
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.10.2020м. ДніпроСправа № 904/156/20За позовом Керівника Криворізької місцевої прокуратури №2 Дніпропетровської області в інтересах держави, м. Кривий Ріг Дніпропетровської області
до відповідча-1: Новопільської сільської ради, с. Новопілля Дніпропетровської області
відповідача-2: Селянського (Фермерського) господарства "Флора", с. Лісопитомник Дніпропетровської області
про визнання недійсним рішення, договору оренди земельної ділянки та зобов`язання повернути земельну ділянку
Суддя Євстигнеєва Н.М.
Секретар судового засідання Чернявська Е.О.
Представники:
Від позивача: Карпенко О.І., прокурор
Від відповідача-1: Стригунова Г.І., ордер серія ДП № 1684/025 від 29.01.2020, адвокат
Від відповідача-2: Стригунова Г.І., ордер серія ДП № 1684/026 від 29.01.2020, адвокат
С У Т Ь С П О Р У:
Керівник Криворізької місцевої прокуратури №2 Дніпропетровської області в інтересах держави звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області із позовом, яким просить:
1. Визнати недійсним рішення Новопільської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області № 638-ХХХ/VII від 25.10.2018, яким вилучено земельну ділянку площею 4,55 га на території Новопільської сільської ради із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності та передано Селянському (Фермерському) господарству "Флора" в оренду земельну ділянку площею 4,55га, кадастровий номер 1221884700:05:001:0483, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, строком на 25 років.
2. Визнати недійсним договір оренди, укладений 30.10.2018 між Новопільською сільською радою Криворізького району Дніпропетровської області та Селянським (Фермерським) господарством "Флора", земельної ділянки площею 4,55 га, що знаходиться на території Новопільської сільської ради, кадастровий номер 1221884700:05:001:0483, який 04.12.2018 зареєстровано державним реєстратором Криворізької районної державної адміністрації Дніпропетровської області Бунякіною Т.Л.
3. Зобов`язати Селянське (Фермерське) господарство "Флора" повернути Новопільській сільській раді Криворізького району Дніпропетровської області земельну ділянку площею 4,55га, яка знаходиться на території Новопільської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, кадастровий номер 1221884700:05:001:0483, шляхом підписання акту прийому - передачі земельної ділянки.
Позовні вимоги керівника прокуратури обгрунтовані тим, що в порушення вимог ст. ст. 123, 124, 135 Земельного Кодексу України Новопільська сільська рада прийняла рішення № 638-ХХХ/VII від 25.10.2018 про передачу земельної ділянки площею 4,55 га (кадастровий номер 1221884700:05:001:0483) в оренду СФГ "Флора" без проведення конкурсу на право оренди.
Відповідачі проти задоволення позовних вимог заперечують посилаючись на те, що земельна ділянка, з приводу якої приймалось спірне рішення та укладався спірний договір оренди земельної ділянки, з 31 грудня 2001 року знаходилась у приватній власності ОСОБА_1 , що підтверджується Державним актом на право власності на землю, зареєстрованим в Книзі записів державних актів за №4237. 31 грудня 2001 року між ОСОБА_1 та СФГ "Флора" було підписано договір оренди земельної ділянки (паю), згідно якого сторони домовились, що орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне володіння і користування, тобто оренду, земельну ділянку, площею 4,550 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва строком на 5 (п`ять) років. Натомість, зазначений договір не було зареєстровано в поземельній книзі, оскільки ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 раптово помер, а його спадкоємці на той час не були виявлені.
29 серпня 2017 року рішенням Криворізького районного суду Дніпропетровської області у справі №177/707/17 визнано відумерлою спадщину, яка залишилася після смерті ОСОБА_1 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , у вигляді земельної ділянки, площею 4,550 га. У березні 2018 року Новопільська сільська рада замовила технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) Новопільській сільській раді для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (за межами населеного пункту) (технічна документація та рішення про її затвердження додаються), відомості про земельну ділянку у травні 2018 року Новопільська сільська рада зареєструвала в Державному земельному кадастрі та в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.
Таким чином, з 03 вересня 2018 року земельна ділянка, з приводу якої заявлено позов, стала власністю Новопільської територіальної громади, від імені якої діє Новопільська сільська рада. Відповідно до частини 4 статті 373 ЦК України власник земельної ділянки має право використовувати її на свій розсуд відповідно до її цільового призначення. У період з 2007 до 2012 року Криворізька районна державна адміністрація, до повноважень якої на той час належало розпорядження землею поза межами населеного пункту (державної власності), укладала із сільськогосподарськими товаровиробниками тимчасові угоди про фактичне користування земельними ділянками.
