
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002
_________________
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
20.10.2020р. Справа №905/1118/20
за позовом Департаменту економіки Донецької обласної державної адміністрації, м.Крамоторськ
до відповідача Фізичної особи-підприємця Дурандіна Сергія Миколайовича, м.Краматорськ
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача
Краматорська міська рада, м.Краматорськ
про повернення коштів в сумі 300000,00 грн.
Суддя Левшина Г.В.
при секретарі судового засідання Ламановій А.В.
Представники сторін:
від позивача: не з`явився
від відповідача: Дурандін С.М.
від третьої особи: не з`явився
В засіданні суду брали участь:
1. Стислий зміст позовних вимог:
Департамент економіки Донецької обласної державної адміністрації, м.Краматорськ, позивач, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до відповідача, Фізичної особи-підприємця Дурандіна Сергія Миколайовича, м.Краматорськ, про повернення виділених коштів на реалізацію проекту в сумі 300000,00 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем своїх договірних зобов`язань, умов цілей та порядку використання бюджетних коштів за Угодою від 21.02.2018р. про фінансову підтримку суб`єкта малого підприємництва на реалізацію проекту №105.
2. Стислий зміст відзиву відповідача на позов:
Відповідач наполягає на відмові у задоволенні вимог з наступних підстав:
- заявка з розрахунками складена та подана відповідачем - у липні 2017 року; засідання конкурсної комісії з відбору проектів відбулось 18 серпня 2017 року (протокол №3 від 18.08.2017), гарантійний лист виконкому Краматорської міської ради - підписаний 12 лютого 2018 року (за №01-32/0816). При цьому фінансову підтримка була надана – лише 23 березня 2018року.
- відповідач вважає, що зобов`язання має бути припинене у зв`язку із неможливістю його виконання, вважає себе не винуватим, оскільки вжив всіх залежних від нього заходів для належного виконання угоди. Зокрема, останнім придбано комплект меблів та швейну машинку, ГБТ 1245 (Додатки 2-3). На виконання підпункту 3.4.8 п.3.4 угоди відповідачем надано звітну інформацію для підтвердження цільового використання коштів першої частини коштів фінансової підтримки, а саме: звіт про цільове використання бюджетних коштів, звіт про результати реалізації проекту та копії підтверджувальних документів у вигляді накладних та платіжних доручень, копію за особовим рахунком про зарахування коштів на свій розрахунковий рахунок.
- щодо п.п.3.4.1 - 3.4.5, 3.4.9, 3.4.10 пункту 3.4 Угоди відповідач вживав всіх залежних від нього заходів для належного їх виконання, вина останнього у неповному їх виконанні відсутня, мали місце обставини, за які жодна із сторін не відповідає. Заяв щодо перенесення строків звітування відповідачем не подавалося, оскільки за умовами Угоди відповідач був зобов`язаний надавати звіт про результати реалізації Проекту і звіт про цільове використання бюджетних коштів щоквартально до 10 числа місяця, що настає за звітним періодом. Однак 15 червня 2018 року у відповідача стався інфаркт, як захворювання, пов`язане із захистом Батьківщини (Додатки 4-7), внаслідок якого 4 місяці знаходився у лікарні і не мав можливості працювати, й, відповідно, надавати звіти позивачу. Жодних листів (включно до грудня 2019 року) від позивача про надання звітів - не отримував, жодних телефонних дзвінків на номер відповідача також не здійснювалось.
- у липні 2018 року позивач перерахував відповідачу другу частину коштів фінансової підтримки. Після одужання – восени 2018 року відповідач знов приступив до виконання умов Угоди. Бізнес-план відповідачем складався у липні 2017 року. До осені 2018 року вартість усіх необхідних для придбання активів (обладнання) зросла. Для придбання матеріалів і обладнання для ремонту та пошиву взуття «в рамках» бізнес-плану, відповідач придбав квитки до м.Дніпро з метою придбання товарів за найменшими цінами, в т.ч. у ПП «Светловодск-комплект» (Додатки 8-9). 13 лютого у м.Дніпро у відповідача стався другий інфаркт (Додаток 10). В цей день, невідомі особи викрали у нього кошти, які були отримані відповідачем в якості другої частини фінансової підтримки (Додаток 11). У зв`язку з цим він не зміг, як планував, витратити їх на закупівлю обладнання та матеріалів, - про що повідомив позивача зразу після прибуття до м.Краматорськ (Додаток 12).
- відсутність необхідного обладнання спричинила за собою неможливість створити, облаштувати і надати робочі місця найманим працівникам, відповідно виплачувати їм заробітну плату та сплачувати за них податки. 11 березня 2019 року з метою належного виконання зобов`язання й, відповідно, подальшого надання послуг з ремонту та пошиву взуття ОСОБА_1 був вимушений продати швейну машинку PFAFF 1245 (Додаток 13). Отримані 54000,00 гри. від продажу PFA.FF 1245 - відповідач витратив на придбання та встановлення швейних машинок TYPICAL (11000,00грн) та Минерви (13000,00грн), а також придбав набійки, підметки, клей, підошву, колодки, шкіру, гуму, поліуретан, гранітоль (30070,PQ грн.), що разом склало 54070,00 грн. (Додатки 14-17).
3. Стислий зміст відповіді позивача на відзив відповідача:
Позивач вважає заперечення проти позову безпідставними у зв`язку з наступним:
- у разі неможливості виконання зобов`язання повністю або частково зобов`язана сторона з метою запобігання невигідним для сторін майновим та іншим наслідкам повинна негайно повідомити про це другу сторону, яка має вжити необхідних заходів щодо зменшення зазначених наслідків. Таке повідомлення не звільняє зобов`язану сторону від відповідальності за невиконання зобов`язання відповідно до вимог закону.
