
Справа № 953/12444/20
н/п 3/953/3210/20
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" жовтня 2020 р. Київський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді - Колесник С.А.,
при секретарі – Кудіновій К.А.,
за участю представника
Слобожанської митниці Держмитслужби – Тиндика М.В.,
Особи відносно якої складено протокол про порушення митних правил – ОСОБА_1 ,
захисника – Марцонь Д.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань у приміщенні суду в м. Харкові матеріал № 0329/80700/20 про порушення митних правил у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 ,
за порушення митних правил, передбачених ч. 6 ст. 470 МК України, -
ВСТАНОВИВ:
23.08.2018 о 01 год. 39 хв. гр. України ОСОБА_1 було ввезено на митну територію України через міжнародний пункт пропуску для автомобільного сполучення «Юнаківка - Суджа» митного поста «Юнаківка» Сумської митниці ДФС транспортний засіб особистого користування «VW TRANSPORTER» реєстраційний номер НОМЕР_2 (країна реєстрації – Республіка Литва), VIN-код НОМЕР_3 в митному режимі «транзит».
Станом на 26.02.2020 згідно з базами даних АСМО «Інспектор» та Єдиної автоматизованої інформаційної системи Держмитслужби (далі - ЄАІС) відсутня інформація щодо вивезення за межі митної території України вищезазначеного транспортного засобу особистого користування, а також щодо звернень особи з приводу аварії або дії обставин непереборної сили у відношенні вищезазначеного транспортного засобу.
Відповідно до програмно-інформаційного комплексу «Реєстр порушників митних правил» ЄАІС та функціонального модулю «Провадження в справах про ПМП» АСМО «Інспектор» станом на 26.02.2020 не зареєстровано факту складання протоколу про порушення митних правил у відношенні гр. ОСОБА_1 щодо порушення строку транзитного перевезення автомобіля марки «VW TRANSPORTER» реєстраційний номер ( НОМЕР_2 , VIN-код НОМЕР_3 .
По даному факту у відношенні громадянина України ОСОБА_1 був складений протокол про ПМП № 0329/80700/20 від 26.02.2020 за ознаками ч. 6 ст. 470 МК України. Вищезазначений автомобіль у зв`язку з його відсутністю не вилучався.
Представник Слобожанської Митниці Держмитслужби Тиндик М.В. у судовому засіданні обставини, викладені в протоколі про порушення митних правил підтвердив, просив визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення.
В судовому засіданні ОСОБА_1 та його захисник з викладеним у протоколі про порушення митних правил не погодились, зазначили, що на момент розгляду справи в суді закінчились строки розгляду справи, оскільки транспортний засіб було ввезено 23.08.2018 на територію України через митний пост «Юнаківка» Сумської митниці ДФС, однак митними органами протиправно складено вищевказаний протокол майже через два роки, тобто 26.02.2020. Також зазначили, що на момент ввезення транспортного засобу відповідальності за ч. 6 ст. 470 МК України не існувало, оскільки вказана стаття набула чинності 22.08.2019, у зв`язку з чим просили закрити провадження у справі на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП. Зазначили, що вказаний транспортний засіб знаходиться за адресою: Сумська область, м. Ромни, вул. Малиновського, буд. 40, та у разі ухвалення судом рішення про притягнення його до адміністративної відповідальності, просили застосувати стягнення у вигляді конфіскації транспортного засобу на користь держави.
Суд, вислухавши пояснення представника Слобожанської Митниці Держмитслужби, особи відносно якої складено протокол про порушення митних правил та його захисника, дослідивши докази по справі, приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 470 МК України, виходячи з наступного.
