Рішення № 92296005, 20.10.2020, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.10.2020
Номер справи
600/1329/20-а
Номер документу
92296005
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2020 р. м. Чернівці Справа № 600/1329/20-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лелюк О.П., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_1 , про визнання протиправною та скасування постанови,

У С Т А Н О В И В:

Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області звернулося до суду з позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про визнання протиправною та скасування постанови Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про накладення штрафу від 11 серпня 2020 року ВП №59880483 в розмірі 10200,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що не погоджується із прийнятою відповідачем постановою про накладення штрафу від 11 серпня 2020 року ВП №59880483 за невиконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 15 квітня 2019 року по справі №824/758/18-а, вважає її незаконною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки позивач повідомляв відповідача про виконання вказаного судового рішення, вказуючи у тому числі про те, що виплата одноразової грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій стягувану ОСОБА_1 здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду» від 22 серпня 2018 року №649. У зв`язку з цим позивач просив закінчити виконавче провадження по даній справі на підставі пункту 9 частини першої статті 39 Закону України «Про виконавче провадження» від 02 червня 2016 року №1404-VIII.

Посилаючись також на пункт 4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року №28-2, вказував, що виплати пенсій здійснюються Головним управлінням виключно за рахунок коштів Фонду а інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат позивач не має. Наголошував на тому, що виконання рішення суду у справі №824/758/18-а у порядку черговості згідно Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649, є поважною підставою несвоєчасної виплати платежів, оскільки грошові кошти, які належать ОСОБА_1 , не є власністю позивача, не знаходяться на його рахунках. Фактичне виконання судового рішення у повному обсязі можливо лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету.

Позивач вважає, що державний виконавець при винесенні оскаржуваної постанови не врахував положення частини другої статті 63 Закону України «Про виконавче провадження», згідно якої підставою для накладення штрафу є невиконання рішення у встановлений державним виконавцем строк без поважних причин, з огляду на те, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності таких коштів у боржника не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Зазначав також і про те, що незважаючи на визнання протиправними та нечинними постановою Шостого апеляційного адміністративного суду у справі №640/5248/19 від 22 липня 2020 року пунктів 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України №679 від 22 серпня 2018 року «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», до 22 липня 2020 року вказаний Порядок був чинний і орган Пенсійного фонду зобов`язаний був ним керуватись.

Ухвалою суду від 02 вересня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з врахуванням особливостей провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця; призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження на 14 вересня 2020 року о 12 год. 00 хв.; встановлено відповідачу строк для подання відзиву; задоволено клопотання позивача та залучено до участі у даній справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, ОСОБА_1 ; зобов`язано відповідача надати суду для огляду в судовому засіданні оригінали матеріалів виконавчого провадження ВП №59880483, а їх копії для долучення до справи.

Відповідач, не погоджуючись із позовними вимогами, подав до суду відзив на позову заяву, в якому вказав про законність вчинених ним дій, зокрема, у відповідності до положень статей 1, 18, 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження». Посилався також на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 03 вересня 2020 року у справі №600/1128/20-а, яким відмовлено у задоволенні адміністративного позову, предметом якого було визнання протиправною та скасування постанови Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про накладення штрафу від 22 липня 2020 року ВП№62257096 в розмірі 5100 грн. Наголошував на тому, що позивачем не було надано жодного доказу на підтвердження поважності причин невиконання рішення суду щодо виплати перерахованої за рішенням суду суми. З урахуванням викладеного просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Третя особа подала до суду письмові пояснення, в яких просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки відповідач мав законні підставі для винесення оскаржуваної постанови. Вказано про те, що у зв`язку з невиконанням рішення Чернівецького окружного адміністративного суду у справі №824/758/19-а від 15 квітня 2019 року ОСОБА_1 позбавлений права на своєчасне отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій, починаючи з дня її призначення, тобто з 2018 року.

Ухвалою суду від 14 вересня 2020 року зупинено провадження у справі №600/1329/20-а до набрання законної сили судовим рішенням у справі №600/1127/20-а за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про визнання протиправною та скасування постанови.

Ухвалою суду від 20 жовтня 2020 року клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про поновлення провадження в адміністративній справі задоволено. Поновлено провадження у справі за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_1 , про визнання протиправною та скасування постанови.

Згідно наявних у справі заяв від 14 вересня 2020 року представники позивача та відповідача просили суд розглядати справу в порядку письмового провадження.

Від третьої особи до суду жодних заяв не надходило.

