
Справа № 740/381/20
Провадження № 2/740/568/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 жовтня 2020 року м.Ніжин
Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області в складі:
головуючої судді - Ковальової Т.Г.,
за участі секретаря судового засідання - Пулинець Ю.О.,
з участю: позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача - адвоката Величко А.А.,
представника відповідача АТ «Чернігівгаз» - адвоката Шимко М.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Чернігівгаз», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, про зобов`язання вчинити певні дії в порядку захисту прав споживачів,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому з посиланням на Закон України "Про захист прав споживачів" просить визнати незаконними дії ПАТ «Чернігівгаз» щодо відмови у встановленні у квартирі індивідуального лічильника газу та зобов`язання встановити лічильник.
У позовній заяві посилається на те, що він є співвласником квартири АДРЕСА_1 і побутовим споживачем природного газу для приготування їжі. Вказана квартира не обладнана індивідуальним лічильником газу.
У 2012 році на його звернення до Ніжинського відділу «Чернігівгаз» щодо встановлення індивідуального лічильника газу в квартирі відповідно до Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» його було внесено до електронної черги, але повідомлено, що встановлення лічильника відбудеться через тривалий час.
Щороку він звертався до відповідача із запитанням про настання його черги. При черговому зверненні йому повідомили про встановлення за його адресою загальнобудинкового приладу обліку та йому відмовлено у встановленні індивідуального лічильника, що є незаконним і порушує його права, як споживача комунальних послуг відповідно до Закону України «Про захист прав споживачів». Просить позов задовольнити.
Ухвалою суду від 03 серпня 2020 року до участі у справі залучено Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору.
Відповідно до відзиву від 24 березня 2020 року відповідач АТ «Оператор газорозподільної системи» «Чернігівгаз» зазначив, що позовні вимоги не визнає з посиланням на те, що за адресою позивача забезпечений облік природного газу у встановленому порядку через встановлення загальнобудинкового лічильника газу, що передбачено інвестиційною програмою на 2016 рік, права позивача не порушені.
Договір розподілу природного газу є публічним. Позивач не відмовлявся від послуги постачання/розподілу природного газу, користувався нею, здійснював платежі за спожитий газ.
10 вересня 2019 року позивач підписав заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу по газифікованому об`єкту за адресою проживання. ОСОБА_1 є споживачем послуг постачання/розподілу природного газу у кв. АДРЕСА_1 з відкритим особовим рахунком № НОМЕР_1 , у квартирі встановлена одна газова плита, нарахування за спожитий природний газ здійснюється на чотирьох осіб.
З 01 травня 2017 року будинковий облік природного газу є комерційним і з цієї дати можуть проводитися комерційні розрахунки. З вказаної дати між АТ «Чернігівгаз» та КП «СЕЗ» укладений договір щодо зняття показань загальнобудинкового вузла обліку та лічильників газу. В разі незгоди позивача розраховуватися за спожитий газ за показаннями будинкового вузла обліку останній може встановити квартирний лічильник газу за власні кошти.
У письмових поясненнях від 26 серпня 2020 року представник НКРЕКП Ваан Мкртчян зазначає про включення до плану розвитку газорозподільної системи ПАТ «Чернігівгаз» встановлення загальнобудинкового лічильника у будинку за місцем проживання позивача, який встановлено у травні 2017 року, у зв`язку з чим забезпечено облік природного газу у встановленому порядку. В разі незгоди розрахуватися за показами загальнобудинкового лічильника споживач має можливість забезпечити індивідуальний облік природного газу у своїй квартирі з джерел, не заборонених законодавством.
Зазначає, що 19.01.2018 внесено зміни до Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу, а саме доповнено ст.2 новою частиною, згідно з якою з метою забезпечення комерційного обліку природного газу для населення суб`єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, оснащують споживачів природного газу - фізичних осіб (населення) індивідуальними лічильниками газу. Загально будинковий лічильник газу може бути встановлений лише за згодою співвласників багатоквартирного будинку в порядку, визначеному ст.10 ЗУ «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».
Просить розглянути справу за відсутності їхнього представника.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник - адвокат Величко А.А. підтримали позовні вимоги за обставин, викладених в позовній заяві.
Представник відповідача - адвокат Шимко М.Ю. в судовому засіданні позов не визнала з підстав, зазначених у відзиву на позовну заяву.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, - Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, в судове засідання не звернувся, подавши заяву про розгляд справи за їх відсутності згідно чинного законодавства.
Заслухавши учасників судового процесу, дослідивши усі докази по справі та оцінивши їх відповідно до ст.89 ЦПК України за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та безпосередньому дослідженні, суд дійшов наступного висновку.
Згідно ч.1 ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
Відповідно до ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ч. 1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є співвласником кв. АДРЕСА_1 . Вказана квартира розташована у багатоквартирному будинку, який знаходиться на балансі комунального підприємства «Служба Єдиного Замовника» і з 28 грудня 2016 року облаштований загальнобудинковим приладом обліку газу.
