
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 жовтня 2020 р. Справа№200/6159/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О.,
секретар судового засідання: Притула С.С.;
за участю:
представника позивача: не з`явився,
представника відповідача: Яковлєва А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Агропрод-Донбас” до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправною і скасування вимоги, зобов`язання вчинити певні дії,-
УСТАНОВИВ:
У червні 2020 року Товариство з обмеженою відповідальністю “Агропрод-Донбас” (далі – ТОВ “Агропрод-Донбас”, позивач) звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Донецькій області (далі – ГУ ДФС), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить: - визнати протиправною і скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 02.04.2020 номер Ю-4-23; - зобов`язати здійснити дії щодо коригування облікових даних інформаційної системи податкового органу шляхом зменшення заборгованості Товариства з обмеженою відповідальністю “Агропрод-Донбас” з єдиного внеску в сумі 1 642 090,37 грн.
Обґрунтовуючи позов Товариство з обмеженою відповідальністю «Агропрод-Донбас» посилається на те, що факт перебування платника єдиного внеску на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводиться антитерористична операція є підставою для звільнення платників єдиного внеску як від виконання своїх обов`язків, визначених частиною другою ст. 6 Закону № 2464-VІ, так і від відповідальності за невиконання вимог законодавства щодо його вчасної сплати. При цьому, вказані норми не скасовують обов`язків платника єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а надають можливість на період антитерористичної операції не виконувати їх у встановлені строки (своєчасно) та в повному обсязі.
Позивач вважає, що на час виникнення заборгованості по сплаті єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та прийняття спірних вимог пункт 9-4 розділу VІІІ Закону № 2464-VІ діяв. Платникам єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводилася АТО, надано можливість у період з 14.04.2014 року до закінчення АТО або військового чи надзвичайного стану не виконувати свої встановлені частиною 2 статті 6 Закону №2464 обов`язки, зокрема, щодо своєчасного та в повному обсязі нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, при цьому, у цей період за таку його несвоєчасну сплату відповідальність, штрафні та фінансові санкції до них не застосовуються. Закон № 2464 не скасовує обов`язків платника єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а надає можливість на період антитерористичної операції не виконувати їх у встановлені строки (своєчасно) та в повному обсязі. Вважає, що на час проведення АТО штрафні санкції неустойка і пеня за несвоєчасну сплату єдиного внеску до позивача не можуть бути застосовані. Заборгованість по нарахованим зобов`язанням згідно звітів, починаючи з квітня 2014 року по грудень 2015 року включно в сумі 1 643 665,77 грн за мінусом переплати станом на 20.05.2014 - 1 575,40 грн, що склало 1 642 090,37 грн; переплата за березень 2020 року 756,17 грн.
Також позивач посилається також на те, що спірні суми недоїмки вже неодноразово були предметом судового розгляду Донецького окружного адміністративного суду. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 13 квітня 2017 року у справі № 805/1195/17 позов ТОВ «Агропрод-Донбас» задоволено, скасовано вимогу відповідача про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску, штрафних санкцій та пені за аналогічні періоди. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 29 листопада 2017 року у справі № 805/3792/17 позов ТОВ «Агропрод-Донбас» задоволено, скасовано вимогу відповідача про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску за аналогічні періоди. Зазначає, що відповідач неодноразово приймає протиправні рішення щодо позивача та висуває вимоги про сплату боргу за період 2014-2016 років, вважає необхідним зобов`язати ГУ ДПС у Донецькій області здійснити дії щодо коригування облікових даних інформаційної системи податкового органу шляхом зменшення заборгованості ТОВ "Агропрод-Донбас" з єдиного внеску в сумі 1 642 090,37 грн.
Відповідач надав відзив на адміністративний позов, яким просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Зазначає, що відповідно до облікових даних з інформаційної системи органу доходів і зборів заборгованість позивача, станом на 31.03.2020 становила 1 641 334,20 грн. На підставі цих даних ГУ ДПС у Донецькій області сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 02.04.2020 № Ю-4-23. Норми пункту 9-4 розділу VIII “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 2464-VI не можуть тлумачитися як абсолютне та безумовне звільнення певних платників від виконання всіх обов`язків, визначених частиною другою статті 6 Закону № 2464-VI, а повинні застосовуватися відповідно до призначення пункту 9-4 розділу VIII “Прикінцеві та перехідні положення” до тих обов`язків, які платник не мав можливості виконати з об`єктивних обставин, через провадження антитерористичної операції. Законом України від 14.01.2020 № 440-ІХ “Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України у зв`язку з проведенням адміністративної реформи” пункт 9-4 розділу VII “Прикінцевих та перехідних положень” Закону № 2464 VI - виключено з 13.02.2020. Зазначає, що позивач з 13.02.2020 повинен виконувати покладені на нього обов`язки зі сплати єдиного внеску відповідно до положень Закону № 2464- VI, який на час формування спірної вимоги не містить положень щодо звільнення позивача від виконання обов`язків, встановлених статтею 6 цього Закону.
