
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 жовтня 2020 року ЛуцькСправа № 140/13212/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ковальчука В.Д.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 06.05.2020 №0023465-5033-0307.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є керівником та засновником Фермерського господарства "Землероб", йому належать на праві власності об`єкт нерухомого майна, а саме будівля котельні, що використовуються ним, як сільськогосподарським товаровиробником, у сільськогосподарській діяльності, а тому відповідно до п.п. «ж» п.п. 266.2.2 п. 266.2 статті 266 Податкового кодексу України (далі - ПК України) не є об`єктом оподаткування. Вказує на те, що будівля котельні використовуються для ведення сільськогосподарської діяльності та зберігання зернових культур. А тому відсутні підстави для нарахування контролюючим органом грошового зобов`язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. У зв`язку з цим вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення відповідача не відповідає критеріям обґрунтованості та прийняте без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, тому є протиправним та підлягає скасуванню.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2020 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви. У встановлений строк позивач недоліки позовної заяви усунув.
Ухвалою суду від 21.09.2020 відкрито провадження у даній справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
У відзиві на позовну заяву від 06.10.2020 вих. № 5041/03-20-05-02-11 представник відповідача з даним позовом не погоджується та вважає його безпідставним, оскільки позивачу належать на праві приватної власності об`єкт нерухомого майна, на який на підставі рішення Локачинської селищної ради про ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення за 2019 рік. Контролюючий орган не погоджується з доводами позивача про те, що останній звільнений від оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Вказує на те, що позивач не є сільськогосподарським товаровиробником, оскільки не виробляє власного товару сільськогосподарського призначення, не займається розведенням, вирощуванням та виловом риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках та водосховищах) та її переробкою на власних чи орендованих потужностях, у тому числі власно виробленої сировини на давальницьких умовах, та не здійснює операції з її постачання. Крім того, доказів того, що спірний об`єкт нерухомості переданий позивачем до статутного капіталу Фермерського господарства "Землероб" позивачем не надано. Також зазначає, що позивач зареєстрований як фізична особа-підприємець, основним видом діяльності якого за КВЕД є 47.99 Інші види роздрібної торгівлі поза магазином. А тому неможливо встановити, що позивачем проводиться господарська діяльність, яка відноситься до діяльності сільськогосподарських товаровиробників, як і те, що вказана вище будівля є будівлею, яка віднесена до класу "Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства" (код 1271).
Таким чином, вважає, що належне позивачу приміщення є об`єктом оподаткування, а тому внаслідок порушення позивачем обов`язку щодо сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки ГУ ДПС у Волинській області правомірно сформувало оскаржуване податкове повідомлення-рішення. У зв`язку з цим просить в задоволенні позову відмовити повністю.
Ухвалою суду від 21 жовтня 2020 року відмовлено у задоволенні клопотання представника позивача про розгляд справи в судовому засіданні за участю сторін.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є керівником та кінцевим бенефіціарним власником Фермерського господарства "Землероб", яке зареєстроване як юридична особа 15.03.2004, та водночас зареєстрований з 25.06.2002 як фізична особа-підприємець, що підтверджується Витягами з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Фізична особа ОСОБА_1 є власником об`єкта нерухомого майна, а саме будівлі котельні, загальною площею 500,7 кв.м., яка розташована у АДРЕСА_1 , що підтверджується договором купівлі-продажу нежитлового приміщення від 09.11.2004 та витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 06.01.2005 №6146720.
ГУ ДПС у Волинській області на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54, підпункту 266.7.2 пункту 266.7 статті 266 ПК України 06 травня 2020 року прийняло оскаржуване податкове повідомлення-рішення №0023465-5033-0307, якими ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов`язання за платежем податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2019 рік в розмірі 10447,11 грн.
Позивач не погоджується із прийнятим податковим повідомленням-рішенням, у зв`язку з чим звернувся із даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до підпункту 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 ПК України платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Об`єктом оподаткування є об`єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка (підпункт 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 Кодексу).
Відповідно до статті 10 ПК України податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки є місцевим податком.
За змістом підпункту 266.4.2 пункту 266.4 статті 266 ПК України органи місцевого самоврядування до 25 грудня року, що передує звітному, подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням об`єкта житлової та/або нежитлової нерухомості інформацію щодо ставок та наданих пільг юридичним та/або фізичним особам зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Згідно з підпунктом 266.5.1 пункту 266.5 статті 266 ПК України ставки податку для об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об`єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.
Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року (підпункт 266.6.1. пункту 266.2 статті 266 ПК України).
Ставка податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2019 рік на території, де знаходиться вищезазначений об`єкт нерухомого майна, що належить позивачу на праві приватної власності встановлена рішенням Локачинської селищної ради від 26.06.2018 №18/2. Ставка встановлена у розмірі 0,5% від мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.
Відповідно до підпункту "ж" підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 ПК України не є об`єктом оподаткування будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників (юридичних та фізичних осіб), віднесені до класу "Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства" (код 1271) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, та не здаються їх власниками в оренду, лізинг, позичку.
Так, під час розгляду матеріалів встановлено, що згідно даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, у приватній власності ОСОБА_1 перебуває будівля котельні, яка знаходиться на території селища міського типу Локачі Локачинського району Волинської області.
При цьому, судом установлено, що ОСОБА_1 є керівником та кінцевим бенефіціарним власником Фермерського господарства "Землероб", яке зареєстроване як юридична особа 15.03.2004, видами діяльності якого є: 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний); 01.13 Вирощування овочів і баштанних культур, коренеплодів і бульбоплодів; 01.41 Розведення великої рогатої худоби молочних порід; 01.42 Розведення іншої великої рогатої худоби та буйволів; Розведення свиней; 01.61 Допоміжна діяльність у рослинництві; 02.40 Надання допоміжних послуг у лісовому господарстві; 03.22 Прісноводне рибництво (аквакультура); 08.11 Добування декоративного та будівельного каменю, вапняку, гіпсу, крейди та глинистого сланцю; 10.61 Виробництво продуктів борошномельно-круп`яної промисловості; 10.81 Виробництво цукру; 45.20 Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів; 46.61 Оптова торгівля сільськогосподарськими машинами й устаткуванням; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля, що підтверджується копіями довідки АБ № 56 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) від 27.11.2007, свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 399492, витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Водночас ОСОБА_1 зареєстрований з 25.06.2002 як фізична особа-підприємець, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, видами діяльності якого є: 47.99 Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами (основний); 01.61 Допоміжна діяльність у рослинництві;
10.61 Виробництво продуктів борошномельно-круп`яної промисловості; 46.11 Діяльність посередників у торгівлі сільськогосподарською сировиною, живими тваринами, текстильною сировиною та напівфабрикатами; 46.61 Оптова торгівля сільськогосподарськими машинами й устаткуванням; 95.11 Ремонт комп`ютерів і периферійного устаткування; 62.09 Інша діяльність у сфері інформаційних технологій і комп`ютерних систем; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.
На підтвердження господарської діяльності Фермерського господарства "Землероб" позивач надав наступні документи: копії договорів оренди земельної ділянки водного фонду від 06.06.2011, оренди землі №26 від 01.07.2011, оренди землі від 25.01.2012, акти приймання-передачі земельних ділянок, відповідно до яких фермерське господарство користується орендованими земельними ділянками сільськогосподарського призначення.
Також позивач надав копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів, власником яких він є, а саме на: трактори колісні, комбайна, навантажувача, причепа.
На підтвердження реалізації сільськогосподарської продукції (свині, ВРХ, соя) фермерським господарством та придбання засобів захисту рослин, насіння, мінеральних добрив тощо позивач надав копії договорів купівлі-продажу (постачання) №3009/90692 від 30.09.2019, №13/03/2019 від 13.03.2019, а також специфікації №10 до договору купівлі-продажу №0410/90767 від 04.10.2019.
Окрім того, ОСОБА_1 , як керівник фермерського господарства, подавав контролюючому органу розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2019 рік.
З приводу того, чи є позивач товаровиробником як керівник фермерського господарства суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 30.1 статті 30 Податкового кодексу України податкова пільга - передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов`язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 цієї статті.
За визначенням підпункту 14.1.235 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України сільськогосподарський товаровиробник для цілей глави 1 розділу XIV цього Кодексу - юридична особа незалежно від організаційно-правової форми або фізична особа - підприємець, яка займається виробництвом сільськогосподарської продукції та/або розведенням, вирощуванням та виловом риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках та водосховищах) та її переробкою на власних чи орендованих потужностях, у тому числі власновиробленої сировини на давальницьких умовах, та здійснює операції з її постачання.
