
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Київ
19 жовтня 2020 року справа №640/12073/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Комплекс Агромарс» (далі по тексту - позивач, ТОВ «Комплекс Агромарс»)доОфісу великих платників податків ДФС (далі по тексту - відповідач)провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Офісу великих платників податків ДФС від 10 квітня 2019 року №0002384103 в частині нарахування штрафних санкцій за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів у розмірі 16 716,17 грн.
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва, зазначаючи, що вважає протиправним оскаржуване податкове повідомлення-рішення відповідача від 10 квітня 2019 року №0002384103 в частині нарахування штрафних санкцій за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів у розмірі 16 716,17 грн. з тих підстав, що затримка реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних виникла не з вини позивача, що підтверджується податковими накладними та квитанціями про їх отримання.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 липня 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі №640/12073/19 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.
Відповідач надіслав на адресу суду відзив на позовну заяву, зі змісту якого вбачається, що позивачем не підтверджено бездіяльність ДФС України у вчасному неприйнятті податкових накладних/розрахунків коригування. Зокрема, відповідач зазначає, що виправлені податкові накладні надіслані позивачем із порушенням встановлених термінів, а податкові накладні від 22 грудня 2018 року №26/2 та від 30 грудня 2018 року №34/2 повторно надіслані до ЄРПН менше ніж за годину до кінця операційного дня в результаті чого зареєстровані наступним операційним днем.
У відповіді на відзив позивач зазначає, що жодна із направлених ним податкових накладних не опрацьована відповідачем протягом перших двох годин операційного дня, як того вимагають положення Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 06 червня 2017 № 557, що, у свою чергу, призвело до порушення позивачем граничного строку реєстрації податкових накладних.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва звертає увагу на наступне.
Так, процедуру реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних визначають положення пункту 201.10 Податкового кодексу України та Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 № 1246.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з нормами пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов`язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Порядком обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 №557 (далі - Порядок №557), визначено основні організаційно-правові засади обміну електронними документами між суб`єктами електронного документообігу.
Відповідно до пункту 2 розділу І Порядку №557, перша квитанція - електронне повідомлення, що формується у форматі (стандарті), затвердженому в установленому законодавством порядку, програмним забезпеченням контролюючого органу за результатами автоматизованої перевірки електронного документа та засвідчує факт і час отримання такого електронного документа в момент такого отримання; друга квитанція - електронне повідомлення, що формується у форматі, затвердженому в установленому законодавством порядку, програмним забезпеченням контролюючого органу (адресатом) за результатами ідентифікації, обробки електронного документа та засвідчує факт і час приймання (неприймання) чи реєстрації такого електронного документа.
Таким чином, саме в момент отримання квитанції про реєстрацію електронного документа, податкова накладна може вважатися зареєстрованою.
Відповідно до пункту 11 розділу ІІ Порядку №557, перша квитанція надсилається автору електронного документа протягом двох годин з часу його отримання контролюючим органом, в іншому разі - протягом перших двох годин наступного операційного дня. У першій квитанції, що формується за результатами автоматизованої перевірки, зазначеної у пункті 10 цього розділу, повідомляється про результати такої перевірки. У разі негативних результатів автоматизованої перевірки у першій квитанції повідомляється про неприйняття електронного документа із зазначенням причин, у такому випадку друга квитанція не формується. На першу квитанцію накладається електронна печатка контролюючого органу, здійснюється її шифрування та надсилання автору електронного документа. Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в контролюючому органі.
Якщо автору протягом встановленого строку після відправки електронного документа не надійшла перша квитанція, електронний документ вважається не одержаним адресатом.
Пунктом 12 розділу ІІ Порядку №557 визначено, що не пізніше наступного робочого дня з моменту формування першої квитанції, якщо інше не встановлено законодавством та цим Порядком, формується друга квитанція.
Друга квитанція є підтвердженням про прийняття (реєстрацію) або повідомленням про неприйняття в контролюючому органі електронного документа. В другій квитанції зазначаються реквізити прийнятого (зареєстрованого) або неприйнятого (із зазначенням причини) електронного документа, результати обробки в контролюючому органі (дата та час прийняття (реєстрації) або неприйняття, реєстраційний номер, дані про автора та підписувача (підписувачів) електронного документа та автора квитанції).
Отже, законодавством чітко визначено порядок оформлення, подачі, прийняття та реєстрації податкових накладних.
При цьому, належним та допустимим доказом реєстрації податкової накладної є квитанція в якій фіксується дата та час надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Ведення Єдиного реєстру податкових накладних здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, а саме ДФС України, на яку покладено обов`язок прийняття, реєстрації та обробки податкових накладних, поданих в електронному вигляді платником податків.
Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (далі - Порядок №1246), передбачено механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних.
Відповідно до пункту 2 Порядку №1246, операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.
Відповідно до пункту 3 Порядку №1246, операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
Як свідчать матеріали справи, на підставі акта перевірки від 11 березня 2019 року №569/28-10-41-03/ НОМЕР_1 за звітний період з 31 травня 2017 року по 03 січня 2019 року контролюючим органом встановлено порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних, визначених статтею 201 та 2011 Податкового кодексу України.
