ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 квітня 2010 р. Справа № 2-а-753/10/0270
Вінницький окружний адміністративний суд в складі
Головуючого судді Гонтарука Віктора Миколайовича,
при секретарі судового засідання: Шепелєвій Юлії Станіславівні
за участю:
Представника позивача: Кудріної А.В.
Відповідача: Поліщука І.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: Державної податкової інспекції у м.Вінниці
до: дочірнього підприємства виробництва по ремонту та виготовленню аптечного обладнання ВАТ "Вінницяфармація"
про: припинення (скасування) державної реєстрації
ВСТАНОВИВ :
До Вінницького окружного адміністративного суду заявлено позов Державної податкової інспекції у м.Вінниці до дочірнього підприємства виробництва по ремонту та виготовленню аптечного обладнання ВАТ "Вінницяфармація" про припинення (скасування) юридичної особи.
Позов мотивовано тим, що відповідач з 2004 року не подає податкову звітність до державної податкової служби, а це є підставою для припинення (скасування) державної реєстрації.
Ухвалою суду від 01.03.2010 року провадження по справі відкрито та призначено до розгляду.
Представник позивача в судовому засіданні уточнила свої позовні вимоги, вказавши що звертається з позовом до суду з вимогою про припинення (скасування) державної реєстрації юридичної особи. Позовні вимоги підтримала в повному обсязі. Просила суд позов задовольнити.
Відповідач в судовому засіданні 15.04.2010 року позовні вимоги визнав в повному обсязі, надавши пояснення, що у зв"язку з частою зміною керівництва підприємство не мало змоги звернутись самостійно до державного реєстратора з питань припинення (скасування) державної реєстрації.
Відповідно до ч. 1 ст. 112, ст. 136 КАС України у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова про задоволення адміністративного позову.
Розглянувши адміністративну справу у відкритому судовому засіданні, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне
Дочірнє підприємство виробництва по ремонту та виготовленню аптечного обладнання ВАТ "Вінницяфармація" зареєстроване в установленому законом порядку виконавчим комітетом Ленінської районної Ради народних депутатів №633-р від 02.10.2001 року, виконуючим обов"язки голови Правління якого станом на час розгляду справи є Поліщук Ігор Анатолійович.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України станом на 17.03.2010 року Дочірнє підприємство виробництва по ремонту та виготовленню аптечного обладнання ВАТ "Вінницяфармація" включене до ЄДРПОУ, ідентифікаційний код - 01975229, місцезнаходження: вул. Соборна, 9, м. Вінниця.
Згідно з довідкою Державної податкової інспекції у м. Вінниці №161/29 від 09.04.2010 року відповідач перебуває на податковому обліку в ДПІ м. Вінниці з 05.05.1997 р. за №3/1410.
Як вбачається з довідки Державної податкової інспекції у м. Вінниці №1449 від 12.04.2010 року Дочірнє підприємство виробництва по ремонту та виготовленню аптечного обладнання ВАТ "Вінницяфармація" відповідач з 2004 року не подає податкову звітність, заборгованості перед бюджетом не має. Перевірки з 2005 року не проводились.
В силу п. 8 ст. 19 Господарського кодексу України усі суб’єкти господарювання зобов’язані здійснювати оперативний та бухгалтерський облік результатів своєї роботи, надавати відповідно до вимог закону фінансову звітність щодо своєї господарської діяльності, інші дані, визначені законом.
Відповідно до ст. 4, ч.1 ст. 5 та п.2 ч.1 ст. 9 Закону України “Про систему оподаткування”платниками податків і зборів (обов’язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов’язок сплачувати податки і збори (обов’язкові платежі); облік платників податків і зборів (обов’язкових платежів) здійснюється органами державної податкової служби та іншими державними органами відповідно до законодавства; платники податків і зборів (обов’язкових платежів) зобов’язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов’язані зі сплатою податків і зборів (обов’язкових платежів).
Підпунктом 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” визначено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю –протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; календарному кварталу або календарному півріччю –протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); календарному року –протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
Згідно з абз. 5 ч. 2 ст. 38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців”однією з підстав для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов’язано з банкрутством юридичної особи, є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Враховуючи те, що відповідач не подавав до ДПІ у м. Вінниці податкову звітність з 2004 року, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, у зв’язку з чим є всі підстави для припинення (скасування) державної реєстрації дочірнього підприємства виробництва по ремонту та виготовленню аптечного обладнання ВАТ "Вінницяфармація".
Керівництво дочірнього підприємства виробництва по ремонту та виготовленню аптечного обладнання ВАТ "Вінницяфармація", ухиляючись від подачі податкової звітності, перешкоджає своїми діями державі здійснювати контроль за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою та своєчасністю сплати податків, зборів( обовязкових платежів), а також неподаткових платежів, що виключає своєчасне виявлення та відвернення правопорушень та злочинів у сфері оподаткування.
Відповідач, як суб"єкт господарювання, протягом року не подавав до органів державної податкової служби податкових декларацій та документів бухгалтерської звітності, чим порушив вимоги ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування".
Відповідно до ч. 4 ст. 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Таким чином, факт неподання податкової звітності відповідачем до ДПІ у м. Вінниці протягом більш ніж річного періоду, як підстава припинення (скасування) державної реєстрації юридичної особи, підтверджується належними засобами доказування.