Згідно Правил митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України, затверджених наказом Державної митної служби України від 17.11.2005 року № 1118 до обставин непереборної сили відносяться смерть власника транспортного засобу, стихійне лихо (пожежа, повінь, інше стихійне лихо чи сезонне природне явище, зокрема замерзання моря тощо, закриття шляхів тощо), військові дії чи надзвичайний стан у регіоні, через який переміщується транспортний засіб, страйк, злочинні дії третіх осіб, спрямовані проти власника транспортного засобу, дорожня пригода за участю транспортного засобу, яка спричинила повне або часткове його пошкодження, неможливість подальшого руху транспортного засобу, якщо зсув або ожеледиця створює небезпеку чи загрозу дорожньому руху, життю чи здоров`ю людей або навколишньому середовищу, інші схожі за характером обставини чи події.
Крім цього, відповідно до п. 2 розділу VІІІ Порядку виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 657 від 31.05.2012, обставини непереборної сили надзвичайні та невідворотні події, що виникли незалежно від волі особи, зокрема, стихійне лихо (землетрус, пожежа, повінь, зсув тощо), сезонне природне явище (замерзання моря, проток, портів, ожеледиця тощо), введення воєнного чи надзвичайного стану, страйк, громадські безпорядки, злочинні дії третіх осіб, прийняття рішень законодавчого або нормативно-правового характеру, обов`язкових для особи, закриття шляхів, проток каналів, перевалів та інші надзвичайні та невідворотні за таких умов події; аварія небезпечна подія техногенного характеру, у зв`язку з якою товари, транспортні засоби, що перебувають під митним контролем, були пошкоджені (зіпсовані, знищені, втрачені тощо) або потребували певного часу для відновлення можливості їх переміщення з метою забезпечення виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи.
Пунктом 5 розділу VIIІ вищезазначеного Порядку визначено, що якщо факт аварії чи дії обставин непереборної сили має місце на митній території України, особа, відповідальна за виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи щодо товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем (власник товару або уповноважена ним особа, перевізник чи особа, відповідальна за дотримання митного режиму), повинна звернутись до митного органу, в зоні діяльності якого перебувають ці товари, транспортні засоби, із письмовою заявою, яка повинна містити відомості, що надають можливість ідентифікувати товари, транспортні засоби як такі, що перебувають під митним контролем, а також інформацію про час, місце, обставини та наслідки аварії чи дії обставин непереборної сили.
Частиною 1 ст. 467 МК України передбачено, що якщо справи про порушення митних правил відповідно до статті 522 цього Кодексу розглядаються органами доходів і зборів або судами (суддями), адміністративне стягнення за порушення митних правил може бути накладено не пізніше ніж через шість місяців з дня виявлення правопорушення. Строк накладення адміністративних стягнень у справах про порушення митних правил зупиняється на час розгляду таких справ судом.
Судом встановлено, що 23.08.2018 о 01 год. 39 хв. гр. України ОСОБА_1 був ввезений на митну територію України через міжнародний пункт пропуску для автомобільного сполучення «Юнаківка - Суджа» митного поста «Юнаківка» Сумської митниці ДФС транспортний засіб особистого користування «VW TRANSPORTER» реєстраційний номер НОМЕР_2 (країна реєстрації – Республіка Литва), VIN-код НОМЕР_3 , з метою транзиту та терміном вивезення до 03.09.2018 року включно, який з митної території України громадянином України ОСОБА_1 не вивозився та у інший митний режим, згідно законодавства не поміщений.
Відповідно до частини першої статті 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Пунктом 1 частини першої статті 95 МК України визначено, що для автомобільного транспорту строк транзитних перевезень становить 10 діб (у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці - 5 діб).
При цьому, згідно з частиною другою цієї статті, до цього строку не включаються: 1) час дії обставин, зазначених у статті 192 цього Кодексу; 2) час зберігання товарів під митним контролем (за умови інформування органу доходів і зборів, який контролює їх переміщення); 3) час, необхідний для здійснення інших операцій з товарами, у випадках, передбачених цим розділом (за умови інформування органу доходів і зборів, який контролює переміщення цих товарів).
