Рішення № 92322714, 16.10.2020, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.10.2020
Номер справи
200/6984/20-а
Номер документу
92322714
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 жовтня 2020 р. Справа№200/6984/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганенка А.І., за участі секретаря судового засідання Лопушанського Д.О., представника відповідача Вжещ Ю.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання протиправної бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

24 липня 2020 року шляхом здавання на пошту позивач, ОСОБА_1 , звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області, у якому просив визнати протиправною бездіяльність та зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву позивача прийнявши та зарахувавши: нотаріально засвідчену копію акту про нещасний випадок на виробництві форми Н-1 від 12 квітня 1980 року, архівну Довідку №16.07-12/281П від 20 січня 2020 року про нарахування заробітної плати за 1975 по 1981 роки, архівну довідку №16.07-12/281П від 20.01.2020 року про реорганізацію Микитівської мебельної фабрики, архівну довідку №16.07-12/281П від 20 січня 2020 року про відсутність в документах АТЗТ «Микитівська меблева фабрика» акту нещасного випадку, супроводжувальний лист архівного відділу №16.07-12/281П від 20 січня 2020 року, для призначення та виплати щомісячних страхових виплат ОСОБА_1 в зв`язку із стійкою втратою професійної працездатності.

Обґрунтовуючи позовні вимоги ОСОБА_1 покликалася на те, що відповідач безпідставно вимагає від неї подання оригіналу акту про нещасний випадок, пов`язаний з виробництво, оскільки це не передбачено чинним законодавством. Позивач стверджує, що відповідач протиправно не прийняв до уваги довідки, які були видані «не визнаною республіки ДНР». На думку позивача, відповідачу слід керуватися «намібійським винятками», оскільки позивач не має можливості надати інші документи, а невизнання цих документів призведе до порушення або обмеження прав позивача.

Відповідач подав відзив на позову заяву, в якому позовні вимоги не визнав, просив відмовити в їх задоволенні з наступних підстав.

10.03.2020 ОСОБА_1 звернулася до Слов`янського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області, як внутрішньо переміщена особа, надавши довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, нотаріально засвідчену копію акту про нещасний випадок на виробництві за формою Н- 1.

17.03.2020 Слов`янським відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області на підставі частини 1 статті 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 №1105-ХІV, «Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат», затвердженого постановою Правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 року №11, «Порядком надання страхових виплат, фінансування витрат на медичну та соціальну допомогу, передбачених загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання для внутрішньо переміщених осіб», затвердженим постановою Правління Фонду соціального страхування України від 12.12.2018 №27, надано відповідь ОСОБА_1 на її звернення, в якій було повідомлено, що для розгляду справи про страхові виплати та прийняття органом Фонду відповідного рішення про призначення або відмови у призначенні щомісячних страхових виплат, потерпілому необхідно надати перелік документів, передбачених пунктом 3.1. «Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат», у тому числі оригінал акту за формою Н-1. ОСОБА_1 повторно з необхідними документами до Слов`янського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області так і не звернувся.

Перелік документів, необхідний для розгляду питання про призначення страхової виплати потерпілим на виробництві визначено статтею 43 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування».

Позивач є тимчасово переміщеною особою, у зв`язку чим надання їй страхових виплат регулюється також постановою правління Фонду соціального страхування України від 12.12.2018 № 27.

Відповідно до пункту 2.1 «Порядку надання страхових виплат, фінансування витрат на медичну та соціальну допомогу, передбачених загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання для внутрішньо переміщених осіб», страхові виплати внутрішньо переміщеним особам призначаються робочим органом виконавчої дирекції Фонду або його відділенням за місцем фактичного проживання (перебування) за наявності документів, передбачених «Порядком призначення, перерахування та проведення страхових виплат» та копії довідки про взяття на облік і рішення Комісії. Копії документів засвідчуються працівником управління (відділення) при пред`явленні оригіналів.