СФГ "Флора" також укладало відповідні угоди з Криворізькою РДА, подавало до податкових органів відповідну податкову звітність та здійснювало платежі до місцевого бюджету за фактичне користування земельними ділянками, власники яких померли, а спадкоємці ще не виявились.
Відповідачі зазначають, що зазначені вище обставини були визначальними при прийнятті сільською радою спірного рішення про вилучення земельної ділянки площею 4,55га на території Новопільської сільської ради із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності та передання СФГ Флора в оренду. Оскільки у СФГ "Флора" фактично поновлювалось право оренди земельної ділянки, з огляду на положення частини 2 статті 134 ЗК України, право оренди земельної ділянки не підлягає продажу на земельних торгах.
Водночас, для відповідачів є очевидним, що саме прокурор протиправно втручається у самоврядну діяльність Новопільської територіальної громади щодо володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою на власний розсуд.
У відповіді на відзив на позовну заяву прокурор зазначає, що для вирішення питання про передачу спірної земельної ділянки в оренду СФГ "Флора" Новопільська сільська рада повинна була прийняти рішення про передачу зазначеної земельної ділянки в оренду за результатами проведення земельних торгів. Відтак, договір оренди від 30.10.2018, укладений між Новопільською сільською радою та СФГ "Флора" без проведення земельних торгів, не відповідає чинному законодавству, а тому підлягає визнанню недійсним.
В запереченнях на відповідь на відзив відповідачі зазначають, що СФГ "Флора" у період відсутності укладених договорів на фактичне користування земельною ділянкою, яка на праві приватної власності належала ОСОБА_1 , продовжувало сплачувати до місцевого бюджету єдиний податок сільськогосподарського виробника в порядку ст. 292-1, ст. 297.7 Податкового кодексу України.
При вирішенні питання про передачу земельної ділянки в оренду, Новопільська сільська рада керувалась зазначеною обставиною в першу чергу, оскільки в період правової невизначеності щодо земельних ділянок померлих осіб, інші сільськогосподарські товаровиробники не ризикнули вкладати свої кошти в збереження родючості земель сільськогосподарського призначення на безхазяйних земельних ділянках.
Згідно Витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справа №904/156/20 передана на розгляд судді Євстигнеєвої Н.М.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 13.01.2020 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 03.02.2020. З 03.02.2020 підготовче засідання відкладено на 03.03.2020.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 03.03.2020 зупинено провадження у справі №904/156/20 до вирішення Великою Палатою Верховного Суду питання про усунення неоднозначного застосування норм права у подібних правовідносинах у справі № 912/2385/18.
22 липня 2020 року від прокуратури Дніпропетровської області до господарського суду надійшло клопотання про поновлення провадження у справі № 904/156/20, мотивоване тим, що постановою Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18:
- постанову Центрального апеляційного господарського суду від 21 травня 2019 року у справі № 912/2385/18 скасовано;
- справу № 912/2385/18 направлено до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 27.07.2020 клопотання прокуратури Дніпропетровської області про поновлення провадження у справі задоволено; поновлено провадження у справі №904/156/20 та призначено підготовче засідання на 17.08.2020.
У підготовчому засіданні, яке відбулося 17 серпня 2020 року сторонами подано письмову згоду про початок розгляду справи по суті.
Ухвалою суду від 17.08.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у судове засідання на 17.08.2020.
У судовому засіданні 17.08.2020 оголошено перерву до 09.10.2020, з 09.10.2020 оголошувалась перерва до 16.10.2020.
У судовому засіданні 16.10.2020 проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи прокурора відділу прокуратури Дніпропетровської області, представника відповідачів 1, 2, господарський суд
В С Т А Н О В И В:
31 грудня 2001 року між ОСОБА_1 (орендодавець) та СФГ "Флора" було підписано договір оренди земельної ділянки (паю), згідно якого сторони домовились, що орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне володіння і користування, тобто оренду, земельну ділянку, площею 4,550 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва строком на 5 (п`ять) років.
Натомість, зазначений договір не було зареєстровано в поземельній книзі, оскільки ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 раптово помер, а його спадкоємці на той час не були виявлені.
