Рішення № 92295755, 20.10.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.10.2020
Номер справи
560/2318/20
Номер документу
92295755
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/2318/20

РІШЕННЯ

іменем України

20 жовтня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Фелонюк Д.Л.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

I. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України з позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії Департаменту патрульної поліції Національної поліції України щодо не зарахування ОСОБА_1 до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки термін перебування на службі в органах ДСНС України з 08.11.2012 по 12.10.2017;

- зобов`язати Департамент патрульної поліції Національної поліції України зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки термін перебування на службі в органах ДСНС з 08.11.2012 по 12.10.2017 та провести перерахунок і виплату грошового забезпечення в частині надбавки за стаж служби в поліції, починаючи з 30.10.2017 з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав на те, що служба в МНС має аналогічний правовий статус як і служба в МВС, вислуга років є безперервною, а тому стаж служби з 08.11.2012 по 12.10.2017 в Головному управлінні МНС України у Хмельницькій області має бути зарахований до служби в органах внутрішніх справ, а в подальшому до стажу служби в поліції відповідно до ст.78 Закону України "Про Національну поліцію".

Позивач вказав на те, що листом №6279/41/4/03-2020 від 09.04.2020 ДПП НПУ повідомлено, що відповідно до статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" визначено вичерпний перелік органів, установ, періоди роботи в яких зараховуються до стажу служби в поліції. Зазначено, що періоди проходження служби в органах ДСНС України до вказаного переліку не включено. Підстави для зарахування періоду служби в органах Міністерства надзвичайних ситуацій України (МНС) до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки - відсутні.

Позивач вважає такі дії відповідача незаконним та такими, що порушують його права, оскільки служба в МНС має аналогічний правовий статус як і служба в МВС, вислуга років позивача є безперервною, а тому стаж служби з 08.11.2012 по 12.10.2017 в Головному управлінні МНС України у Хмельницькій області має бути зарахований до служби в органах внутрішніх справ, а в подальшому до стажу служби в поліції відповідно до статті 78 Закону України "Про Національну поліцію".

До суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі. Зазначає, що служба в МНС України (ДСНС України) не є службою в органах внутрішніх справ, а у зв`язку із тим, що Закон України "Про міліцію" втратив чинність на підставі пункту 5 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію", питання щодо проходження служби поліцейськими, у т.ч. перерахунку строку служби регулюються статтею 78 Закону України "Про Національну поліцію". Позивач не перебував на службі в органах внутрішніх справ до 12.10.2017 року, а тому відповідачем правомірно не зараховано позивачу вислугу років служби в органах ДСНС України до стажу служби в поліції. Наведене узгоджується із записами у трудовій книзі позивача, а саме з "08.11.2012 по 12.10.2017 проходив службу в МНС України, ДСНС України", тобто в окремому центральному органі виконавчої влади, а не в підпорядкуванні МВС України.

Відтак, відповідач зазначає, що позивач проходив службу у МНС України, служба в якому не відноситься до служби в органах внутрішніх справ. З огляду на відсутність у вичерпному переліку статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" підстав на які посилається позивач, як на обґрунтування заявлених позовних вимог, останні є такими, які не ґрунтуються на нормах права, є необґрунтованими, безпідставними, а тому не підлягають задоволенню.

До суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач просить задовольнити позовні вимоги. Вказує на не спростування відповідачем тверджень, наведених у позовній заяві.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав на те, що служба в МНС має аналогічний правовий статус як і служба в МВС, вислуга років є безперервною, а тому стаж служби з 08.11.2012 по 12.10.2017 в Головному управлінні МНС України у Хмельницькій області має бути зарахований до служби в органах внутрішніх справ, а в подальшому до стажу служби в поліції відповідно до ст.78 Закону України "Про Національну поліцію".

II. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.05.2020 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

III. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Відповідно до записів трудової книжки ОСОБА_1 НОМЕР_1 з 08.11.2012 по 12.10.2017 проходив службу в МНС України ДСНС України (наказ ГУМНС №393 о/с від 08.11.2012).

Відповідно до витягу з наказу Головного управління ДСНС України у Хмельницькій області (з особового складу) "Про звільнення особи начальницького складу" від 12.10.2017 №848 відповідно до Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 року №593 ОСОБА_1 звільнено із служби цивільного захисту, достроково розірвано контракт та виключено з кадрів Державної служби України з надзвичайних ситуацій у запас Збройних Сил (з постановкою на військовий облік) за пунктами 173, 176 підпунктом 5 (відповідно до заяви особи, яка звільняється у зв`язку з сімейними обставинами або з інших поважних причин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України).

З 30.10.2017 року ОСОБА_1 прийнято на службу в Національну поліцію згідно з наказом Головного управління НПУ в Хмельницькій області "По особовому складу" від 27.10.2017 №446о/с.

Згідно з довідкою управління патрульної поліції в Хмельницькій області Департаменту Патрульної Поліції НПУ від 29.04.2020 №8190/41/18/01-2020 ОСОБА_1 з 30.10.2017 по т/час проходить службу в Національній поліції України та з 03.06.2020 на посаді поліцейського взводу №2 роти №2 батальйону управління патрульної поліції в Хмельницькій області Департаменту патрульної поліції.

12.02.2020 позивач звернувся до начальника ДПП НПУ з рапортом щодо зарахування до вислуги років у поліції службу в Державній службі України з надзвичайних ситуацій.

