Рішення № 92348040, 19.10.2020, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.10.2020
Номер справи
200/4247/20-а
Номер документу
92348040
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 жовтня 2020 р. Справа№200/4247/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Троянова О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (юридична адреса: 87548, Доненька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, буд. 27-А, ЄДРПОУ 42171861) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправною бездіяльності щодо неперерахування призначеної пенсії з моменту звернення з заявою, зобов`язання здійснити перерахунок пенсійних виплат з моменту звернення з 01.07.2018 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 28 квітня 2020 року позовну заяву залишено без руху з наданням строку для усунення виявлених недоліків позовної заяви, шляхом уточнення позовних вимог в частині зазначення виду бездіяльності, яку оскаржує позивач, уточнення складу учасників справи, шляхом зазначення вірного відповідача.

В установлений судом строк позивач частково усунув недоліки позовної заяви, шляхом уточнення позовних вимог в частині зазначення виду бездіяльності.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10 червня 2020 року продовжено ОСОБА_1 строк для усунення недоліків адміністративного позову, шляхом зазначення вірного відповідача.

В установлений судом строк позивач усунув недоліки позовної заяви в повному обсязі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12 серпня 2020 року суд прийняв до розгляду позовну заяву та відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні), зобов`язано відповідача надати суду належним чином засвідчену копію пенсійної справи позивача.

За правилами частини 1 статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що перебуває на обліку відповідача як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах. У липні 2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, за наслідками розгляду якої позивачу відмовлено в перерахунку пенсії. Відповідачем в обґрунтування відмови зазначено те, що період роботи позивача на ТОВ «Метінвест-Промсервіс» з 01.07.2015 по 30.06.2018 року було враховано на загальних підставах, оскільки посада зазначена в пільговій довідці не була передбачена переліком посад, затверджених постановою КМУ №461 від 24.06.2016 року. Листом Пенсійного фонду України від 18 грудня 2019 року позивача було повідомлено, що розмір пенсії обчислено з урахуванням страхового стажу 50 років 4 місяців 14 днів, 14 років пільгового стажу (включаючи період роботи з 01.07.2015 по 30.06.2018 року), який станом на 01.12.2019 року складає 7053,56 грн. Отримавши протокол розрахунок пенсії, позивачу стало відомо, що розмір пенсії було переглянуто станом на 26.03.2019 року, а не станом на дату звернення – 01.07.2018 року. Бездіяльність відповідача щодо не здійснення перерахунку пенсії з 01.07.2018 року вважає протиправною, просив задовольнити вимоги у повному обсязі.

Відповідачем через канцелярію суду у встановлені судом строки, надано відзив на позовну заяву, відповідно до якого останній просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування відзиву на позовну заяву, відповідач посилається на те, що 02.07.2018 року позивач звернувся до управління із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону №1058. З 01.07.2018 року проведено перерахунок пенсії з врахуванням стажу по 30.05.2018 року. Розмір пенсії склав 4873,20 грн. З 01.07.2020 року після проведенням масового перерахунку пенсій у зв`язку з підвищенням прожиткового мінімуму, розмір пенсії за віком позивача склав 5526,49 грн. 24.04.2019 року позивач звернувся до управління із заявою про зміну надбавки у зв`язку з встановленням йому статусу інваліда 3 групи, прирівняних до інвалідів війни, на теперішній час підвищення складає 491,10 грн. Додаткового зазначив, що при перерахунку пенсії згідно заяви позивача від 02.07.2018 року, період роботи з 01.07.2015 по 30.06.2018 року було враховано до загального страхового стажу. У вересні 2019 року було здійснено перерахунок пенсії, яким період роботи позивача з 01.07.2015 по 30.06.2018 року було зараховано до пільгового стажу за Списком №1 та здійснено перерахунок пенсії з 01.07.2018 року та виплачено позивачу доплату в розмірі 7918,91 грн. за вказаний період.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

Позивач – ОСОБА_1 , громадянин України (паспорт серії НОМЕР_2 , виданий Приморським РВ Маріупольського МУ УМВС України в Донецькій області 15 травня 1996 року), ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , є особою з інвалідністю 3 групи, та має право на пільги, встановлені для ветеранів війни – осіб з інвалідністю внаслідок війни, та особою, що претендує на перерахунок пенсії.

Відповідач – Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171861) є суб`єктом владних повноважень – органом виконавчої влади, основним завданням якого, згідно вимог чинного законодавства, зокрема, є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення.

Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 на управління покладені повноваження, зокрема, щодо призначення (здійснення перерахунку) і виплати пенсії, щомісячного довічного грошове утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством (підпункти 7,8 пункту 4 Положення).

Судом встановлено, що 02.07.2020 року позивач звернувся до пенсійного органу із заявою №3395 “Про призначення/перерахунок пенсії”, відповідно до якої просив перерахувати йому пенсію.