29 серпня 2017 року рішенням Криворізького районного суду Дніпропетровської області у справі №177/707/17 визнано відумерлою спадщину, яка залишилася після смерті ОСОБА_1 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , у вигляді земельної ділянки, площею 4,550 га, яка розташована на території Новопільської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка за життя належала померлому ОСОБА_1 , на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку Серія ІІІ-ДП №012286, виданого 31 грудня 2001 року та зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю за №4237, на підставі рішення 19 сесії ХХШ скликання Новопільської сільської ради від 30 грудня 2001 року №329.
Рішення Криворізького районного суду Дніпропетровської області у справі №177/707/17 набрало законної сили 04.11.2017.
У березні 2018 року Новопільська сільська рада замовила технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) Новопільській сільській раді для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (за межами населеного пункту).
Відомості про земельну ділянку у травні 2018 року Новопільська сільська рада зареєструвала в Державному земельному кадастрі та в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, що підтверджується витягом від 03.09.2018 (міститься в матеріалах справи).
Таким чином, власником земельної ділянки, з приводу якої заявлено позов, є Новопільська територіальна громада, від імені якої діє Новопільська сільська рада.
Відповідно до частини 4 статті 373 ЦК України власник земельної ділянки має право використовувати її на свій розсуд відповідно до її цільового призначення.
Рішенням сесії Новопільської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області № 638-ХХХ/VII від 25.10.2018 "Про передачу земельної ділянки площею 4,55 га (кадастровий номер 1221884700:05:001:0483) в оренду СФГ "Флора" земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва":
- вилучено земельну ділянку площею 4,5500га (за межами населеного пункту) на території Новопільської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності;
- передано СФГ "Флора" в оренду земельну ділянку площею 4,5500га (кадастровий номер 1221884700:05:001:0483) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (за межами населеного пункту) на території Новопільської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області терміном на 25 років з орендною платою в розмірі 5 1534,00грн в рік за відповідну земельну ділянку, що становить 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки;
- зобов`язано СФГ "Флора" укласти з Новопільською сільською радою договір оренди земельної ділянки та зареєструвати його у встановленому законом порядку тощо.
Рішення прийнято на підставі статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Закону України "Про оренду землі", статей 12,17,19,93,122,124,125,126 Земельного кодексу України.
При цьому враховано клопотання СФГ "Флора" щодо надання в оренду земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,5500га та висновок постійної комісії сільської ради з питань землекористування, благоустрою та контролю щодо недопущення конфліктів інтересів від 25.10.2018.
На підставі цього рішення, 30 жовтня 2018 року між Новопільською сільською радою (орендодавець) та Селянським (Фермерським) господарством "Флора" (орендар) укладений договір оренди земельної ділянки, відповідно до умов якого (п.1. договору) Орендодавець на підставі рішення Новопільської сільської ради від 25.10.2018 "№638 - ХХХ/УП надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Новопільської сільської ради (за межами населених пунктів) Криворізького району Дніпропетровської області.
В оренду передається земельна ділянка площею 4, 5500га (п.2 договору оренди).
На земельній ділянці об`єкти нерухомого майна відсутні (п.3 договору). Згідно п. 4 договору кадастровий номер 1221884700:05:001:0483.
Договір укладено на двадцять п`ять років (п.6 договору).
Право оренди земельної ділянки 04.12.2018 зареєстровано державним реєстратором Криворізької районної державної адміністрації Дніпропетровської області Бунякіною Т.Л. (Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності не нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна) (а.с. 15-17).
Згідно Акту приймання-передачі земельної ділянки по договору оренди без номера та дати, орендодавець передав, а орендар прийняв в оренду земельну ділянку загальною площею 4,5500га, яка знаходиться на території Новопільської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області (а.с. 13).
Прокурор просить:
визнати недійсним рішення Новопільської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області № 638-ХХХ/VII від 25.10.2018, яким вилучено земельну ділянку площею 4,55 га на території Новопільської сільської ради із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності та передано Селянському (Фермерському) господарству "Флора" в оренду земельну ділянку площею 4,55га, кадастровий номер 1221884700:05:001:0483, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, строком на 25 років;
визнати недійсним договір оренди, укладений 30.10.2018 між Новопільською сільською радою Криворізького району Дніпропетровської області та Селянським (Фермерським) господарством "Флора", земельної ділянки площею 4,55 га, що знаходиться на території Новопільської сільської ради, кадастровий номер 1221884700:05:001:0483, який 04.12.2018 зареєстровано державним реєстратором Криворізької районної державної адміністрації Дніпропетровської області Бунякіною Т.Л.;
зобов`язати Селянське (Фермерське) господарство "Флора" повернути Новопільській сільській раді Криворізького району Дніпропетровської області земельну ділянку площею 4,55га, яка знаходиться на території Новопільської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, кадастровий номер 1221884700:05:001:0483, шляхом підписання акту прийому - передачі земельної ділянки.
