіслало нову вимогу за № Ф-1863-50 на суму 1809,59 грн., яку позивач оскаржив до ДПС України.
Рішенням від 24.06.2020 за № 20017/6/99-00-06-03-01-66 у задоволенні скарги було відмовлено.
Позивач, вважаючи вимогу Головного управління ДПС в Запорізькій області за №Ф-1863-50 від 21.05.2020 про сплату боргу (недоїмки) на суму 1809,59 грн. протиправною та такою, що підлягаю скасуванню, звернуся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначено Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №2464- VI).
Відповідно до частини першої статті 1 Закону №2464-VI, єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування; а недоїмка - це сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Згідно статті 2 Закону №2464-VI, дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов`язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 4 Закону №2464-VІ платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
За пунктом 2 частини першої статті 7 Закону №2464-VІ єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).
Частиною другою та третьою статті 9 Закону №2464-VІ передбачено, що обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Відповідно до частини п`ятої статті 9 Закону №2464-VІ сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - договір про добровільну участь).
Згідно із абзацом 4 та 5 частини восьмої статті 9 Закону №2464-VІ платники єдиного внеску, зазначені у пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 1 травня наступного року.
Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до органу доходів і зборів (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік. У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця її останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності такої фізичної особи.
Частиною десятою статті 9 Закону №2464-VІ передбачено, що днем сплати єдиного внеску вважається: 1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів; 2) у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі; 3) у разі сплати єдиного внеску в іноземній валюті - день надходження коштів на відповідні рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом (частини одинадцята статті 9 Закону №2464-VІ).
Частиною другою статті 25 Закону №2464-VІ передбачено, що у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов`язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів (частина третя статті 25 Закону №2464-VІ).
Процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, визначеними Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів визначає Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Міністерства фінансів України 20.04.2015 № 449 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 04.05.2018 № 469) (далі - Інструкція №449).
Згідно пункту 1 розділу VI Інструкції № 449 до платників, які не виконали визначені Законом обов`язки щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, застосовуються заходи впливу та стягнення.
У відповідності до пункту 3 розділу VI Інструкції, органи доходів і зборів надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо:
- дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску органами доходів і зборів;
- платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску;
- платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.
У випадках, передбачених абзацами третім та/або четвертим цього пункту, вимога про сплату боргу (недоїмки) надсилається (вручається):
- платникам, зазначеним у підпунктах 1 та 2 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, протягом десяти робочих днів, що настають за календарним місяцем, у якому виникла, зросла або частково зменшилась сума недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій);
- платникам, зазначеним у підпунктах 3 та 4 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, протягом п`ятнадцяти робочих днів, що настають за календарним місяцем, у якому виникла, зросла або частково зменшилась сума недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій).
Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів платника на суму боргу, що перевищує 10 гривень.
Пунктом 4 вказаного розділу Інструкції визначено, що вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи фіскального органу за формою згідно з додатком 6 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 7 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).
Згідно облікової картки платника податків ОСОБА_1 , долученої до відзиву відповідачем, судом встановлено, що станом на 30.04.2020 за позивачем обліковувалась переплата з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в сумі 1809,59 грн.
Заборгованість, яка відображена в оскаржуваній вимозі виникла у зв`язку із прийняттям Головним управлінням ДПС у Запорізькій області рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування №0153365005 від 19.11.2019.
Згідно з абзацом 2 частини чотирнадцятої статті 25 Закону №2464-VІ суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти календарних днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки податкових органів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до податкового органу вищого рівня або до суду з одночасним обов`язковим письмовим повідомленням про це податкового органу, яким прийнято це рішення.
Відповідно до абзацу 3 частини чотирнадцятої статті 25 Закону №2464-VІ оскарження рішення податкового органу про застосування фінансових санкцій зупиняє перебіг строку їх сплати до винесення податковим органом вищого рівня, або судом рішення у справі. Строк сплати фінансових санкцій також зупиняється до ухвалення судом рішення у разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки, якщо застосування фінансових санкцій пов`язано з виникненням або несвоєчасною сплатою суми недоїмки.
Судом встановлено, що рішення №0153365005 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 19.11.2019 отримано представник позивача 11.05.2020.
Тобто, останнім днем строку на сплату або оскарження рішення було 21.05.2020 включно.
Позивач скористався своїм правом та оскаржив вказане рішення до суду, що підтверджується доданою до матеріалів справи копією ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі №280/3321/20 (заяву зареєстровано 21.05.2020).
Отже, станом на 21.05.2020 у ОСОБА_1 не існувало недоїмки у загальній сумі 1809,59 грн., як про це визначено в оскаржуваній вимозі № Ф-1863-50 від 21.05.2020, оскільки строк сплати застосованих рішенням №0153365005 від 19.11.2019 штрафних санкцій та пені, з урахуванням положень абзацу 2 частини чотирнадцятої статті 25 Закону №2464-VІ, ще не настав.
З урахуванням викладеного, суд доходить висновку, що вимога Головного управління ДПС у Запорізькій області № Ф-1863-50 від 21.05.2020 про сплату боргу (недоїмки) у загальній сумі 1809,59 грн. є протиправною та підлягає скасуванню.
Крім того, судом встановлено, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 24.09.2020 у справі 280/3321/20 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області про застосування штрафних санкцій за нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску від 19.11.2019 №0153365005 на суму 2251,53 грн.
У статті 19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до положень статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позовна заява є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн., який підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача. Оригінал квитанції №99228 від 12.07.2020 знаходиться в матеріалах адміністративної справи №280/4773/20.
Керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС України в Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166; код ЄДРПОУ 43143945) про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки), - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДПС в Запорізькій області за № Ф-1863-50 від 21 травня 2020 року про сплату боргу (недоїмки) на суму 1809 (одна тисяча вісімсот дев`ять) грн. 59 коп.
Стягнути на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачену суму судового збору в розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС України в Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166; код ЄДРПОУ 43143945).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 20.10.2020.
Суддя А.В. Сіпака