Оскільки учасники справи були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, від представників позивача та відповідача надійшли заяви про розгляд справи без їх участі, а третя особа не повідомила про причини неявки в судове засідання, то враховуючи положення частини першої, пункту 1 частини третьої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, за відсутності підстав для відкладення розгляду справи, передбачених частиною другою статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, зважаючи на положення частини дев`ятої статті 205, частини третьої статті 268 та частини четвертої статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути дану справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні матеріали, всебічно та повно з`ясувавши всі обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 15 квітня 2019 року у справі №824/758/18-а, яке набрало законної сили, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання рішення та дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії, - задоволено повністю. Визнано протиправними рішення та дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо безпідставної відмови ОСОБА_1 в здійсненні нарахування та виплаті грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій встановленої станом на день призначення пенсії, яка передбачена пунктом 7-1 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-IV. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій встановленої станом на день призначення пенсії, яка не підлягає оподаткуванню у відповідності до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-IV.

На виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 15 квітня 2019 року у справі №824/758/18-а видано виконавчий лист від 17 травня 2019 року про: зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій встановленої станом на день призначення пенсії, яка не підлягає оподаткуванню у відповідності до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-IV.

На підставі заяви про примусове виконання судового рішення від 19 серпня 2020 року про примусове виконання виконавчого листа №824/758/19-а, виданого 17 травня 2019 року, державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області Антонюком А.Г. 27 серпня 2019 року винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №59880483.

Листом від 19 вересня 2019 року №26966/06 Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області повідомило відповідача про те, що ОСОБА_1 проведено нарахування одноразової грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій встановленої станом на день призначення пенсії в сумі 31853,00 грн, яка виплачуватиметься стягувачу органом Пенсійного фонду України відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649. Посилаючись на положення частини дев`ятої статті 27, пункту 9 частини першої статті 39 Закону України «Про виконавче провадження», позивач просив відповідача закінчити виконавче провадження №59880483 від 27 серпня 2019 року згідно пункту 9 частини першої статті 39 Закону України «Про виконавче провадження» у зв`язку з фактичним виконанням рішення суду згідно з виконавчим документом.

04 грудня 2019 року державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області Антонюком А.Г. винесено вимогу про надання підтверджуючих документів виконання рішення суду щодо здійснення дій, передбачених Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649.

Листом від 11 грудня 2019 року Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на виконання вказаної вимоги направило на адресу Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника, копію судового рішення та розрахунок суми, що підлягає виплаті.

26 грудня 2019 року державним виконавцем ОСОБА_2 винесено вимогу про надання такої інформації: включення в чергу, номер та дату, щодо виконання виконавчого листа № 824/758/18-а виданого 17 травня 2019 року Чернівецьким окружним адміністративним судом про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій встановленої станом на день призначення пенсії, яка не підлягає оподаткуванню у відповідності до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-ІV; підтвердити суму, що підлягає виплаті боржнику Пенсійним фондом України; надати копію рішення про дату засідання комісії з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, щодо розгляду вищезазначеного виконавчого листа № 827/487/19-а виданого 12 вересня 2019 року; надати рішення комісії з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду «про наявність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку» або «рішення про відсутність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку».

На виконання зазначеної вимоги Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області листом від 14 січня 2020 року №2400-0802-5/1115 направило на адресу Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області такі документи: розрахунок суми, що підлягає виплаті на виконання рішення суду; витяг з реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. Зазначено, що окремої черги стягувачів в Головному управлінні не існує, інформація про них внесена до Реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. Також повідомлено про те, що Комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду утворюється відповідно до пункту 7 Порядку №649 та діє при Пенсійному фонді України. Про виділення коштів за результатами прийнятого рішення Комісією стягувача буде повідомлено у строк, визначений пунктом 11 Порядку №649.

Крім цього, листом від 17 січня 2020 року №2400-0802-5/1651 Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області повідомило Відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області про те, що в реєстрі рішень суду, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, 11 липня 2019 року зареєстровано дані по рішенню суду від 15 квітня 2019 року у справі №824/758/18-а за реєстраційним номером 46331.

Дослідженням листа Чернівецької місцевої прокуратури від 11 лютого 2020 року №93-424-20 судом встановлено, що за фактом невиконання службовими особами Головного управління ПФУ в Чернівецькій області рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 15 квітня 2019 року по справі №824/758/18-а в частині здійснення виплати ОСОБА_1 грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій в загальній сумі 31853 грн Чернівецькою місцевою прокуратурою внесено відомості до ЄРДР та розпочато кримінальне провадження №42020261010000025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 382 Кримінального кодексу України.