Судом встановлено, що відповідачем на підставі рішення 914110821025 від 17.09.2018 року проведено перерахунок пенсії з 01.07.2018 року у розмірі 4873,20 грн., страховий стаж складає 48 років 4 місяці 14 днів, пільговий стаж за Списком №1 складає 12 років, коефіцієнт стажу складає 0,48333, до пільгового стажу за Списком №1 зараховано періоди роботи з 11.03.2015 по 03.09.2015 року, та з 09.09.2015 по 31.05.2016 року.

Судом встановлено, що 24.04.2020 року позивач звернувся до пенсійного органу із заявою №2827/2714 “Про призначення/перерахунок пенсії”, відповідно до якої просив перерахувати йому пенсію у зв`язку зі зміною надбавки (видача посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни).

Судом встановлено, що відповідачем на підставі рішення 914110821025 від 20.08.2019 року проведено перерахунок пенсії з 01.07.2018 року у розмірі 4948,46 грн., страховий стаж складає 50 років 4 місяці 14 днів, пільговий стаж за Списком №1 складає 14 років, коефіцієнт стажу складає 0,50333, до пільгового стажу за Списком №1 зараховано періоди роботи з 11.03.2015 по 03.09.2015 року, з 09.09.2015 по 31.05.2016 року, та з 01.06.2016 по 30.06.2018 року.

Судом встановлено на підставі витягу з підсистеми ІКІС ПФУ, що з 01.07.2018 року по 31 серпня 2019 року позивачу перераховано пенсію та донараховано та виплачено різницю між виплаченою раніше пенсією та сумою, нарахованою після проведення перерахунку. (липень 2018 року – 75,26 грн., серпень 2018 року – 75,26 грн., вересень 2018 року – 75,26 грн., жовтень 2018 року – 75,26 грн., листопад 2018 року – 75,26 грн., грудень 2018 року – 94,11 грн., січень 2019 року - 94,11 грн., лютий 2019 року - 94,11 грн., березень 2019 року – 217,78 грн., квітень 2019 року – 227,11 грн., травень 2019 року – 257,78 грн., червень 2019 року – 257,78 грн., липень 2019 року – 257,78 грн., серпень – 257, 78 грн., усього 2 134,64 грн.)

Всього позивачу нараховано за вересень пенсію на суму 5 784,27 грн., крім того, доплачено різницю у розмірі 2 134,64 грн.

На звернення позивача з питань пенсійного забезпечення відповідачем надано відповідь листом від 12.08.2019 року №19960/34-1/02, відповідно до якої станом на 01.10.2017 року розмір пенсії склав 4873,20 грн. (враховуючи загальний стаж 34 роки 03 місяці 14 днів (враховано по 31.05.2016 року), в тому числі по списку №1 – 12 років). 02.07.2018 року ОСОБА_1 була надана заява на перерахунок пенсії, з 01.07.2018 року проведено перерахунок пенсії з додаванням стажу. Розмір пенсії став складати 4873,20 грн. (враховуючи загальний стаж 48 роки 04 місяці 14 днів (враховано по 30.06.2018 року), в тому числі по списку №1 – 12 років). З 01.03.2019 року проведено індексацію пенсій відповідно до постанови КМУ №124 від 20.02.2019 року. Розмір пенсії став складати 5 463,24 грн. з 26.03.2019 року після встановлення ОСОБА_2 третьої групи інвалідності захворювання, пов`язаного із захистом Батьківщини, розмір пенсії не змінився. З 24.04.2019 року пенсію ОСОБА_1 було перераховано, розмір пенсії став складати 5 498,09 грн. З 01.07.2019 року пенсію ОСОБА_1 було перераховано, розмір пенсії став складати 5 526,49 грн. Період безпосередньої участі в антитерористичній операції з 15.05.2016 по 12.11.2018 року враховано до стажу ОСОБА_1 на загальних умовах, оскільки пільгове обчислення стажу після 01.01.2004 року чинним законодавством не передбачено. При перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2018 року за його заявою період роботи на ТОВ «Метінвест-Промінвест» з 01.07.2015 по 30.06.2018 року було враховано на загальних умовах, оскільки посада зазначена в пільговій довідці не була передбачена переліком посад, затверджених постановою КМУ №461 від 24.06.2016 року. Пізніше були внесені зміни до вищезазначеної Постанови КМУ, станом на дату надання відповіді, пенсійна справа ОСОБА_1 приводилась у відповідність до чинного законодавства – з 01.07.2018 року буде уточнено його пільговий стаж з період роботи з 01.07.2015 по 30.06.2018 року.

На звернення позивача з питань пенсійного забезпечення Пенсійним фондом України надано відповідь листом від 18.12.2019 року №1797-235/С-03/8-2800/19, відповідно до якого пенсію ОСОБА_1 обчислено з урахуванням страхового стажу 50 років 04 місяців 14 днів, за 14 років пільгового стажу (зокрема, період роботи з 01.07.2015 по 30.06.2018 року). Розмір пенсії станом на 01.12.2019 року складає 7 053,56 грн.