Листом №6279/41/4/03-2020 від 09.04.2020 ДПП НПУ позивача повідомлено, що відповідно до статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" визначено вичерпний перелік органів, установ, періоди роботи в яких зараховуються до стажу служби в поліції. Зазначено, що періоди проходження служби в органах ДСНС України до вказаного переліку не включено. Також зазначено, що підстави для зарахування періоду служби в органах МНС України до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки - відсутні.

Не погодившись з вказаними діями, позивач звернувся до суду з цим позовом.

IV. ОЦІНКА СУДУ

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України "Про Національну поліцію" №580-VIII від 02 липня 2015 року (далі - Закон №580-VIII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин)).

Відповідно до частини першої статті 59 Закону №580-VIII служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.

Згідно із частинами першою-четвертою статті 78 Закону №580-VIII стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

До стажу служби в поліції зараховуються:

1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;

2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;

3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;

4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;

5) час роботи в органах прокуратури і суду осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих;

6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.

Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.

Отже, у частині другій статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" наведено виключний перелік посад (видів служби), які зараховуються до стажу служби в поліції, і цей перелік не підлягає розширенню.

У вказаному переліку посад (видів служби), які зараховуються до стажу служби в поліції, відсутня служба в Міністерстві надзвичайних ситуацій України, органах та підрозділах цивільного захисту.

Верховний Суд у постанові від 31 березня 2020 року у справі №520/2067/19 зазначив, що при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки слід застосовувати приписи частини другої статті 78 Закону України "Про Національну поліцію", якою встановлено вичерпний перелік складових (посад, періодів служби) такого стажу служби в поліції. При цьому делегування частиною четвертою статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" Кабінету Міністрів України повноважень щодо встановлення порядку обчислення вислуги років у поліції не надає останньому права визначати додаткові складові стажу служби в поліції, які не передбачені частиною другою статті 78 Закону України "Про Національну поліцію".

З такого правового регулювання та правових висновків Верховного Суду слідує, що служба в Міністерстві надзвичайних ситуацій України, органах та підрозділах цивільного захисту не підлягає зарахуванню до стажу служби в поліції.

Посилання позивача на положення частини першої статті 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" від 09 квітня 1992 року №2262-XII (далі - Закон №2262-XII) та Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" №393 від 17 липня 1992 року (далі - постанова № 393) суд відхиляє з огляду на таке.

Відповідно до преамбули Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" від 9 квітня 1992 року №2262-XII цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Згідно з преамбулою постанови №393 ця постанова прийнята відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" від 9 квітня 1992 року №2262-XII.

За висновками Верховного Суду, викладеним у постанові від 31 березня 2020 року у справі №520/2067/19, положення постанови №393 не можуть бути застосовані при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки в порядку статті 78 Закону №580-VIII, оскільки постанова №393 прийнята на виконання Закону №2262-XII та може бути застосована для визначення вислуги років саме у випадку призначення пенсії за вислугу років. У свою чергу, при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки слід застосовувати приписи частини другої статті 78 Закону №580-VIII, якою встановлено вичерпний перелік складових (посад, періодів служби) такого стажу служби в поліції.

На думку суду, Постанова №393 встановлює порядок обчислення стажу (вислуги років) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, який проводиться саме з метою призначення пенсій відповідно до Закону №2262-XII.

Отже, положення постанови №393 не можуть бути застосовані при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки в порядку статті 78 Закону №580-VIII.

У свою чергу, при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки слід застосовувати приписи частини другої статті 78 Закону №580-VIII, якою встановлено вичерпний перелік складових (посад, періодів служби) такого стажу служби в поліції.

Позивач вважає, що служба в органах МНС України має такий же правовий статус, як і служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу, а тому повинна зараховуватись до служби в органах внутрішніх справ, а в подальшому до стажу служби в поліції на підставі п. 3 ч. 2 ст. 78 Закону №580-VIII, з огляду на вимоги Положення про Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1539 від 02.11.2006 (далі - Положення №1539), п. 21 Положення про порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №629, Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу від 11.07.2013 №593 (чинних на момент прийняття та звільнення позивача зі служби в органах МНС України).

При цьому, приписами Положення №629 та Положення №593 визначалося, що особам, які прийняті на службу до органів і підрозділів цивільного захисту, присвоюється спеціальне звання і їх призначають на посади рядового і начальницького складу. Днем прийняття на службу вважається день присвоєння спеціального звання. Особи рядового і начальницького складу можуть бути направлені для подальшого проходження служби з виключенням з кадрів МНС до військових формувань і правоохоронних органів.

Суд зазначає, що ні Положення №1539, ні Положення №629, ні Положення №593 не містять норм, якими визначається, що служба в органах цивільного захисту, в органах МНС України, має такий же правовий статус, як і служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу та повинна зараховуватись до стажу служби в органах внутрішніх справ, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки.

Станом на час прийняття позивача на службу до Національної поліції України згідно вищевказаного наказу від 27.10.2017 №446 о/с діяв Закон №580-VIII, частиною другою статті 78 якого наведено виключний перелік посад (видів служби), які зараховуються до стажу служби в поліції, а тому застосуванню до спірних правовідносин підлягають норми саме цього Закону.

За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи наведені вище обставини, суд дійшов висновку, що Департамент патрульної поліції Національної поліції України діяв на підставі, у межах та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, тому правові підстави для задоволення адміністративного позову відсутні.

У зв`язку з відмовою у задоволенні позовних вимог судовий збір відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача не стягується.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_2 ) Відповідач:Департамент патрульної поліції Національної поліції України (вул. Федора Ернста, 3,Київ,03048 40108646)

Головуючий суддя Д.Л. Фелонюк