- пунктом 4.8 Угоди №105 про фінансову підтримку суб`єкта малого підприємництва на реалізацію проекту від 21.02.2018р. (далі - Угода) встановлено, що жодна сторона не несе відповідальність за невиконання чи неналежне виконання своїх зобов`язань по цій Угоді, якщо це невиконання чи неналежне виконання зумовлені дією обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин). Належним доказом наявності настання зазначених обставин та їх тривалості, а також як підстава для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов`язань - буде сертифікат Торгово-промислової палати України або її регіональних представництв. Тобто, Угодою передбачено звільнення від відповідальності за невиконання чи неналежне виконання зобов`язань виключно за умови дії непереборної сили (форс-мажорних обставин), що підтверджується відповідним сертифікатом.
- чинне законодавство, зокрема, Закон України «Про торгово-промислові палати в Україні», визначає їх як надзвичайні та невідворотні обставини, що унеможливлюють виконання зобов`язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов`язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами та містить їх виключний перелік. Обставини непереборної сили засвідчує Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати шляхом видачі відповідного сертифікату.
- заявлені відповідачем викрадення коштів фінансової підтримки та незадовільний стан здоров`я не відносяться до обставин непереборної сили, а, отже, і до підстав для звільнення від виконання прийнятих зобов`язань за Угодою.
- у відзиві відповідач зазначає про вжиття всіх залежних від нього заходів для належного виконання Угоди. Однак доказів на підтвердження цієї позиції ФОП Дурандіним С.М. не надано. У відзиві відповідач повідомляє про ще одне порушення умов Угоди і підтверджує його доданими документами (доказами). Так, вбачається, що 11.03.2019р. ФОП Дурандін С.М. продав швейну машину PFAFF 1245, придбану за кошти фінансової підтримки, та за отримані від продажу кошти придбав швейні машинки TYPICAL, Мінерву та ряд матеріалів для надання послуг з ремонту взуття.
Частиною першою статті 651 ЦК України визначено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
- пунктом 5.2 Угоди обумовлено, що зміни та доповнення до цієї Угоди вносяться за згодою сторін шляхом підписання додаткових угод. Пунктом 1.3 Угоди встановлено, що отримувач - ФОП Дурандін С.М. - зобов`язується прийняти фінансову підтримку і використовувати її на реалізацію Проекту протягом одного року від дня отримання фінансової підтримки відповідно до бізнес-плану, умов Угоди та календарного плану реалізації Проекту, який є невід`ємною частиною Угоди.
- відповідач в односторонньому порядку, без повідомлення позивача та конкурсної комісії з відбору проектів суб`єктів малого і середнього підприємництва, укладання додаткової угоди до Угоди, змінив заходи, узгоджені календарним планом реалізації проекту “Ремонт та пошив взуття’, чим порушив умови Угоди.
- листами від 31.01.2019 №6/179/40-19/03-2, 06.05.2019 №6/722/40-19/03-2 про надання звітів позивачем лише висловлено ФОП Дурандіну С.М. нагадування про необхідність належного виконання ним взятого за Угодою зобов`язання. Тобто, звітування здійснюється не за додатковим проханням, не за запитом позивача, а встановлено прямим зобов`язанням, що закріплено п.3.4.9, 3.4.10 Угоди.
- відповідач мав можливість після одужання надати позивачеві всю відсутню звітну інформацію, але не зробив цього й дотепер. За весь період договірних відносин звіти надані один раз - 23.05.2018р., а мали бути подані за II, III, IV квартали 2018 року, І, ІІ, ІІІ квартали 2019 року.
- з наданих відповідачем документів (виписки із медичної картки) не вбачається перебування останнього у лікарні, а зазначено, що хворий ОСОБА_1 надійшов у стаціонар кардіо та рентгенваскуляторної хірургії Комунальної лікувально-профілактичної установи 15.06.2018р. та виписався 18.06.2018р.
- факт викрадення коштів в порядку кримінального провадження не встановлено, ідентифікувати кошти в сумі 210 тис, вказані у витязі з ЄДРДР на підставі заяви відповідача, саме як кошти фінансової допомоги не вбачається за можливе.
4. Стислий зміст пояснень та правової позиції третьої особи:
Третя особа підтримує позовні вимоги в повному обсязі та вважає їх обґрунтованими:
- відповідач надавав звіти лише 23.05.2018р., тим самим порушуючи порядок моніторингу за станом реалізації вимог частини 1 ст.530 Цивільного кодексу України.
- під час проведення виїзних перевірок були зафіксовані порушення з боку відповідача, а саме не було виявлено обладнання, придбаного за кошти першого траншу – швейної машинки PRAF 1245, проте замість неї була встановлено машинка TYPICAL, що не має відношення до спірної угоди фін допомоги.
- 24.10.2019р. робочою групою проведено чергове обстеження ходу реалізації проекту. За наслідками встановлено, що проект не реалізовано в повному обсязі, за кошти підтримки придбано меблі та лише частково технологічне обладнання
5. Щодо порядку господарського судочинства під час розгляду справи судом першої інстанції:
Ухвалою суду від 17.06.2020р. відкрите провадження у справі №905/1118/20, призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження, підготовче судове засідання призначено на 13.07.2020р. о 12:15 год.