Відповідно до частини першої статті 192 МК України, якщо під час перевезення товарів транспортний засіб внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили не зміг прибути до органу доходів і зборів призначення, допускається вивантаження товарів в іншому місці. При цьому перевізник зобов`язаний: 1) вжити всіх необхідних заходів для забезпечення збереження товарів та недопущення будь-якого їх використання; 2) терміново повідомити найближчий орган доходів і зборів про обставини події, місцезнаходження товарів і транспортного засобу.
МК України не містить визначення поняття триваючого правопорушення. Проте в теорії адміністративного права триваючими визначаються правопорушення, які, почавшись з певної протиправної дії або бездіяльності, здійснюються потім безперервно шляхом невиконання обов`язку. Початковим моментом такого діяння може бути активна дія або бездіяльність, коли винний або не виконує конкретний покладений на нього обов`язок, або виконує його неповністю чи неналежним чином.
Відтак, станом на момент виявлення правопорушення, обов`язок ОСОБА_1 щодо вивезення транспортного засобу за межі території України протягом 10 діб, встановлений пунктом 1 частини першої статті 95 МК України, виконаний не був.
Факт митного правопорушення підтверджується: висновком виконуючого обов`язки заступника начальника Слобожанської митниці Держмитслужби Нікулеску М. (а.с. 1-2); протоколом про порушення митних правил № 0329/80700/20 від 26.02.2020 року (а.с. 3-6); доповідною запискою (а.с. 7-8); даними диспетчера ЗМК та Пасажирського пункту пропуску (а.с. 13).
Таким чином, суд приходить до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 в скоєні митного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 470 МК України, тобто останній перевищив встановлений митним кодексом України строк доставки транспортного засобу особистого користування, що перебуває під митним контролем до органу доходів і зборів призначення, терміном більше ніж на тридцять діб.
Доводи сторони захисту про те, що на час розгляду справи в суді закінчились строки притягнення особи до адміністративної відповідальності, спростовуються наявними матеріалами справи, а саме: протоколом про порушення митних правил, який складено 26.02.2020 (а.с. 3). Матеріали справи надійшли до суду 05.08.2020 (а.с. 21), тобто на момент надходження справи до Київського районного суду м. Харкова шестимісячний строк притягнення особи до адміністративної відповідальності не закінчився.
Щодо клопотання сторони захисту на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, суд вважає, що воно не заслуговує на увагу, оскільки після введення в дію ч. 6 ст. 470 МК України (в ред. ЗУ № 2612-VIII від 08.11.2018) та спливу 30 діб, ОСОБА_1 вчинив вже нове правопорушення, яке охоплюється диспозицією ч. 6 ст. 470 МК України.
Приймаючи до уваги характер вчиненого правопорушення, особу, що притягується до адміністративної відповідальності, ступінь його вини і майновий стан, приходжу до висновку, що на ОСОБА_1 слід накласти стягнення у вигляді конфіскації автомобіля марки «VW TRANSPORTER» реєстраційний номер НОМЕР_2 (країна реєстрації – Республіка Литва), VIN-код НОМЕР_3 , який є предметом порушення митних правил, оскільки саме такий вид адміністративного стягнення буде достатнім для його виправлення та попередження вчинення ним нових правопорушень.
Крім того, в порядку ст. 40? КУпАП України з правопорушника ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню сума судового збору в розмірі 420,40 грн.
Керуючись ст. 40? КУпАП України, ст.ст. 470, 489, 495, п. 2 ч. 1 ст. 527, 541 МК України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративне стягнення за ч. 6 ст. 470 МК України у вигляді конфіскації автомобіля марки «VW TRANSPORTER» реєстраційний номер НОМЕР_2 (країна реєстрації – Республіка Литва), VIN-код НОМЕР_3 на користь держави.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави судовий збір в розмірі 420 (чотириста двадцять) грн. 40 коп. (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA 908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106, у призначенні платежу платником повинно бути вказано: слова "судовий збір", Київський районний суд м. Харкова код ЄДРПОУ суду: 02893746).
Постанову може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає чинності після закінчення строку на її оскарження та може бути пред`явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя С.А. Колесник