Тож предметом спору у цій справі є законність рішення органу місцевого самоврядування про вилучення із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності та передачу Селянському (Фермерському) господарству "Флора" в оренду земельну ділянку площею 4,55га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; наявність/відсутність підстав для визнання договору оренди недійсним та повернення земельної ділянки.
Прокурор вважає, що вилучення земельної ділянки площею 4,55га із земель сільськогосподарського призначення та її передача в оренду відбулося з порушенням порядку надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування, у тому числі на умовах оренди, передбачені статтями 123, 124 Земельного кодексу України. У зв`язку із цим підлягає визнанню недійсним договір оренди земельної ділянки та повернення цієї земельної ділянки власнику - територіальній громаді.
Щодо законності рішення міської ради про вилучення із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності та передачу Селянському (Фермерському) господарству "Флора" в оренду земельну ділянку площею 4,55га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, строком на 25 років.
Згідно частини першої статті 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до частини першої статті 14 наведеного Закону, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною першою статті 21 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Статтею 12 Земельного кодексу України встановлено повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, до яких, зокрема, належить: а) розпорядження землями територіальних громад; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Пунктом 34 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" унормовано, що до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад входить вирішення відповідно до закону питань з врегулювання земельних відносин.
Згідно з частиною десятою статті 59 наведеного Закону акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Таким чином, якщо правовий акт індивідуальної дії органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси територіальних громад чи окремих осіб, він визнається недійсним у судовому порядку.
Згідно частини першої статті 116 Земельного кодексу України, у редакції чинній на момент прийняття Рішення, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Частиною першою статті 122 наведеного Кодексу передбачено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Статтею 124 вказаного Кодексу встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (ч.1). Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу (ч.2).
Відповідно до статті 134 зазначеного Кодексу земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об`єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті (ч.1).
Згідно статті 135 Земельного кодексу України, земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів (ч.1).
Продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами другою і третьою статті 134 цього Кодексу (ч.2).
При цьому положеннями частини другої статті 134 вказаного Кодексу визначено, перелік видів земельних ділянок, які не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах).
З аналізу наведеної норми права вбачається, що права оренди земельної ділянки державної або комунальної власності підлягають продажу виключно на конкурентних засадах (земельних торгах).
Частина друга статті 134 Земельного кодексу України, в редакції, що була чинною станом на дату прийняття рішення сільської ради, не передбачала можливості передачі земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва поза процедурою земельних торгів.
Водночас у даній справі, що розглядається, земельні торги проведені не були. Натомість земельна ділянка була надана в оренду відповідачу-2 - Селянському фермерському господарству "Флора".
Таким чином, рішення Новопільської сільської ради щодо передачі в оренду земельної ділянки Селянському (Фермерському) господарству "Флора" площею 4,55га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва прийнято з порушенням вищенаведених положень, не відповідає вимогам чинного законодавства, а відтак є недійсним.
Також суперечить вимогам чинного законодавства рішення сільської ради про вилучення земельної ділянки площею 4,5500га (за межами населеного пункту) на території Новопільської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності.
Порядок вилучення земельних ділянок унормовано ст. 149 Земельного кодексу України.
За частиною 3 ст. 149 ЗК України сільські, селищні, міські ради вилучають земельні ділянки комунальної власності відповідних територіальних громад, які перебувають у постійному користуванні, для всіх потреб, крім особливо цінних земель, які вилучаються (викупляються) ними з урахуванням вимог статті 150 цього Кодексу.
Згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, власником земельної ділянки площею 4,55га на території Новопільської сільської ради є Територіальна громада в особі Новопільської сільської ради. Тобто, передача земельної ділянки в орендне користування не потребує попереднього її вилучення із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності.
З урахуванням викладеного, суд доходить висновку, що в силу наведених ч.2 ст.124, абз. 13 ч.1 ст.134 та ч.ч.1,2 ст.135 Земельного кодексу України в редакції, чинній станом на 25.10.2018, земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва підлягали передачі виключно шляхом продажу на земельних торгах.