Вказана обставина також підтверджується витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 11 лютого 2020 року.

02 червня 2020 року державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ) Антонюком А.Г. направлено на адресу позивача вимогу про надання інформації про стан виконання рішення суду в частині проведення виплати заборгованості згідно рішення суду та інформацію про те, чи подано до Пенсійного фонду України документи, визначені пунктом 5 Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду.

10 червня 2020 року на виконання вказаної вимоги Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області листом №2400-0802-5/16437 повідомило державного виконавця про те, що виплата коштів на виконання рішення суду по справі №824/758/18-а не здійснена, оскільки Постановою Кабінету Міністрів України «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду» від 22 серпня 2018 року № 649 (далі - Постанова № 649) затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі - Порядок), згідно з яким черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника, а виділення коштів для виплати здійснюватиметься Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень на цю мету. Вказано, що під дію даного Порядку підпадають всі рішення суду, що набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» (тобто після 01 січня 2013 року), на виконання яких стягувачу нараховано пенсію або щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці (надбавки, підвищення, компенсацію втрати частини доходу, грошову допомогу), що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету та залишаються невиплаченими, або рішення суду про стягнення коштів. В зв`язку з цим рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 15 квітня 2019 року по справі №824/758/18-а (з урахуванням ухвали Чернівецького окружного адміністративного суду від 08 липня 2019 року по справі № 824/758/18-а) підлягає до виконання Головним управлінням з урахуванням положень Постанови № 649. У листі також наголошено на тому, що дана постанова Уряду є обов`язковою для застосування органом Пенсійного фонду України при вирішенні питань, які стосуються погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету. Таким чином, рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 15 квітня 2019 року по справі №824/758/18-а виконане органом Пенсійного фонду України в межах повноважень визначених законодавством України.

На підставі акту державного виконавця та у відповідності до статей 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження» державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ) Антонюком А.Г. 22 липня 2020 року винесено постанову про накладення штрафу ВП №59880483, якою за невиконання рішення суду накладено на боржника - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області штраф на користь держави у розмірі 5100,00 грн.

Стосовно виконання вказаної постанови Головне управління Пенсійного фонду України листом від 06 серпня 2020 року №2400-0802-5/21581 повідомило Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ) про те, що у червні 2019 року проведено нарахування одноразової грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій встановленої законом на день призначення пенсії, передбаченої пунктом 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» у сумі 31853,00 грн. Зазначено, що матеріали ОСОБА_1 17 березня 2020 року внесені до Реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою та направлені до Пенсійного фонду України для подальшого опрацювання. Наголошено на тому, що джерелом фінансування виплат на виконання рішення суду по справі №824/758/18-а є кошти державного бюджету. Таким чином, рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 15 квітня 2019 року по справі №824/758/18-а виконане органом Пенсійного фонду України в межах повноважень, визначених законодавством України. Водночас, повідомлено про те, що постанову про накладення штрафу на Головне управління оскаржено в судовому порядку 03 серпня 2020 року. Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2020 року задоволено заяву Головного управління про забезпечення позову та зупинено виконання постанови державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ) про накладення штрафу до набрання законної сили до набрання судовим рішенням по даній справі.

Судом також встановлено, що 10 серпня 2020 року Чайкою С.В., який діяв в інтересах ОСОБА_1 , подано заяву до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ), в якій зазначено про невиконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду в адміністративній справі №824/758/18-а в частині виплати ОСОБА_1 10 неоподатковуваних розмірів пенсії, визначеного на день призначення пенсії. У зв`язку з цим вказано на фактичне невиконання зазначеного вище судового рішення.

З урахуванням того, що рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 15 квітня 2019 року у справі №824/758/18-а не виконано, що встановлено на підставі заяви від 10 серпня 2020 року, поданою представником за довіреністю Чайкою С.В. та актом державного виконавця від 11 серпня 2020 року щодо невиконання вказаного рішення суду, а також на підставі статей 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження» державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ) Антонюком А.Г. 11 серпня 2020 року винесено постанову про накладення штрафу ВП №59880483, якою за невиконання рішення суду накладено на боржника - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області штраф на користь держави у розмірі 10200,00 грн.

Вказану постанову направлено відповідачем на адресу позивача разом із супровідним листом від 11 серпня 2020 року за вих.№2915/07.20.

Згідно інформації з системи «Діловодство спеціалізованого суду» встановлено, що у провадженні Чернівецького окружного адміністративного суду перебувала справа №600/1127/20-а за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про визнання протиправною та скасування постанови.