06.07.2020р. до суду від позивача надійшла заява про долучення документів до матеріалів справи.
Ухвалою суду від 13.07.2020р. оголошено про перерву у підготовчому засіданні до 06.08.2020р.
13.07.2020р. до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву від 13.07.2020р.
27.07.2020р. до суду від позивача надійшла відповідь на відзив.
04.08.2020р. на електронну адресу суду від Краматорської міської ради надійшли пояснення по справі №01-29/4685 від 03.08.2020р.
У підготовчому засідання 06.08.2020р. представник позивача надав пояснення щодо відповіді на відзив. Відповідач усно прокоментував поданий відзив.
Згідно з ухвалою суду від 06.08.2020р. оголошено перерву у підготовчому засіданні до 03.09.2020 року о 12:00 год., залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача – Краматорську міську раду (84313, м. Краматорськ, Донецька область, пл. Миру, 2).
10.08.2020р. до суду від третьої особи надійшли пояснення по суті спору.
25.08.2020р. позивачем надано суду пояснення по суті спору.
Ухвалою від 03.09.2020р. закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 30.09.2020 року об 11:00 год.
Листом від 30.09.2020р. повідомлено сторін про те, що у зв`язку з перебуванням судді Левшиної Г.В. у відпустці 30.09.2020р., судове засідання, призначене на 30.09.2020р., не відбудеться та буде проведено 07.10.2020р. об 11.00 год.
В судове засідання 07.10.2020р. з`явився представник позивача, надав вступне слово. Представники відповідача та третьої особи не з`явилися. Враховуючи неможливість вирішення спору у даному судовому засіданні, оголошено перерву у розгляді справи до 20.10.2020 року.
В судове засідання 20.10.2020р. з`явився представник відповідача, заперечив проти задоволення позову.
6. Встановлені судом та неоспорені сторонами обставини справи:
Донецькою обласною державною адміністрацією, обласною військово-цивільною адміністрацією було розроблено Регіональну програму розвитку малого і середнього підприємництва в Донецької області на 2017-2018 роки, яку було затверджено розпорядженням № 266 від 27.03.2017р.
Розпорядженням голови Донецької обласної державної адміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації 05.05.2017р. №466 затверджений Порядок використання коштів обласного бюджету, передбачених на надання фінансової підтримки суб`єктам малого підприємництва на реалізацію проектів.
Порядок розроблений на підставі Закону України “Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні” та в рамках Регіональної програми розвитку малого і середнього підприємництва в Донецькій області на 2017-2018 роки, затвердженої розпорядженням голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 27.03.2017р. № 266 (із змінами).
Згідно із пунктом 2 Розділу І Порядку метою фінансової підтримки є сприяння розвитку малого підприємництва шляхом спрощення доступу до фінансових ресурсів. Фінансова підтримка суб`єктам малого підприємництва на реалізацію проектів (далі - фінансова підтримка) надається на конкурсних засадах (далі - конкурсний відбір).
Головним розпорядником коштів обласного бюджету та відповідальним виконавцем заходу Програми з надання фінансової підтримки є департамент економіки облдержадміністрації (пункт 3 Розділу I Порядку).
Для організації та проведення конкурсного відбору проектів суб`єктів малого підприємництва, яким буде надаватись фінансова підтримка, в рамках програми, створюється конкурсна комісія з відбору проектів суб`єктів малого і середнього підприємництва (далі - конкурсна комісія), склад якої затверджується розпорядженням голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації. До складу конкурсної комісії можуть входити представники структурних підрозділів облдержадміністрації, інших органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, державної організації “Регіональний фонд підтримки підприємництва по Донецькій області”, установи “Донецька Агенція регіонального розвитку”, об`єднань суб`єктів господарювання, бізнес- асоціацій (за згодою) за умови, що представники органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування складають не більше половини складу конкурсної комісії (пункти 1,2 Розділу III Порядку).
Рішення конкурсної комісії приймаються на її засіданнях за участі не менше половини від загального складу комісії відкритим голосуванням простою більшістю голосів присутніх на засіданні членів конкурсної комісії та оформлюються протоколом (пункт 15 Розділу III Порядку).
Згідно із положеннями Порядку на Головного розпорядника (департамент економіки облдержадміністрації) покладаються повноваження щодо укладання угод про фінансову підтримку (пункт 5 Розділу IV), перерахування коштів фінансової підтримки на розрахунковий рахунок переможця конкурсного відбору (пункти 7, 9 Розділу IV), здійснення постійного контролю за цільовим використанням бюджетних коштів шляхом моніторингу етапів реалізації переможцями конкурсного відбору проектів (пункт 1 Розділу V), внесення на розгляд конкурсної комісії питання щодо припинення надання переможцю конкурсного відбору фінансової підтримки у разі невиконання ним зобов`язань за договором або призупинення реалізації проекту (пункт 4 Розділу V), повідомлення отримувача про припинення надання фінансової підтримки та необхідність повернення бюджетних коштів після прийняття відповідного рішення конкурсною комісією (пункт 5 Розділу V), у разі, якщо отримувач не повернув бюджетні кошти в терміни, встановлені пунктами 3 та (або) 5 розділу V цього Порядку, бюджетні кошти стягуються Головним розпорядником в порядку, передбаченому законодавством (п.6 Розділу V).
Розпорядженням голови Донецької обласної державної адміністрації №472 від 05.05.2017р. створена конкурсна комісія з відбору проектів суб`єктів малого і середнього підприємництва.