Статтями 210 - 211 Земельного кодексу України визначено, що наслідком укладання угод з порушенням законодавства є визнання такої угоди судом недійсною.
Статтями 203, 228 ЦК України передбачено, що правочини не можуть суперечити цивільно-правовому законодавству, не повинні бути спрямовані на порушення інтересів і пошкодження майна держави, територіальної громади, незаконним заволодінням ним.
Згідно із вимогами ч. 3 ст. 228 Цивільного кодексу України у разі недодержання вимог щодо відповідності правочину інтересам держави і суспільства, його моральним засадам такий правочин може бути визнаний судом недійсним.
Відповідно до статті 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Враховуючи наявність підстав для визнання недійсним рішення Новопільської міської ради про передачу в оренду СФГ "Флора" земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, доведеність підстав для визнання недійсним спірного договору оренди, вимоги прокурора про визнання недійсним договору оренди землі підлягають задоволенню.
Також підлягає задоволенню вимога про повернення земельної ділянки загальною площею 4,5500га, як похідна від основної вимоги про визнання недійсним рішення сільської ради та договору оренди землі.
Заперечуючи проти заявлених вимог відповідачі посилаються на те, що у період з січня 2002 року до 30 жовтня 2018 року земельна ділянка, з приводу якої приймались спірні рішення та договір, знаходилась у фактичному користуванні СФГ "Флора", позаяк існувала правова невизначеність щодо спадкоємців на земельну ділянку. У період з 2007 до 2012 року Криворізька районна державна адміністрація, до повноважень якої на той час належало розпорядження землею поза межами населеного пункту, укладала із сільськогосподарськими товаровиробниками тимчасові угоди про фактичне користування земельними ділянками. СФГ "Флора" також подавало до податкових органів відповідну податкову звітність та здійснювало платежі до місцевого бюджету за фактичне користування земельною ділянкою.
Суд відхиляє зазначені доводи відповідачів, оскільки сплата земельного податку, подання податкової звітності та укладання тимчасових угод про сплату за фактичне користування земельною ділянкою (укладення таких угод не передбачено ані Земельним кодексом України, ані Законом України "Про оренду землі") не породжує правомірність користування земельною ділянкою і не є підтвердженням законності прав на землю.
Щодо права прокурора на звернення до суду.
Відповідач-1 вважає, що прокурор протиправно втручається у самоврядну діяльність Новопільської територіальної громади щодо володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою на власний розсуд. Заявивши позов в інтересах держави, в позовній заяві не зазначає, які саме права та (або) інтереси держави порушені спірними рішенням і договором оренди земельної ділянки, та не зазначає на відновлення яких саме прав та (або) інтересів держави спрямовані вимоги до суду.
Частиною 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" встановлено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Відповідно до ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб`єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб`єктом владних повноважень.
Відтак, захищати інтереси держави повинні, насамперед, відповідні суб`єкти владних повноважень, а не прокурор. Щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, замінює в судовому провадженні відповідного суб`єкта владних повноважень, який всупереч вимог закону не здійснює захисту або робить це неналежно. У кожному такому випадку прокурор повинен навести (а суд перевірити) причини, які перешкоджають захисту інтересів держави належним суб`єктом, і які є підставами для звернення прокурора до суду.
Прокурор не може вважатися альтернативним суб`єктом звернення до суду і замінювати належного суб`єкта владних повноважень, який може і бажає захищати інтереси держави.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду № 924/1237/17 від 20.09.2018 та № 910/18770/17 від 01.11.2018, № 920/284/18 від 26.02.2019.
Звертаючись до суду із позовом у даній справі, прокурор одним із співвідповідачів вказав Новопільську сільську раду, с. Новопілля, оскільки рішення саме цього органу оспорюється прокурором, із зазначенням, що вказане рішення прийнято із порушенням чинного законодавства. Цим прокурор обґрунтовував відсутність органу, уповноваженого державою здійснювати функції захисту її інтересів саме у спірних правовідносинах, тобто, навів підставу для представництва інтересів держави.