Предметом спору у названій справі є постанова органу державної виконавчої служби у ВП №59880483 від 22 липня 2020 року про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області штрафу у розмірі 5100,00 грн за невиконання рішення суду у справі №824/758/18-а щодо не виплати перерахованої ОСОБА_1 пенсії.

Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 21 серпня 2020 року у справі №600/1127/20-а, яке набрало законної сили 22 вересня 2020 року, позов Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про визнання протиправною та скасування постанови - задоволено повністю. Визнано протиправною та скасовано постанову Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про накладення штрафу від 22.07.2020 року ВП №59880483 про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області штрафу у розмірі 5100,00 грн.

Дослідженням наявних у справі матеріалів судом також встановлено, що відповідачем на адресу Чернівецького відділу поліції ГУ НП в Чернівецькій області направлено повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення, оформлене листом від 10 вересня 2020 року №3111/08.20, в якому, посилаючись на положення частини третьої статті 63 Закону України «Про виконавче провадження», просило вирішити питання щодо притягнення до відповідальності посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області стосовно зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду в Чернівецькій області провести з 11.09.2016 р. по 12.11.2018 р. перерахунок призначеної ОСОБА_3 пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" у розмірі 60% від суми складової заробітної плати відповідно до нової довідки Міністерства соціальної політики України від 30.10.2018 р. за №274/0/247-18 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та до нової довідки Міністерства соціальної політики України від 30.10.2018 р. за №275/0/247-18 про середні розміри надбавок, премій та інших виплат за серпень 2016 р., що передує місяцю звернення за призначенням пенсій, з врахуванням попередніх виплат та провести її виплату.

Вирішуючи спір, суд зазначає таке.

Частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою та другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини першої статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначає Закон України «Про виконавче провадження» від 02 червня 2016 року №1404-VІІІ (далі - Закон №1404-VІІІ).

Статтею 1 Закону №1404-VІІІ визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 Закону №1404-VІІІ відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

Згідно частини першої статті 13 Закону №1404-VІІІ під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до статті 18 Закону №1404-VІІІ виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов`язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.

Частиною четвертою статті 19 Закону №1404-VІІІ визначено, що сторони зобов`язані невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після настання відповідних обставин, письмово повідомити виконавцю про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником, а також про виникнення обставин, що обумовлюють обов`язкове зупинення вчинення виконавчих дій, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання, зміну способу і порядку виконання рішення, зміну місця проживання чи перебування (у тому числі зміну їх реєстрації) або місцезнаходження, а боржник - фізична особа - також про зміну місця роботи.

Згідно пункту 1 частини першої статті 26 Закону №1404-VІІІ виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону за заявою стягувача про примусове виконання рішення.

Частиною п`ятою статті 26 Закону №1404-VІІІ передбачено, що виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов`язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.

Відповідно до частини шостої статті 26 Закону №1404-VІІІ за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).

Відповідно до частин першої та другої статті 63 Закону №1404-VІІІ за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

Згідно статті 75 Закону №1404-VІІІ у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.

З аналізу указаних норм вбачається, зокрема, що безумовною підставою для накладення штрафу є невиконання рішення суду без поважних причин у визначений строк, за умови, що судове рішення не виконане без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість, у тому числі і фінансову, виконати судове рішення, проте не зробив цього.

Поважними в розумінні наведених норм Закону №1404-VІІІ можуть вважатися об`єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення боржником та які не залежали від його власного волевиявлення.

Як вбачається із матеріалів справи, державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ) Антонюком А.Г. 11 серпня 2020 року винесено постанову про накладення штрафу ВП №59880483, якою за невиконання рішення суду накладено на боржника - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області штраф на користь держави у розмірі 10200,00 грн.

Водночас дослідженням матеріалів справи встановлено, що на виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 15 квітня 2019 року у справі №824/758/18-а та ухвали суду від 08 липня 2019 року, у червні 2019 року позивачем проведено ОСОБА_1 нарахування одноразової грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій, встановленої станом на день призначення пенсії, передбаченої пунктом 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» в сумі 31853,00 грн.

Крім того, як вбачається із доданого до матеріалів справи листа від 10 червня 2020 року №2400-0802-5/16437, позивач повідомляв відповідача про проведення ним вказаного вище нарахування.

Зазначене також підтверджується витягом з реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, та розрахунком суми, що підлягає виплаті на виконання рішення суду.

Вказане свідчить про те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 15 квітня 2019 року у справі №824/758/18-а здійснено нарахування одноразової грошової допомоги, однак її виплату не проведено у зв`язку із відсутністю коштів.