На звернення позивача з питань пенсійного забезпечення відповідачем надано відповідь листом від 16.03.2020 року №342/С-02-01-01, відповідно до якої в серпні 2019 року проведено уточнюючий перерахунок пенсії з додаванням до пільгового стажу по Списку №1 за період з 01.07.2015 по 13.06.2018 року, починаючи з 01.07.2018 року. Після проведення перерахунку пенсії, її розмір став складати 4 948,46 грн. З 01.12.2018 року після проведення масового перерахунку розмір пенсії не змінився. З 01.03.2019 року розмір пенсії, обчислений з урахуванням страхового стажу 36 років 04 місяців 14 днів, в тому числі по Списку №1 – 14 років, складав 5 681,02 грн. з 26.03.2019 року після опрацювання довідки МСЕК, згідно якої позивача було визнано особою з інвалідністю третьої групи захворювання, пов`язаного із захистом Батьківщини, розмір пенсії не змінився та складав 5 681,02 грн. З 24.04.2019 року після зміни статусу, розмір пенсії за віком складав 5 755,87 грн. З 01.07.2019 року після проведення масового перерахунку пенсій у зв`язку з підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, розмір пенсії за віком складав 5 784,27 грн. Пенсію в новому розмірі після уточнюючого перерахунку пільгового стажу по Списку №1 позивач отримав у вересні 2019 року, загальна сума виплати склала 7 918,19 грн., де: 5 784,27 грн. – пенсія за вересень, 2 134,64 грн. – доплата за період з 01.07.2018 по 31.08.2019 року.

Отже, предметом спору у даній справі є наявність правових підстав для здійснення перерахунку з додаванням пільгового стажу, а саме з 01.07.2018 року.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV (далі - Закон № 1058).

Нормами частини четвертої статті 45 Закону № 1058 передбачено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35,частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Відповідно до частини другої статті 42 Закону України №1058 для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. З 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов`язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов`язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності. Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1381 від 28 грудня 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» … розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", статей 13 і 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", збільшуються на 25 відсотків.

Судом встановлено, що відповідачем проведено перерахунок пенсії в серпні 2019 року, зарахувавши до пільгового стажу позивача спірний період роботи з 01.07.2015 по 30.06.2018 року. Крім того, відповідачем проведено доплату за означений період у вересні 2019 року у загальному розмірі 2 134,64 грн.

Твердження позивача про те, що розмір пенсії був переглянутий станом на 26.03.2019 року, а не станом на 01.07.2018 року, не знаходять свого підтвердження в матеріалах пенсійної справи та за наявним листуванням між позивачем та відповідачем.

Так, листом від 12.08.2019 року відповідач підтвердив те, що при зверненні позивача із заявою про перерахунок пенсії, станом на 01.07.2018 року, пільговий стаж позивача за Списком №1 склав 12 років (коефіцієнт стажу 0,48333). Водночас, відповідно до листа від 16.03.2020 року, після проведення перерахунку пенсії пільговий стаж за Списком №1 склав 14 років (коефіцієнт стажу 0,50333).

Судом встановлено з листа від 16.03.2020 року, що відповідачем при проведенні у березні 2019 року перерахунку збільшено розмір пенсії позивачу внаслідок того, що середній заробіток за 2016 рік було проіндексовано та збільшено до 4 404,35 грн. (станом на 01.07.2018 року було 3764,40 грн.)

Суд звертає увагу, що збільшення розміру пенсії позивача з березня 2019 року пов`язано не із зарахуванням до пільгового стажу позивача періоду роботи з 01.07.2015 по 30.06.2018 року, а у зв`язку вищезазначеними обставинами.

Крім того, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1381 від 28 грудня 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» відповідачем збільшено розмір пенсії позивача на 25% від розміру пенсії за віком.

Враховуючи зазначене та те що, позивачем не доведено порушення відповідачем його прав, суд дійшов висновку про залишення без задоволення позовних вимог позивача.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з нормами частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до вимог частин першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Нормами частини другої зазначеної статті встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд, відповідно до положень частини п`ятої статті 77 КАС України, вирішує справу на підставі наявних доказів.

Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Відповідно до положень статті 139 КАС України розподіл судових витрат не здійснюється.

У зв`язку з перебуванням судді Троянової О.В. у щорічній основній відпустці розгляд справи проводиться у перший робочий день.

Керуючись ст. 244, 245, 246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (юридична адреса: 87548, Доненька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, буд. 27-А, ЄДРПОУ 42171861) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії – залишити без задоволення.

Рішення прийнято, складено в повному обсязі та підписано в нарадчій кімнаті 19 жовтня 2020 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Апеляційна скарга згідно положень статті 297 КАС України подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя О.В. Троянова