Частиною 5 пункту 3.1 «Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат» передбачено, що якщо справи про страхові виплати розглядаються вперше по закінченню трьох років з дня встановлення МСЕК стійкої втрати потерпілим професійної працездатності внаслідок ушкодження здоров`я, то страхові виплати призначаються з дня звернення за їх призначенням відповідно до чинних нормативно-правових актів.

Пунктом 3.1 «Порядку надання страхових виплат, фінансування витрат на медичну та соціальну допомогу, передбачених загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання для внутрішньо переміщених осіб» передбачено, що внутрішньо переміщені особи мають право на продовження раніше призначених страхових виплат у робочому органі виконавчої дирекції Фонду або його відділенні за фактичним місцем проживання (перебування). Для продовження раніше призначених страхових виплат внутрішньо переміщена особа подає такі документи: заяву; копію довідки про взяття на облік; рішення Комісії (у разі наявності на момент подачі документів); копію паспорта або документа, що посвідчує особу; копію реєстраційного номера облікової картки платника податків або паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті). Потерпілий на виробництві або особа, що має право на страхові виплати, надає справу про страхові виплати, на підставі якої йому (їй) були призначені страхові виплати (за наявності).

Пунктом 3 статті 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» передбачено, що підставою для оплати потерпілому витрат на медичну допомогу, проведення медичної, професійної та соціальної реабілітації, а також страхових виплат є акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання (отруєння) за встановленими формами.

Відповідно до пункту 1 статті 43 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» для розгляду справ про страхові виплати до Фонду подаються: акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання за встановленими формами та/або висновок МСЕК про ступінь втрати професійної працездатності застрахованого чи копія свідоцтва про його смерть.

Чинним законодавством не передбачено розгляд справ про страхові виплати на підставі копій актів розслідування нещасного випадку або актів розслідування професійного захворювання та за відсутністю висновку МСЕК про ступінь втрати працездатності.

Позивач під час звернення як до відділення Фонду, так і до суду, не надала висновок МСЕК про ступінь втрати працездатності, внаслідок чого її заява про призначення страхової виплати не може бути задоволена, оскільки відповідно до приписів частини 1 статті 41 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» сума щомісячної страхової виплати встановлюється відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячного заробітку, що потерпілий мав до ушкодження здоров`я.

03 серпня 2020 року відкрито провадження у справі та її розгляд призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників.

05 жовтня 2020 року з власної ініціативи суду вирішено провести розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін на 16 жовтня 2020 року.

Позивач та його представник у судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце судового засіданні були повідомлені належним чином, про причини неявки суд не повідомили.

У судовому засіданні, яке відбулося 16 жовтня 2020 року, представник відповідача позов не визнала, просила відмовити в його задоволенні, надала пояснення аналогічні викладеним у відзиву на позовну заяву.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши письмові та електронні докази, письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, суд встановив наступне.

11 квітня 1980 року з ОСОБА_1 трапився нещасний випадок на виробництві на Микитівській меблевій фабриці філіал №4 «Донецькмебель», про що 12 квітня 1980 року був складений акт №2 про нещасний випадок на виробництві форми №Н-1 (а.с. 13-16).

13 листопада 2019 року управлінням соціального захисту населення Слов`янської міської ради на ім`я ОСОБА_1 видана довідка №1429-5000229912 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (а.с. 12).

10 березня 2020 року ОСОБА_1 була подана заява про призначення страхових виплат у зв`язку із настанням страхового випадку, до якої були додані наступні документи: копія паспорту, копія картки платника податків, копія довідка №1429-5000229912 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, нотаріальна засвідчена копія акту №2 про нещасний випадок на виробництві, архівна довідка №16.07-12/281П від 20.01.2020 року про нарахування заробітної плати за 1975 по 1981 роки, архівна довідка №16.07-12/281П від 20.01.2020 про реорганізацію Микитівської мебельної фабрики, архівна довідка №16.07-12/281П від 20.01.2020 року про відсутність в документах АТЗТ «Микитівська меблева фабрика» акту нещасного випадку, копія трудової книжки, лист архівного відділу №16.07-12/281П від 20.01.2020 року (а.с. 52-53, 56-67, 70-74).