Відповідно до цього розпорядження вносилися зміни розпорядженнями №490 від 15.05.2017, №1386/5-17 від 31.10.2017, №308/5-18 від 06.03.2018, №573/5-18 від 07.05.2018 та №1251/5-18 від 12.10.2018.
Зокрема, Фізична особа-підприємець Дурандін Сергій Миколайович представив на розгляд конкурсної комісії бізнес-план інвестиційного проекту «Ремонт та пошив взуття», головною метою якого є розширення послуг з ремонту та пошиву взуття для жителів м.Краматорська при фінансуванні організації «Український донецький куркуль», організація дохідної майстерні з ремонту взуття з високим рівнем рентабельності, організації нових 3 робочих місць. Заявлена сума до фінансування – 300 тис. Бізнес план включав фінансовий план, прогнози руху коштів, календарний план реалізації проекту, маркетингові стратегії, тощо.
Відповідно до протоколу засідання конкурсної комісії з відбору проектів малого і середнього підприємництва від 18.08.2017р. №3 ОСОБА_1 визнаний можливим переможцем конкурсного відбору щодо фінансової підтримки. Після отримання гарантійних листів щодо співпрацювання від органів місцевого самоврядування будуть визначені остаточні переможці.
Виконавчим комітетом Краматорської міської ради Донецької області наданий в.о. директору департаменту економіки гарантійний лист №01-32-0916 від 12.02.2018р., в якому останній гарантує співфінансування (50% на 50%) від захищеної суми вказаних проектів суб`єктів малого підприємства, які пройшли конкурсний відбір, за рахунок місцевого бюджету в межах планових призначень за даним напрямком витрат: ОСОБА_1 – 150000,00 грн.
21.02.2018р. між позивачем, Департаментом економіки Донецької обласної державної адміністрації (Головний розпорядник) та відповідачем, ОСОБА_1 (Отримувач) укладено Угоду №105 про фінансову підтримку суб`єкта малого підприємництва на реалізацію проекту (далі – Угода).
Згідно із предметом Угоди фінансова підтримка суб`єкта малого підприємництва на реалізацію проектів (надалі-фінансова підтримка) надається за результатами конкурсного відбору проектів суб`єктів малого підприємництва, відповідно до Порядку використання коштів обласного бюджету, передбачених на надання фінансової підтримки суб`єктам малого підприємництва на реалізацію проектів, затвердженого розпорядженням голови обладміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 05.05.2017р. №466, зареєстрованого в Головному територіального управлінні юстиції у Донецькій області 05.05.2017 за №78/2285 (п.1.1 Угоди).
Відповідно до п.1.2 Угоди, на підставі протоколу засідання конкурсної комісії з відбору проектів малого і середнього підприємництва від 18.08.2017 №3 та гарантійного листа виконавчого комітету Краматорської міської ради №01-32-0916 від 12.02.2018 про співфінансування проекту за рахунок коштів об`єднаної територіальної громади у сумі 150тис.грн., Головний розпорядник зобов`язується надати отримувачу фінансову підтримку на реалізацію проекту «Ремонт та пошив взуття» (надалі-Проект).
Отримувач зобов`язався прийняти фінансову підтримку і використовувати її на реалізацію Проекту протягом одного року від дня отримання фінансової підтримки, відповідно до бізнес-плану, наданого до конкурсної комісії з відбору проектів суб`єктів малого і середнього підприємництва (далі-конкурсна комісія), умов цієї Угоди та календарного плану реалізації Проекту, який є невід`ємною частиною цієї Угоди (Додаток №1). Днем отримання фінансової підтримки вважається день надходження першої частини коштів на розрахунковий рахунок отримувача (п.1.3 Угоди).
Отримувач зобов`язався забезпечити співфінансування витрат на реалізацію проекту у розмірі не менше 0% загальної вартості проекту (п.1.4).
Згідно п.2.1 Угоди фінансова підтримка надається отримувачу на безоплатній та безповоротній основі у розмірі 300,00 тис.грн.
Відповідно до пункту 2.2 Угоди фінансова підтримка надається в межах асигнувань, передбачених в обласному бюджеті на 2018 рік за рахунок коштів обласного бюджету та коштів бюджету міста обласного значення Краматорськ, перерахованих до обласного бюджету у вигляді субвенції на умовах спів фінансування (50% від загальної суми фінансової підтримки - кошти обласного бюджету у сумі 150,0тис.грн, 50% - кошти бюджету міста обласного значення Краматорськ в сумі 150,0 тис.грн).
Згідно із пунктами 2.3, 3.3.1 Угоди Головний розпорядник перераховує фінансову підтримку на розрахунковий рахунок отримувача двома частинами: першу у сумі 150,0тис.грн - протягом 15-ти календарних днів з дня укладання Угоди, але не раніше дня отримання необхідної суми коштів з обласного бюджету на рахунок Головного розпорядника; другу у сумі 350,0 тис.грн. - протягом 15-ти календарних днів з дня підтвердження отримувачем цільового використання коштів першої частини. Днем підтвердження цільового використання коштів першої частини є день отримання Головним розпорядником звіту про цільове використання коштів з наданням копій підтверджуючих документів (у тому числі виписки банківської установи про рух коштів відносно витрат).