Суд погоджується із такою позицією прокурора, оскільки захист інтересів держави в особі територіальної громади має здійснювати Новопільська сільська рада, проте, саме цей орган місцевого самоврядування вчинив дії у вигляді прийняття рішення та підписання договору, які прокурор вважає незаконними та такими, що порушують інтереси держави в особі територіальної громади, з огляду на що, прокурором цілком правомірно заявлено відповідний позов, а Новопільську сільську раду визначено одним із відповідачів у цій справі, позаяк іншого органу місцевого самоврядування, який би міг здійснити захист інтересів держави в особі територіальної громади с. Новопілля, виходячи із спірних правовідносин, не існує.
Таким чином, безпосередність звернення прокуратури без зазначення компетентного органу, який здійснює функції держави в спірних відносинах, цілком правомірно обґрунтовується перевищенням Новопільською сільською радою, як органом місцевого самоврядування, що здійснює правомочності власника майна, належного територіальній громаді міста, встановлених законом меж її владних повноважень, а також необхідністю захисту інтересів держави в частині забезпечення права місцевої громади розпоряджатися землею, яка їй належить, що власне і стало підставою для звернення прокурора з цим позовом.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що в даному випадку прокурор належним чином підтвердив підстави для представництва інтересів держави у цій справі та звернувся до суду як самостійний позивач й відхиляє як необґрунтовані вищезазначені аргументи відповідачів.
Аналогічної правової позиції дотримується Велика Палата Верховного Суду у постанові від 15.01.2020 у справі № 698/119/18 (провадження №14-350 цс 19).
Відповідно до вимог статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідачів порівну в сумі 2881,5грн. з кожного на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 73, 74, 76, 77, 79, 86, 91, 129, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
Позов керівника Криворізької місцевої прокуратури №2 Дніпропетровської області в інтересах держави до Новопільської сільської ради, Селянського (Фермерського) господарства "Флора" про визнання недійсним рішення, договору оренди земельної ділянки та зобов`язання повернути земельну ділянку задовольнити.
Визнати недійсним рішення Новопільської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області № 638-ХХХ/VII від 25.10.2018, яким вилучено земельну ділянку площею 4,55га на території Новопільської сільської ради із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності та передано Селянському (Фермерському) господарству "Флора" в оренду земельну ділянку площею 4,55га, кадастровий номер 1221884700:05:001:0483, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, строком на 25 років.
Визнати недійсним договір оренди, укладений 30.10.2018 між Новопільською сільською радою Криворізького району Дніпропетровської області та Селянським (Фермерським) господарством "Флора", земельної ділянки площею 4,55 га, що знаходиться на території Новопільської сільської ради, кадастровий номер 1221884700:05:001:0483, який 04.12.2018 зареєстровано державним реєстратором Криворізької районної державної адміністрації Дніпропетровської області Бунякіною Т.Л.
Зобов`язати Селянське (Фермерське) господарство "Флора" (53003, Дніпропетровська область, Криворізький район, селище Лісопитомник, вул. Сонячна,7/6, ідентифікаційний код 31271170) повернути Новопільській сільській раді (53003, Дніпропетровська область, Криворізький район, с. Новопілля, вул. Садова, буд.46, ідентифікаційний код 05412242) земельну ділянку площею 4,55га, яка знаходиться на території Новопільської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, кадастровий номер 1221884700:05:001:0483, шляхом підписання акту прийому - передачі земельної ділянки, про що видати наказ.
Стягнути з Селянського (Фермерського) господарства "Флора" (53003, Дніпропетровська область, Криворізький район, селище Лісопитомник, вул. Сонячна,7/6, ідентифікаційний код 31271170) на користь прокуратури Дніпропетровської області (49044, м. Дніпро, проспект Дмитра Яворницького, 38, ідентифікаційний код 02909938, МФО 820172, розрахунковий рахунок – 35217020000291, за кодом класифікації видатків бюджету - 2800) витрати, пов`язані зі сплатою судового збору у сумі 2881 (дві тисячі вісімсот вісімдесят одна)грн 50коп, про що видати наказ.
Стягнути з Новопільської сільської ради (53003, Дніпропетровська область, Криворізький район, с. Новопілля, вул. Садова, буд.46, ідентифікаційний код 05412242) на користь прокуратури Дніпропетровської області (49044, м. Дніпро, проспект Дмитра Яворницького, 38, ідентифікаційний код 02909938, МФО 820172, розрахунковий рахунок – 35217020000291, за кодом класифікації видатків бюджету - 2800) витрати, пов`язані зі сплатою судового збору у сумі 2 881 (дві тисячі вісімсот вісімдесят одна)грн 50коп, про що видати наказ.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 21.10.2020
Суддя Н.М. Євстигнеєва