
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 жовтня 2020 року м. Житомир справа № 240/6189/20
категорія 112030100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Майстренко Н.М.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії відповідно до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" у зв`язку зі звільненням з органів прокуратури;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок призначеної йому пенсії відповідно до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VІІ у розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки про заробітну плату №18-156 зп від 29.10.2019, виданої Генеральною прокуратурою України, починаючи з 01.12.2019.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у лютому 2020 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо проведення перерахунку пенсії за вислугу років на підставі ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" у зв`язку зі звільненням із органів прокуратури. Проте, відповідач відмовив у проведенні перерахунку пенсії у відповідності до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1155 "Про умови оплати праці прокурорів".
Ухвалою суду від 12.05.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він заперечив проти задоволення позовних вимог. В обґрунтування своїх тверджень зазначив, що пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1155 "Про умови оплати праці прокурорів" установлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру".
У відповіді на відзив позивач зазначив, що у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівників органів прокуратури на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 та ухваленням Конституційним Судом України рішення №7-р(ІІ)/2019, вважає, що він набув право на перерахунок пенсії у зв`язку із звільненням з органів прокуратури.
Відповідно до положень ч. 5 ст. 262, ч. 1 ст. 263, ст.ст. 242-246 КАС Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, судом встановлено таке.
Відповідно до постанови Богунського районного суду м. Житомира від 31.10.2016 у справі №295/9546/16-а зобов`язано Житомирське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років згідно статті 86 Закону України "Про прокуратуру", починаючи із 07.06.2016 у розмірі 60 відсотків від суми його місячної заробітної плати.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 09.12.2019 позивачу відмовлено у задоволенні його заяви про перерахунок пенсії, поданої у зв`язку зі звільненням із органів прокуратури, з посиланням на відсутність порядку такого перерахунку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
У лютому 2020 року позивач повторно звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо проведення перерахунку пенсії за вислугу років на підставі ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" у зв`язку зі звільненням із органів прокуратури.
Листом від 24.02.2020 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило позивача про те, що постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1155 "Про умови оплати праці прокурорів" затверджено схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур. При цьому, пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1155 "Про умови оплати праці прокурорів" встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру".
Позивач не погоджується з такою відмовою, у зв`язку з чим звернувся до суду.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Перевіряючи правомірність дій та рішень відповідача відповідно до приписів ст. 2 КАС України, суд виходить із такого.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Згідно з ч. 2 та ч. 13 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" (станом на день призначення пенсії) пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. Пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.
Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019 у справі №3-209/2018(2413/18, 2807/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Пунктом 3 установлено такий порядок виконання цього Рішення:
- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
У своєму рішенні від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 Конституційний суд України зазначив, що працівник прокуратури, який досяг передбаченого законом віку для припинення повноважень після здійснення професійної діяльності протягом визначеного строку, набуває право на отримання пенсії. Пенсійне забезпечення таких працівників здійснюється відповідно до статті 86 Закону.
Частина 20 статті 86 Закону в первинній редакції передбачала низку підстав для перерахунку призначених пенсій, якими є звільнення з роботи та підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.
Позивач звільнився з Генеральної прокуратури України 20.11.2019, що підтверджується копією наказу від 15.11.2019 №1565у.
З 06.09.2017 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", якою було підвищено посадові оклади та надбавки за класний чин прокурорсько-слідчим працівникам.
А отже, вказана постанова є підставою для проведення перерахунку пенсії за вислугу років позивача, оскільки з вересня 2017 року відбулося підвищення заробітної плати працівникам прокуратури.
Із заявою щодо перерахунку пенсії позивач повторно звернувся до відповідача у лютому 2020 року, при цьому надавши копію довідки про заробітну плату від 29.10.2019.
Матеріалами справи підтверджено, що 29.10.2019 Генеральною прокуратурою України видано ОСОБА_1 довідку вих. №18-156зп з даними щодо заробітної плати, встановленої постановою Кабінету Міністрів України №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури".
Відтак, посилання відповідача на приписи постанови Кабінету Міністрів України №1155 від 11.12.2019 не стосуються спірних правовідносин, оскільки підвищення заробітної плати запроваджено іншим нормативно-правовим актом.
Отже, враховуючи Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019, яким відновлено дію у первинній редакції ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру", та установлений Судом порядок його виконання, суд дійшов висновку, що у позивача з дня ухвалення цього рішення виникло право на перерахунок пенсії у зв`язку зі звільненням з органів прокуратури з урахуванням довідки про заробітну плату від 29.10.2019 №18-156 зп.
Суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-УІІ від 14.10.2014 у розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати у зв`язку із звільненням з органів прокуратури на підставі довідки про заробітну плату №18-156 зп від 29.10.2019, виданої Генеральною прокуратурою України, є частково обґрунтованими та підлягають задоволенню з 13.12.2019.
Відповідно до частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Приймаючи до уваги часткове задоволення позову та приписи ст. 139 КАС України, на користь позивача належить стягнути понесеним ним судові витрати у сумі 420,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 КАС України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивача відповідно до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" при звільненні з органів прокуратури.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VІІ у зв`язку із звільненням з органів прокуратури у розмірі 60 відсотків від суми заробітної плати на підставі довідки від 29.10.2019 №18-156 зп, виданої Генеральною прокуратурою України, починаючи з 13.12.2019.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, код 13559341) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у розмірі 420,40 грн.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 21.10.2020.
Суддя Н.М. Майстренко