17 березня 2020 року листом за №36.04-24/913 Слов`янське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області надано відповідь ОСОБА_1 на її звернення, в якій було повідомлено, що для розгляду справи про страхові виплати та прийняття органом Фонду відповідного рішення про призначення або відмови у призначенні щомісячних страхових виплат, потерпілому необхідно надати перелік документів, передбачених пунктом 3.1. «Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат», у тому числі оригінал акту за формою Н-1 (а.с. 27-28).

При ухваленні рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.

Згідно зі статтею 1 Конституції Україна є […] правовою державною.

Людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави (стаття 3 Конституції).

Відповідно до статті 43 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності […].

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд приймає до уваги, що на момент отримання травми позивачем правовідносини у сфері страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, регулювались статтею 173 Кодексу законів про працю УРСР, главою 40 Цивільного кодексу УРСР в редакції 1963 року, Указом Президії Верховної Ради СРСР від 02.10.1961, «Правилами відшкодування підприємствами, установами, організаціями шкоди, заподіяної робітникам і службовцям каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, пов`язаних з їх роботою», затвердженими постановою Держкомпраці СРСР і Президії ВЦСПС від 22.12.1961, постановою президії ВЦРПР від 16 листопада 1976 року «Про затвердження положення про порядок розслідування нещасних випадків, що сталися у побуті, у шляху на роботу або з роботи» та постановою президії ВЦРПР від 13 серпня 1982 року «Про затвердження положення про розслідування та обліку нещасних випадків на виробництві».

Разом з тим, на момент звернення із заявою про призначення страхових виплат спірні правовідносини регулювалися наступними нормативно-правовими актами.

«Основи законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 14 січня 1998 року № 16/98-ВР (далі - Основи) відповідно до Конституції України визначають принципи та загальні правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування громадян в Україні.

Залежно від страхового випадку є такі види загальнообов`язкового державного соціального страхування, зокрема, страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності (стаття 4 Основ);

Загальнообов`язкове державне соціальне страхування громадян України здійснюється за принципами, зокрема, надання права отримання виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням особам, зайнятим підприємницькою, творчою діяльністю тощо, та державних гарантій реалізації застрахованими громадянами своїх прав (стаття 5 Основ).

Згідно з пунктом 4 статті 25 Основ за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання надаються такі види соціальних послуг та матеріального забезпечення, зокрема, відшкодування збитків, заподіяних працівникові каліцтвом чи іншим ушкодженням здоров`я, пов`язаним з виконанням ним своїх трудових обов`язків.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров`я визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 №1105-ХІV (далі - Закон №1105-ХІV).

Згідно з частиною 1 статті 4 Закону №1105-ХІV Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку […], провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.

Пунктом 8 частини 1 статті 7 Закону №1105-ХІV встановлено, що правління Фонду соціального страхування України затверджує Порядок призначення, перерахування та проведення страхових виплат.

Згідно з частиною 3 статті 36 Закону №1105-ХІV підставою для оплати потерпілому […] страхових виплат є акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання (отруєння) за встановленими формами.

Частиною 12 статті 42 Закону №1105-ХІV визначено, якщо на час звернення за страховою виплатою документи про заробіток потерпілого до ушкодження здоров`я не збереглися, сума страхової виплати визначається за діючою на час звернення тарифною ставкою (окладом) за професією (посадою) на підприємстві (в галузі), на якому працював потерпілий, або за відповідною тарифною ставкою (окладом) подібної професії (посади), але не менше розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на день виплати.

За приписами статті 43 Закону №1105-ХІV для розгляду справ про страхові виплати до Фонду подаються: 1) акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання за встановленими формами та/або висновок МСЕК про ступінь втрати професійної працездатності застрахованого чи копія свідоцтва про його смерть; 2) документи про необхідність подання додаткових видів допомоги. Якщо застрахований або члени його сім`ї за станом здоров`я чи з інших причин не спроможні самі одержати зазначені вище документи, їх одержує та подає відповідний страховий експерт Фонду.