Застереження в підпункті 14.1.235 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України щодо цілей глави 1 розділу ХIV Податкового кодексу України не означає, що у інших випадках, передбачених цим Кодексом, термін "сільськогосподарський товаровиробник" має інше змістовне навантаження.
Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 01 жовтня 2019 року у справі № 0340/1905/18.
Поряд із цим на користь висновку, що нормою підпункту "ж" підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України передбачено податкова пільга, в тому числі і для фізичних осіб, свідчить і подальше законодавче уточнення правового регулювання. Законом України від 23 листопада 2018 року №2628-VIII, підпункт "ж" підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України викладено в новій редакції, згідно з якою не є об`єктом оподаткування будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників (юридичних та фізичних осіб), віднесені до класу "Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства" (код 1271) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, та не здаються їх власниками в оренду, лізинг, позичку.
Тобто, законодавець уточнив з 01 січня 2019 року, що сільськогосподарським товаровиробником є юридичні і фізичні особи. А відповідно до Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, затвердженого і введеного в дію Наказом Держстандарту України від 17 серпня 2000 року № 507, клас "Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства" (1271) включає: будівлі для використання в сільськогосподарській діяльності, наприклад, корівники, стайні, свинарники, кошари, кінні заводи, собачі розплідники, птахофабрики, зерносховища, склади та надвірні будівлі, підвали, винокурні, винні ємності, теплиці, сільськогосподарські силоси та т. ін. Цей клас не включає: споруди зоологічних та ботанічних садів.
Відтак, перелік будівель сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства, визначений наведеною нормою, не є вичерпним та містить лише одне виключення.
Слід зауважити, що встановлена підпунктом "ж" підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України пільга стосується сільськогосподарських товаровиробників і направлена на створення сприятливих умов для здійснення сільськогосподарської діяльності, стимулювання такої діяльності та досягнення її збалансованого податкового навантаження.
Визначення "сільськогосподарський товаровиробник" також міститься у статті 1 Закону України "Про стимулювання розвитку сільського господарства на період 2001 - 2004 років" від 18 січня 2001 року N 2238-ІІІ, сільськогосподарський товаровиробник - фізична або юридична особа, яка займається виробництвом сільськогосподарської продукції, переробкою власновиробленої сільськогосподарської продукції та її реалізацією.
З наведеного слідує, що позивач є сільськогосподарським товаровиробником через Фермерське господарство "Землероб", керівником та кінцевим бенефіціарним власником якого є, незалежно від інших сфер господарської діяльності, в яких здійснює підприємницьку діяльність як фізична особа-підприємець.
Разом з тим, іншою умовою для отримання пільги, передбаченої підпунктом «ж» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 ПК України зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки є віднесення будівлі, споруди до класу "Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства" (код 1271) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, та які не здаються їх власниками в оренду, лізинг, позичку.
Матеріали справи не містять доказів належності об`єкта нерухомого майна, а саме будівлі котельні, загальною площею 500,7 кв.м., яка розташована у АДРЕСА_1 до будівель класу "Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства" (код 1271).
Позивач у позові зазначає, що використовує будівлю котельні для зберігання зернових культур, однак на підтвердження цього позивачем не надано жодних доказів. Клас "Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства" (1271) включає, зокрема, підклас 1271.3 «Будівлі для зберігання зерна». Позивачем не надано доказів належності будівлі котельні до будівель для зберігання зерна. При цьому, суд зазначає, що будівля котельні не призначена для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності для зберігання зерна, а тому у позивача відсутня пільга, передбачена підпунктом «ж» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 ПК України зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На підставі наведеного суд вважає, що відповідач довів правомірність нарахування ОСОБА_1 за 2019 рік податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки щодо об`єкта нерухомості, а саме будівлі котельні, загальною площею 500,7 кв.м., яка розташована у АДРЕСА_1 , що належить позивачу на праві приватної власності. А тому у задоволенні позову про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 06.05.2020 №0023465-5033-0307 суд відмовляє повністю.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 06 травня 2020 року №0023465-5033-0307 відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, код ЄДРПОУ 43143484)
Суддя В.Д. Ковальчук