
Справа № 560/5168/20
РІШЕННЯ
іменем України
20 жовтня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якій просить суд:
1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови ОСОБА_1 в зарахуванні до її страхового стажу період роботи з 04.09.1980 по 01.12.1981 в Тернопільській фабриці індпошиття та ремонту одягу з дати призначення пенсії (07.04.2019) та щодо відмови здійснити перерахунок її пенсії починаючи з 01.07.2019 по 31.03.2020 відповідно до п. 3-1 постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 "Питання проведення індексації пенсії у 2019 році" №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" та щодо відмови виплати їй різниці між фактично отриманою нею та перерахованою в новому розмірі пенсією".
2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області: зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи з 24.09.1980 по 01.12.1981 в Тернопільській фабриці індпошиття та ремонту одягу з дати призначення пенсії (07.04.2019 року) та здійснити перерахунок її пенсії починаючи з 01.07.2019 року по 31.03.2020 відповідно до п. 3-1 постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" та виплатити їй різницю між фактично отриманою нею перерахованою в новому розмірі пенсією.
3. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області витрати зі сплати судового збору.
4. Вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що відповідач протиправно відмовив нарахуванні страхового стажу з дня призначення пенсії.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.09.2020 суд відкрив провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження.
Від відповідача 29.09.2020 надійшло клопотання про залишення адміністративного позову без розгляду з підстав того, що позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду, перебіг якого, на думку представника відповідача, розпочався в травні 2019 року, тобто після першої виплати позивачу пенсії.
Надаючи правову оцінку клопотанню відповідача суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідач не надав суду жодного доказу, що позивач знав, або міг знати про неврахування стажу роботи з 24.09.1980 по 01.12.1981 до страхового стажу при призначенні пенсії, при тому, що позивачем фактично оспорюється відмова, викладена у листі відповідача від 15.07.2020.
З адміністративним позовом до суду позивач звернувся 08.09.2020, тобто в межах шестимісячного строку, який обраховується з 15.07.2020.
Від відповідача 29.09.2020 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач в задоволенні позову просить відмовити. Зазначає, що у трудовій книжці позивача є помилка, стаж роботи позивача з 24.09.1980 по 01.12.1981 було зараховано з 01.04.2020 оскільки позивач 16.03.2020 надала довідку від 03.03.2020 року №7, видану ТОВ ательє "Ромашка". Щодо постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 року №543, відповідач зазначає, що станом на 01.07.2019 позивач не мав стажу роботи 30 років.
У відзиві також заявлено клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.
Враховуючи те, що дана справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, в задоволенні клопотання необхідно відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 з 07.04.2019 призначено пенсію за віком. Обчислення пенсії проведено з урахуванням страхового стажу 29 років 8 місяців, 15 днів. Стаж роботи на Тернопільській фабриці індпошиву та ремонту одягу з 24.09.1980 по 01.12.1980 (згідно з наявним записом у трудовій книжці) при призначенні пенсії до страхового стажу не зараховано враховуючи те, що запис про звільнення з роботи до трудової книжки внесено з порушенням Інструкції.
16.03.2020 позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькі області із заявою про донарахування страхового стажу та надала довідку від 03.03.2020 року №7, видану ТОВ ательє "Ромашка".
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькі області з 01.04.2020 зараховано позивачу стаж з 24.09.1980 по 01.12.1981, в результаті перерахунку тривалість страхового стажу склала 30 років 11 місяців 23 дні.
Листом від 15.07.2020 за №3357-2896/М-03/8-2200/20 відповідач відмовив у врахуванні позивачу періоду роботи на Тернопільській фабриці індпошиву та ремонту одягу з 24.09.1980 по 01.12.1981 з дня призначення пенсії.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України гарантоване право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Положенням ст. 8 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Згідно ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 2.2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників від 29.07.1993 № 58 до трудової книжки вносяться: відомості про працівника: прізвище, ім`я та по батькові, дата народження; відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення; відомості про нагородження і заохочення: про нагородження державними нагородами України та відзнаками України, заохочення за успіх у роботі та інші заохочення відповідно до чинного законодавства України; відомості про відкриття, на які видані дипломи, про використані винаходи і раціоналізаторські пропозиції та про виплачені у зв`язку з цим винагороди.
Пунктами 1, 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.93 року передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Положеннями ст. 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що органи, які призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Згідно з положеннями п. 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. №22-1, заява про перерахунок пенсії подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.
Відповідно до п. 1.7 Порядку №22-1, днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.
Відповідно до п.3.3 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, надає допомогу непрацюючим особам щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії.
Суд зазначає, що помилка при заповненні трудової книжки позивача, сама по собі, не може бути підставою для позбавлення права позивача на врахування відповідного стажу для обрахунку пенсії.
При цьому відповідач, у порушення п.п. 1.7, 3.3 Порядку №22-1 не повідомив позивача про необхідність подання додаткових документів, а також не надав допомогу щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії.
Враховуючи наведене, суд вважає протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови ОСОБА_1 в зарахуванні до її страхового стажу період роботи з 04.09.1980 по 01.12.1981 в Тернопільській фабриці індпошиття та ремонту одягу з дати призначення пенсії (07.04.2019).
Одночасно, суд вважає обґрунтованими позовні вимоги щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.07.2019 року по 31.03.2020 відповідно до п. 3-1 постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", оскільки станом на 01.07.2019 року позивач мала страховий стаж 30 років 11 місяців 23 дні.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи задоволення позовних вимог в повному обсязі, на користь позивача необхідно стягнути суму сплаченого ним судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови ОСОБА_1 в зарахуванні до її страхового стажу період роботи з 04.09.1980 по 01.12.1981 в Тернопільській фабриці індпошиття та ремонту одягу з дати призначення пенсії (07.04.2019).
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови здійснити перерахунок її пенсії починаючи з 01.07.2019 по 31.03.2020 відповідно до п. 3-1 постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 "Питання проведення індексації пенсії у 2019 році" №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" та щодо відмови виплати їй різниці між фактично отриманою нею та перерахованою в новому розмірі пенсією".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи з 24.09.1980 по 01.12.1981 в Тернопільській фабриці індпошиття та ремонту одягу з дати призначення пенсії (07.04.2019 року).
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.07.2019 року по 31.03.2020 відповідно до п. 3-1 постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" та виплатити їй різницю між фактично отриманою нею перерахованою в новому розмірі пенсією.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя О.О. Михайлов