Згідно з підпунктом 4.2.1 пункту 4.2. «Положення про службу страхових експертів з охорони праці, профілактики нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань», затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України 20.12.2011 № 63, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18 січня 2012 року за № 66/20379 страхові (головні страхові) експерти відділень, відділів і секторів робочих органів виконавчої дирекції Фонду одержують та подають документи для розгляду справ про страхові виплати, визначені статтею 35 Закону №1105-ХІV, якщо застрахований або члени його сім`ї за станом здоров`я чи з інших причин не спроможні самі одержати ці документи, за наявності їх письмового звернення.

Відповідно до статті 44 Закону №1105-ХІV Фонд розглядає справу про страхові виплати на підставі заяви потерпілого або заінтересованої особи за наявності усіх необхідних документів і приймає відповідні рішення у десятиденний строк, не враховуючи дня надходження зазначених документів. Рішення оформляється постановою, в якій зазначаються дані про осіб, які мають право на страхові виплати, розміри виплат на кожного члена сім`ї та їх строки або обґрунтування відмови у виплатах; до постанови додаються копії необхідних документів. Фонд може затримати страхові виплати до з`ясування підстав для виплат, якщо документи про нещасний випадок оформлені з порушенням установлених вимог.

«Порядок призначення, перерахування та проведення страхових виплат» затверджений постановою Правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 №11 (далі - Порядок №11).

Згідно з підпунктом 3 пункту 1.2 Порядку №11 у разі настання страхового випадку управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, або в межах повноважень відділення виконавчої дирекції Фонду в районах і містах обласного значення (далі - управління (відділення) Фонду) зобов`язані своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну потерпілому внаслідок ушкодження його здоров`я або в разі його смерті особам, які мають на це право, виплачуючи щомісячну страхову виплату втраченого заробітку потерпілого (далі - щомісячна страхова виплата).

Пунктом 1.3 Порядку №11 встановлено, що управління (відділення) Фонду розглядають справу про страхові виплати на підставі заяви потерпілого або осіб, які мають право на страхові виплати, за наявності усіх необхідних документів, визначених Законом України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та цим Порядком і приймають відповідні рішення у десятиденний строк, не враховуючи дня надходження останнього документа.

Рішення про страхові виплати приймається начальником управління Фонду або за його письмовим дорученням начальником підпорядкованого відділення Фонду та оформляється постановою (у тому числі в разі призначення страхової виплати за рішенням суду), у якій зазначаються дані про потерпілого та осіб, які мають право на страхові виплати, розміри виплат та їх строки або обґрунтування відмови у виплатах. Копія постанови на вимогу надається потерпілому або особам, які мають право на страхові виплати у разі смерті потерпілого. Управління (відділення) Фонду можуть затримати страхові виплати до з`ясування підстав для виплат, якщо документи про страховий випадок оформлені з порушенням встановлених вимог (пункт 1.4 Порядку №11).

Згідно з пунктом 3.1 Порядку №11 для призначення щомісячної страхової виплати до управління (відділення) Фонду подаються:

1) заява потерпілого про призначення страхових виплат;

2) копія індивідуального податкового номера, засвідчена підписом працівника управління (відділення) Фонду при пред`явленні оригіналу;

3) копія паспорта, засвідчена підписом працівника управління (відділення) Фонду при пред`явленні оригіналу;

4) акт про нещасний випадок, пов`язаний з виробництвом, за встановленою формою (якщо стався нещасний випадок), висновок за формою Т-1 (якщо такий складався);

5) акт (спеціального) розслідування нещасного випадку (аварії), що стався (сталася) за формою Н-5 (якщо такий складався);

6) акт розслідування хронічного професійного захворювання (отруєння) за встановленою формою;

7) рішення суду про встановлення факту нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (якщо було засідання суду з цього питання);

8) висновок медико-соціальної експертної комісії (далі - МСЕК) про ступінь втрати професійної працездатності;