Позивач є споживачем послуг постачання/розподілу природного газу у кв. АДРЕСА_1 з відкритим особовим рахунком № НОМЕР_1 . У квартирі встановлена одна газова плита, нарахування за спожитий природний газ здійснюється на чотирьох осіб.
Відповідно до ст.5 Закону України «Про захист прав споживачів» держава забезпечує споживачам захист їх прав, надає можливість вільного вибору продукції, здобуття знань і кваліфікації, необхідних для прийняття самостійних рішень під час придбання та використання продукції відповідно до їх потреб і гарантує придбання або одержання продукції іншими законними способами в обсязі, що забезпечує рівень споживання, достатній для підтримання здоров`я і життєдіяльності.
За змістом ст.21 цього Закону права споживача вважаються в будь-якому разі порушеними, якщо при реалізації продукції будь-яким чином порушується свобода волевиявлення споживача та/або висловлене ним волевиявлення. Права споживача вважаються в будь-якому разі порушеними, якщо виконавець послуги нав`язує такі умови одержання послуги, які ставлять споживача у нерівне становище порівняно з іншими споживачами, порушується принцип рівності сторін договору, ціну продукції визначено неналежним чином.
Правові, економічні та організаційні засади забезпечення всіх категорій споживачів вузлами обліку природного газу з метою запровадження повного комерційного (приладового) обліку природного газу визначені Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» від 06 червня 2011 року, положеннями ст.3, 4, 6 якого встановлено, що фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення здійснюється за рахунок коштів суб`єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території.
Виконавцями робіт із встановлення вузлів обліку природного газу є суб`єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, які зобов`язані: 1) забезпечити встановлення лічильників газу: а) для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується: комплексно, у тому числі для опалення, - до 1 січня 2012 року; для підігріву води та приготування їжі - до 1 січня 2016 року; тільки для приготування їжі - до 1 січня 2021 року.
Відповідно до глави 1 розділу 1 Кодексу ГРС Оператор ГРМ - суб`єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
Згідно копії постанови НКРЕКП від 19 червня 2017 року №807 видано Публічному акціонерному товариству по газопостачанню та газифікації «Чернігівгаз» (код ЄДРПОУ 03358104) ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу в межах території м.Чернігів та Чернігівської області, де знаходиться газорозподільна система, що перебуває у власності, господарському віданні, користуванні чи експлуатації ПАТ по газопостачанню та газифікації «Чернігівгаз» (а.с.79-80).
Відповідно до Статуту АТ «Оператор газорозподільної системи «Чернігівгаз» від 29 березня 2019 року (ідентифікаційний код 03358104) товариство є правонаступником всіх прав та обов`язків Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Чернігівгаз».
За таких обставин, АТ «Оператор газорозподільної системи «Чернігівгаз» (ідентифікаційний код 03358104) є Оператором ГРМ і суб`єктом господарювання, на якого покладені обов`язки згідно ст.6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу».
У заяві від 01 липня 2019 року на адресу Ніжинського відділу реалізації ТОВ «Чернігівгаз Збут» позивач ОСОБА_1 просить встановити індивідуальний лічильник газу у належній йому квартирі відповідно до ст.6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу».(а.с.8).
У відповіді Регіональної газової компанії «Чернігівгаз» від 19 липня 2019 року на вказане звернення зазначено про встановлення у будинку буд. АДРЕСА_1 з 01 травня 2017 року загальнобудинкового приладу обліку газу, підстави для встановлення індивідуальних лічильників газу відсутні. (а.с.9-10).
Відповідно до пунктів 1.1-1.3 Типового договору цей договір є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи. Умови договору однакові для всіх споживачів України.
Типовий договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог ст.633, 634, 641, 642 ЦК України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Сторонами не заперечується, що позивач є споживачем послуг газопостачання. Згідно відзиву позивач не відмовлявся від послуги постачання/розподілу природного газу, користувався нею, здійснював платежі за спожитий газ, приєднався до умов договору, останній є споживачем послуг постачання/розподілу природного газу у кв. АДРЕСА_1 з відкритим особовим рахунком № НОМЕР_1 .
У пункті 1.4 Типового договору вказано, що термін, що використовується в цьому договорі, має таке значення: «споживач» - фізична або юридична особа чи фізична особа - підприємець, об`єкт якої підключений до газорозподільної системи Оператора ГРМ. Інші терміни вживаються у значеннях, наведених у Законі України «Про ринок природного газу» та Кодексі ГРС.
Судом встановлено, що позивач приєднався до вказаного Типового договору.
Права та обов`язки споживачів чітко визначені Типовим договором, а саме розділом IV «Ціна, порядок обліку та оплати природного газу», розділом V «Права та обов`язки споживача» та розділом VІ «Права і обов`язки постачальника».