Ухвалою суду від 6 липня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду і відкрито провадження в адміністративній справі. Замінено первинного відповідача - Головне управління ДФС у Донецькій області на його правонаступника - Головне управління ДПС у Донецькій області (далі – ГУ ДПС, відповідач). Розгляд справи вирішено проводити за правилами загального позовного провадження. Призначене підготовче засідання на 3 серпня 2020 року.
Ухвалою суду від 3 серпня 2020 року, яка постановлена без виходу до нарадчої кімнати, вирішено відкласти підготовче засідання на 27 серпня 2020 року.
Ухвалою суду від 27 серпня 2020 року відкладено підготовче засідання на 17 вересня 2020 року, продовжений строк підготовчого провадження.
Ухвалою суду від 17 вересня 2020 року відкладено підготовче засідання на 2 жовтня 2020 року, продовжений строк підготовчого провадження.
Ухвалою суду від 2 жовтня 2020 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті на 21 жовтня 2020 року.
Представник позивача до суду не з`явився, про дату, час і місце судового розгляду був повідомлений належним чином, в уточненій позовній заяві просив розглянути справу без участі представника позивача.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог.
Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені обставини, дійшов наступних висновків.
Товариство з обмеженою відповідальністю “Агропрод-Донбас” (ідентифікаційний код: 36810547; 85654, Донецька область, Мар`їнський район, с. Новомихайлівка, вул. Центральна, буд. 64) зареєстроване як юридична особа і перебуває на обліку у відповідача, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 1006657636 від 20.05.2020.
ГУ ДПС у Донецькій області (ідентифікаційний код органу: 43142826) знаходиться за адресою: 87500, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, буд. 59, про що зазначено у відомостях з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, безоплатний доступ до яких забезпечується на підставі Порядку надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 10.06.2016 № 1657/5, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10 червня 2016 року за № 839/28969.
2 квітня 2020 року Головним управлінням ДПС у Донецькій області складено вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-4-23, за якою позивач має сплатити 1 641 334,20 грн недоїмки з єдиного внеску. Вимога складена станом на 31.03.2020 на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.
Рішенням ГУ ДПС від 29.05.2020 № 17599/6/99-00-08-06-01-06 залишено вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 02.04.2020 № Ю-4-23 без змін, а скаргу позивача № 80 від 22.04.2020 року без задоволення.
З наданої відповідачем роздруківки з інтегрованої картки платника – позивача з єдиного внеску випливає, що станом на 31.03.2020 недоїмка позивача з єдиного внеску складає 1 641 334,20 грн.
З наведеної роздруківки і з розрахунку до оскаржуваної вимоги випливає, що недоїмка виникла на підставі звітності позивача за звітні періоди з квітня 2019 року по лютий 2020 року (терміни сплати з 20.05.2019 по 20.03.2020).
Позивачем надані копії: заява № 73 від 17.02.17 до Мар`їнської ОДПІ Головного управління ДФС у Донецькій області щодо списання з ТОВ «Агропрод-Донбас» недоїмку, що виникла за період з травня 2014 року по грудень 2015 року.
Згідно з копії сертифікату № 6109 Торгово-промислової палати України (від 5 квітня 2016 року № 448/05.0-4) про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) випливає, що Торгово-промислова палата України засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) ТОВ «Агропрод-Донбас» щодо обов`язку платника податків, а саме сплати податків і зборів в строки та у розмірах, встановлених нормативно-правовими актами – єдиного внеску за періоди з травня 2014 року по лютий 2016 року. Зазначено, що період дії форс-мажорних обставин (обставини непереборної сили) з 1 червня 2014 року і тривають на 5 квітня 2016 року.
Відповідно до заяви від 17.02.2017 № 73 позивач просить Мар`їнську ОДПІ ГУ ДФС списати недоїмку з єдиного внеску, що виника у ТОВ «Агропрод-Донбас» за період з травня 2014 року по грудень 2015 року.
У бухгалтерській довідці позивача від 26.06.2020 зазначено, що до складу оскаржуваної вимоги включено суму, що відповідає заборгованості за квітень 2014 року – грудень 2015 року.
Спірні правовідносини виникли з приводу правомірності формування відповідачем вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску платнику, який перебуває на обліку в контролюючому органі, розташованому на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції”, де проводилася антитерористична операція.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України від 08 липня 2010 року №2464-VI “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” (далі - Закон №2464-VI) передбачено, що платник єдиного внеску зобов`язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Приписами абзаців першого і другого ч. 8 ст. 9 Закону №2464-VI встановлено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов`язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з податковим органом за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.