9) довідка про середню заробітну плату (дохід) у разі відсутності інформації в Державному реєстрі застрахованих осіб;

10) копія трудової книжки або витяг з неї, засвідчена страхувальником або підписом працівника управління (відділення) Фонду при пред`явленні оригіналу;

11) копія цивільно-правового договору (для осіб, які працюють на умовах такого договору), засвідчена страхувальником або підписом працівника управління (відділення) Фонду при пред`явленні оригіналу;

12) копія документа, що підтверджує державну реєстрацію особи, як суб`єкта підприємницької діяльності, засвідчена страхувальником або підписом працівника управління (відділення) Фонду при пред`явленні оригіналу;

13) довідка про розмір пенсії по інвалідності (якщо вона призначена) унаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (у тому числі про розмір одержуваних надбавок) у разі настання права на страхову виплату до 11.10.2017;

14) довідка будинку-інтернату для громадян похилого віку та інвалідів або пансіонату для ветеранів війни та праці про розмір вартості утримання потерпілого в ньому;

15) протокол засідання комісії з питань охорони праці підприємства, а у разі, якщо вона не створена на підприємстві, комісії з питань вирішення спорів при управлінні (відділенні) Фонду про відсоток зменшення розміру одноразової допомоги потерпілому на виробництві (у разі встановлення комісією з розслідування нещасного випадку, що ушкодження здоров`я настало не лише з причин, що залежать від роботодавця, а і внаслідок порушення потерпілим нормативних актів про охорону праці).

Зазначені документи формуються в справу про страхові виплати та зберігаються в управлінні (відділенні) Фонду. До справи додаються відомості про заробітну плату (дохід) потерпілого з Державного реєстру застрахованих осіб.

Якщо потерпілий за станом здоров`я чи з інших причин не може одержати зазначені у пункті 3.1 розділу ІІІ цього Порядку документи, їх одержує та подає відповідний страховий експерт Фонду.

«Порядком надання страхових виплат, фінансування витрат на медичну та соціальну допомогу, передбачених загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання для внутрішньо переміщених осіб», затвердженим постановою Правління Фонду соціального страхування України від 12.12.2018 №27 (далі - Порядок №27).

Згідно з пунктом 1.1 Порядку №27 цей порядок поширюється на внутрішньо переміщених осіб, які мають право на страхові виплати та витрати на медичну і соціальну допомогу відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування».

Страхові виплати внутрішньо переміщеним особам призначаються робочим органом виконавчої дирекції Фонду або його відділенням за місцем фактичного проживання (перебування) за наявності документів, передбачених Порядком № 11 (пункт 2.1 Порядку №27).

Згідно з пунктом 2.2 Порядку №27 у разі відсутності висновку медико-соціальної експертної комісії (далі - МСЕК) за наявності усіх інших документів, що підтверджують право на отримання страхових виплат, робочий орган виконавчої дирекції Фонду або його відділення за місцем фактичного проживання (перебування) внутрішньо переміщеної особи видає направлення для проходження огляду МСЕК за місцем фактичного проживання (перебування) внутрішньо переміщеної особи.

У разі відсутності довідки про середню заробітну плату (доход), копії трудової книжки або витягу з неї, а для страхових випадків, що настали до 11.10.2017 - довідки про розмір пенсії по інвалідності (якщо вона призначена) унаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (у тому числі про розмір одержуваних надбавок), використовуються наявні відомості з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - Реєстр). У разі відсутності в Реєстрі вищезазначених відомостей щомісячні страхові виплати внутрішньо переміщеним особам призначаються відповідно до вимог Закону №1105-ХІV, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Після надходження необхідних документів сума страхових виплат підлягає перерахуванню (пункти 2.3, 2.4 Порядку №27).

Згідно зі статтею 1 Закону України від 2 вересня 1993 року №3425-XII «Про нотаріат» (далі - Закон №3425-XII) нотаріат в Україні це система органів і посадових осіб, на які покладено обов`язок посвідчувати права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняти інші нотаріальні дії, передбачені цим Законом, з метою надання їм юридичної вірогідності. Вчинення нотаріальних дій в Україні покладається на нотаріусів, які працюють в державних нотаріальних конторах, державних нотаріальних архівах (державні нотаріуси) або займаються приватною нотаріальною діяльністю (приватні нотаріуси).

