
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Київ
19 жовтня 2020 року справа №640/10450/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомПублічного акціонерного товариства «Центренерго» (далі по тексту - позивач, ПАТ «Центренерго»)доНаціональної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі по тексту - відповідач)провизнання протиправною та скасування постанови від 22 травня 2019 року №241-ДП-ЕВ С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва, зазначаючи, що вважає протиправною оскаржувану постанову у зв`язку з тим, що ПАТ «Центренерго» на виконання вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення ведення бізнесу та залучення інвестицій емітентами цінних паперів» від 16 листопада 2017 року №2210-VIII (далі по тексту - Закон №2210-VIII) привело свій статут у відповідність до вимог законодавства шляхом прийняття нової редакції статуту, затвердженої 30 березня 2018 року та зареєстрованої у встановленому порядку; зазначеним Законом не передбачено, що статут повинен бути приведений у відповідність за період з 01 травня 2018 року по 01 січня 2019 року, а вказано лише кінцеву дату, з урахуванням чого приведення статуту у відповідність до вимог законодавства до вказаної в оскаржуваній постанові дати (01 травня 2018 року) не суперечить положенням законодавства.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 червня 2019 року адміністративну справу №640/10450/18 прийнято до розгляду та відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.
Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що позивачем не приведено статут та внутрішні положення у відповідність із положеннями Закону №2210-VIII, а саме: за результатами моніторингу інформації встановлено відсутність повідомлення ПАТ «Центренерго» про те, що воно вважається таким, що здійснювало публічну пропозицію цінних паперів; інформація про перебування цінних паперів ПАТ «Центренерго» у лістингу на день набрання чинності Законом №2210-VIII також відсутня. Станом на дату розгляду справи позивач не усунув зазначені порушення, з урахуванням чого позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 липня 2019 року за відповідачу відмовлено у задоволенні клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.
У відповіді на відзив позивач зазначив, що на виконання положень Закону №2210-VIII ним приведено у відповідність до Закону України «Про акціонерні товариства»; відповідач зробив безпідставний висновок щодо зміни з 01 січня 2019 року типу товариства з публічного на приватне та застосування до позивача положень Закону України «Про акціонерні товариства» в частині діяльності приватних акціонерних товариств з 01 січня 2019 року у зв`язку з не приведенням статуту у відповідність до вимог Закону №2210-VIII, оскільки чинне законодавство України не містить будь-яких наслідків порушення пункту 13 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону №2210-VIII в частині не приведення статуту товариства у відповідність до вимог цього закону до 01 січня 2019 року, зокрема, і у вигляді автоматичної зміни типу товариства з публічного на приватне.
Відповідач у запереченні та додаткових поясненнях вказав, що Законом України «Про акціонерні товариства» передбачено вичерпний перелік умов, за наявності яких акціонерне товариство є публічним; оскільки станом на час розгляду справи відсутня інформація про здійснення публічної пропозиції щодо акцій ПАТ «Центренерго», допуску акцій ПАТ «Центренерго» до торгів на фондовій біржі в частині включення до біржового реєстру, статут позивача в частині визначення типу акціонерного товариства як публічного не відповідає положенням Закону України «Про акціонерні товариства», з урахуванням чого позовні вимоги не підлягають задоволенню; статут ПАТ «Центренерго» містить положення, які не відповідають вимогам Закону України «Про акціонерні товариства».
Дослідивши наявні у справі докази, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив такі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи.
Постановою від 22 травня 2019 року №24І-ДП-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів на підставі пункту 5 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», підпункту 2.1 пункту 2 розділу XVII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Комісії від 16 жовтня 2012 року №1470, за порушення вимог законодавства щодо цінних паперів застосовано у відношенні ПАТ «Центренерго» санкцію у вигляді попередження.
Зазначена постанова складена за наслідками розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ПАТ «Центренерго», а саме: щодо ПАТ «Центренерго» складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів від 18 квітня 2019 року №273-ДП-Е, відповідно до якого за результатами проведеного моніторингу інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань встановлено, що з 01 травня 2018 року по 01 січня 2019 року відсутні записи щодо внесення змін до установчих документів Товариства; таким чином, ПАТ «Центренерго» порушено вимоги пункту 13 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2210-VIII в частині не приведення статуту та внутрішніх положень у відповідність із цим Законом до 01 січня 2019 року; на дату розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів товариство не усунуло вказане правопорушення.
Розпорядженням від 22 травня 2019 року №146-ДП-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери ПАТ «Центренерго» у термін до 01 січня 2020 року зобов`язано усунути вищезазначене порушення шляхом приведення статуту та внутрішніх положень у відповідність із Законом №2210-VIII та до 08 січня 2020 року письмово проінформувати про виконання цього розпорядження.
Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні регулюються Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».
Статтею 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» визначено повноваження Національної комісії, яка, відповідно до пунктів 5, 10, 14 частини першої вказаної правової норми має право, зокрема:
у разі порушення законодавства про цінні папери, нормативних актів Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку виносити попередження, зупиняти на термін до одного року розміщення (продаж) та обіг цінних паперів того чи іншого емітента, дію ліцензій, виданих Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, анулювати дію таких ліцензій;
надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов`язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства;
накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Повноваження стосовно застосовування санкцій до юридичних осіб передбачені статтею 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», в якій, окрім іншого, зазначено, що Уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка виявила факт вчинення юридичною особою правопорушення на ринку цінних паперів, складає акт, який разом з письмовими поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та пов`язаними з таким правопорушенням документами протягом п`яти робочих днів подає уповноваженій особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка має право застосовувати санкцію за правопорушення на ринку цінних паперів.
Санкції застосовуються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення.