Відповідно до пункту 3.4 Угоди отримувач зобов`язався, зокрема:
- забезпечити реалізацію Проекту відповідно до бізнес-плану, наданого до конкурсної комісії, та використовувати суму фінансової підтримки у термін та на умовах, визначених цією Угодою (п.3.4.1);
- створити протягом реалізації Проекту 3 робочих місця та прийняти протягом реалізації Проекту на роботу 3 особи згідно з чинним трудовим законодавством (п.3.4.2);
- забезпечити використання коштів, отриманих на реалізацію Проекту за цільовим призначенням не більше одного року від дня отримання фінансової підтримки. Днем отримання фінансової підтримки вважається день надходження першої частини коштів на розрахунковий рахунок отримувача (п.3.4.3);
- не пізніше ніж у двомісячний строк після дня перерахування отримувачу Головним розпорядником першої частини коштів, подати Головному розпоряднику та органу місцевого самоврядування (або уповноваженому ним органу або особі) за місцем фактичного провадження отримувачем господарської діяльності/реалізації Проекту, звіт про цільове використання бюджетних коштів з наданням копій підтверджуючих документів (п. 3.4.8);
- впродовж терміну використання коштів фінансової підтримки та одного року після його закінчення, щоквартально до 10 числа місяця, що настає за звітним періодом, надавати Головному розпоряднику та органу місцевого самоврядування за місцем провадження господарської діяльності/реалізації Проекту звіт про результати реалізації Проекту та звіт про цільове використання бюджетних коштів з наданням копій підтверджуючих документів (тільки впродовж терміну використання коштів фінансової підтримки, Додаток №2) (п.3.4.9);
- два рази на місяць (до 15 та 30 числа) спрямовувати Головному розпоряднику на електронну адресу інформацію про стан реалізацію Проекту (з наданням фотоматеріалів) (п.3.4.10).
Головний розпорядник має право здійснювати спільно з органами місцевого самоврядування (або уповноваженими ними органами або особами) за місцем фактичного провадження отримувачем господарської діяльності/реалізації проекту, постійний контроль за цільовим використанням коштів фінансової підтримки, а саме: проводити моніторинг етапів реалізації отримувачем проекту, для реалізації якого він отримав фінансову підтримку, отримувати бухгалтерські та фінансові документи, що стосуються проекту (п.3.1.1 угоди) та у випадках, передбачених Порядком, вимагати у отримувача повернення отриманих коштів фінансової підтримки (3.1.4 угоди).
У разі невикористання отримувачем фінансової підтримки протягом одного року від дня її отримання, отримувач повертає залишки бюджетних кошів протягом п`ятнадцяти календарних днів з дня отримання від Головного розпорядника письмового повідомлення за зазначеними у повідомленні реквізитами (п.4.2 угоди).
У разі невиконання отримувачем зобов`язань з реалізації Проекту відповідно до наданого до конкурсної комісії бізнес-плану або призупинення отримувачем реалізації Проекту, питання щодо припинення надання отримувачу фінансової підтримки вноситься Головним розпорядником на розгляд конкурсної комісії (п.4.3 угоди).
Пунктом 4.4 угоди передбачено, що у разі визнання конкурсною комісією порушення умов, цілей і порядку реалізації Проекту і використання фінансової підтримки, та прийняття рішення про припинення надання фінансової підтримки та повернення отримувачем бюджетних коштів Головному розпоряднику, Головний розпорядник повідомляє отримувача про припинення надання фінансової підтримки та необхідність повернення бюджетних коштів шляхом направлення отримувачу відповідного листа та копії рішення конкурсної комісії про повернення коштів із зазначенням терміну повернення та суми.
Угода набуває чинності з моменту її підписання сторонами і діє до 01.03.2020р., але у будь-якому разі до моменту повного виконання сторонами своїх зобов`язань за цією угодою (п.5.1 Угоди).
В додатку №1 до Угоди №105 від 21.02.2018р. сторони затвердили календарний план реалізації проекту «Ремонт та пошив взуття»:
1. Закупівля меблів, обладнання та матеріалів:
1.1. набір меблів (верстати, полиці для взуття, полиця для колодок, стільці для майстрів, шафа для одягу, лавиця м`яка, стіл для розкрою) у кількості 1 одиниці, за ціною 360000,00грн., термін реалізації вартість реалізації заходу або роботи – березень-квітень 2018р. у сумі 360000,00грн.,
1.2. спеціальна обточувальна машина для ремонту взяття (СОМ) у кількості 1 одиниці, за ціною 23200,00рн., термін реалізації вартість реалізації заходу або роботи – квітень – липень 2018 року у сумі 23200,00грн.,
1.3. машина швейна PRAFF у кількості 1 одиниці, за ціною 63475,22грн., термін реалізації вартість реалізації заходу або роботи – квітень – липень 2018 року у сумі 63475,22,00грн.,
1.4. рукавна швейна машина міневра для ремонту взуття у кількості 1 одиниці, за ціною 13000,00грн., термін реалізації вартість реалізації заходу або роботи – березень-квітень 2018р. у сумі 13000,00грн.,
1.5. одноголкова машина човникового стебку з унісоновим просуванням матеріалу у кількості 1 шт., за ціною 64383,00грн., термін реалізації вартість реалізації заходу або роботи – квітень – липень 2018 року у сумі 64383,00грн.,
1.6. розтяжка низу взуття у кількості 1 шт., за ціною 13050,00грн., термін реалізації вартість реалізації заходу або роботи – квітень – липень 2018 року у сумі 13050,00грн.,
1.7. розтяжка гомілки з підігрівом у кількості 2 шт., за ціною 13050,00грн., термін реалізації вартість реалізації заходу або роботи – квітень – липень 2018 року у сумі 26100,00грн.,
1.8. прес для приклеювання подошви у кількості 1 шт., за ціною 4930,00грн., термін реалізації вартість реалізації заходу або роботи – квітень – липень 2018 року у сумі 4930,00грн.,
1.9. матеріали в асортименті, за ціною 40967,00грн., термін реалізації вартість реалізації заходу або роботи – березень-квітень 2018р.,
1.10. матеріали (колодки жіночі, молотки взуттєві, тощо), в асортименті, термін реалізації вартість реалізації заходу або роботи – квітень - липень2018р.,за ціною 148894,58грн.