Відповідно до пункту 10 частини 1 статті 34 Закону №3425-XII нотаріуси засвідчують вірність копій (фотокопій) документів.

За приписами глави 7 «Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України», затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2012 року за № 282/20595, при підготовці до засвідчення вірності копій документів і виписок з них нотаріус зобов`язаний особисто звірити з оригіналом документа копію чи виписку з документа, вірність яких він засвідчує. Нотаріуси засвідчують вірність копій документів, виданих юридичними особами, за умови, що ці документи не суперечать закону, мають юридичне значення і засвідчення вірності їх копій не заборонено законом.

Як зазначив Верховний суд в рішенні у зразковій справі про припинення виплати пенсії внутрішньо переміщеній особі від 03 травня 2018 року (справа № 805/402/18) спеціальний статус внутрішньо переміщеної особи не збігається та не може підміняти собою жоден із закріплених у Конституції України конституційно-правових статусів особи, та не є окремим конституційно-правовим статусом особи. Проте реєстрація особи як внутрішньо переміщеної надає можливість державним органам врахувати її особливі потреби. Серед таких особливих потреб - доступ до належного житла та правової допомоги, доступ до спеціальних державних програм, зокрема адресних програм для внутрішньо переміщених осіб, тощо. Очевидно, що статус внутрішньо переміщеної особи надає особі спеціальні, додаткові права (або «інші права», як це зазначено у статті 9 Закон України від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», не звужуючи, між тим, обсяг конституційних прав та свобод особи та створюючи додаткові гарантії їх реалізації.

З системного аналізу вищенаведених нормативно-правових актів та встановлених судом обставин випливає декілька ключових висновків:

по-перше, підставою для оплати позивачу страхових виплат є акт розслідування нещасного випадку;

по-друге, а ні Закон №1105-ХІV, а ні Порядки №11 та №27 не вимагають від позивача подавати до управління (відділення) Фонду саме оригінал акту про нещасний випадок, пов`язаний з виробництвом;

по-третє, законом не заборонено нотаріально засвідчувати копію акту про нещасний випадок, пов`язаний з виробництвом, оскільки цей документ не суперечить закону та має юридичне значення; нотаріально засвідчена копія акту про нещасний випадок, пов`язаний з виробництвом, свідчить про юридичну вірогідність цієї копії та факт наявності оригіналу акту про нещасний випадок, пов`язаний з виробництвом;

в-четвертих, якщо позивач за станом здоров`я чи з інших причин не зміг одержати зазначені у пункті 3.1 розділу ІІІ Порядку №11 документи, їх мав одержати та подати відповідний страховий експерт Фонду, а у разі відсутності висновку МСЕК робочий орган виконавчої дирекції Фонду або його відділення за місцем фактичного проживання позивача мав видати останньому направлення для проходження огляду МСЕК за місцем фактичного проживання (перебування);

в-п`ятих, оскільки у позивача відсутня довідка про середню заробітну плату (доход), відповідач мав використати наявні відомості з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування , а у разі відсутності вищезазначених відомостей щомісячні страхові виплати позивачу призначаються відповідно до вимог Закону №1105-ХІV, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб;

в-шостих, за результатами розгляду заяви позивача про призначення страхових виплат рішення про страхові виплати мав прийняти начальник управління Фонду або за його письмовим дорученням начальник підпорядкованого відділення Фонду у десятиденний строк, з дня надходження останнього документа, та оформити це рішення постановою, у якій зазначити дані про потерпілого, розміри виплат та їх строки або обґрунтування відмови у виплатах.

