Рішення № 92344804, 09.10.2020, Інгулецький районний суд м. Кривого Рогу

Дата ухвалення
09.10.2020
Номер справи
213/675/20
Номер документу
92344804
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

г Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області

Справа № 213/675/20

Номер провадження 2/213/922/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

заочне

09 жовтня 2020 року Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі: головуючого судді Нестеренка О.М.

секретар судового засідання - Ладухіна І.С.,

розглянувши заочно у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кривому Розі цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Інгулецької районної у місті ради м. Кривого Рогу до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної допомоги на дітей одиноким матерям та надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям,

В С Т А Н О В И В :

Позивач - УПСЗН виконкому Інгулецької районної у місті ради (далі - Управління) звернувся до суду з вищезазначеним позовом та просить стягнути з відповідача ОСОБА_1 суму надміру виплаченої державної допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 2266,32 грн. та надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 3303,18 грн., а всього стягнути 5569,50 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач ОСОБА_1 10.10.2017 в черговий раз звернулась до Управління з заявою про призначення усіх видів державної соціальної допомоги, компенсацій та пільг та просила призначити їй державну допомогу на дітей одиноким матерям та державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям. Одночасно з заявою подала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. На підставі наданих документів рішеннями від 11.10.2017 відповідачу були призначені згадані допомоги по 31.03.2018.

В подальшому, на підставі заяви та декларації від 11.04.2018 відповідачу згідно з рішенням Управління від 18.04.2018 були призначені обидва види допомоги по 30.09.2018.

16 квітня 2018 року УПСЗН з метою перевірки інформації про доходи Відповідача був зроблений запит до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела і суми отриманих доходів і відповідно до інформації Криворізької Південної ОДПІ з`ясувалось, що Відповідач у III кварталі 2017 року отримала не задекларований дохід у розмірі 3303,18 грн. за ознакою 102 (заробітна плата) від Благодійної організації «БТ «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД м. Кривий Ріг».

25.04.2018 УПЗН прийняло рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, а також рішення від 22.06.2018 про призначення допомоги сім`ям з дітьми з перерахунком державної допомоги на дітей одиноким матерям в межах терміну призначення.

Оскільки Відповідач фактично приховала отриманий нею дохід, який мала в обов`язковому порядку вносити до декларації, позивач неодноразово в телефонному режимі і в усних розмовах на особистому прийомі повідомляв її про необхідність повернути надміру отримані кошти. Відповідач визнала письмово переплату їй державних коштів, під підпис зобов`язалася вносити в рахунок зайво отриманих коштів щомісяця про 400 та по 200 гривень, однак добровільно заборгованість не повернула, через що Позивач був змушений звернутися до суду з цим позовом. Також просить стягнути з відповідача суму сплаченого судового збору у розмірі 2102,00 грн.

Ухвалою від 27 лютого 2020 року було відкрите провадження у справі, розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження в викликом сторін.

Позивач в судове засідання не з`явився, надіслав клопотання про розгляд справи за відсутності представника, позовні вимоги підтримує повністю, просить задовольнити. Не заперечує проти ухвалення заочного рішення /а.с.41,69/.

Порядок виклику Відповідача до суду, передбачений ст.ст.128-130 ЦПК України, дотримано, але в судове засідання Відповідач не з`явилася, відзив на позов не подала.

За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін, в тому числі - відповідача та ухвалив про заочне рішення відповідно до ст.ст.280-282 ІЦПК України.

Дослідивши письмові матеріали справи, оцінивши надані позивачем докази в їх сукупності, суд приходить до наступного.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» «малозабезпечена сім`я - сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї». Відповідно до ст.3 зазначеного Закону малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України, мають право на державну соціальну допомогу, яка надається щомісячно у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.

Згідно ст.4 зазначеного Закону особою, яка звертається за допомогою, надається декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім`ї.

За положеннями ч.1 ст.7 цього Закону, яка була чинною на момент виникнення правовідносин між сторонами, державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли з`ясовано, що малозабезпечена сім`я має додаткові джерела для існування, а також хто-небудь із її складу протягом 12 місяців перед зверненням за наданням державної соціальної допомоги здійснив покупку або оплатив послуги на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім`ї.

Як було зазначено в ч.4 цієї статті Закону, якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Відповідно до ст.3 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» допомога на дітей одиноким матерям є одним із видів державної соціальної допомоги сім`ям з дітьми.

Право на допомогу на дітей одиноким матерям визначено положеннями ст.18-1 цього Закону, згідно з частиною першою якої право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Згідно з положеннями ч.1 ст.18-3 цього Закону допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Відповідно до ч.1 ст.22 Закону, одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.

Частиною другою цієї статті передбачено, що суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Відповідач ОСОБА_1 10.10.2017 звернулася до УПСЗН виконкому Інгулецької районної у місті ради з заявою про призначення соціальної допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, подала відповідну декларацію про доходи та майновий стан /а.с.5-6/. Рішенням від 11.10.2017 відповідачу були призначені допомога сім`ям з дітьми за період з 01.10.2017 по 31.03.2018 у розмірі 583,45 грн. та державна соціальна допомога малозабезпеченій сім`ї на тої же період у сумі 3026,33 грн. /а.с.7-8/.