Відповідно до частини першої ст. 105 ЦК України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані негайно письмово повідомити про це орган, що здійснює державну реєстрацію, який вносить до Єдиного державного реєстру відомості про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення. А абзацом другим частини другої цієї статті передбачено, що виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (ліквідаційну комісію, ліквідатора тощо) може бути покладено на орган управління юридичної особи.
Відповідно до ч. 5 ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" суд призначає в рішенні щодо припинення юридичної особи у зв'язку з її ліквідацією комісію з припинення (ліквідаційну комісію) та встановлює строк її роботи. Державний реєстратор вносить до Єдиного державного реєстру запис про призначення комісії з припинення (ліквідаційної комісії) не пізніше наступного робочого дня з дати надходження відповідного рішення.
А частиною сьомою цієї статті передбачено, що державний реєстратор не пізніше наступного робочого дня з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису, в якому керівник органу управління або засновник (учасник) юридичної особи вказаний як голова комісії з припинення (ліквідаційної комісії) юридичної особи зобов'язаний надіслати такому керівнику органу управління або засновнику (учаснику) юридичної особи, а також суду, який постановив рішення щодо припинення юридичної особи у зв'язку з її ліквідацією, відповідне повідомлення.
Відповідно до ч. 4 ст. 105 ЦК України комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи.
Згідно з ч. 1 ст. 36 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації голова ліквідаційної комісії або уповноважена ним особа після закінчення процедури ліквідації, яка передбачена законом, але не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації, повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору документи, передбачені цією частиною та частиною другою цієї статті.
Відповідно до ч. 10 ст. 38, ч. 8 ст. 36 цього ж Закону за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, без розгляду державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи.
Згідно з ч. 9 ст. 36 Закону строк державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації не повинен перевищувати три робочих дні з дати надходження документів для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи.
Проаналізувавши чинне законодавство, пов'язане з припиненням підприємницької діяльності юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за рішенням суду, що не пов'язане з банкрутством, можна дійти висновку, що склад комісії з припинення та порядок її роботи в даній категорії справ законодавством прямо не передбачені. Разом з тим, ч. 7 ст. 9 КАС України передбачено можливість застосування аналогії закону (закону, що регулює подібні правовідносини) та аналогії права (конституційних принципів і загальних засад права).
В зв'язку з наведеним вище суд вважає за необхідне створити ліквідаційну комісію в складі: Державної податкової інспекції у м. Вінниці; виконуючого обов"язки голови Правління дочірнього підприємства виробництва по ремонту та виготовленню аптечного обладнання ВАТ "Вінницяфармація" Поліщука Ігоря Анатолійовича
Зобов'язати ліквідаційну комісію не пізніше 10 днів з моменту набрання даною постановою законної сили помістити в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення (скасування) державної реєстрації дочірнього підприємства виробництва по ремонту та виготовленню аптечного обладнання ВАТ "Вінницяфармація" та не пізніше двох місяців з дати публікації зазначеного повідомлення подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору документи, передбачені частинами першою та другою ст. 36 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців"; встановити строк роботи ліквідаційної комісії 70 днів з дня набрання даною постановою законної сили.
Згідно з частиною сьомою ст. 59 ГК України скасування державної реєстрації позбавляє суб'єкта господарювання статусу юридичної особи і є підставою для вилучення його з державного реєстру. Суб'єкт господарювання вважається ліквідованим з дня внесення до державного реєстру запису про припинення його діяльності.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Суд, згідно зі ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач вимоги позову визнає в повному обсязі.
На підставі вищенаведеного, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, а отже підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
Позов Державної податкової інспекції у м. Вінниці про припинення (скасування) державної реєстрації юридичної особи –дочірнього підприємства виробництва по ремонту та виготовленню аптечного обладнання ВАТ "Вінницяфармація" задовольнити.
Припинити (скасувати) державну реєстрацію юридичної особи –дочірнього підприємства виробництва по ремонту та виготовленню аптечного обладнання ВАТ "Вінницяфармація" (юридична адреса: вул. Соборна, 9, м. Вінниця, 21000).
Створити ліквідаційну комісію у складі: Державної податкової інспекції у м. Вінниці; виконуючого обов"язки голови Правління дочірнього підприємства виробництва по ремонту та виготовленню аптечного обладнання ВАТ "Вінницяфармація" Поліщука Ігоря Анатолійовича.
Зобов’язати ліквідаційну комісію після набрання чинності даною постановою законної сили повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію, про те, що дочірнє підприємство виробництва по ремонту та виготовленню аптечного обладнання ВАТ "Вінницяфармація" знаходиться в процесі припинення (скасування) його державної реєстрації згідно з рішенням суду.
Зобов'язати ліквідаційну комісію не пізніше 10 днів з моменту набрання даною постановою законної сили розмістити в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення (скасування) державної реєстрації юридичної особи –дочірнього підприємства виробництва по ремонту та виготовленню аптечного обладнання ВАТ "Вінницяфармація" та не пізніше двох місяців з дати публікації зазначеного повідомлення подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору документи, передбачені ч. 1 та 2 ст. 36 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".
Встановити строк роботи ліквідаційної комісії 70 днів з дня набрання даною постановою законної сили.
Копію даної постанови в день набрання даною постановою законної сили направити державному реєстратору виконавчого комітету Вінницької міської ради для виконання вимог ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови оформлено: 19.04.10
Суддя Гонтарук Віктор Миколайович
15.04.2010