Як протиправну бездіяльність суб`єкта владних повноважень треба розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу/його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов`язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб`єкта владних повноважень, були об`єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

На переконання суду, у спірних правовідносинах відповідач допустив протиправну бездіяльність, проявом якої було невчинення заходів для одержання та подання документів для розгляду справи позивача про страхові виплати та не прийняття рішення у формі постанови за результатами розгляду заяви про призначення страхових виплат, яка була подана 10 березня 2020 року ОСОБА_1 . Фактичні обставини свідчать про те, що протиправна бездіяльність є результатом невжиття відповідачем заходів та/чи ухвалення рішення, які він в межах своїх повноважень був зобов`язаний вжити/ухвалити, але не зробив цього і об`єктивно йому нічого заважало це зробити.

Щодо посилання позивача на «намібійські винятки» суд зазначає наступне.

Згідно з частиною 3 статті 2 Закону України від 18 січня 2018 року №2268-VIII «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв`язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, які додаються відповідно до заяви про державну реєстрацію народження особи та заяви про державну реєстрацію смерті особи.

«Намібійські винятки» це принцип міжнародного права, згідно з яким документи, видані окупаційною владою, повинні братися судами до уваги, якщо їх нехтування веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.

До спірних правовідносин даний принцип не може бути застосований, оскільки правові інструменти, передбачені чинним законодавством України, дозволяють захистити права позивача.

Як зазначалося раніше, у разі відсутності висновку МСЕК робочий орган виконавчої дирекції Фонду або його відділення за місцем фактичного проживання має видати позивачу направлення для проходження огляду МСЕК за місцем його фактичного проживання (перебування), а у разі відсутності відомостей про середню заробітну плату (доход) щомісячні страхові виплати позивачу мають призначатися відповідно до вимог Закону №1105-ХІV та «Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України

від 26 вересня 2001 року № 1266 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2015 року №439).

Отже суд погоджується з доводами відповідача про те, що архівні довідки, видані на тимчасово окупованій території не можуть бути взяті до уваги.

Всі інші заперечення відповідача проти позову суд не приймає до уваги, оскільки ці доводи не ґрунтуються на чинному законодавстві України.

Обираючи спосіб захисту прав позивача в межах вимог про зобов`язання суб`єкта владних повноважень вчинити певні дії суд керувався наступним.

Згідно з частиною 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні (абзац другий частини 4 статті 245 КАС України).

Відповідач у межах цієї справи протиправно надав позивачеві формальну відмову з підстав, не передбачених чинним законодавством, а тому, враховуючи те, що позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення страхових виплат та не подав всі документи, передбачені законодавством України, суд вважає, що для ефективного способу захисту порушеного права слід

визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягала у невчиненні заходів для одержання та подання документів для розгляду справи позивача про страхові виплати та у не прийнятті відповідного рішення за результатами розгляду заяви про призначення страхових виплат, яка була подана 10 березня 2020 року позивачем, та зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву про призначення страхових виплат, яка була подана 10 березня 2020 року позивачем, вчинити заходи для одержання та подання документів для розгляду справи позивача про страхові виплати, та вирішити питання, щодо якого останній звернувся, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Судові витрати, понесені позивачем, підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 47, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 251, 255, 262, 295, 297, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Свободи, буд. 5; код ЄДРПОУ 41325231) про визнання протиправної бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області, яка полягала у невчиненні заходів для одержання та подання документів для розгляду справи ОСОБА_1 про страхові виплати та у не прийнятті відповідного рішення за результатами розгляду заяви про призначення страхових виплат, яка була подана 10 березня 2020 року ОСОБА_1 .

Зобов`язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області повторно розглянути заяву про призначення страхових виплат, яка була подана 10 березня 2020 року ОСОБА_1 , вчинити заходи для одержання та подання документів для розгляду справи ОСОБА_1 про страхові виплати, та вирішити питання, щодо якого вона звернулася, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Свободи, буд. 5; код ЄДРПОУ 41325231).

Рішення прийнято, складено та підписано в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу, його вступна та резолютивна частини проголошені у судовому засіданні 16 жовтня 2020 року.

Повний текст рішення складений 21 жовтня 2020 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Донецького окружного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

Суддя А.І. Циганенко