Всього вартість матеріалів та обладнання на суму 300000,00грн.
В додатку №2 сторони погодили проект звіту про цільове використання коштів, в додатку №3 проект звіту про результати реалізації проекту.
На виконання умов Угоди №105 від 21.02.2018 позивач перерахував на рахунок відповідача першу частину коштів у сумі 89967,20 грн., що підтверджується:
- банківськими виписками по розрахунковому рахунку, а також платіжними дорученнями №35 від 22.03.2018 на суму 44983,60 грн., № 44 від 22.03.2018 на суму 44983,60 грн.
Відповідач надав копію виписки за особовим рахунком № НОМЕР_1 від 31.05.2018 за період з 01.03.2018 по 31.05.2018, відкритим у ПАТ “УкрСиббанк”, про зарахування коштів на свій розрахунковий рахунок.
На виконання підпункту 3.4.8 пункту 3.4 Угоди 23.05.2018р. ФОП Дурандіним С.М. представлено звіт про цільове використання бюджетних коштів, звіт про результати реалізації проекту та копії підтверджувальних документів: договір оренди індивідуально визначеного майна комунальної власності №45-9 від 17.11.2017р. з додатками, акт приймання передачі нежитлового вбудованого приміщення для оренди, копії накладних №2 від 26.03.2018 від ФОП Свищова А.М. на суму 36000,00 грн., №1 від 21.05.2018 від ФОП Дубровець П.І. на суму 54000,00 грн., платіжних доручень №2 від 26.03.2018 на суму 36000,00 грн., №1 від 17.05.2018 на суму 15000,00 грн., №1 від 18.05.2018 на суму 20000,00 грн., №1 від 21.05.2018р. на суму 19000,00 грн.
Згідно з відомостями наданих документів відповідачем придбано меблі та швейну машинку PFAFF 1245. Загальна вартість придбаних товарів становила 90000,00 грн., з яких 89967,20 грн. - це кошти фінансової підтримки, 32,80 грн. - власні кошти ФОП Дурандіна С.М.
На підставі копій отриманих документів та пункту 2.3 Угоди ДЕ ДОДА перерахував ФОП Дурандіну С.М. другу частину коштів фінансової підтримки у розмірі 210032,80 грн., що підтверджується:
- банківськими виписками по розрахунковому рахунку, а також платіжними дорученнями №72 від 05.07.2018 на суму 105016,40,00грн., №86 від 05.07.2018 на суму 105016,40,00грн.
Листами від 31.01.2019 №6/179/40-19/03-2, від 06.05.2019р., №6/722/40-19/03-2, направленими на адресу ФОП Дурандіна С.М., позивачем запропоновано надати до департаменту економіки облдержадміністрації у термін до 15.05.219р. звіти за другий, третій та четвертий квартали 2018р. та перший квартал 2019р. із наданнями підтверджувальних документів щодо цільового використання другої частини бюджетних коштів та працевлаштування трьох осіб.
Відповідно до протоколу обстеження стану реалізації проектів суб`єктів малого підприємництва - переможців конкурсних відборів (м. Краматорськ) від 11.07.2019 працівниками позивача спільно із працівниками інших структурних підрозділів Донецької облдержадміністрації, виконавчого комітету Краматорської міської ради, Краматорського міського управління Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області, Краматорського міського центру зайнятості та членами конкурсної комісії встановлно, що майстерня ФОП Дурандіна С.М. з пошиву та ремонту взуття відчинена, в ній перебував відповідач, послуги з ремонту взуття надавав особисто. Під час обстеження 11.07.2019р. не виявлено обладнання, купленого за кошти першого траншу - швейної машинки PFAFF 1245. В майстерні встановлена швейна машинка TYPICAL, замість PRAFF, матеріали закуплені частково. Крім того, в протоколі зафіксовано зі слів ФОП Дурандіна С.М.: «.. кошти 2 траншу він зняв готівкою (210 тис. грн..) і ці кошти в нього вкрали в м.Дніпрі, куди він поїхав придбати обладнання. З причин того, що не все обладнання куплене неможливо виконувати всі види робіт, заплановані у проекту бізнес-плану, немає можливості та необхідності винаймати працівників.».
29.10.2019р. виконавчий комітет Краматорської міської ради листом №01-33/6064 повідомив позивача, що 24.10.2019 робочою групою проведено чергове обстеження ходу реалізації Проекту. Відповідно до акта обстеження стану реалізації Проекту суб`єкта малого підприємництва (ФОП Дурандін С.М.), для втілення якого він отримав фінансову підтримку в сумі 300 тис грн., бюджетні кошти в сум 90 тис. використано на придбання меблів та часткового технологічного обладнання. В період реалізації проекту у ФОП Дурандіна С.М. було викрадено грошові кошти в сумі 210,0тис.грн. За фактом крадіжки порушено кримінальну справу. Згідно запису наданих послуг в книзі обліку доходів ФОП С.М. у червні – вересні 2019р. року надавав послуг на суму 22,370тис. грн. З 29.07.2019р. по 12.08.2019р. перебував в лікарні. ФОП Дурандін С.М. є платником ЄП та орендарем приміщення. Створено 1 місце робоче. За період з 01.01.2019р. по 30.09.2019р. ФОП Дурандіним С.М. проводилась сплата до Державного і місцевого бюджетів, до цільових фондів сплата не проводилась.