11.04.2018 ОСОБА_1 знов звернулася до УПСЗН із заявами про призначення соціальної допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям /а.с.10/, і їй на підставі рішення Управління від 18.04.2018 була призначена допомога сім`ям з дітьми за період з 01.04.2018 по 30.09.2018 у розмірі 160,71 грн. та державна соціальна допомога малозабезпеченій сім`ї на тої же період у сумі 2643,51 грн. /а.с.11,12/.

За повідомленням Криворізької Південної ОДПІ на запит УПЗН від 16.04.2018, ОСОБА_1 у III кварталі 2017 року отримала від Благодійної організації «БТ «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД м. Кривий Ріг» заробітну плату у розмірі 3303,18 грн. /а.с.13-14/.

Після отримання такої інформації, оскільки вказаний дохід Відповідачем не було показано в декларації, УПЗН прийняло рішення від 25.04.2018 про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї /а.с.15/, а 22.06.2018 було прийняте рішення про призначення допомоги сім`ям з дітьми з перерахунком державної допомоги на дітей одиноким матерям в межах терміну призначення, згідно з яким за період з 01.04.2018 по 30.06.2018 розмір допомоги одинокій матері було визначено у розмірі 160,71 грн., а в період з 01.07.2018 по 30.09.2018 - у розмірі 227,71 грн. /а.с.16/.

Згідно з п.п.12.25 Постанови КМУ від 24.02.2003 № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», у разі, коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.

Пунктом 28 зазначеного Порядку передбачено, що якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення незалежно від матеріального стану сім`ї, повідомляючи про це уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї, виплата державної соціальної допомоги припиняється.

Довідкою Благодійного товариства «Благодійна організація «Всеукраїнська організація людей, які живуть з ВІЛ/СНІД м. Кривий Ріг» підтверджено, що ОСОБА_1 в період з липня 2017 по березень 2018 року працювала консультантом в цій організації та отримала за вказаний період дохід у розмірі 22486,53 грн., а за винятком утримань - 18101,68 грн. /а.с.17/.

Вказаний дохід в декларації Відповідачем зазначено не було.

Таким чином, судом встановлено, що при заповненні декларацій за 6 місяців під час звернення відповідачем була прихована сума доходу за шість місяців з жовтня 2017 року по березень 2018 року, а тому позивачем обґрунтовано було здійснено перерахунок виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, та перерахунок виплаченої допомоги на дітей одиноким матерям, і встановлено, що відповідачу за період з 01.10.2017 по 30.03.2018 зайво сплачено 3303,18 грн. державної допомоги малозабезпеченим сім`ям та за період з 01.10.2017 по 30.09.2018 - допомоги одинокій матері у сумі 2266,32 грн. /а.с.18, 22/.

Встановлено, що 04.10.2018 позивачем було направлено відповідачу повідомлення про переплату в у виплатах державних соціальних допомог, повідомлено реквізити для повернення зайво отриманих коштів, і Відповідач, отримавши такі повідомлення 11.10.2018, письмово зобов`язалася вносити переплату допомоги малозабезпеченій сім`ї щомісяця у розмірі 400,00 грн. та допомогу на дитину одинокій матері - по 200,00 грн. щомісяця /а.с.26, 27/.

Оскільки відповідач свої письмові зобов`язання не виконувала, Управління 01 березня 2019 року направило на її адресу нагадування про необхідність повернення надміру отриманих коштів, повідомлено нові реквізити для їх перерахування /а.с.28/, однак Відповідач на таке повідомлення не відреагувала.

Відповідно до ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених статтею 82 цього Кодексу. Докази подаються суду сторонами та іншими учасниками справи.

Суд вважає, що позивачем доведено, що відповідачем було порушені його права, а тому вони підлягають поновленню.

Відповідач доказів погашення боргу не надала, правом на відзив не скористалася, до суду не з`явилася.

За таких обставин суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню, а суми безпідставно отриманих державних допомог підлягають стягненню з відповідача.

Відповідно до ч.6 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки позовні вимоги задовольняються, підлягає стягненню з відповідача на користь позивача сплачений ним судовий збір в сумі 2102,00 грн.

Керуючись ст.1212 ЦК України, Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», ст.ст. 12, 13, 80, 141, 228-229, 265, 280-282 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Інгулецької районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної допомоги на дітей одиноким матерям та надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Інгулецької районної у місті ради (р/р UA 798201720343190014000024289 ДКСУ, м. Київ, код ЄДРПОУ 03192342) надміру виплачені кошти у загальному розмірі 5569 (п`ять тисяч п`ятсот шістдесят дев`ять) гривень 50 копійок, з яких - 3303,18 грн. - державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям, та 2266,32 грн. - державна соціальна допомога на дітей одиноким матерям.

Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Інгулецької районної у місті ради (р/р 128201720344260002000024104 ДКСУ, м. Київ, код ЄДРПОУ 04052548, суму сплаченого судового збору у розмірі 2102,00 грн.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд судового рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпровського апеляційного суду через Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області протягом 30 днів з дня його проголошення.

Інформація щодо учасників справи:

Позивач: Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Інгулецької районної у місті ради м. Кривого Рогу - місцезнаходження: 50026, м. Кривий Ріг, пр. Південний, 1.

Відповідач: ОСОБА_1 - зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ; фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 .

Повне рішення складено 15.10.2020.

Суддя О.М. Нестеренко