Порядок та строки розгляду Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія) справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів визначаються Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 16 жовтня 2012 року №1470 (далі по тексту - Правила).
Згідно з пунктом 1 розділу III Правил справа про правопорушення може бути порушена тільки в тому разі, якщо є достатні дані, які вказують на наявність правопорушення.
Пунктом 3 розділу III Правил визначено, що обов`язком уповноваженої особи Комісії, що розглядає справу про правопорушення, є винесення рішення за справою у точній відповідності із законодавством та оцінка доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи.
За приписами пункту 3 розділу VII Правил у справі про правопорушення уповноважена особа приймає одне з таких рішень: про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів; про закриття справи.
Перелік санкцій, які застосовуються за правопорушення на ринку цінних паперів, визначає розділ XVII Правил, згідно з підпунктом 2.1 пункту 2 якого, Комісія має право застосовувати до юридичних осіб також таку санкцію як попередження, за порушення вимог законодавства щодо цінних паперів, у тому числі нормативно-правових актів Комісії.
Аналіз вищенаведених положень законодавства дає підстави для висновку, що Національна комісія, відповідно до наявних у неї повноважень, виявивши порушення вимог законодавства щодо цінних паперів, застосовує санкції до юридичних осіб у вигляді попередження.
Відповідно до пункту 13 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2210-VIII статути та внутрішні положення підлягають приведенню у відповідність із цим Законом, зокрема: для публічних акціонерних товариств та банків до 1 січня 2019 року.
Відповідно до абзаців першого та другого пункту 1 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2210-VIII цей Закон набирає чинності з 1 січня 2018 року, крім: підпункту 13, абзаців другого - сьомого підпункту 29, підпункту 47 пункту 17 розділу І цього Закону, які набирають чинності з 1 травня 2018 року.
Відповідно до вимог частини п`ятої статті 89 Цивільного кодексу України зміни до установчих документів юридичної особи, які стосуються відомостей, включених до єдиного державного реєстру, набирають чинності для третіх осіб з дня їх державної реєстрації. Юридичні особи та їх учасники не мають права посилатися на відсутність державної реєстрації таких змін у відносинах із третіми особами, які діяли з урахуванням цих змін.
Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Частиною другою статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Проте, відповідачем, на якого покладено тягар доказування в адміністративному процесі, не надано доказів, які б підтверджували порушення позивачем вимог пункту 13 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2210-VIII в частині неприведення статуту та внутрішніх положень у відповідність із цим Законом до 01 січня 2019 року, зокрема, матеріали справи не містять доказів на підтвердження того, у чому саме полягає невідповідність статуту та внутрішніх положень ПАТ «Центренерго».
Судом не приймаються до уваги доводи відповідача про те, що ПАТ «Центренерго» вважається таким, що не здійснювало публічну пропозицію цінних паперів; інформація про перебування цінних паперів ПАТ «Центренерго» у лістингу на день набрання чинності Законом №2210-VIII також відсутня; оскільки станом на час розгляду справи відсутня інформація про здійснення публічної пропозиції щодо акцій ПАТ «Центренерго», допуску акцій ПАТ «Центренерго» до торгів на фондовій біржі в частині включення до біржового реєстру, статут позивача в частині визначення типу акціонерного товариства як публічного не відповідає положенням Закону України «Про акціонерні товариства»; статут ПАТ «Центренерго» містить положення, які не відповідають вимогам Закону України «Про акціонерні товариства», оскільки зазначене не підтверджується документально.
Суд звертає увагу, що зі змісту оскаржуваної постанови неможливо встановити, які саме положення Закону України «Про акціонерні товариства» порушено ПАТ «Центренерго», зокрема, у чому саме полягає невідповідність статуту та внутрішніх положень нормам Закону №2210-VIII.
У свою чергу позивач на виконання положень пункту 13 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2210-VIII надав копію нової редакції статуту ПАТ «Центренерго», затвердженої 30 березня 2018 року річними загальними зборами ПАТ «Центренерго» згідно протоколу річних загальних зборів від 30 березня 2018 року №1 та опис документів, що надаються юридичною особою державному реєстратор для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи» від 12 квітня 2018 року; згідно інформації, розміщеної за посиланням https://usr.minjust.gov.ua/content/get-documents на сайті Міністерства юстиції України за наслідками перевірки результату надання адміністративної послуги з державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи відповідно до поданого позивачем опису 18 квітня 2018 року здійснено реєстраційну дію «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи».
При цьому відповідно до пункту 13 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2210-VIII встановлено кінцеву дату, до якої потрібно було привести статути публічних акціонерних товариств у відповідність до вказаного Закону, без зазначення дати, з якої мали б вчинятися вказані дії.
З урахуванням викладеного, оскільки відповідачем не надано доказів на підтвердження встановлення чіткого переліку виявлених під час перевірки порушень в частині невідповідності статуту та внутрішніх положень ПАТ «Центренерго» Закону №2210-VIII, суд вважає, що постанова від 22 травня 2019 року №24І-ДП-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів є протиправною та підлягає скасуванню.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем не доведено правомірність прийняття оскаржуваної постанови з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ПАТ «Центренерго» підлягає задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, на користь позивача належить присудити понесені ним судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Центренерго» задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 22 травня 2019 року №241-ДП-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів.
3. Стягнути на користь Публічного акціонерного товариства «Центренерго» понесені ним витрати по сплаті судового збору у 1 921,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня нуль копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Публічне акціонерне товариство «Центренерго» (03022, м. Київ, вул. Козацька, буд. 120/4 літ. «Є»; ідентифікаційний код 22927045);
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (01010, м. Київ, вул. Московська, буд. 8, корп. 30; ідентифікаційний код 37956207).
Суддя В.А. Кузьменко