Протоколом засідання конкурсної комісії №12 від 15.11.2019 конкурсна комісія визнала порушення умов, цілей і порядку використання коштів фінансової підтримки та прийняла рішення про повернення Відповідачем коштів фінансової підтримки за Угодою у повному обсязі. Рішення конкурсної комісії було повідомлено ФОП Дурандіну С.М. безпосередньо на засіданні конкурсної комісії 15.11.2019 та шляхом відправлення позивачем відповідного листа (від 05.12.2019 №6/1601/40-19/03-2) з витягом протоколу № 12 засідання конкурсної комісії від 15.11.2019, що підтверджується копіями фіскального чеку №00487550040251 та повідомлення про вручення поштового відправлення, в якому зазначена дата одержання відповідачем вказаного листа на відбитку календарного штемпеля відділення поштового зв`язку - 12.12.2019.
Як зазначає позивач у своїй позовній заяві, у встановлений термін кошти фінансової підтримки ФОП Дурандіним С.М. не повернуті, будь-які підтверджуючі документи щодо перерахування коштів на розрахунковий рахунок позивача відповідачем не надані у зв`язку з чим позивач звернувся з позовом до суду.
9. Оцінка суду і визначені відповідно до встановлених обставин правовідносини:
Правовідносини, які виникли між сторонами, регулюються Конституцією України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про місцеві державні адміністрації», Законом України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні», Регіональною програмою розвитку малого і середнього підприємництва в Донецькій області на 2017-2018 роки, Положенням про Департамент економіки Донецької обласної державної адміністрації № 515 від 01.10.2015 року (що діяло на момент виникнення спірних правовідносин), Порядком використання коштів обласного бюджету, передбачених на надання фінансової підтримки суб`єктам малого підприємництва на реалізацію проектів, затвердженого розпорядженням голови облдержадміністрації 05.05.2017 року №466.
У відповідності до ч.1 ст.202 Цивільного кодексу України правочин є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Частиною 1 ст.205 Цивільного кодексу України визначено, що правочин може вчинятися усно або в письмовій формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ст.173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Згідно ч.1 ст.174 Господарського кодексу України господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод,передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Відповідно до ст.175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України.
Відповідно до ст.11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Так, підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Частина 1 ст.626 Цивільного кодексу України передбачає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст.193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей передбачених цим Кодексом.
Так, відповідно до ст.526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обігу або інших вимог, що звичайно ставляться.
Судом встановлено, що позивачем було належним чином виконані умови Угоди №105 про фінансову підтримку суб`єкта малого підприємництва на реалізацію проекту від 21.02.2018р. щодо перерахування відповідачу фінансової підтримки у розмірі 300000,00 грн.
Як зазначено вище, пунктом 3.4.3 Угоди ФОП Дурандін С.М. зі свого боку зобов`язався забезпечити використання коштів протягом не більше одного року від дня отримання фінансової підтримки (дня надходження першої частини коштів на розрахунковий рахунок). Оскільки перший транш коштів позивачем був здійснений 23.03.2018р., відповідач мав виконати взяті на себе зобов`язання щодо реалізації Проекту не пізніше 23.03.2019р.
За висновками суду, Проект не реалізовано відповідачем в повному обсязі. Зокрема, відсутність у відповідача працевлаштованих підтверджується підсумковою інформацією Головного управління ДПС України у Донецькій області. У листі останнього від 08.04.2020 № 30240/10/05-99-33-01, за змістом якого, за період з 01.02.2018 по 01.03.2020 ФОП Дурандіним С.М. повідомлення про прийняття працівників згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 №413 «Про порядок повідомлення Державній податковій службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу» та звіти про суми нарахованого єдиного внеску до Краматорської ДПІ не надавались, а, отже, сума сплачених за найманих працівників податків склала 0 грн.
Належних та допустимих доказів на підтвердження придбання обладнання та меблів в кількості та асортименті відповідно до погодженого календарного плану реалізації проекту «Ремонт та пошив взуття» до матеріалів справи також не надано.
Крім того, судом встановлено, що з березня 2018 року по березень 2019 року (13 місяців) загальна сума сплачених відповідачем податків становила лише 1 582,00 грн. що в 56,4 рази менше, ніж передбачалось бізнес - планом (89168,00 грн. за період з 23.03.2018 до 23.03.2019).
При цьому, відповідачем не представлено доказів надання конкурсній комісії звітів за Проектом для моніторингу стану реалізації Проекту, іншої запитуваної інформації позивачу. Будь-яких заяв ФОП Дурандіна С.М. про перенесення строків звітування суду також не надано.
Як наслідок, за висновками суду, матеріалам справи підтверджений факт порушення відповідачем своїх зобов`язань за Угодою №105 про фінансову підтримку суб`єкта малого підприємства на реалізацію проекту від 21.02.2018р. в частині реалізації проекту, протилежного відповідачем не доведено.
Згідно з приписами Угоди №105 від 21.02.2018р. відповідач отримував безповоротну допомогу за умови належного виконання своїх зобов`язань за угодою. У випадку визнання конкурсною комісією порушення умов, цілей і порядку реалізації Проекту і використання фінансової підтримки, відповідач зобов`язався повернути бюджетні кошти.