Згідно п.2.1 цього Типового договору відповідач взяв на себе зобов`язання постачати природний газ споживачам в необхідних об`ємах (обсягах), а вони взяли на себе зобов`язання своєчасно сплачувати вартість природного газу у розмірі, строки та порядку, що визначені цим договором.
Відповідно до ст.526 ЦК України зобов`язання повинні виконуватися належним чином, відповідно до умов договору.
У ч.1 ст.626 ЦК України встановлено, що договором є домовленість двох і більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до вимог ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
За положеннями постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 28 грудня 2011 року № 150 «Про встановлення тарифу на транспортування природного газу та про встановлення тарифу на послуги з розподілу природного газу» (з 2011 року по 31 травня 2017 року) до структури тарифу було включено вартість витрат на встановлення лічильників газу населенню за кожні поставлені (розподілені) 1000 куб. м природного газу.
Згідно з додатком № 1 до вказаної постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, в структурі тарифу затверджено витрати на встановлення лічильників газу населенню за поставлені 1000 куб. м природного газу, які становили 6,96 грн, а згідно з додатком № 1 до постанови від 27 вересня 2016 року № 1625 у структурі тарифу витрати на встановлення індивідуальних лічильників газу населенню за розподілені 1000 куб. м становлять 25,20 грн.
Оскільки позивач користується послугами газопостачання із врахуванням встановлених тарифів, в яких були передбачені витрати на встановлення лічильників газу, у тому числі безпосередньо індивідуальних, відповідач зобовязаний вчинити дії, передбачені ст.3, 4, 6 вищезазначеного Закону, - забезпечити встановлення до 1 січня 2021 року лічильника газу у квартирі позивача, який використовує газ тільки для приготування їжі, із виконанням робіт та за рахунок своїх коштів, як суб`єкта господарювання, що здійснює розподіл природного газу на відповідній території.
При вирішенні справи судом також враховуються висновки Великої Палати Верховного Суду згідно постанови від 07 листопада 2018 року по справі № 214/2435/17 (провадження № 14-347цс18), від 09 жовтня 2019 року по справі № 524/7637/16-ц (провадження № 14-470 цс 19), відповідно до яких ст.6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» визначає обов`язок газорозподільної організації встановити саме квартирні прилади обліку газу в багатоквартирному будинку.
Станом на час розгляду справи квартирний прилад обліку газу за місцем проживання позивача не встановлений.
Встановлення загальнобудинкового вузла обліку за місцем проживання позивача не звільняє відповідача від обов`язку встановити індивідуальний лічильник позивачу відповідно до ст.6 вищезазначеного Закону, вимоги якого мають вищу юридичну силу, ніж рішення Національної комісії, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Відмова відповідача встановити індивідуальний лічильник позивачу суперечить вимогам законодавства, порушує права позивача, при цьому задоволення вимог позивача буде відповідати державній політиці у сфері житлово-комунальних послуг, забезпечить раціональне використання ресурсів та рівні можливості для позивача з отримання послуги по газопостачанню, встановлення позивачу індивідуального лічильника забезпечить оплату ним саме того об`єму газу, який ним спожитий, що буде відповідати такому завданню цивільного законодавства, як справедливість.
На відповідача покладений обов`язок встановлення лічильників газу, лише він повинен вживати заходів щодо залучення інших джерел фінансування цих робіт і покладання такого обов`язку на позивача, як споживача, є неправомірним.
Обраний позивачем спосіб захисту є таким, що відповідає вимогам ст.16 ЦК України.
За таких обставин позов підлягає задоволенню відповідно до заявлених вимог.
Відповідно до ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Положення ч.3 ст.22 Закону України «Про захист прав споживачів» передбачають пільги позивачів щодо сплати судового збору за позовами, пов`язаними з порушенням їх прав, у зв`язку з чим 840 грн 80 коп. судового збору підлягають стягненню з відповідача на користь держави.
Керуючись ст. 12, 13, 81,89, 141, 263-265, 273, 354, 355 Цивільного процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Визнати незаконними дії Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Чернігівгаз» щодо невстановлення індивідуального лічильника газу побутовому споживачу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 .
Зобов`язати Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Чернігівгаз», адреса: 14021, Чернігівська область, м.Чернігів, Новозаводський район, вул.Любецька, 68, ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 03358104, встановити індивідуальний лічильник газу побутовому споживачу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 .
Стягнути з Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Чернігівгаз», адреса: 14021, Чернігівська область, м.Чернігів, Новозаводський район, вул.Любецька, 68, ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 03358104, на користь держави 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп. судового збору.
На рішення може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Відповідно до п.15 п.п.15.5 перехідних положень ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через суд першої інстанції - Ніжинський міськрайонний суд, а матеріали справи разом з апеляційними скаргами надсилаються місцевим судом до апеляційної інстанції за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуюча суддя Т.Г. Ковальова