Загальна сума штрафу згідно спірного рішення становить 19 485,20 грн., з яких 17 311,15 грн. за затримку реєстрації податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 173 111,50 грн.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що податкові накладі від 22 грудня 2018 року №26/2, від 30 грудня 2018 року №34/2, від 31 грудня 2018 року №38/1, від 25 грудня 2018 року №5774/2/1, від 26 грудня 2018 року №5775/2/16, від 27 грудня 2018 року №5776/2/1, від 27 грудня 2018 року №5849/2/1, від 30 грудня 2018 року №5779/2/1 подані через сервер «Електронний кабінет платників» 15 січня 2019 року, який є граничним днем реєстрації таких податкових накладних.
У той же час, підприємством отримано квитанції №1 з позначкою «Не прийнято» - заповнено з помилками, а саме: порушено порядок обрахунку та відомості про особу, яка склала податкову накладну не відповідають ЕЦП особи, що підписала документ.
Після виправлення помилок податкові накладні від 22 грудня 2018 року №26/2 та від 30 грудня 2018 року №34/2 підприємством повторно надіслані до ЄРПН 15 січня 2019 року о 19:52 та 19:55 відповідно, тобто в межах операційного дня, що підтверджується повідомленням про отримання звітності.
Тоді як податкові накладні від 31 грудня 2018 року №38/1, від 25 грудня 2018 року №5774/2/1, від 26 грудня 2018 року №5775/2/16, від 27 грудня 2018 року №5776/2/1, від 27 грудня 2018 року №5849/2/1, від 30 грудня 2018 року №5779/2/1 повторно надіслано до ЄРПН 16-17 січня 2019 року, тобто із порушенням граничного терміну реєстрації, що не заперечується позивачем.
Так, відповідно до абзаців першого-шостого пункту 1201.1 пункту статті 1201 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
З наведених вище положень вбачається, що порушення граничного строку, передбаченого статтею 201 Податкового кодексу України для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, крім випадків зупинення їх реєстрації до прийняття рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Разом з тим, відповідач, на якого покладено тягар доказування в адміністративному процесі, не надав суду належних та допустимих доказів, які б підтверджували порушення позивачем граничних термінів надсилання до ЄРПН податкових накладних від 22 грудня 2018 року №26/2 та від 30 грудня 2018 року №34/2.
А відтак, застосування до позивача штрафу відповідно до статті 1201 Податкового кодексу України за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних від 22 грудня 2018 року №26/2 та від 30 грудня 2018 року №34/2 є безпідставним.
Згідно із розрахунком штрафу за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної від 22 грудня 2018 року №26/2 та від 30 грудня 2018 року №34/2 застосовано штраф у розмірі 4 526,28 грн. та 9 063,36 грн. відповідно.
Таким чином, податкове повідомлення-рішення від 10 квітня 2019 року №0002384103 в частині нарахування штрафних санкцій за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів у розмірі 13 589,64 грн. є протиправним та підлягає скасуванню.
Разом із тим, матеріалами справи підтверджено та позивачем не спростовано, що реєстрація окремих податкових накладних, а саме - від 31 грудня 2018 року №38/1, від 25 грудня 2018 року №5774/2/1, від 26 грудня 2018 року №5775/2/16, від 27 грудня 2018 року №5776/2/1, від 27 грудня 2018 року №5849/2/1, від 30 грудня 2018 року №5779/2/1 відбулась з порушенням термінів, встановлених чинним податковим законодавством.
При цьому позивачем не доведено належними та допустимими доказами наявність обставин, які звільняють його від відповідальності за виявлене порушення.
Посилання позивача на перенавантаження серверу «Електронний кабінет платників» як на підставу порушення граничних термінів реєстрації не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи та не свідчать про дотримання позивачем вимог положень статей 201 та 2011 Податкового кодексу України.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ТОВ «Комплекс Агромарс» підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Згідно платіжного доручення від 27 червня 2019 року № 9623088760 позивачем за подання даного позову до адміністративного суду сплачено судовий збір у розмірі 1 921,00 грн.
За наслідками розгляду адміністративної справи майнові вимоги позивача в частині 13 589,64 грн. судом задоволені, що складає 81,30% від суми позовних вимог.
Таким чином, з огляду на часткове задоволення позовних вимог сума судового збору, яка відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підлягає стягненню на користь позивача за рахунок відповідача, становить 1 561,77 грн. (1 921,00 х 81,30%).
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Комплекс Агромарс» задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Офісу великих платників податків ДФС від 10 квітня 2019 року №0002384103 в частині нарахування штрафних санкцій за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів у розмірі 13 589,64 грн.
3. В іншій частині адміністративного позову відмовити.
4. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Комплекс Агромарс» понесені ним витрати по сплаті судового збору розмірі 1 561,77 грн. (одна тисяча п`ятсот шістдесят одна гривня 77 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків ДФС.
Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Комплекс Агромарс» (02094, м. Київ, вул. Пожарського, 3; ідентифікаційний код 30160757);
Офіс великих платників податків ДФС (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11Г; ідентифікаційний код 39440996).
Суддя В.А. Кузьменко