Законом України від 02.09.2014 №1669-VII “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції”, який набрав чинності 15.10.2014, у Законі України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” розділ VIII “Прикінцеві та перехідні положення” доповнено пунктом 9-3 (у наступному 9-4) такого змісту:
"9-3. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування”, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції”, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року “Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України” від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов`язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування”, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов`язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції”, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року “Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України” від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу".
Частиною першою ст. 2 Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” передбачено, що на час проведення антитерористичної операції забороняється нарахування пені та/або штрафів на основну суму заборгованості із зобов`язань за кредитними договорами та договорами позики з 14 квітня 2014 року громадянам України, які зареєстровані та постійно проживають або переселилися у період з 14 квітня 2014 року з населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, а також юридичним особам та фізичним особам - підприємцям, що провадять (провадили) свою господарську діяльність на території населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року №1053-р “Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція” до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено с. Новомихайлівка Мар`їнського району Донецької області і м. Маріуполь Донецької області.
Дія вказаного Розпорядження зупинена Розпорядженням Кабінету Міністрів України №1079-р від 05.11.2014.
Вказані розпорядження втратили чинність згідно з Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 року № 1275-р “Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України”. Також цим розпорядженням до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено с. Новомихайлівка Мар`їнського району Донецької області і м. Маріуполь Донецької області.
Отже, позивач є платником єдиного внеску, визначеним статтею 4 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування”, та який перебуває на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції”, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року “Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України” від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 28.11.2018 у справі № 812/292/18 (Пз/9901/22/18) дійшла висновку, що факт перебування платників єдиного внеску на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводиться антитерористична операція, є підставою для незастосування до таких платників заходів впливу та стягнення за невиконання обов`язків платника єдиного внеску в силу прямої дії норми Закону № 2464-VI, яка забороняє притягнення до відповідальності за невиконання обов`язків платника єдиного внеску.
Водночас, Верховний Суд неодноразово висловлював правовий висновок, зокрема в постанові від 24 квітня 2019 року у справі № 805/1394/16-а, у постанові від 26 квітня 2019 року у справі № 805/1023/16-а, за яким Закон України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” не скасовує обов`язків платника єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а надає можливість на період антитерористичної операції не виконувати їх у встановлені строки (своєчасно) та в повному обсязі.
Тобто, пункт 9-4 розділу VIII Закону №2464-VI дає законі підстави для невиконання платником свого обов`язку щодо спати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у встановлені строки, але не звільнює цих платників від обов`язку сплатити недоїмку в майбутньому (крім випадку визнання її безнадійною та списання).
Законом України від 14 січня 2020 року № 440-IX “Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України у зв`язку з проведенням адміністративної реформи”, який набрав чинність 13.02.2020, виключено пункт 9-4 розділу VIII Закону №2464-VI.
Отже, на момент прийняття оскаржуваної вимоги у позивача були відсутні законодавчі підстави для невиконання свого обов`язку зі сплати єдиного внеску.
При цьому, суд зазначає, що оскаржувана вимога не містить штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасну сплату єдиного внеску до 13.02.2020.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про правомірність спірної вимоги про сплату недоїмки, а тому така вимога не підлягає задоволенню.
Суд вважає безпідставними посилання позивача на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 квітня 2017 року у справі № 805/1195/17 і рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29 листопада 2017 року у справі № 805/3792/17, оскільки оскаржувані у вказаних справах вимоги була прийняті до 13.02.2020, тобто під час дії пункту 9-4 розділу VIII Закону №2464-VI.
Сума недоїмки в оскаржуваній вимозі складається з заборгованості з єдиного внеску за період з квітня 2019 року (термін сплати 20.05.2019) по лютий 2020 року (термін сплати по 20.03.2020), а не з заборгованості за квітень 2014 року – грудень 2015 року.
До суду не надано доказів оскарження рішень, дій або бездіяльності контролюючого органу за наслідками розгляду заяви від 17.02.2017 № 73 щодо списання недоїмки.
Доказів звернення у встановленому порядку до контролюючого органу щодо списання недоїмки за період з квітня 2019 року по лютий 2020 року до суду не надано.
З огляду на викладене, у суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог про зобов`язання здійснити дії щодо коригування облікових даних інформаційної системи податкового органу шляхом зменшення заборгованості Товариства з обмеженою відповідальністю “Агропрод-Донбас” з єдиного внеску в сумі 1 642 090,37 грн.
Відтак, позов не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132-139, 143, 241-246, 250, 255, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
У задоволені позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропрод-Донбас» (ідентифікаційний код 36810547; 85564, Донецька область, Мар`їнський район, с. Новомихайлівка, вул. Леніна, буд. 64) до Головного управління ДПС у Донецькій області (ідентифікаційний код 43142826; 87500, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, буд. 59) про визнання протиправною і скасування вимоги, зобов`язання вчинити певні дії – відмовити повністю.
Повне рішення суду прийняте, складене і підписане в нарадчій кімнаті та проголошене в судовому засіданні 21 жовтня 2020 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя К.О. Куденков