Підпунктом 4, 5 пункту 4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 22 грудня 2014 року №28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за №40/26485, визначено, що Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно статті 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-XII виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Тобто, виплата пенсій здійснюються органом Пенсійного фонду виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат позивач не має.

Відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Отже, фактичне та у повному обсязі виконання судового рішення позивачем можливе лише за наявності відповідних бюджетних асигнувань на відповідні цілі за рахунок коштів Державного бюджету України.

Як зазначалось вище, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Чернівецькій області не виконано рішення суду щодо виплати нарахованої одноразової грошової допомоги у сумі 31853,00 грн, у зв`язку із відсутністю коштів.

Такі підстави не виконання рішення суду, на думку суду, є поважними, оскільки грошові кошти у вигляді нарахованої одноразової грошової допомоги, яка належить ОСОБА_1 , враховуючи положення зазначених вище норм, не є власністю позивача, не знаходяться на його рахунках. Фактичне, у повному обсязі виконання судового рішення, можливо лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету.

Відтак, суд вважає, що невиконання судового рішення позивачем в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки боржник не мав фінансової можливості протягом встановленого державним виконавцем строку та в подальшому - до отримання фінансування, виконати судове рішення. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів. При цьому, поважними можуть вважатися об`єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення божником, та які не залежали від його волевиявлення.

Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 24 січня 2018 по справі №405/3663/13-а, від 13 червня 2018 року по справі №757/29541/14-а.

Таким чином, прийнята Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ) постанова про накладення штрафу від 11 серпня 2020 року ВП №59880483 в розмірі 10200,00 грн є протиправною, а тому підлягає скасуванню.

Крім того, приймаючи рішення у даній справі, суд бере до уваги рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 21 серпня 2020 року у справі №600/1127/20-а, яким визнано протиправною та скасовано постанову Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про накладення штрафу від 22.07.2020 року ВП №59880483 про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області штрафу у розмірі 5100,00 грн, яка передувала прийняттю оскаржуваної позивачем постанови про накладення штрафу від 11 серпня 2020 року ВП №59880483 та фактично давала підстави органу державної виконавчої служби стверджувати про наявність «повторності» невиконання рішення суду у справі №824/758/18-а.

Відтак, оскільки постанова про накладення штрафу від 22 липня 2020 року ВП №59880483 є незаконною та скасована судом, то твердження відповідача про наявність «повторності» невиконання рішення суду у справі №824/758/18-а є помилковими, а тому у відповідача були відсутні підстави для повторного накладення на Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області штрафу постановою від 11 серпня 2020 року ВП №59880483.

Стосовно посилань відповідача в обґрунтування своєї позиції на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду у справі №640/5248/19 від 22 липня 2020 року, то варто зазначити наступне.

Так, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22 липня 2020 року у справі №640/5248/19 апеляційні скарги Кабінету Міністрів України та Пенсійного фонду України залишено без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.11.2019 року змінено, зокрема пункт 2 резолютивної частини рішення викладено у наступній редакції: «Визнати протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду».

Відповідно до частини другої статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Беручи до уваги наведене, суд приходить до висновку, що пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду» втратили чинність з 22 липня 2020 року.

Отже, до 22 липня 2020 року вказані положення були чинними і відповідач зобов`язаний був ними керуватись.

Посилання відповідача на позицію Чернівецького окружного адміністративного суду в аналогічній судовій справі №600/1128/20-а щодо оскарження постанови державного виконавця про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн суд оцінює критично, оскільки рішення суду першої інстанцій не є джерелом права в Україні й не несе обов`язку врахування його при вирішенні судом іншої адміністративної справи.

Частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідачем не наведено обгрунтованих доводів щодо законності прийняття оскаржуваної постанови.

З огляду на викладене, заявлений позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки під час розгляду даної справи не залучались свідки та не проводились експертизи, то відсутні підстави для стягнення з відповідача судових витрат.

Керуючись статтями 241 - 246, 250, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_1 , про визнання протиправною та скасування постанови задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про накладення штрафу від 11 серпня 2020 року ВП №59880483 в розмірі 10200,00 грн.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана або до Чернівецького окружного адміністративного суду або безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 20 жовтня 2020 року.

Повне найменування учасників процесу: позивач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (58002, м. Чернівці, площа Центральна, 3, код ЄДРПОУ40329345); відповідач - Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) (58000, м. Чернівці, вул. Целана, 11, код ЄДРПОУ 43316386); третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Суддя О.П. Лелюк