У відповідності до п.7 Розділу V Порядку використання коштів обласного бюджету, передбачених на надання фінансової підтримки суб`єктам малого підприємництва на реалізацію проектів, у разі виникнення спірних та інших питань щодо надання фінансової підтримки чи незгоди суб`єкта малого підприємництва з рішенням конкурсної комісії, він має право протягом 5 робочих днів з дня отримання протокольного рішення звернутися до голови конкурсної комісії з обговорюваною пропозицією переглянути прийняте рішення щодо нього; оскаржити рішення конкурсної комісії у встановленому чинним законодавством порядку.
Однак, доказів оскарження відповідного рішення конкурсної комісії №12 від 15.11.2019р. про повернення ФОП Дурандіним С.М., у повному обсязі коштів фінансової підтримки у розмірі 300 тис. грн. відповідачем не надано.
Абзацом другим пункту 5 розділу V Порядку, абзацом другим пункту 4.4 Угоди встановлено, що отримувач (ФОП Дурандін С.М.) повертає кошти в термін не більше двадцяти календарних днів з дня отримання відповідного листа Головного розпорядника (позивача), тобто до 01.01.2020р.
Всупереч вимог Порядку, умов Угоди відповідачем кошти в розмірі 300000,00 грн. не повернуті.
Приписами статей 598-599 Цивільного кодексу України визначено, що зобов`язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом. Припинення зобов`язання на вимогу однієї із сторін допускається лише у випадках, встановлених договором або законом.
Згідно із ст.607 Цивільного кодексу України зобов`язання припиняється неможливістю його виконання у зв`язку з обставиною, за яку жодна із сторін не відповідає.
За висновками суду, відповідних належних та допустимих доказів наявності таких обставин відповідачем не надано.
Зокрема, у даному випадку порушеним зобов`язанням є саме зобов`язання відповідача з повернення коштів позивачеві згідно пункту 4.4 угоди (яким передбачено повернення бюджетних коштів у разі визнання конкурсною комісією порушення умов, цілей і порядку реалізації Проекту і використання фінансової підтримки, та прийняття відповідного рішення), проте, не зобов`язання відповідача виконувати умови Угоди, пов`язані з реалізацією проекту «Ремонт та пошив взуття». При цьому, навіть припинення реалізації проекту у зв`язку з неможливістю виконання жодним чином не звільняє сторону від виконання іншого зобов`язання з повернення коштів.
Відповідно до ст.ст.42, 44 Господарського кодексу України підприємництво це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб`єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку, а принципами підприємницької діяльності є комерційний розрахунок та власний комерційний ризик.
Підписавши Угоду, ФОП Дурандін С.М., окрім виконання зобов`язань, визначених пунктом 3.4 Угоди, зобов`язався: нести відповідальність згідно з чинним законодавством України за невиконання або неналежне виконання зобов`язань за Угодою (пункт 4.1 угоди); у разі визнання конкурсною комісією порушення умов, цілей і порядку реалізації Проекту і використання фінансової підтримки, прийняття рішення про припинення надання фінансової підтримки та повернути бюджетні кошти (пункт 4.4 угоди).
За таких обставин, оскільки позивач довів належними доказами факт невиконання відповідачем умов Угоди №105 від 21.02.2018р. про фінансову підтримку суб`єкта малого підприємства на реалізацію проекту, враховуючи, що відповідач не представив суду належних доказів відповідно до статті 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» на підтвердження настання обставин, викладених у відзиві відповідача в якості форс-мажорних (хвороби), тому позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача 300000,00 грн. фінансової допомоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до п.п.1, 2 ч.4 ст.129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача.
Частиною 2 статті 129 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в дохід бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору.
Згідно з п.9 ч.1 ст.5 закону «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю.
Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Постановою Кабінету Міністрів від 27 квітня 2006р. №590.
Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України у справі №703/686/15-ц дійшла висновку про те, що зазначене стосується й випадку, коли рішення ухвалено на користь позивача, а відповідач звільнений від сплати судового збору
За таких обставин, оскільки матеріалами справи підтверджені підстави звільнення відповідача від сплати судового збору, останній підлягає поверненню позивачу з державного бюджету в сумі 4500грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.129, 165, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Департамента економіки Донецької обласної державної адміністрації, м.Крамоторськ до Фізичної особи-підприємця Дурандіна Сергія Миколайовича, м.Краматорськ за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, Краматорської міської ради, м.Краматорськ, про повернення виділених коштів на реалізацію проекту в сумі 300000,00 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця Дурандіна Сергія Миколайовича ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_2 ) на користь Департаменту економіки Донецької обласної державної адміністрації (84313, Донецька обл., місто Краматорськ, вул.Богдана Хмельницького, будинок 6; код ЄДРПОУ 02741427) грошові кошти у розмірі 300000,00 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повернути з державного бюджету України на користь Департаменту економіки Донецької обласної державної адміністрації (84313, Донецька обл., місто Краматорськ, вул.Богдана Хмельницького, будинок 6; код ЄДРПОУ 02741427) судовий збір в розмірі 4500,00 грн., сплачений згідно з платіжним дорученням №3 від 11.06.2020р.
В судовому засіданні 20.10.2020р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення підписано 21.10.2020р.
Згідно із ст.241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга відповідно до ст.256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду через господарський суд Донецької області (п.17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України).
Суддя Г.В. Левшина